اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که صاحب کسب و کاری هستید و در فضای مجازی فعالیت می کنید،  حتما برای تبلیغات و فروش محصولات خود یک سایت طراحی کرده اید. مطمئناً با این جملات رو به رو شده اید؛ برای اینکه دیده شوید باید در صفحه اول گوگل قرار گیرید،  در غیر این صورت حضور شما در فضای مجازی بیهوده خواهد بود. اما آیا می دانید سئو کلاه خاکستری چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا درباره تکنیک ها و روش های سئو کلاه خاکستری صحبت کنیم؛  پس تا انتها با ما همراه باشید.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه  

اگر هنگام سرچ گوگل می بینید سایتی در صفحه اول گوگل می آید، به خاطر یک سری تکنیک ها است. این تکنیک های به کار رفته،  سئو نام دارند. پس شما باید روی سئو سایت خود سرمایه گذاری کنید. کلمه SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است که معادل فارسی آن «بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو» محسوب می‌شود.

هدف استفاده از روش های سئو،  این است که هنگام جستجوی افراد در گوگل و سایر موتورهای جستجو، این موتورها،  رتبه بهتری را به محتوای آن سایت اختصاص دهند. 

اگر بخواهیم روش ها و تکنیک های سئو را دسته بندی کنیم می توان تکنیک هایی که از نظر گوگل قانونی هستند را در دسته سئو کلاه سفید قرار داد و آن هایی که غیرقانونی محسوب می شوند،  در دسته سئو کلاه سیاه قرار می گیرند. سئو کلاه سفید در واقع مجموع تکنیک ها و روش های استانداردی است که هدف اصلی آن جذب کاربران در شرایطی ایده آل است. 

سئو کلاه سیاه نقطه مقابل سئو کلاه سفید است. این روش شامل تکنیک هایی غیر قانونی و غیر طبیعی است که اگر چه موجب می شود در مدت زمان کوتاهی در صفحات برتر نتایج موتورهای جستجو حضور پیدا کنید، اما برای استفاده از این روش باید متحمل ریسک بالایی شوید. 

سئو کلاه خاکستری چیست؟ 

شاید در نگاه اول پیش خود بگویید سئو کلاه خاکستری چیزی بین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه است؛  اما در واقعیت چنین نیست.

در واقع روش ها و تکنیک هایی است که اگر گوگل متوجه استفاده آن ها شود،  قطعاً سایت شما را جریمه خواهد کرد. به طور کلی افرادی بیشتر از این روش ها استفاده می کنند که خیلی به قانون پایبند نیستند؛  اما از نظر خودشان کار غیر قانونی انجام نداده اند! 

این مطلب رو حتما ببینید:
گوگل لایت هاوس (google lighthouse) چیست و چه کاربردی دارد؟!

به طور کلی اگر تکنیک های سئو کلاه خاکستری توسط افراد حرفه ای و متخصص به کار گرفته شوند،  می توانند بسیار موثر واقع شوند. اما استفاده از این تکنیک مثل راه رفتن در لبه پرتگاه است که یک اشتباه کوچک شما را به داخل پرتگاه می اندازد. در واقع تکنیک های سئو کلاه خاکستری،  شباهت فراوانی به تکنیک های کلاه سیاه دارند؛البته که اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرند،  می توانند موجب افزایش رتبه سایت شما شوند. 

اهمیت سئو کلاه خاکستری

در مجموع می توان گفت درک صحیحی از تکنیک های سئو کلاه خاکستری بسیار حائز اهمیت است و اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرند، در مدت زمان کوتاهی موجب افزایش رتبه سایت شما و از طرف دیگر موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. 

تکنیک های مورد استفاده در سئو کلاه خاکستری

 • خرید دامین 

دامین های زیادی وجود دارد که یا منقضی شده اند یا قیمت کمی دارند، اما ویژگی بارزی که دارند این است که دارای مطالب مرتبط با سایت شما هستند؛  در واقع خط سیر آن ها با سایت شما در یک جهت است.

در نتیجه شما می توانید این دامین ها را بخرید و از مطالب موجود در آن ها استفاده کنید و یا کلمات کلیدی سایت خود را در آن پیدا کرده و به سایت خود لینک دهید. اما نکته ای که لازم است به آن توجه داشته باشید،  این است که این دامین ها قبلا توسط گوگل مورد جریمه قرار نگرفته باشند. 

 • ساخت حساب های جعلی در شبکه های اجتماعی 

بدیهی است که این کار غیر اخلاقی است!  اما شما می توانید چند حساب جعلی در شبکه های اجتماعی ایجاد کنید و سپس اقدام به گرفتن بک لینک از طریق شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، لینکدین و غیره نمایید. ناگفته نماند که این کار را می توانید از طریق شبکه های خود نیز انجام دهید. 

 • طراحی مجدد سایت 

متخصصان سئو همیشه بر طراحی مجدد سایت تاکید می کنند. آن ها معتقدند که بعد از چند سال،  سایت خود را مجددا طراحی کنید. طراحی مجدد سایت موجب می شود تا کدها و دستورها تغییر کنند و گوگل آن را به عنوان یک محتوای جدید می شناسد؛

  در نتیجه گوگل ارزش جدیدی برای شما قائل می شود. البته این روش نکات خیلی ظریفی دارد،  اما جزء تکنیک های سئو کلاه خاکستری محسوب می شود. 

 • ایجاد کامنت
این مطلب رو حتما ببینید:
سئو محلی چیست (local seo) و چه تکنیک هایی دارد؟ (آپدیت ۲۰۲۲)

ایجاد کامنت در سایت های دیگر و سایت خودتان و دادن بک لینک به بخش های مختلف سایت،  می تواند بسیار موثر واقع شود و یکی از تکنیک های شگفت انگیز سئو کلاه خاکستری باشد. ولی به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است گوگل بعدا لینک هایی که در قسمت کامنت ها قرار داده اید را جریمه کند. 

توجه داشته باشید که انتخاب کلمه کلیدی مناسب اهمیت بالایی در این روش دارد.

 • ایجاد بک لینک 

به طور کلی می توان گفت خرید بک لینک توسط گوگل ممنوع اعلام شده است؛  اما برخی افراد با سایت های دیگر تبادل لینکی انجام می دهند.

این تبادل لینکی به روش های مختلفی انجام می شود؛  مثلا می توانند در پست های خود یکدیگر را معرفی نمایند. نکته ای که لازم است به آن توجه داشته باشید،  این است که این تکنیک اگر ناشیانه استفاده شود،  می تواند عواقب بدی برای سایت شما داشته باشد؛  چراکه گوگل خیلی باهوش تر از این حرفا است که بخواهید از طریق بک لینک آن را دور بزنید! 

 • استفاده از کلمات کلیدی با تراکم مناسب 

بسیاری از افراد کلمات کلیدی اصلی را فقط در عناوین اصلی و داخلی استفاده می کنند و در متن محتوای خود،  هیچ اشاره ای به کلمات کلیدی نمی کنند. اما یادتان باشد که شما در حال نوشتن محتوایی بر اساس اصول سئو هستید.

هرچند استفاده از کلمات کلیدی در عنوان،  نکته ای بسیار مهم و حائز اهمیت است،  اما گوگل به سرعت تشخیص می دهد که شما قصد دور زدن آن را دارید. این تکنیک سئو کلاه خاکسنری زمانی جواب می دهد که متن شما کوتاه باشد؛  ولی در متن هایی که بیش از ۱۰۰۰ کلمه باشند،  کاربردی نخواهد بود. 

 • قرار دادن لینک در ایمیل سایت های خبری

این تکنیک نیز همانند بک لینک دادن است؛  با این تفاوت که شما به صاحبان آن سایت ها هزینه ای می دهید تا لینک سایت شما را در خبرنامه خود به عنوان یک خبر قرار دهند. این روش نیز یکی از تکنیک های سئو کلاه خاکستری است که اگر اشتباهی صورت بگیرد،  عواقب منفی برای سایت شما خواهد داشت. 

سئو کلاه خاکستری

برای اینکه از طرف گوگل جریمه نشوید،  به چه نکاتی باید توجه داشته باشید؟ 

 • به جای کپی برداری از محتوای دیگران،  یا ایجاد یک محتوای بی کیفیت،  سعی کنید یک محتوای جذاب تهیه نمایید.
 • به جای اینکه از دیگران خواهش کنید تا شما را معرفی نمایند، می توانید با ارائه کار با کیفیت،  آن ها را مجاب کنید تا شما را به دیگران پیشنهاد دهند. 
 • به جای ارسال نظرات اسپم و تبلیغاتی غیرمعتبر در سایت های دیگر،  به صورت پرسش و پاسخ فعالیت کنید.
 • به جای تبلیغات بی کیفیت و ارزان قیمت از تبلیغات PPC گوگل استفاده نمایید.
 • به جای استفاده از ابزارهای خودکار ترجمه برای تولید محتوا،  از روش های حرفه ای نگارش، ترجمه و تولید محتوا استفاده نمایید. 
 • از درج بیش اندازه لینک در محتوای خود بپرهیزید.
 • از درج بیش از حد کلمات کلیدی در یک متن اجتناب نمایید.
 • عدم استفاده از سایت ها و منابع ضعیف و نامعتبر جهت ایجاد بک لینک.
 • از خرید لایک، فالوور و کامنت برای محتوای سایت خود بپرهیزید.
این مطلب رو حتما ببینید:
سئو سایت انگلیسی و دو زبانه مطابق با آخرین آپدیت گوگل!
نتیجه گیری و جمع بندی

تکنیک های سئو کلاه خاکستری می توانند کمک شایانی به رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجو کنند؛  البته که به طور کلی این تکنیک ها پیشنهاد نمی شوند. اگر شما قصد استفاده از آن ها را دارید بهتر است از متخصصین سئو کمک بگیرید. از آنجایی که بین این تکنیک ها و سئو کلاه سیاه،  مرز بسیار کمی وجود دارد، بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید که جریمه تکنیک های کلاه سیاه،  گریبان گیر شما نشوند.

در ضمن حتما این نکته را به یاد داشته باشید که از هر روش سئویی که استفاده کنید، ابتدا باید سئو تکنیکال سایت خود را به بهترین روش انجام دهید و بعد از روش های مختلف استفاده کنید. 

سوالات متداول
 • سئو کلاه خاکستری چیست؟ 

تکنیک سئو کلاه خاکستری در واقع شباهت نزدیکی به سئو کلاه سیاه دارد که اگر این تکنیک ها به درستی و توسط یک متخصص سئو انجام شود،  موجب افزایش رتبه سایت شما خواهد شد.

 • تکنیک های سئو کلاه خاکستری کدامند؟ 

خرید دامین، ایجاد بک لینک، قرار دادن کلمات کلیدی در عنوان، قرار دادن لینک در ایمل سایت های خبری معتبر، لینک دهی از شبکه های مجازی، طراحی مجدد سایت و…

 • علت استفاده صاحبان کسب و کارها از تکنیک های سئو کلاه خاکستری چیست؟ 

علت استفاده از سئو کلاه خاکستری این است که برخلاف تکنیک های کلاه سفید،  نیازی نیست مدت زمان طولانی برای رسیدن به اهداف خود در زمینه سئو صبر کنید؛  علاوه بر آن مانند تکنیک های سئو کلاه سیاه،  از طرف گوگل جریمه نخواهید شد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *