تحقیق کلمات کلیدی

کاملترین آموزش تحقیق کلمات کلیدی ۲۰۲۴!

 • 12 مهر 1401
 • بروزرسانی: ۳۰ بهمن ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 1522 بازدید


با آن‌که گوگل دائما الگوریتم‌های خود را به‌روزرسانی می‌کند اما یک موضوع در بهینه‌سازی سایت همیشه اهمیت خود را حفظ کرده است: تحقیق کلمات کلیدی.

در این مطلب ابتدا تحقیق کلمات کلیدی را توضیح خواهیم داد و سپس می‌گوییم چطور باید این کار را برای استراتژی سئوی سایت خود انجام دهید. پس تا انتها همراه ما بمانید.

تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

به فرآیند پیدا کردن و تحلیل اصطلاحاتی که افراد در موتورهای جستجو وارد می‌کنند، تحقیق کلمات کلیدی می‌گویند. هدف از انجام این کار استفاده از داده‌های به‌دست آمده برای یک هدف مشخص، اغلب سئو یا بازاریابی، است و البته سئو محلی هم شامل این موارد می شود. شما با تحقیق چنین کلماتی می‌توانید محبوبیت آن‌ها و سختی‌شان در کسب رتبه را متوجه شوید. فرض کنید یک سایت فروشگاهی لوازم پزشکی دارید! اگر تحقیق کلمات کلیدی را درست متوجه شوید و انجام دهید نسبت به سایر رقبا یک سر و گردن بالاتر خواهید بود! حتی با این که فروشگاه شما همین حالا هم مشتریان و متقاشیان زیادی دارد اما برای افزایش این آمار تاثیر تحقیق کلمات کلیدی بر کسی پوشیده نیست!

عناصر تحقیق کلمات کلیدی

زمان انجام این تحقیق باید به ۳ عنصر اصلی که در زیر می‌گوییم، دقت کنید:

۱) مرتبط بودن

گوگل محتوا را براساس مرتبط بودن با نیت کاربر از جستجو رتبه‌بندی می‌کند. محتوای شما تنها زمانی برای یک کلمه کلیدی رتبه خواهد گرفت که نیازهای جستجوگران را برآورده کند. علاوه بر این، محتوای شما باید بهترین منبع موجود برای عبارت جستجوشده باشد.

۲) اعتبار

گوگل اهمیت بیشتری برای منابعی قائل می‌شود که به نظر آن معتبر هستند. یعنی باید تمام تلاش خود را برای غنی کردن سایتتان با تولید محتوای مفید و آگاهی‌دهنده نشان دهید تا پیش گوگل معتبر به نظر برسید. از طرفی این محتوا را باید ترویج دهید تا سیگنال‌های اجتماعی و بک لینک به‌دست آورید.

البته برای کیورد ریسرچ، یکی از بهترین ابزارهایی که به شما کیورد جدید الهام میکند سرچ کنسول است!

۳) حجم

ممکن است برای یک کلمه کلیدی در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرید اما اگر کسی آن اصطلاح را جستجو نکند، ترافیک سایتتان افزایش پیدا نخواهد کرد. منظور از حجم زمان تحقیق کلمات کلیدی، بررسی تعداد جستجوهای ماهیانه است.

چطور تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید

به کمک فرآیندی که در زیر به‌ترتیب توضیح می‌دهیم، اصطلاحات کلیدی هدف را پیدا خواهید کرد و یک استراتژی قدرتمند برای سئوی کلمات کلیدی سایت خود خواهید داشت.

این مطلب رو حتما ببینید:
تفاوت سئو و گوگل ادوردز در چه مواردی است؟ کدام بهتر است؟

مرحله اول: براساس آگاهی خود از کسب‌وکارتان، لیستی از موضوعات مرتبط و مهم درست کنید

برای شروع تحقیق کلمات کلیدی ابتدا به موضوعاتی فکر کنید که می‌خواهید برای آن‌ها رتبه بگیرید. در نتیجه آن باید ۵ تا ۱۰ موضوع را که برای کسب‌وکارتان مهم هستند، شناسایی کنید.

به‌عنوان مثال شما برای ارسال رپورتاژ آگهی هم نیاز به تحقیق دارید، و یا اگر در زمینه فروش فعالیت دارید، خودتان را جای خریدار بگذارید و ببینید چه مواردی را جستجو خواهد کرد. یا اگر در حوزه فروش نرم‌افزار بازاریابی فعالیت می‌کنید، موضوعات عمومی را که باید در نظر بگیرید عبارت خواهند بود از:

 • بازاریابی درونگرا
 • بازاریابی با ایمیل یا ایمیل مارکتینگ
 • ایجاد سرنخ فروش
 • سئو
 • اتوماسیون بازاریابی

مرحله دوم: موضوعات پیدا شده را با کلمات کلیدی پر کنید

اگر موضوعات عمومی بالا را مانند سطلی در نظر بگیریم، باید کلمات کلیدی را شناسایی کنید که این سطل‌ها را پر کنند. این کلمات همانند اصطلاحاتی هستند که فکر می‌کنید کسب رتبه برای آن‌ها در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) مهم است. چون احتمالا مشتریان هدف شما در موتورهای جستجو این عبارت‌ها را جستجو می‌کنند.

اگر مثال بالا و فروش نرم‌افزار بازاریابی را در نظر بگیریم، تعدادی از کلمات کلیدی که احتمالا کاربران جستجو می‌کنند به شرح زیر خواهد بود:

 • ابزارهای اتوماسیون بازاریابی
 • نحوه استفاده از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی
 • اتوماسیون بازاریابی چیست؟
 • چطور متوجه شوم که به نرم افزار اتوماسیون بازاریابی نیاز دارم؟
 • پرورش سرنخ فروش
 • اتوماسیون بازاریابی ایمیل
 • برترین ابزارهای اتوماسیون

و موارد متعدد دیگر. هدف از این مرحله نهایی شدن لیست کلمات کلیدی مورد نظرتان نیست. بلکه فقط کلمات کلیدی را در نظر می‌گیرید که فکر می‌کنید مشتریان بالقوه شما ممکن است با استفاده از آن‌ها در مورد موضوع مورد نظرشان جستجو کنند.

با آن‌که روزبه‌روز گوگل کلید واژه‌های بیشتری را شناسایی می‌کند، یک راه هوشمندانه دیگر در زمان انجام تحقیق کلمات کلیدی بررسی کلماتی است که وب‌سایت شما با جستجوی آن‌ها، پیدا می‌شود.

برای انجام این کار باید از نرم‌افزارهای تحلیلی مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و ببینید منبع ترافیک سایتتان از کجا است. سپس بخش ترافیک ارگانیک یا طبیعی را بررسی کنید تا متوجه شوید کاربران با جستجوی چه کلماتی سایت شما را پیدا کردند.

مرحله سوم: متوجه شوید نیت کاربر چه تاثیری روی تحقیق کلمات کلیدی دارد

همان‌طور که در بخش قبلی گفتیم، نیت کاربر یکی از مهم‌ترین عوامل در رتبه گرفت سایت شما در موتورهای جستجوی مانند گوگل است. در دنیای امروز سئوی این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده است که صفحه وب شما به مشکلی رسیدگی کند که فرد جستجوکننده قصد حل آن را داشته است تا این‌که در محتوایتان کلمه کلیدی پیدا شود که فرد جستجو کرده است. اما این موضوع چه تاثیری روی تحقیق کلمات کلیدی دارد؟

این مطلب رو حتما ببینید:
گوگل لایت هاوس (google lighthouse) چیست و چه کاربردی دارد؟!

متاسفانه کلمات کلیدی در باطن معانی بسیار متفاوتی دارند. چون هدف از جستجوی آن‌ها برای کسب رتبه شما مهم است، باید در تفسیر کلمات کلیدی که مورد هدف قرار می‌دهید دقت کنید.

به‌عنوان مثال فرض کنید کلمه کلیدی «نحوه شروع یک بلاگ» را برای مقاله‌ای که می‌خواهید تولید کنید، مورد هدف قرار دادید. اما «بلاگ» می‌تواند به معنای پست یک بلاگ یا بخش بلاگ سایت باشد و نیت کاربر از جستجوی آن کلمه کلیدی، نوع محتوای تولیدی شما را می‌تواند تغییر دهد.

آیا فرد قصد داشته است نحوه نوشتن یک پست بلاگ را یاد بگیرد؟ یا می‌خواهد یک سایت با هدف بلاگ‌نویسی راه‌اندازی کند؟ اگر استراتژی محتوانویسی شما تنها افراد علاقه‌مند به موضوع دوم را هدف قرار دهد، باید قبل از آن از نیت کاربر مطمئن شوید.

برای تایید هدف یک کاربر از جستجوی یک کلمه کلیدی، آن کلمه کلیدی را در خود موتور جستجو وارد کنید و ببینید چه نتایجی را به شما نشان خواهد داد. مطمئن شوید که نوع عبارتی که در گوگل جستجو می‌کنید کاملا مرتبط با محتوایی باشد که برای آن کلمه کلیدی می‌خواهید تولید کنید.

مرحله چهارم) در مورد اصطلاحات جستجویی مرتبط تحقیق کنید

اگر زمان تحقیق کلمات کلیدی، می‌خواهید بفهمید کاربران در مورد یک موضوع خاص دنبال چه کلمات بیشتری می‌گردند، یک کلمه کلیدی را داخل کادر جستجوی گوگل وارد کنید و ببینید چه اصطلاحات جستجویی مرتبطی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

زمانی که اصطلاح خود را تایپ کرده و به پایین صفحه نتایج گوگل اسکرول می‌کنید، متوجه می‌شوید برای عبارت جستجو شده چند اصطلاح جستجوی دیگر پیشنهاد شده است. این کلمات کلیدی می‌توانند به شما ایده دهند که چه موارد دیگری را نیز مد نظر قرار دهید.

مرحله پنجم) از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی به نفع خود استفاده کنید

ابزارهای سئو و تحقیق کلمات کلیدی می‌توانند کلمات کلیدی بیشتری را به شما پیشنهاد دهند. بعضی از محبوب‌ترین ابزارها در این زمینه عبارت هستند از:

 • اچرف (Ahrefs)
 • SEMrush
 • Ubersuggest
 • گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner)
 • SECockpit
 • Keywords Everywhere
 • Moz
 • Keywords Everywhere
 • KWFinder

چرا تحقیق کلمات کلیدی اهمیت دارد؟

به کمک این کار می‌توانید کلمات کلیدی را پیدا کنید که تلاش برای تولید محتوا طبق آن‌ها نتیجه بهتری دارد و متوجه شوید مخاطبان هدف شما در گوگل واقعا به دنبال چه چیزی می‌گردند. این اطلاعات می‌توانند کمک کنند استراتژی تولید محتوا و استراتژی بازاریابی خود را بهتر پیش ببرید.

این مطلب رو حتما ببینید:
سئو کلاه سیاه ! معرفی جذابترین و ریسکی ترین تکنیک های سئو کلاه سیاه ۲۰۲۴

افراد زمان جستجو در محیط آنلاین از از کلمات کلیدی برای پیدا کردن راه‌حل مشکلات خود استفاده می‌کنند. بنابراین اگر محتوای شما این راه‌حل را در اختیار آن‌ها قرار دهد، ترافیک سایت خود را افزایش خواهید داد.

علاوه بر این، براساس بازاریابی درونگرا هدف از تولید محتوا گفتن چیزی که دوست داریم به افراد نیست، بلکه محتوا را براساس آن‌چه کاربران می‌خواهند کشف کنند، تولید می‌کنیم. به عبارت دیگر، مخاطب به سمت ما خواهد آمد.

تمام این مسیر با تحقیق کلمات کلیدی شروع می‌شود که مزایای دیگری نیز دارد از جمله:

کسب اطلاعات در مورد ترندهای بازاریابی

انجام موثر تحقیق کلمات کلیدی اطلاعاتی در مورد ترندهای فعلی بازاریابی در اختیارتان قرار می‌دهد و کمک می‌کند محتوای خود را حول موضوعات مربوطه و کلمات کلیدی که مخاطبتان جستجو می‌کند، تولید کنید.

افزایش ترافیک

زمان شناسایی کلمات کلیدی و استفاده از آن‌ها در محتوای خود، ترافیک بیشتری را از نتایج موتور جستجو به سمت سایت خود جلب خواهید کرد. چون رتبه سایت شما افزایش یافته است.

تحقیق کلمات کلیدی

سخن نهایی

در مطلب بالا به سوال تحقیق کلمات کلیدی چیست پاسخ دادیم. حالا به کمک این نکات می‌توانید لیستی از عبارت‌ها و کلمات مهمی را پیدا کنید که مربوط به کسب‌وکار شما هستند و با تمرکز روی آن‌ها در کوتاه مدت و دراز مدت به منافع زیادی برسید.

فقط هر چند ماه یک مرتبه کلمات را مجددا بررسی کنید و هرچه اعتبار سایت شما در SERPs بیشتر شود، باید کلمات کلیدی بیشتری را مورد هدف قرار دهید.

سوالات رایج
 • تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

این کار فرآیند درک زبانی است که مشتریان هدف شما زمان جستجو برای محصولات، خدمات و محتوای شما استفاده می‌کنند. تحقیق کلمات کلیدی شامل آنالیز، مقایسه و اولویت‌بندی بهترین کلمات کلیدی برای سایتتان می‌شود.

 • بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی چیست؟
 • اچرف
 • گوگل کیورد پلنر
 • گوگل ترندز
 • SEMRush
 • چطور در گوگل کلمات کلیدی مورد نظرم را پیدا کنم؟

کافی است کلمه مورد نظرتان را در کادر جستجوی گوگل وارد کنید و در لیست ظاهر شده عبارات جستجویی مرتبط را ببینید. می‌توانید به‌صورت دستی کلمات کلیدی طولانی را که می‌خواهید استفاده کرده، انتخاب کنید یا ترکیبی از آن‌ها را در محتوای خود به‌کار ببرید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *