قطعا واژه بهینه سازی موتور جستجوی گوگل به گوش تان آشناست. اما آیا می دانید که این عبارت مستقیما به چه فرایندی اشاره دارد؟ search engine optimization یا seo به معنای کسب رتبه های اول در موتور جستجوی گوگل است. با اینحال سئو کلاه سفید، یک روش کاربردی برای بهینه سازی موتورهای جستجو است. این فرایند سعی بر این دارد تا بهترین نتیجه برای کاربران فراهم گردد. در این مقاله قصد داریم از سئو کلاه سفید بیشتر بگوییم؛ اگر به این موضوع علاقه مند هستید، تا پایان همراه ما بمانید.

مفهوم سئو چیست؟

با یک مثال ساده می‌شود این موضوع را بیشتر شرح داد. فرض را بر این بگذارید که گوگل یک بازار است و کسب و کارهایی در آن پا گرفته اند. گوگل مبنا را بر این گذاشته تا مغازه‌های پر رونق و کاربران پرتلاش را در قسمت ورودی این بازار جای داده و افرادی که کمتر تلاش می‌کنند را در قسمت‌های کمتر در معرض دید قرار دهد.

هدف بازار گوگل از انجام این کار این است که مشتریان مغازه‌های پر رونق را در ابتدای ورود ببینند. سئو در دنیای مجازی دقیقا همین کار را می‌کند. زمانی که شما عبارتی را در گوگل سرچ می‌کنید، سایت‌های پر رونق را در صفحات اول و سایت‌های کمتر رونق را در صفحات بعدی می‌بینید؛ دلیل آن است که سئو، کار خودش را خوب بلد است!

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید یا White Hat چیست؟

سئو کلاه سفید یک روش قانونی و اخلاقی است، این تکنیک روی کار آمده است تا کاربران بتوانند، رتبه مثبت کالا یا محصولشان را ارتقا بدهند. این فرایند در بستر گوگل به وقوع پیوسته و توسط لینک بیلدینگ ارگانیک یا پیوند با وب سایت های دیگر به انجام می رسد. همچنین این روش، ترافیک سایت را تا حد بسیار مطلوبی افزایش می دهد. کاربران برای انجام این کار، چالش سختی پیش رو ندارند؛ تنها کافی است محتوای مفید تولید کرده و کالا یا محصول خودشان را طوری در معرض نمایش قرار دهند که از جانب کاربران برای آن محبوبیت ایجاد شود.

به منظور درک بیشتر موضوع در ادامه بعضی از مهمترین مولفه های کلاه سفید را ذکر خواهیم کرد.

 1. باید در راستای قوانین گوگل عمل کنید.
 2. قطعا باید نیاز کاربران را در اولویت قرار دهید.
 3. تولید محتوای با ارزش، مهم است. محتوای با ارزش محتوایی است که افرادِ دیگر به مطالعه آن علاقه داشته باشند و برای خواندن آن زمان بگذارند.
 4. تهیه وب سایت باید در اولویت کاری شما باشد. پس وب سایتی بسازید که نسبت به وب سایت رقیب شما، برتری چشمگیری داشته باشد.
 5. وب سایت تهیه شده توسط شما باید ساده و سرراست کار کند و همچنین سرعت بالایی داشته باشد.
 6. حتما از متاتگ استفاده نمایید؛ متاتگ شما باید جذاب و پر از اطلاعات مفید باشد.
این مطلب رو حتما ببینید:
معرفی و بررسی بهترین ابزار سئو ۲۰۲۳! با این ابزار یک سئو کار حرفه ای هستید!!

سئو کلاه سفید از چه تکنیک هایی سود می برد؟

 • محتوای با ارزش: یک جمله معروف از بیل گیتس وجود دارد. وی در ارتباط با اهمیت محتوا گفته است Content is King یعنی «محتوا پادشاه است»؛ البته نه هر محتوایی! بلکه یک محتوا تنها زمانی پادشاه است که ارزش آفرین باشد. محتوا بایستی با کیفیت بوده و دانشی به دانش کاربر اضافه نماید. برای تحقق این مهم لازم است تا از متخصصین محتوا نویسی دعوت به کار کرده و محتوای تخصصی تولید کنیم. قطعا محتوای پربار و با ارزش، می تواند رتبه سایت شما در گوگل را بالا بیاورد.
 • کلمات کلیدی: کلمات کلیدی و تکرار اصولی آن در سئو کلاه سفید، باعث می شود تا محتوایی که شما در گوگل بارگذاری کرده اید، راحت تر و سریع تر به دست مخاطب برسد. کافی است تا او کلمه مورد نظر را در موتور جستجوی گوگل وارد کند؛ ربات های گوگل او را به سایت شما پیوند خواهند داد.
 • پیوندها: لینک سازی، روشی کارآمد در سئو کلاه سفید است. این روش باعث می شود تا رتبه وب سایت شما ترقی کند. کافی است تا شما لینک وب سایت خودتان را در سایت های ارزشمند قرار دهید. لازم به ذکر است که پیش از لینک سازی باید از ارزشمند بودن محتوای وب سایت خودتان مطمئن باشید؛ چرا که محتوای ارزشمند در نهایت آن چیزی است که باعث می شود رتبه سایت، بهبود یابد.
 • بهینه سازی: شما با استفاده از متاتگ ها، استفاده از تصاویر مرتبط، قرار دادن زیر عنوان ها، به کار بردن کلمات مرتبط، مترادف سازی کلمات کلیدی و ایجاد پیوندها می توانید وب سایت خودتان را بهینه سازی کنید.

سئو کلاه سفید چه مزایایی دارد؟

 • هزینه: سئو کلاه سفید نسبت به نمونه مخالفش (سئو کلاه سیاه)، هزینه کمتری دارد. چراکه با استفاده از این روش دیگر نیاز نیست تا برای تخلفاتی که گوگل شناسایی کرده است، جریمه پرداخت کنید. از آنجا که پرداخت هزینه همیشه مالی نیست، لازم به ذکر است که در صورت بروز تخلف یا استفاده کردن از روش های سئو کلاه سیاه، گوگل با ترفندهایی چون مسدود کردن، کاهش رتبه، حذف صفحه، حذف لینک و… به جریمه کردن کاربران اقدام می نماید.
 • امنیت: سایت هایی که با روش سئو کلاه سفید ایجاد شده اند در برابر جریمه های گوگل از ایمنی برخوردار هستند.
 • اخلاق: گفته می شود که سئو کلاه سفید، مورد علاقه کارآفرینان است. آن ها با این روش موقعیت خود در SERP یا Search Engine Results Page را فقط به دلایل اخلاقی توجیه می کنند.
 • ثبات: اگر می خواهید که رتبه با ثباتی داشته باشید و جایگاه وب سایت تان به یکباره نازل نشود، از روش کلاه سفید استفاده کنید.
این مطلب رو حتما ببینید:
بهترین روش های انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو ۲۰۲۳

سئو کلاه سفید چه مشکلاتی دارد؟

 • محدودیت: این یکی از مشکلات مهم سئو کلاه سفید است. چنانکه شما به دلایل متعددی مایل نباشید تا از روش های غیر قانونی استفاده نمایید، با پیگیری این ترفند امکانات محدودی را در اختیار خواهید داشت. ممنوعیت خرید پیوند یا استفاده از اسپم، از جمله محدودیت های استفاده از این روش تلقی می شوند.
 • هزینه: سئو کلاه سفید در طول یک شبانه روز نتیجه دلخواه را به بار نمی آورد. پس برای به بار نشستن نتیجه مورد نظر، باید صبر کرد. ممکن است زمان طولانی این فرایند باعث ایجاد گشتن فشارهای مالی گردد و در نهایت باعث شود تا کارآفرینان، سئو کلاه سیاه یا خاکستری را ترجیح دهند.
 • رقابت: اگر محصول شما قدرت رقابت با برندهای برتر را داشته باشد، ممکن است نتیجه گرفتن با این روش، قدری زمان بر باشد؛ به همین دلیل برخی از کارفرمایان ترجیح می دهند تا از روش سئو کلاه خاکستری نیز استفاده نمایند.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه خاکستری چیست و چه فرقی با سئو کلاه سفید دارد؟

همانطور که پیش تر گفتیم گزینه های سئو کلاه سفید نسبتاً محدود هستند و همین عامل باعث می شود تا بسیاری از سئوکاران، خود را به این شیوه محدود نکنند و از روش های دیگر مثل روش سئو کلاه خاکستری نیز استفاده نمایند. سئو کلاه خاکستری از روش های کلاه سفید استفاده می‌کند و در بعضی مواقع، پایش را فراتر نیز می گذارد! به عنوان مثال در این روش ممکن است با بهره از تکنیک های غیر قابل مشاهده، بعضی از لینک های غیر طبیعی نیز ایجاد گردند.

این مطلب رو حتما ببینید:
گوگل لایت هاوس (google lighthouse) چیست و چه کاربردی دارد؟!

اما نکته ای که در اینجا وجود دارد، این است که کسب رتبه خوب در گوگل، تنها در طول زمان قابل انجام است. البته ممکن است با روش های دیگر از جمله سئو کلاه سیاه یا سئو کلاه خاکستری نیز به این هدف رسید، اما ثبات و ماندگاری تنها با روش سئو کلاه سفید قابل حصول است و قطعا کارفرمایان و کارآفرینان حرفه ای، به دنبال ثبات هستند.

اگر شما صاحب برندی هستید و یا خدمات خاصی را ارائه می کنید، توصیه به شما این است که بر روش سئو کلاه سفید تمرکز نمایید و کسب و کار خودتان را با پایه و اساس محکم، پیش ببرید.

جمع بندی و نتیجه گیری

نتیجه اینکه سئو کلاه سفید، مانند کالبد برای کسب و کار شما ضروری است؛ چرا که همانطور که کالبد باعث دیده شدن جسم می شود، این روش نیز باعث دیده شدن محصول یا خدمات شما خواهد شد. برای استفاده از این تکنیک لازم است تا روش ها و نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم را به دقت مطالعه بفرمایید. یادتان باشد که برای دیدن نتایج چشمگیر و پایدار این روش، باید به قدر کافی صبر داشته و اصطلاحا حوصله به خرج دهید. همچنین برای ایجاد یک بستر معتبر، باید دور روش های غیر قانونی از جمله سئو کلاه سیاه، یک خط قرمز پررنگ بکشید!

سوالات متداول
 • سئو کلاه سفید چیست؟

یک روش کاربردی برای بهینه سازی موتورهای جستجو است؛ این فرایند سعی بر این دارد تا بهترین نتیجه برای کاربران فراهم گردد.

 • سئو کلاه سفید چه مزایایی دارد؟

هزینه کمتر، امنیت بالاتر و همچنین ثبات بیشتر و اخلاقی بودن، از جمله مزایای این روش محسوب می شوند.

 • چرا نام این نوع سئو، کلاه سفید است؟

این نام ریشه در فیلم های وسترن آمریکایی دارد. در این فیلم ها، شخصیت های مثبت، کلاه سفید و شخصیت های منفی، کلاه سیاه، بر سر داشتند. به طور کلی در علم نشانه شناسی، سفید نماد خیر و سیاه نماد شر است. گفتنی است که خاکستری، طیفی در میان این دو محسوب می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *