یک دریا یا اقیانوس عظیم را در نظر بگیرید که تعداد و انواع زیادی از کشتی‌‌های باربری، مسافربری، تجاری و سایر موارد مشابه روی آن شناور و در حال حرکت هستند. این کشتی‌ها برای رسیدن به مقصد طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که سوخت مورد نیاز خود را تأمین کنند، اما در این میان افرادی به نام دزدان دریایی به‌جای پرداختن به فعالیت عادی و تلاش برای رسیدن به مقصد و هدف خود، به آن کشتی‌ها دستبرد می‌زنند. این عمل در دنیای وب به نام الگوریتم دزدان دریایی گوگل در حال انجام است.

در این عرصه دزدان دریایی همان سایت‌ها هستند که با تقلید از برخی سایت‌ها و کپی‌کردن محتوای آنان در صدد قدم گذاشتن در راستای پیشرفت هستند. اگر در حوزه وب فعالیت دارید و می‌خواهید نسبت به این الگوریتم اطلاعات کافی و معتبر را کسب کنید، بدون شک با مطالعه ادامه این نوشته به مقصود خود خواهید رسید.

البته این الگوریتم بسیار شبیه به الگوریتم پاندا است و هر دو در یک جهت فعالیت می کنند.

الگوریتم دزدان دریایی

نگاهی به مفهوم کلی الگوریتم دزدان دریایی در دنیای وب‌

گوگل در سال ۲۰۱۲ الگوریتمی را به نام دزدان دریایی معرفی کرد و در سال ۲۰۱۴ نیز به به‌روزرسانی آن پرداخت. این الگوریتم به‌گونه‌ای طراحی شده است که بتواند محتواهای کپی شده را شناسایی کرده و تاحدامکان از انتشار آنها جلوگیری کند. آن دسته از سایت‌هایی که از قانون کپی‌رایت پیروی نکرده و آن را نقض کنند، توسط این الگوریتم گوگل جریمه خواهند شد.

در برخی مواقع احتمال دارد بعضی از سایت‌ها به دلیل نقض قانون کپی‌رایت به‌طورکلی علاوه بر جریمه از صفحات نتایج جستجوگرهای گوگل نیز حذف شوند. قابل‌ذکر است که حذف شدن یک سایت یا شناسایی شدن آن توسط الگوریتم دزدان دریایی گوگل، نابودی آن کسب‌وکار را به دنبال دارد.

کلمه Digital Millennium Copyright Act که مخفف آن DMCA به معنای قانون حق چاپ هزاره دیجیتال است، به‌عنوان نشان‌دهنده الگوریتم دزدان دریایی به شمار می‌رود. هرموقع در سایت خود این کلمه را مشاهده کردید، باید منتظر جریمه‌های سنگین از طرف گوگل باشید. دقیقا همان جریمه هایی که در صورت رعایت نکردن الگوریتم پنگوئن، که آن هم بسیار شبیه به این الگوریتم است در انتظار خاطیان خواهد بود.

بهتر است بدانید که محتوای کپی شده صرفاً متن نبوده و شامل صوت، تصویر و ویدئو نیز می‌شود.

کدام سایت توسط الگوریتم دزدان دریایی  مشمول پرداخت جریمه خواهند بود؟

آن دسته از کسب‌وکارهایی که در حوزه وب‌سایت فعالیت دارند، در صورت کپی و استفاده مستقیم از محتواهای سایر سایت‌های دیگر بدون تردید باید منتظر جریمه الگوریتم دزدان دریایی باشند. بهتر است بدانید که تمرکز این الگوریتم بیشتر روی کپی محتواهای غیررایگان سایر سایت‌ها و درج در سایت خود به طور رایگان است. برای درک راحت‌تر این موضوع به مثال ذکر شده در زیر توجه کنید.

این مطلب رو حتما ببینید:
باز طراحی سایت (ریدیزاین سایت) چیست؟ چرا و چه موقع باید ریدیزاین انجام بدیم؟

فرض کنید شما در حوزه وب‌سایت فعالیت دارید و برخی از محتواهای خود را اعم از پوستر، لوگو، آموزش و سایر موارد مشابه را به‌صورت غیررایگان در اختیار کاربران قرار می‎دهید. اگر کاربری محتواهای غیررایگان شما را تهیه کرده و به‌صورت رایگان همان محتواهای شما را در سایت خود قرار داده به کاربران خود ارائه کند، مشمول جریمه خواهد شد. همچنین احتمال حذف شدن آن سایت نیز وجود دارد.

گوگل شرایطی را برای شما فراهم کرده است که در صورت دزدیده شدن محتواهای سایتتان توسط سایت‌هایی دیگر با مراجعه به سرویس Google DMCA گوگل را از این موضوع مطلع سازید. گوگل پس از دریافت گزارش از طرف شما به بررسی آن سایت می‌پردازد. اگر قانون کپی‌رایت تأیید شود، آن سایت ملزم به پرداخت جریمه خواهد بود.

بررسی عملکرد الگوریتم دزدان دریایی گوگل

نحوه عملکرد این الگوریتم گوگل بدین گونه است که درصورت استفاده از محتواهای کپی در صفحات وب‌سایت خود، آن صفحه‌ای که این قانون را نقض کرده باشد در نتایج جستجو موتورجوستجوگر گوگل نمایش داده نخواهد شد. همچنین درصورت استفاده بیش از ۵۰ درصد محتوای کپی شده آن سایت به‌طورکلی حذف می‌شود. به این حالت اصطلاحاً گوگل پنالتی  (Google Penalty)گفته می‌شود.

دلیل اهمیت گوگل به محتوای کپی شده چیست؟

احتمال دارد این سؤال برایتان پیش آید که چرا باید چنین الگوریتمی توسط گوگل طراحی شود؟ یا استفاده از محتوای کپی شده چه ایرادی دارد؟ اگر این سؤالات به ذهنتان خطور کرده است، به مطالعه ادامه این بخش از این مطلب بپردازید.

کاربران گوگل انتظار دارند با مراجعه به گوگل و جستجوی کلمه کلیدی یا موضوع موردنظر خود، با نتایج متفاوت و معتبر روبه‌رو شوند. کپی‌کردن محتواهای سایت‌های دیگر باعث می‌شود تا کاربر با نتایج تکراری روبه‌رو شده و در نهایت اعتبار و میزان رضایت کاربران از آن موتور جستجوگر به‌شدت افت پیدا کند.

همچنین تولیدکننده یک محصول به‌هیچ‌عنوان نمی‌خواهد که محصولات او به طور رایگان در اختیار همه کاربران قرار گیرد. چرا که برای طراحی و به ثمر رساندن آن محصول نهایی تلاش و ایده‌پردازی شده است تا به یک منبع درآمد تبدیل شود. این دو مورد از اصلی‌ترین دلایل طراحی و راه‌اندازی این الگوریتم به شمار می‌رود.

لازم به ذکر است که گوگل دیگر به‌صورت سختگیرانه به بررسی سایت‌ها از نظر نقض قانون کپی‌رایت نمی‌پردازد. چرا که با افزایش یافتن تعداد سایت‌هایی با محتواهای کپی شده با اعمال شرایط سختگیرانه و جرایم سنگین، کاربران به سمت سایر موتورهای جستجوگر خواهند رفت.

این مطلب رو حتما ببینید:
کاملترین آموزش تحقیق کلمات کلیدی ۲۰۲۳!

اگر به دنبال پیشرفت سایت خود بوده و در صدد رعایت اصول و قوانین گوگل و سئو هستید، پیشنهاد می‌شود به‌هیچ‌عنوان به فکر استفاده از محتوای کپی شده نباشید.

برای پیشرفت کسب‌وکار خود از محتوای دیگران کپی نکنید

در صورت استفاده محتوای کپی در سایت چه باید کرد؟

اگر در سایت خود از محتواهای سایر سایت‎‌ها استفاده و قانون کپی‌رایت را نقض کرده‌اید، بدون شک با مطالعه این مطلب در صدد آن خواهید بود که از توسط الگوریتم دزدان دریایی گوگل شناسایی نشوید. برای شناسایی نشدن توسط این الگوریتم تنها کاری باید انجام دهید به‌روزرسانی محتواهای کپی شده است.

اگر محتواهای کپی شده سایت خود را تغییر دهید و اصول سئو را رعایت کنید، بدون شک توسط این سیستم شناسایی نخواهید شد. همچنین با رعایت اصول سئو می‌توانید به رتبه‌های برتر و صفحات اول موتورهای جستجوگر گوگل دست‌یابید.

الگوریتم دزدان دریایی

چگونه باید با سایتی که محتوای سایت ما را کپی کرده است مقابله کنیم؟

همان‌طور که گفته شد، با مراجعه و ارسال گزارش به سرویس Google DMCA می‌توانید با مطلع‌سازی گوگل، به حذف آن سایت بپردازید. اگر نمی‌خواهید سایتی که محتوای سایت شما را سرقت کرده است هدف شود، باید با یک راه ارتباطی مانند ایمیل با مدیر آن سایت تماس حاصل کرده و او را از نارضایتی خود مطلع سازید. اگر مدیر سایت به تذکرات شما اهمیتی نداده و به کار خود ادامه داد در آخرین مرحله می‌توانید به گوگل گزارش ارسال کرده و مانع دزدیده شدن محتواهای خود شوید.

چگونگی گزارش محتوای کپی دزدیده شده با گوگل

گوگل با ارائه الگوریتم دزدان دریایی سعی دارد آن دسته از سایت‌هایی را که از محتواهای کپی شده استفاده می‌کنند یا کالای تقلبی به کاربران ارائه می‌دهند از نتایج خود حذف کند تا از اعتبار خود کاسته نشود.

Google Ads اجازه فعالیت و پیشرفت به سایت‌هایی که محتوا یا محصولات تقلبی دارند، نمی‌دهد. همچنین اگر از برندی تقلید کنید و یا از لوگوی آن استفاده کنید، مشمول جریمه خواهید شد. برای فعالیت در این عرصه محتوای جدید، معتبر و قابل تشخیص در سایت خود استفاده کنید. همچنین رعایت اصول سئو نیز به دیده‌شدن سایتتان کمک خواهد کرد.

اگر سایتی را مشاهده کرده‌اید که از محتواهای دیگر سایت‌ها استفاده کرده است، گوگل افزونه‌ای را طراحی کرده است که بتوانید با پرکردن فرمی آن سایت را گزارش کرده و مانع فعالیت آن شوید. الگوریتم دزدان دریایی گوگل در کوتاه‌ترین زمان ممکن با بررسی سایت گزارش شده آن را از صفحات نتایج جستجو حذف خواهد کرد.

این مطلب رو حتما ببینید:
الگوریتم کبوتر گوگل چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد؟ آپدیت ۲۰۲۳ !

کدام سایت‌ها مشمول جریمه کپی محتوا خواهند بود؟

اگر این نوشته را تا به این بخش از مطلب مطالعه کرده‌اید، به‌احتمال زیاد در پی پاسخ این سؤال باشید که کدام سایت‌ها پس از تشخیص این نوع از الگوریتم گوگل، مشمول پرداخت جریمه سنگین و حذف سایت خواهند شد؟

سایت‌های کپی کار عموماً در چند حالت به فعالیت می‌پردازند که به شرح زیر هستند:

  • سایت‌های با کپی محتوای متنی ۱۰۰ درصدی از یک سایت
  • سایت‌های با کپی محتوای کلی ۱۰۰ درصدی از چند سایت متفاوت
  • سایت‌هایی با کپی برخی از منابع
  • سایت‌هایی با کپی چند کلمه در محتوا

در برخی مواقع بعضی از این سایت‌ها از طریق گوگل جریمه خواهند شد، اما برخی از آنان پس از گزارش نه‌تنها ملزم به اعمال جریمه نمی‌شوند، بلکه تغییری در رتبه آنها اعمال نمی‌شود. برای درک بهتر این موضوع بهتر است به ادامه مطلب توجه کنید.

برخی از سایت‌ها مانند دیجی‌کالا که محبوبیت بسیاری در بین کاربران دارد و رتبه برتر گوگل را از آن خود کرده است، اگر از محتوای یک سایت کوچک و با رتبه پایین کپی کند و مورد شکایت قرار گیرد مشمول جریمه نخواهد شد.

همچنین اگر محبوبیت و رتبه سایت کپی کار در بین کاربران و گوگل از سایت اصلی بیشتر باشد، بدون شک آن سایت توسط سرویس Google DMCA  سایت کپی کار شناسایی نخواهد شد.

هر سایتی در صورت گزارش شدن جریمه نخواهد شد

کلام آخر

در این مطلب به بررسی یکی از اصلی‌ترین الگوریتم‌های گوگل به نام الگوریتم دزدان دریایی گوگل پرداخته شد. اگر این مطلب را به طور کامل مطالعه کرده‌اید، بدون شک هرآنچه که هنگام راه‌اندازی باید بدانید، در اختیارتان قرار داده شد. ازاین‌پس می‌توانید با رعایت مواردی که در این نوشته آموختید، قدمی در راستای ارتقای رتبه سایت خود بردارید.

سؤالات متداول
  • الگوریتم دزدان دریایی گوگل چه تأثیری در دنیای وب‌سایت‌ها دارد؟

با وجود این الگوریتم، تعداد سایت‌هایی که از محتوای سایر سایت‌های معتبر بدون کسب اجازه استفاده می‌کنند به‌شدت کم می‌شود و اعتبار گوگل نیز افزایش می‌یابد.

  • راهکار پیشگیری از شناسایی الگوریتم دزدان دریایی گوگل چیست؟

اگر می‌خواهید توسط این الگوریتم به‌عنوان سایت کپی کار شناخته نشوید، از محتوای سایر سایت کپی نکنید.

  • آیا تمامی سایت با شناسایی الگوریتم دزدان دریایی گوگل جریمه می‌شوند؟

خیر، هر سایتی جریمه نمی‌شود. چرا که برای اعمال جریمه قوانینی طرح شده است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *