الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن چیست؟ چه تاثیری روی سئوی سایت دارد؟

 • 6 آذر 1400
 • بروزرسانی:
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 1602 بازدید


در ابتدا موتور جستجوی گوگل برای تشخیص موضوع یک محتوا،  از کلمات کلیدی موجود در آن استفاده می کرد؛  به این معنی که وب سایتی در نتایج بالاتر نمایش داده می شد که حاوی کلمات کلیدی بیشتری مرتبط با موضوع مورد جستجوی کاربر بود. البته این روش چندان کارآمد نبود و افراد با تکرار بیش از حد و غیرطبیعی کلمات کلیدی در سایت خود،  می توانستند به رتبه بهتری دست پیدا کنند. بعدها معیار تعداد بک لینک نیز به الگوریتم های رتبه بندی گوگل اضافه شد؛  اما در این روش نیز با لینک سازی های غیرواقعی می توان گوگل را فریب داد. این دور زدن ها گوگل را مجبور کرد که از روش های هوشمندانه تری برای بررسی سایت ها استفاده کند. امروزه گوگل از الگوریتم های مختلفی استفاده می کند که در ادامه قصد داریم شما را با یکی از مهم ترین آن ها یعنی الگوریتم پنگوئن آشنا کنیم.

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن چیست؟ 

الگوریتم پنگوئن،  راهی برای مقابله با افرادی است که قصد دارند به کمک روش های غیر طبیعی مانند لینک سازی اسپم و تکرار بیش از حد کلمات کلیدی،  در نتایج الگوریتم های گوگل تغییر ایجاد کرده و وب سایت خود را به رتبه های بالاتر ارتقا دهند. این الگوریتم برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ معرفی شد و جزئی از هسته اصلی الگوریتم های گوگل به شمار می آید.

قبل از معرفی الگوریتم پنگوئن،  تعداد لینک ها نقش بسیار پر رنگی در رتبه بندی نتایج گوگل داشتند و هر چه یک وب سایت تعداد لینک بیشتری داشت، بدون توجه به کیفیت محتوا،  رتبه بهتری در صفحه نتایج جستجو به دست می آورد. اما این الگوریتم در بازه های زمانی مختلف،  سایت ها را بررسی کرده و در صورتی که تشخیص دهد در یک سایت از لینک سازی اسپم یا دیگر روش های غیر طبیعی استفاده شده است،  آن را جریمه می کند.

همانطور که میدانید گوگل الگوریتم های مختلفی مانند پنگوئن، الگوریتم مرغ مگس خوار و … دارد و اگر رتبه خوب برای سایتتان می خواهید، باید آن ها را بشناسید و طبق دستورالعمل های آن ها رفتار کنید!

الگوریتم پنگوئن چگونه کار می کند؟ 

الگوریتم پنگوئن در ابتدا تنها در زمان های مشخصی به روزرسانی می شد؛  یعنی اگر سایت های جریمه شده موارد گفته شده در گوگل پنالتی خود را انجام می دادند،  ممکن بود در کوتاه مدت تغییری در وضعیت آن ها ایجاد نشود و می بایست منتظر به روزرسانی مجدد الگوریتم گوگل پنگوئن می ماندند و این کار نیز در برخی موارد،  ماه ها طول می کشید. اما در حال حاضر،  الگوریتم گوگل پنگوئن هم زمان با خزیدن گوگل در سایت ها،  به طور مداوم به روزرسانی می شود. برخی از مهم ترین ویژگی های الگوریتم پنگوئن به شرح زیر است:

این مطلب رو حتما ببینید:
کیورد استافینگ چیست و چطور از آن خودداری کنید

الگوریتم به صورت بی درنگ (Real-Time) کار می کند

این الگوریتم به صورت بی درنگ (Real-Time) کار می کند. همان طور که الگوریتم جستجوی گوگل همواره در حال خزش و رتبه بندی سایت ها است،  الگوریتم پنگوئن نیز بدون وقفه،  وب سایت ها را بر اساس معیارهای مختلف بررسی می کند. در حین اجرا، برخی از سایت ها ممکن است جریمه شوند یا اگر در گذشته جریمه شده اند،  از آن رهایی پیدا کنند.

الگوریتم بیشتر بر روی صفحه تمرکز دارد تا کل وب سایت

این الگوریتم بسیار جزئی و دقیق عمل می کند؛  به این معنی که همه صفحات موجود در سایت را به صورت مجزا بررسی کرده و در صورت شناسایی تخلف،  به جای جریمه تمام وب سایت،  تنها صفحه حاوی اسپم را جریمه می کند. در این شرایط حتی اگر کل سایت عملکرد خوبی داشته باشد اما یکی از صفحات به صورت اسپم شناسایی شود،  باز هم بر روی رتبه سایت تاثیر می گذارد،  اما همه وب سایت شما جریمه نمی شود.

الگوریتم پنگوئن به چه مواردی توجه می کند؟ 

تمرکز این الگوریتم بیشتر بر روی بک لینک های یک سایت در کنار استفاده بیش از حد کلمات کلیدی است که ممکن است سبب جریمه شما توسط الگوریتم گوگل پنگوئن شود.

لینک سازی اسپم

لینک ها هنوز هم اهمیت زیادی در سئو دارند اما لینک تنها یک مورد از پارامترهای مختلفی است که توسط گوگل مورد بررسی قرار می گیرد و به تنهایی نشان دهنده اعتبار و ارزشمندی یک سایت نیست. مواردی چون بک لینک های زیاد از سایت های کم اهمیت و یا غیر مرتبط با سایت شما،  انکر تکست های بیش از حد سئو شده، استفاده از عبارت های یکسان برای تمام بک لینک ها و غیره می تواند منجر به جریمه وب سایت شما شود. از این رو،  بهتر است به دنبال روش های لینک سازی مورد تایید گوگل برای سایت خود باشید.

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی (Keyword Stuffing) 

هر وقت کلمات کلیدی خود را مشخص کردید،  سعی نمایید بیش از حد بر روی آن ها تاکید نکنید. لازم نیست از کلمات کلیدی مورد نظر خود در بیشتر جملات استفاده نمایید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از یک یا چند کلمه کلیدی در محتوا،  نتیجه عکس خواهد داشت و هیچ کمکی به بهبود رتبه سایت شما نمی کند. همچنین،  اگر محتوای خود را بیش از حد برای موتور جستجوی گوگل سئو کنید،  ممکن است با جریمه الگوریتم های آن مواجه شوید! 

این مطلب رو حتما ببینید:
بهترین روش های افزایش سرعت سایت ۲۰۲۳! بهترین سرعت لود بدون نیاز به کد نویسی!!

این نکته را حتما مد نظر داشته باشید که گاهی ممکن است سایت شما وارد گوگل دنس شود و این بدین معنا نیست که از این روش ها می توانید رتبه های خوب دائم کسب کنید.

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن شامل چه سایت هایی می شود؟ 

الگوریتم پنگوئن،  روش های تنبیهی را برای سایت هایی که اقدامات اسپم گونه انجام می دهند،  در نظر گرفته است. اگر این الگوریتم تشخیص دهد که وب سایتی برای بهبود رتبه بندی خود در حال تکرار بیش از حد کلمه یا کلمات کلیدی و یا بک لینک های اسپم است، همه وب سایت خاطی یا برخی از صفحات آن را جریمه می کند. در صورتی که این الگوریتم سایت شما را جریمه کند،  ممکن است با تغییرات زیر مواجه شوید:

 • سایت شما برای یک یا چند کلمه کلیدی دچار کاهش ترافیک خواهد شد.
 • رتبه سایت شما برای یکی از کلمات کلیدی کاهش پیدا کند.
 • صفحه ای که شامل کلمه کلیدی به خصوصی باشد از ایندکس گوگل خارج شود،  در حالی که دیگر صفحات سایت در ایندکس گوگل باقی مانده اند.
 • در بخش هایی از سایت خود،  هشدار لینک سازی غیر طبیعی دریافت کنید.
 • صفحاتی از سایت شما که نمی خواهید در رتبه بندی گوگل قرار بگیرند؛  به عنوان مثال صفحه درباره ما به جای صفحه اصلی سایت برای یک کلمه کلیدی نشان داده شود.

روش رفع جریمه الگوریتم پنگوئن

شدت مجازات توسط این الگوریتم بسیار متغیر است. به عنوان مثال،  از کاهش چند پله ای رتبه بندی و افت ترافیک صفحه یا وب سایت تا از ایندکس خارج شدن صفحه را شامل می شود. گاهی گوگل برای فعالیت های اسپم یک سایت،  پیام ارسال می کند. این پیام معمولا در گوگل وب مستر قرار دارد. شاید با بررسی سایت خود متوجه شوید که گوگل به اشتباه شما را جریمه کرده است؛  در این صورت می توانید درخواست بازبینی و تجدید نظر برای گوگل ارسال کنید. 

اگر ترافیک شما به صورت ناگهانی افت کند و هیچ پیامی نیز دریافت نکنید،  احتمال دارد که وب سایت شما تحت تاثیر جریمه های این الگوریتم قرار گرفته باشد. در بسیاری از موارد جریمه به دلیل وجود بک لینک های خراب است که به وب سایت شما اشاره می کنند. برای رفع جریمه الگوریتم پنگوئن می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • برای خارج شدن از جریمه این الگوریتم باید کیفیت لینک های وب سایت خود را بررسی نمایید و لینک هایی که به خاطر آن تنبیه شده اید را شناسایی کنید.
 • الگوریتم گوگل پنگوئن در درجه اول لینک سازی های غیر طبیعی مرتبط با سایت شما را شناسایی می کند. پس بهتر است پیش از هر کاری،  فهرستی از کلیه بک لینک های دریافتی در سایت خود را تهیه نمایید. برای این منظور می توانید به بخش links در سرچ کنسول بروید،  همه لینک های سایت خود را بررسی کرده و موارد مشکوک را شناسایی کنید.
 • همه لینک های مشکوک را حذف نمایید. برای انجام این کار می توانید به پنل گوگل سرچ کنسول بروید و به کمک ابزار Disavow موجود در آن، تاثیر لینک های بد را خنثی کنید.
 • در پایان،  اقدام به انجام لینک سازی طبیعی و معتبر نمایید.
 • اگر بیش از حد از کلمات کلیدی برای بهینه سازی وب سایت خود استفاده کرده باشید هم ممکن است توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شوید. برای اطمینان از این موضوع، سایت خود را بررسی کرده و میزان تراکم و تکرار کلمات کلیدی آن را کاهش دهید
این مطلب رو حتما ببینید:
مهمترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال ۲۰۲۳ ! چطور به لینک ۱ گوگل برسیم؟
سوالات متداول
 • اصلی ترین هدف از ایجاد الگوریتم پنگوئن چیست؟ 

هدف اصلی از ایجاد این الگوریتم،  ارتقاء رتبه وب سایت هایی است که اقدام به دریافت لینک های طبیعی و معتبر کرده اند و همچنین، جریمه و کاهش رتبه سایت های حاوی لینک های اسپم و ساختگی است.

 • آیا این الگوریتم شامل لینک های خروجی نیز هست؟ 

در ابتدای این الگوریتم تنها بر روی لینک های دریافتی تمرکز داشت و هیچ گونه توجهی به وضعیت لینک های خروجی این وب سایت ها نداشت؛  اما در ادامه لینک های خروجی از سایت و لینک سازی داخلی نیز مورد بررسی قرار گرفت.

 • چه بک لینک هایی توسط این الگوریتم جریمه می شوند؟ 

به طور کلی مواردی چون بک لینک های نامرتبط با وب سایت شما، تکست انکرهای بیش از حد بهینه شده، لینک از وب سایت هایی که در گذشته توسط گوگل جریمه شده اند و لینک به هر سایت یا منبع فاقد ارزش می تواند منجر به جریمه شود.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *