با ایجاد تغییرات مهم در قوانین و معیار سنجش محتواهای تولید شده در موتورهای جستجوگر، لزوم ایجاد و راه اندازی برنامه ها و الگوریتم های مختلف،  مشاهده شد. متخصصان سئو به این نتیجه رسیدند که تغییرات می توانند تلنگری جدی برای وب سایت هایی باشند که در زمینه تولید مقاله های بی کیفیت، تخصص دارند. به این ترتیب حضور برنامه هایی مانند الگوریتم پاندا باعث شد تا وب سایت ها برای از دست ندادن رتبه خود به سمت تولید محتواهایی باکیفیت و سازنده هدایت شوند.

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا چیست؟ 

در سال ۲۰۱۱ مجموعه بزرگ گوگل، برنامه ای تحت عنوان الگوریتم پاندا را به مرحله راه اندازی و اجرا رساند. بر اساس قوانین موجود در الگوریتم، وب سایت هایی که با محتوای بی کیفیت و متن های کپی شده در موتور جستجوگر گوگل ظاهر می شوند، مورد بررسی قرار می گیرند.

این برنامه تمام محتواهای تولید شده در سایت های نامعتبر را بررسی کرده و در صورت لزوم آن ها را از صفحات جستجو حذف می کند؛  به این ترتیب وب سایت هایی که محتوایی با مفاهیم ارزشمند تولید می کنند، بیشتر مورد توجه کاربران قرار می گیرند.

جالب است بدانید الگوریتم پاندا دقیقا یک سال بعد از الگوریتم پنگوئن معرفی و بکار گرفته شد.

هدف اصلی گوگل از راه اندازی الگوریتم پاندا چه بود؟ 

تیم بزرگ گوگل همواره در تلاش برای ایجاد شرایطی بوده است که کاربران تجربه مطلوبی از جستجو در موتورهای جستجوگر داشته باشند. یکی از مهمترین اهداف الگوریتم پاندا، حذف سایت هایی است که در اصطلاح به «مزرعه محتوا» شهرت پیدا کرده اند. در این مزارع شما شاهد محتواهایی هستید که از نظر کیفیت در کمترین رتبه و از نظر کپی در بالاترین مرتبه قرار دارند.

به عبارتی می توان گفت این الگوریتم، تکمیل کننده الگوریتم مرغ مگس خوار می باشد.

از سال ۲۰۱۱ تاکنون این برنامه به یکی از عوامل اصلی در رتبه بندی گوگل تبدیل شده است. قوانین و اصول کارکردی این الگوریتم همچنان در حال توسعه است؛  این برنامه باعث شده تا کنترل کیفی محتواها با قوانین سخت و پیچیده تری نظارت شوند.

البته این الگوریتم بسیار شبیه به الگوریتم دزدان دریایی عمل می کند و نباید این دو را باهم اشتباه بگیرید!

عملکرد الگوریتم پاندا چگونه است؟ 

شاید برای بسیاری از کاربران این طور به نظر برسد که بررسی و تشخیص محتوای بی کیفیت و کپی شده، کار آسانی است. این فرایند در نگاه فنی، برای موتورهای جستجوگر در گستره وسیع دنیای اطلاعات، کاری سخت و دشوار است. به همین جهت تیم محققان گوگل با کمک گرفتن از فرمول های محاسباتی و ریاضی و طرح سؤالاتی اختصاصی، عملکرد الگوریتم پاندا را برنامه ریزی کرده اند. بررسی هر کدام از این نشانه ها و معیارها در نهایت به گوگل کمک می کند تا وب سایت های نامعتبر و بی کیفیت را شناسایی کند.

تیم محققان گوگل،  همواره این معیارها را تغییر می دهند. این تغییرات بر اساس آپدیت های جدید بررسی شده و رتبه بندی صحیح و دقیق وب سایت ها به شکلی مطلوب انجام می شود. تشخیص محتوای خوب و بد از یکدیگر و حذف مطالب بی ارزش به طور مداوم،  تجربه ای عالی در اختیار کاربران قرار می دهد.

الگوریتم پاندا چه سایت هایی را هدف قرار می دهد؟ 

سایت هایی با محتوای بی کیفیت

این مطلب رو حتما ببینید:
سایت مپ چیست؟ چطور سایت مپ بسازیم و چه نیازی به آن داریم؟

حضور انبوه کلمات به تنهایی در افزایش کیفیت و رتبه بندی محتوا تأثیر ندارد. وب سایت هایی که مقاله هایی با کمترین کیفیت و ارزش ارائه می دهند، در کاهش تجربه عالی کاربری نقش مهمی دارند. رعایت دیکته کلمات و پیروی از دستور زبان،  در رتبه بندی گوگل اهمیت بسیاری دارد. به همین جهت الگوریتم پاندا با سایت هایی که این موارد را رعایت نمی کنند، برخوردی جدی دارد.

کپی کردن محتوا از سایت های دیگر

در حال حاضر وب سایت های متعددی وجود دارند که بدون در نظر گرفتن قوانین و اصول سئو، از مطالب کپی شده استفاده می کنند. یکی از مهمترین اهداف این برنامه،  حذف سایت هایی است که در آن ها محتوا از روی مقاله های سایت های دیگر کپی شده است.

استفاده نامطلوب از کلمات کلیدی

همان طور که همه ما می دانیم، مهمترین اصل در سئو، استفاده مناسب از کلمات کلیدی است. به این معنا که کلمات کلیدی نباید بیش از اندازه تکرار شده و به حالت انفجاری درون متن قرار بگیرند. در بعضی از محتواها این کلمات بیشتر از اندازه نرمال و قانونی تکرار شده و کیفیت متن و سئو را کاهش می دهند. الگوریتم پاندا بر اساس معیارها و سیگنال های موجود در برنامه خود، این سایت ها را شناسایی کرده و با آن ها برخورد می کند.

سایت های بی ارزش

معمولا سایت هایی که در آن ها بیش از اندازه تبلیغات وجود دارد، به عنوان سایت هایی بی ارزش و بی کیفیت شناخته می شوند. توجه داشته باشید که این عامل بر روی تجربه عالی کاربر از سایت،  تأثیرگذار خواهد بود.

ارتباط الگوریتم پاندا بر روی سئو

رعایت کردن اصول مربوط به سئوی سایت،  در افزایش بازدید، تعداد کاربران، قرار گرفتن در نتیجه جستجوی کاربران و… نقش مهمی دارد. در واقع وب سایت ها با در نظر گرفتن سئو اعتبار سایت خود را به میزان قابل توجهی بالا می برند. سئو از یک سری معیار و اصول تشکیل شده که به کار بردن آن ها در سایت باعث می شود تا محتوای شما در موتورهای جستجوگر برای کاربران بیشتری نمایش داده شود.

این مطلب رو حتما ببینید:
معرفی و بررسی بهترین ابزار سئو ۲۰۲۳! با این ابزار یک سئو کار حرفه ای هستید!!

الگوریتم پاندا با استناد به این موضوع تلاش می کند تا با کاهش رتبه سایت های بی ارزش، اعتبار سایت هایی با محتوای مناسب و باکیفیت را افزایش دهد. این برنامه به وسیله سیگنال ها و معیارهایی که مشخص کرده است، محتواهای بی ارزش و کپی شده را از نتایج جستجوی کاربران حذف می کند. همچنین این امکان وجود دارد که الگوریتم یک سایت را جریمه کرده و صاحبان سایت مجبور به راه اندازی مجدد وب سایت خود شوند.

چگونه از حمله الگوریتم پاندا در امان بمانیم؟ 

پیشگیری از تأثیرات منفی این الگوریتم بر روی سایت، فرایند پیچیده ای ندارد. مهمترین و بهترین راه حل برای ایجاد اعتماد در نگاه پاندا، تولید محتوا با کیفیتی منحصربه فرد و باارزش است. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که ما را از حمله های این برنامه در امان نگه می دارد.

استفاده از لینک مناسب

برای تولید محتوا شما باید به موتورهای جستجو این اطمینان را بدهید که مطالب شما از منابع اطلاعاتی قابل اطمینانی جمع آوری شده اند. ارجاع دادن به منابع موثق و قابل اطمینان باعث می شود تا سایت بیشتر مورد توجه الگوریتم پاندا قرار گرفته و اعتبار آن نیز افزایش پیدا کند. لینک دهی مناسب، شرایطی را برای موتورهای جستجوگر فراهم می کند تا بین سایت شما و منابع دیگر ارتباط برقرار کرده و در افزایش رتبه سایت نقش مؤثری داشته باشد.

استفاده از نظر کاربران

الگوریتم پاندا به نظرات و امتیازاتی که کاربران به یک محتوا داخل سایت می دهند، توجه ویژه ای دارد. بسیاری از وب سایت ها در انتهای محتوا یا معرفی محصول خود از قالبی مخصوص به عنوان امتیازدهی پنج ستاره استفاده می کنند. هر کاربر می تواند با در نظر گرفتن یک ستاره به محتوا امتیاز دهد. با استفاده از این قالب و بررسی نظر کاربران، وب سایت تجربه کاربری خوبی را ارائه می دهد.

روش اصولی تولید محتوا

تولید محتوا به منظور دیده شدن در نتایج موتورهای جستجوگر،  باید از روش ها و معیارهای اصولی در این زمینه پیروی کند. یکی از مهمترین اصول در سئو، استفاده مناسب از کلمات کلیدی است که در این مطلب به آن اشاره کردیم. همچنین پرهیز از محتوای تکراری یا استفاده از متن های کپی شده نیز در رتبه بندی سایت نقش مهمی دارد.

به روزرسانی محتوا

شاید شما هم با سایت هایی مواجه شده اید که مطالب و محتوای موجود در آن ها بسیار قدیمی بوده و فاقد اعتبار زمانی هستند. این دسته از محتواها بر اساس الگوریتم پاندا مورد بررسی جدی قرار خواهند گرفت. یک سایت قوی و حرفه ای، هر چند وقت یک بار در صورت نیاز، محتواهای قدیمی خود را به روزرسانی می کند.

این مطلب رو حتما ببینید:
آموزش کامل و تصویری ثبت مکان در گوگل مپ برای هر کسب و کاری

جلب رضایت کاربران

میزان بازدید و رضایت کاربران از یک سایت، عاملی است که برای این برنامه اهمیت بسیاری دارد. هدف از طراحی یک سایت و قرار دادن محتوا درون آن، افزایش میزان بازدید و رضایت کاربران از آن است. به این ترتیب این موضوع برای پاندا نیز اهمیت داشته و آن را مورد بررسی قرار می دهد.

الگوریتم پاندا

تأثیر منفی الگوریتم پاندا بر روی سایت

اگر وب سایت شما با استراتژی ها و سیگنال های این الگوریتم مورد بررسی و اخطار قرار بگیرد،  باید عواقب آن را نیز در نظر داشته باشید. یکی از مهمترین تأثیرات منفی پاندا، کاهش سطح ترافیک یا میزان بازدید از سایت است. بسیاری از سایت های ارائه کننده محصول و خدمات در ازای هشدارهای الگوریتم پاندا،  متحمل ضرر شده اند.

برای جلوگیری از وقوع این موضوع باید محتوای سایت خود را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را به روزرسانی کنید. توجه به کیفیت محتوا و پرهیز از تکرار، کپی و استفاده بیش از اندازه کلمات کلیدی، مواردی هستند که حسگرهای این برنامه را فعال می کنند. همچنین قرار نگرفتن در نتیجه جستجوی کاربران در موتورهای جستجوگر، از دیگر اثرات منفی و مهم این الگوریتم محسوب می شود.

نتیجه گیری و جمع بندی

الگوریتم پاندا همواره در حال تغییر معیارها و سیگنال های خود بوده و به روزرسانی می شود. این تغییرات برای بسیاری از شرکت های بزرگ خارجی که در تولید محتوای تکراری و بی ارزش مهارت داشتند، آسیب هایی جدی به همراه داشته است. در حال حاضر نیز پاندا در پشت صحنه بدون اینکه ما متوجه تغییرات باشیم به کار خود مشغول است.

متن های کوتاه، محتواهایی مملو از کلمات کلیدی و… دشمنان اصلی وب سایت ها برای مورد هدف قرار گرفتن توسط این برنامه هستند. اولین عاملی که در نگاه این الگوریتم باعث ارزشمندی یک محتوا می شود، مطالبی جامع با محتوایی منحصربه فرد است.

سوالات متداول

  • مهمترین معیار الگوریتم پاندا در بررسی وب سایت ها چیست؟ 

میزان رضایت کاربران از سایت یکی از اصلی ترین و مهمترین معیارهای این الگوریتم محسوب می شود.

  • منظور از مزرعه محتوا چیست؟ 

سایت هایی که محتوای بی کیفیت و بی ارزش تولید می کنند،  به عنوان مزرعه محتوا شناخته می شوند.

  • چه زمانی پاندا وب سایت شما را از نتایج جستجوی کاربران حذف می کند؟ 

در ابتدا این برنامه به وب سایت هشدار داده و تنها چند صفحه از سایت را حذف می کند. در صورتی که صاحبان سایت برای رفع مشکل اقدام نکرده و همچنان به تولید محتوای بی ارزش مشغول باشند، تمام صفحات سایت از نتایج جستجوی کاربران حذف خواهد شد.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *