سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه ! معرفی جذابترین و ریسکی ترین تکنیک های سئو کلاه سیاه ۲۰۲۴

  • 27 آذر 1400
  • بروزرسانی: ۳۰ بهمن ۱۴۰۲
  • بدون نظر
  • 10 دقیقه
  • 2051 بازدید


شاید بسیاری از ما وقتی قصد داریم خدمت یا کالایی را دریافت کنیم، در اولین اقدام به سراغ موتور جستجویی مانند گوگل می‌رویم. فردی که در موتور جستجو به دنبال کالا یا خدمت مورد نیاز خود است، به دلیل محدودیت زمان و حوصله معمولا جستجوی خود را با بررسی چند نتیجه ابتدایی به پایان رسانده و تصمیم گیری می کند؛  حتی ممکن است به ندرت به صفحات بعدی نتایج جستجو مراجعه نماید. از آنجا که هدف اصلی کسب و کارها از صرف وقت و هزینه برای طراحی وبسایت، جلب توجه مخاطب و ترغیب او به خرید است، حضور در رتبه های اولیه نتایج جستجو بسیار حائز اهمیت است و می تواند میزان فروش را تغییر دهد. به همین جهت، افراد بسیاری در حوزه ارتقای رتبه وبسایت یا سئو مشغول به فعالیت هستند. برای این افراد، آشنایی با تکنیک های خطرناک سئو کلاه سیاه، اهمیت بالایی دارد.

از کجا برای طراحی اپلیکیشن و وب اپ شروع کنید؟
شما می توانید فرم مشاوره قیمت ما رو پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
سفارش خدمت

سئو چیست؟ 

اصول سئو در واقع این است که ما از قوانینی است که ارائه دهندگان بسترهای آنلاین و موتورهای جستجو تعیین می کنند،  آگاه باشیم و خود را به آن ها تطبیق دهیم و به خوبی از این قوانین به نفع خود بهره ببریم. هدف موتورهای جستجو این است که مخاطب با احتمال بیشتر در نتایج جستجوی خود به آنچه به دنبال آن بوده،  برخورد کند.

به همین دلیل با استفاده از هوش مصنوعی قوانینی را تدوین می کنند تا بر اساس محتوای مورد نظر جستجوگر، نتایج دقیق و متناسبی به ترتیب تناسب برای او نمایش داده شود. این نتایج به با توجه به پیشرفت و درس گرفتن از خطاهای گذشته و نیازهای متغیر مخاطبان، به صورت مداوم در حال تغییر و به روز رسانی است. 

افرادی که در حوزه سئو مشغول به فعالیت هستند لازم است این قوانین را به خوبی بشناسند و در جریان آخرین تغییرات آن قرار بگیرند. به این صورت می توانند محتوا و وضعیت وبسایت خود را متناسب با این قوانین تنظیم کنند تا بتوانند رتبه آن را ارتقاء دهند. 

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه چیست؟ 

در این میان برخی افراد با روش هایی نادرست و متضاد با قوانین موتورهای جستجو اقدام به ارتقای رتبه وبسایت خود می نمایند. هدف این افراد این است که با کمترین صرف وقت و هزینه و به سرعت در جایگاه بالاتری از نتایج جستجوی مخاطبان قرار گیرند. به چنین تکنیک هایی که از روش هایی مخالف با قوانین موتور جستجو برای ارتقای رتبه وبسایت استفاده می شود در اصطلاح، سئو کلاه سیاه گفته می شود.

توجه داشته باشید سئو کلاه سفید یعنی توجه و پیروی از قوانین تعیین شده توسط موتورهای جست و جو و کلاه سیاه یعنی دور زدن این قوانین! 

چرا باید از سئو کلاه سیاه صرف نظر کنیم؟ 

موتورهای جستجو دارای هوش مصنوعی هستند که می توانند به ما به رتبه بندی بر اساس محتوای ارائه شده در سایت کمک کنند. اما باید در نظر داشته باشیم که همین هوش مصنوعی به گونه ای طراحی شده تا متخلفان را شناسایی کرده و با نتایج سختگیرانه ای مجازات کند. برای افرادی که قصد دارند برای مدت کوتاهی در صدر نتایج جستجو دیده شوند،  استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه می تواند مؤثر باشد. اما برای وبسایت هایی که برای مصارف بلند مدت مثل معرفی سازمان یا کسب و کار اینترنتی طراحی شده اند،  این کار بسیار خطرناک است؛  چون عواقبی ازجمله کاهش بازدید و ورودی مخاطب به سایت تا مسدود شدن برای همیشه می تواند در انتظارشان باشد. 

این مطلب رو حتما ببینید:
گوگل لایت هاوس (google lighthouse) چیست و چه کاربردی دارد؟!

تکنیک های خطرناک سئو کلاه سیاه

بهترین راه برای افزایش بازدید سایت، تولید محتوای با کیفیت و مخاطب پسند است تا کاربران حقیقی را برای کسب اطلاعات به سمت وبسایت شما روانه کند. شما ممکن است در حال حاضر مشغول به کارهایی باشید که مصداق تکنیک های سئو کلاه سیاه است و از آن بی اطلاع باشید. پس دانستن اینکه چه کارهایی از نظر قوانین گوگل تخلف است می تواند به شما کمک کند. به همین دلیل فهرستی از این فعالیت ها برای شما آماده کرده ایم و درمورد آن توضیح خواهیم داد.

اشباع کلمات کلیدی

در برخی موارد برای تولید یک محتوا بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده می شود و یا کلمات کلیدی مرتبط با متن نیست یا انسجام طبیعی متن را بر هم می زند. چگالی کلمات کلیدی در متن باید در حدود ۱ تا ۳ درصد از متن باشد. استفاده نامناسب، متن را برای خواننده خسته کننده و بلا استفاده می کند و ممکن است متن را در دسته بندی مطالب غیر مفید طبقه بندی نماید. از نظر قوانین گوگل، تکرار بیش از حد و غیر طبیعی کلمات کلیدی در متن، استفاده از شماره تلفن هایی که دلیل و فایده ای در متن ندارد و پاراگرف های متنی شامل نام شهرها و مناطقی که قصد دارید صفحه وبسایت در آن دیده شود،  از مصادیق سئو کلاه سیاه است. 

بازنوسی یا کپی بودن متن محتوا

کپی کردن محتوا و مقالات وبسایت های دیگر یا جابجایی عبارات و جملات یک متن برای اعمال تغییرات جزئی در آن،  یکی از کارهای خطرناک در سئو کلاه سیاه است. دلیل این قانون این است که چنین مقالاتی کیفیت محتوای اینترنت را کاهش می دهد و مخاطبین نمی توانند به راحتی به محتوای مورد نظر خود دست پیدا کنند و این نمونه ای از سئو کلاه سیاه است. 

البته الگوریتم پاندا برای مقابله با همین موارد ایجاد شد.

تغییر مسیر و انتقال مخفیانه

تغییر مسیر یا redirecting به این معناست که مخاطب وارد آدرسی می شود اما او را به آدرس دیگری انتقال دهید. شما ممکن است مخاطبان سایت خود را به آدرس دیگری منتقل کنید و یا مخاطبان را بدون آنکه خودشان بدانند یا به دنبال مطالب شما باشند به آدرس خود منتقل نمایید. افرادی که به دنبال تکنیک های سئو کلاه سیاه هستند معمولا یک وبسایت پرمخاطب را به عنوان طعمه در نظر می گیرند و مخاطبان آن را با لینکی به وبسایت مورد نظر خود منتقل می کنند تا رتبه آن را با بازدیدهای اجباری بالا ببرند. انتقال مخاطب ایرادی ندارد؛  به شرطی که با دلیل درستی انجام شود. 

این مطلب رو حتما ببینید:
انکرتکست چیست و چطور از انکر تکست درست استفاده کنیم؟!

پنهان کاری

شاید برایتان پیش آمده باشد که با مشاهده بخشی از مطلب وبسایتی آن را مفید و مرتبط با موضوع مورد نظر خود بیابید،  اما وقتی وارد صفحه می شوید با مطلب متفاوت و غیر کاربردی روبرو شوید. به این کار پنهان کاری گفته می شود و به این معناست که شما محتوایی را به صورت جزئی به مخاطب نمایش دهید درحالی که محتوای متفاوتی را به گوگل نشان می دهید. توجه داشته باشید که تغییر متن و ویژگی های صفحه وبسایت برای خدمت رسانی بهتر به مخاطب ایرادی ندارد. مثلا زبان صفحه بر اساس منطقه ای که مخاطب از آن وارد سایت شما شده،  تغییر پیدا کند. چیزی که برای گوگل دارای اهمیت است این است که شما متنی که به مخاطب نمایش می دهید را برای گوگل تغییر ندهید؛  در غیر اینصورت به عنوان سئو کلاه سیاه در نظر گرفته می شود.

خرید لینک

یکی از فعالیت هایی که گوگل به شدت در مقابل آن ها واکنش نشان می دهد و مطابق با دستورالعمل های خود آن ها را ممنوع کرده، خرید و فروش لینک است. به همین دلیل اگر قصد دارید از وبسایتی بخواهید تا در ازای دریافت پول محتوای شما را لینک کند،  بهتر است از این کار صرف نظر نمایید؛  چون درصورت شناسایی شدن این عمل، گوگل هر دو طرف فروشنده و خریدار را جریمه خواهد کرد.

تبادل محصولات رایگان و تخفیف ها نیز از نظر گوگل طرح لینکدهی در نظر گرفته می شوند. برای پیشگیری از این اتفاق بهتر است لینک خود را ویرایش کنید و به لینک no-follow تبدیل نمایید؛  به این معنا که بر روی لینک خود یک برچسب “nofollow” اضافه کنید.

البته این کار به نوعی جزو تکنیک های سئو کلاه خاکستری هم می توان به حساب آورد. 

سئو کلاه سیاه

لینک های مخفی

برخی افراد، لینک هایی را در متن وبسایت خود مخفی نموده یا آن را به رنگ پس زمینه وبسیات طراحی می کنند تا توسط کاربر دیده نشود. باید بدانید که چشم گوگل بسیار تیزبین است و این مسئله از دید این هوش مصنوعی خارج نخواهد ماند. استفاده از لینک های نامربوط متعدد نیز می تواند شما را به روح تبدیل کند و کم کم مخاطبان کمتری خواهید گرفت. 

شبکه بلاگ خصوصی (PBN) 

گاهی متخصص سئو، برای تقویت بازدیدهای یک وبسایت، تعدادی وبسایت را به آن لینک می کند. این وبسایت ها خود با یکدیگر در ارتباط نیستند و فقط هدف از آن ها،  ایجاد لینک های متعددی است که به وبسایت مورد نظر می رسند. به چنین لینکدهی،  شبکه بلاگ خصوصی یا (PBN) گفته می شود. مطابق با قوانین جدید گوگل، این کار کنترل یک شبکه خصوصی است و سئو کلاه سیاه در نظر گرفته می شود و مشمول جریمه خواهد شد. 

این مطلب رو حتما ببینید:
آشنایی کامل با الگوریتم پاندا و تاثیرات آن روی سئوی سایت

قرار دادن کامنت های اسپم در وبلاگ ها 

این موضوع امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و به این معناست که افرادی در بخش نظرات یک وبلاگ یا وبسایت، نظرات بی ارتباط با محتوا ثبت می کنند تا در متن نظر لینکی به وبسایت مورد نظر قرار دهند. این کار امروزه در برخی وبسایت های انجمنی بزرگ دیده می شود و باید بدانید که اصلا راه خوبی برای افزایش مخاطب و بازدید از سایت نیست؛  چون به راحتی توسط موتورهای جستجو به عنوان اسپم با هرزنامه درنظر گرفته و مسدود می شود. 

الگوریتم پنگوئن دشمن اصلی این تکنیک است!

نتیجه گیری و جمع بندی

تجربیات ناموفق از ایجاد صفحاتی با محتوای کاربردی و با کیفیت،  هوش مصنوعی تعبیه شده در موتورهای جستجو را به طور مداوم بهبود می دهد و همواره قوانین جدید را ایجاد می کند تا از ایجاد محتوای بلااستفاده یا غیر واقعی جلوگیری نماید. با این حال همچنین افرادی هستند که به دلیل عدم آگاهی و یا عدم تمایل به صرف زمان و هزینه،  ترجیح می دهند با استفاده از سئو کلاه سیاه،  رتبه سایت مورد نظر خود را افزایش دهند. اما لازم است بدانید بهترین راهکار برای دستیابی به رتبه مناسب به صورت دائمی که در طولانی مدت رتبه وبسایت شما را در رده بالا نگه دارد و از آسیب به آن و کاهش رتبه در میان نتایج جستجو پیشگیری کند،  تولید محتوای باکیفیت و استاندارد برای وبسایت است تا مخاطبان با میل خود از وبسایت شما بازدید کنند. 

سؤالات متداول
  • استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه چه عواقبی برای وبسایت خواهد داشت؟ 

این کار در کوتاه مدت ممکن است رتبه سایت شما را افزایش دهد؛ اما پس از مدتی منجربه کاهش رتبه، دیده نشدن در نتایج مخاطبان و مسدود شدن نمایش وبسایت شما خواهد شد.

  • آیا تکنیک های سئو کلاه سیاه برای همیشه ثابت و مشخص هستند؟ 

خیر!  از آنجا که قوانین موتورهای جستجو دائم در حال تغییر و به روز رسانی است، ممکن است تکنیکی در حال حاضر مجاز باشد اما مدتی بعد مطابق با قوانین جدید، تکنیک نادرستی تلقی شود؛  به همین دلیل لازم است تا دانش خود در مورد قوانین موتورهای جستجو را دائما به روز رسانی کنیم.

  • از کجا بدانیم کاری که انجام می دهیم از تکنیک های سئو کلاه سیاه نیست؟ 

اولین راه حل،  آشنایی با قوانین موتورهای جستجو است و دومین راه حل این است که دقت کنید آیا کاری که انجام می دهید صرفا برای افزایش رتبه است یا خدمات و محتوای مناسب و متناسب با نیاز مخاطب تولید می کنید.

۵/۵ - (۴ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *