کلمات کلیدی،  قلب اصلی سئو سایت هستند. انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو می تواند در همان اوایل کار،  شما را تبدیل به یک رقیب قدرتمند برای تمام رقبا نموده و فرایند سئو سایت شما را بهینه تر و قدرتمندتر نماید. اما نحوه انتخاب این کلمات و قرار دادن آن ها در یک لیست به ترتیب اولویت،  اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. برای این منظور لازم است تا ابزارهای مختلفی به کار بگیرید و تمام نیازمندی های خود را با استفاده از این ابزارها،  اولویت بندی کنید. دقت نمایید که این مرحله از فرایند سئو برای هر سایتی،  اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو اگر در هنگام انجام آن سهل انگاری کرده و گزینه ای را در نظر نگیرید، بعدها برای جبران،  نیاز به تلاش چند برابری خواهید داشت.

حتی در صورتیکه بخواهید از گوگل ادرودز هم استفاده کنید، می بایست بتوانید کلمات کلیدی مفید و مناسب را شناسایی کنید. البته دانستن تفاوت سئو و گوگل ادوردز خود یک بخش طولانیست که موضوع بحث ما در این مقاله نیست.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

دلایل اهمیت انتخاب کلمه کلیدی مناسب چیست؟ 

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو حتی می تواند روی هزینه سئو سایت شما نیز تاثیر مستقیم داشته باشد. اگر به درستی این مرحله را پشت سر بگذارید، هزینه کمتری برای بالا بردن رتبه سایت خود نیاز خواهید داشت و هم چنین از همان ابتدا در یک مسیر درست قرار گرفته و انرژی و هزینه های خود را هدر نمی دهید. از این رو در این مقاله به صورت کامل و جامع به بررسی روند انتخاب، لیست بندی و البته اولویت بندی کلمات کلیدی می پردازیم. 

هر یک از این مراحل نیاز به ابزارهای خاص خود را دارد که به معرفی این ابزارها نیز خواهیم پرداخت. تا حد ممکن سعی در معرفی ابزارهای رایگان داریم تا این مرحله از فرایند سئو سایت را بتوانید به راحتی و بدون هزینه طی کنید. 

پس توجه داشته باشید همانقدر که یک عمل مانند ثبت مکان در گوگل مپ برای کسب و کار، برای گوگل مهم است، داشتن کلمات کلیدی مناسب و باکیفیت نیز اهمیت دارد. هم برای گوگل هم برای خود شخص!

مراحل انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

برای شروع و در اولین قدم، شما باید برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو سایت خود برنامه ریزی کنید. دقت نمایید که هر سایتی بنا به موضوع و شرایطی که دارد، ممکن است ده ها کلمه کلیدی مختلف داشته باشد. همه این کلمات،  مناسب نیستند و از این گذشته وقت گذاشتن برای سئو آن ها نیز ممکن است تمرکز شما را از کلمات کلیدی مهم و اصلی دور نگه دارد. از این رو مهم است که فرایند انتخاب کلمات کلیدی در یک برنامه مشخص قرار بگیرند؛  در غیر این صورت پیچیدگی های سئو برای شما چند برابر خواهد شد. 

این مطلب رو حتما ببینید:
بهترین روش های افزایش سرعت سایت ۲۰۲۳! بهترین سرعت لود بدون نیاز به کد نویسی!!

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو را می توان در مراحل زیر انجام داد: 

 • مرحله اول پیدا کردن لیستی کامل از کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار و سایت است.
 • در مرحله دوم نوبت به توسعه این کلمات کلیدی و پیدا کردن LSi ها و Long Tail keywords مربوط به این کلمات می رسد. 
 • در نهایت شما باید با ابزارهای مناسب،  کلمات کلیدی انتخاب شده را به ترتیب اولویت،  دسته بندی کنید. 

با طی کردن این سه مرحله می توانید مطمئن باشید که هم تمام کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار خود را برگزیده اید و هم آن ها را به ترتیب اولویت در سئو سایت خود به کار می گیرید. در غیر این صورت ممکن است حتی سایر فرایندهای سئو سایت شما نیز تحت تاثیر قرار گرفته و مسیر برای شما تغییر کند. در ادامه هر یک از این مراحل را با هم مرور کرده و ابزارهای مورد استفاده برای آن ها را تشریح می کنیم. 

مرحله اول؛  انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

قدم اول برای این انتخاب، تهیه لیستی از کلمات کلیدی است که به کسب و کار شما مربوط می شوند. با توجه به اینکه ابزارهای مختلفی برای این منظور در دسترس است، در ادامه بهترین ابزارها را برای شما تعریف می کنیم. هم چنین استفاده از این ابزارها نیز به ترتیب اولویت قید شده تا شما در انتخاب و استفاده از آن ها،  سردرگم نشوید. 

 • استفاده از Google Suggest

اولین قدم برای پیدا کردن کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار و سایت،  استفاده از خود گوگل است. برای این منظور گوگل ابزارهای مختلفی را تعریف کرده است که هر کدام باید در جای خود مورد استفاده قرار گیرند. گوگل ساجست و یا پیشنهادات گوگل،  نیاز به هیچ ابزار خاصی هم ندارد و با این روش شما می توانید در انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو،  بسیار عالی عمل کنید. 

برای این منظور تنها کافی است که چند مورد از کلمات کلیدی سایت و کسب و کار خود را در گوگل جستجو کنید. در هنگام جستجو،  گوگل پیشنهاداتی به شما ارائه می دهد. این پیشنهادات هم چنین در انتهای صفحه اول نتایج جستجوی شما نیز ظاهر می شوند. گوگل این کلمات را بر اساس میزان جستجوی سایر کاربران به شما پیشنهاد می دهد که همه آن ها می توانند کلمات کلیدی کسب و کار و سایت شما باشند. 

 • Google Keyword Planner
این مطلب رو حتما ببینید:
سئو کلاه سفید (White Hat SEO)| معرفی تکنیک های بهترین روش سئوی سایت!

دومین ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای سایت،  استفاده از ابزار گوگل کیبورد پلنر است. این ابزار نیز به صورت رایگان در دسترس شما قرار دارد. برای دسترسی به آن،  تنها کافی است همین کلید واژه را در گوگل جستجو کرده و وارد آن شوید. استفاده از آن بسیار ساده است و با همان دفعه اول ورود،  به راحتی می توانید از آن استفاده نمایید. با توجه به اینکه این ابزار جزئی از ابزار گوگل ادز محسوب می شود، کلمات کلیدی پیشنهادی آن نیز بیشتر جنبه تجاری داشته و اهمیت بسیار بالایی برای هر کسب و کار خواهند داشت. 

 • Keyword Tools

سومین ابزار رایگان برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو،  استفاده از Keyword Tools است. با جستجوی همین کلید واژه در گوگل می توانید به این ابزار نیز به صورت رایگان دسترسی داشته باشید. همچنین این ابزار یک افزونه قابل نصب بر روی مرورگر کروم را نیز در اختیار شما قرار می دهد تا همزمان با جستجوی هر کلمه، پیشنهادات آن را نیز مشاهده کنید. 

 • پلتفرم Moz

سایت Moz نیز یکی از سایت های عالی و قوی برای جستجوی کلمات کلیدی است. با جستجوی کلمات کلیدی مدنظر خود در بخش keyword Research این سایت می توانید پیشنهادات Moz را نیز مشاهده کنید. البته استفاده از ابزار Moz کاملا رایگان نیست، اما برای ۳۰ روز می توانید از این ابزار به صورت رایگان استفاده نمایید که برای جستجوی کلمات کلیدی سایت شما احتمالا کافی خواهد بود. 

 • سایت Ashref

سایت Ashref نیز یکی از بهترین سایت ها برای جستجو و انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو است. این سایت نیز طرفداران زیادی داشته و قدرت بالایی در تشخیص کلمات کلیدی مناسب برای سایت شما دارد؛  از این رو از استفاده از آن نیز نباید غافل شوید. 

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

مرحله دوم؛  توسعه کلمات کلیدی

در مرحله دوم،  نوبت به توسعه کلمات کلیدی می رسد که در مرحله قبلی،  آن ها را جستجو کرده اید. با توجه به اینکه بسیاری از کلمات کلیدی ممکن است در لحظه از ذهن شما دور باشند،  اجرای این مرحله نیز اهمیت زیادی دارد. برای این کار می توانید از ابزارهای زیر استفاده کنید. 

 • ابزار رایگان گوگل آنالیتیکس

با تحلیل رقبا در گوگل آنالیتیکس می توانید کلمات کلیدی جدیدتری برای لیست خود پیدا کنید؛  این کلمات نیز اهمیت بسیار زیادی خواهند داشت. 

 • Google suggest

با جستجوی هر یک از کلمات کلیدی که در مرحله قبل از گوگل ساجست و سایر ابزارها پیدا کرده اید، با پیشنهادات جدیدتری از سوی گوگل روبرو می شوید که می توانند به لیست شما اضافه شوند. 

 • پلتفرم Moz
این مطلب رو حتما ببینید:
کاملترین آموزش تحقیق کلمات کلیدی ۲۰۲۳!

با استفاده از پلتفرم Moz نیز می توانید رقبای خود را آنالیز کرده و کلمات کلیدی آن ها را نیز به دست آورید! با این عمل در واقع شما هیچ کلمه کلیدی را پشت سر باقی نخواهید گذاشت. 

 • سایت Ashref

سایت Ashref نیز قابلیت های خود را در آنالیز رقبا و انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو دارد؛  از این رو در مرحله دوم نیز می توانید از قابلیت های این سایت استفاده نمایید. 

 • Long Tail Keywords و Lsi ها

لانگ تیل کیوردس و Lsi ها در واقع کلمات کلیدی مشابه با کلمه کلیدی اصلی مدنظر شما هستند که اتفاقا استفاده از آن ها می تواند شرایط بهتری را نیز برای شما به دنبال داشته باشد. این کلمات را نیز باید جستجو کرده و به لیست خود اضافه کنید. برای مثال قالیشویی در غرب تهران یکی از لانگ تیل های کلمه کلیدی قالیشویی است که اتفاقا می تواند یک کلمه کلیدی پولساز برای این شغل و حرفه باشد؛  یا بیت کوین را می توان به عنوان یکی از Lsi های کلمه کلیدی ارز دیجیتال تعریف کرد.

مرحله سوم؛  اولویت بندی کلمات کلیدی 

حال نوبت به اولویت بندی کلمات کلیدی می رسد که در دو مرحله قبلی به لیست شما اضافه شده اند. این مرحله از این جهت اهمیت دارد که می توانید برنامه ریزی بهتری برای سرمایه گذاری کلمات کلیدی مدنظر خود داشته و در نهایت،  سئو بهینه تری نیز برای سایت خود رقم بزنید تا در نهایت به افزایش بازدید سایت شما ختم شود. برای این منظور می توانید از ابزارهای زیر استفاده کنید: 

 • ابزار رایگان گوگل ترند 
 • پلتفرم Moz
 • گوگل آنالیتیکس
 • گوگل ادز
 • KWFinder
سوالات متداول
 • آیا ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو،  رایگان هستند؟ 

اکثر این ابزارها رایگان هستند اما در این بین ابزارهای غیر رایگانی نیز وجود دارد. 

 • آیا باید روی سئو کردن سایت خود برای تمام کلمات کلیدی هزینه کنیم؟ 

خیر!  شما باید با اولویت بندی کلمات، برخی از آن ها را به صورت مستقیم و برخی دیگر را به صورت غیرمستقیم در سئو سایت خود به کار بگیرید. 

 • بهترین ابزار برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو کدام است؟ 

هر کدام از ابزارها ویژگی ها و مزیت های خاص خود را دارند؛  اما ابزارهای گوگل معمولا کیفیت بهتری از کلمات را به شما معرفی خواهند کرد. 

۵/۵ - (۲ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *