سئو محلی چیست

سئو محلی چیست (local seo) و چه تکنیک هایی دارد؟ (آپدیت ۲۰۲۲)

 • 28 اردیبهشت 1401
 • بروزرسانی:
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 1715 بازدید


شما با راه‌اندازی یک وب‌سایت می‌توانید کسب‌وکار خود را به منطقه هدف موردنظر خود معرفی کنید. برای انجام این کار باید قوانین سئو مخصوصی را پیاده‌سازی کنید تا به اهداف خود برسید پس باید بدانید سئو محلی چیست ! اگر قصد دارید که کار خود را در سطح منطقه محلی معرفی کرده و گسترش دهید، باید از سئو محلی استفاده کنید.

به دلیل اینکه در دنیای امروزه خرید و جستجوی آنلاین بیشتر از حضوری رونق پیدا کرده است، شما هم باید بیشتر روی این روش سرمایه‌گذاری کنید. پاسخ سوال سئو محلی چیست؟ ساده است؛ اما به اختصاص اندکی زمان نیاز دارد. در این مطلب شما را با معنا و کاربرد سئو محلی آشنا می‌کنیم.

سئو محلی چیست

سئو محلی چیست؟

سئو محلی به بهینه ساختن سایت کسب‌وکار برای منطقه محلی موردنظر شما گفته می‌شود. به‌بیان‌دیگر، سئو محلی به‌نوعی تکنیک بازاریابی گفته می‌شود که در آن مبحث بیشتر دیده شدن در منطقه موردنظر شما مطرح می‌شود. دیده شدن بیشتر با استفاده از کارهای مختلفی صورت می‌گیرد که شامل موارد زیر مانند سئو تکنیکال و خارجی می‌شود:

 • مدیریت نمایه مربوط به کار شما در گوگل
 • حذف انواع هرزنامه
 • استفاده بهینه از تغییرات به وجود آمده در گوگل
 • افزایش شهرت کسب‌وکار شما
 • انجام لینک سازی‌های محلی
 • بهینه ساختن سایت کاری شما
 • بررسی کردن جست‌وجوی‌های مرتبط به کسب‌وکار شما

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که یک کسب‌وکار محلی مانند فروشگاه، آژانس و… دارید و می‌خواهید در لیست جستجوهای افراد محلی در صدر قرار بگیرید، استفاده از سئو محلی برای شما بهترین انتخاب است. چنانچه وب‌سایت خود را به‌صورت محلی بهینه‌سازی کنید، می‌توانید نسبت به دیده شدن آنلاین و آفلاین آن توسط سایر افراد در محله هدف، اطمینان حاصل کنید.

شما می‌توانید جهت جذب افراد ساکن در منطقه جغرافیایی مدنظر خود، از سئو محلی استفاده کنید؛ زیرا با استفاده از آن امکان انجام کارهای بیشتر برای شما فراهم می‌شود.

تفاوت سئو و سئو محلی چیست؟

به‌طورکلی هدف سئو بالا بردن رتبه سایت در گوگل است و روی هیچ یک از مولفه‌ها و فیلترها تمرکز ندارد. اما در سئو محلی هدف اصلی افزایش رتبه سایت در یک منطقه جغرافیایی خاص مانند شهر، منطقه‌های کوچک‌تر در هر شهر و… است. با استناد به اهداف بیان‌شده می‌توان نتیجه گرفت که سئو محلی زیرمجموعه سئو به شمار می‌آید.

هنگامی‌که یک فرد جمله یا عبارتی را در گوگل جستجو می‌کند، گوگل می‌تواند تشخیص دهد که آن شخص می‌خواهد یک سایت معمولی یا محلی را پیدا کند. اگر قصد سرمایه‌گذاری روی رتبه‌بندی محلی سایت کسب‌وکار خود را دارید، مطمئن باشید راه مناسبی انتخاب کرده‌اید.

این مطلب رو حتما ببینید:
آشنایی کامل با الگوریتم پاندا و تاثیرات آن روی سئوی سایت

نحوه عملکرد سئو محلی چگونه است؟

تا به اینجای کار متوجه شدید که وظیفه سئو چیست؛ در ادامه به تشریح نحوه عملکرد آن می‌پردازیم. در ابتدا بهتر است این نکته را گوشزد کنیم که حتما اطلاعات درخواستی مانند نام دقیق کسب‌وکار، رتبه آن در صنف مربوطه، نشانی و شماره تماس محل کار را با دقت وارد کنید. پس از راه‌اندازی سایت هم مطالبی مانند تصویر و ویدئو از محل کار و نظرات مشتریان را حتما در قسمت‌های مشخصی قرار دهید.

برای قرار گرفتن در صدر لیست جست‌وجوهای محلی باید با استفاده از سیگنال‌های مخصوص، به گوگل درخواست خود را انتقال دهید. شما باید به‌منظور نشان دادن وب‌سایتتان به افراد محلی، با کمک این سیگنال‌ها برای گوگل مشخص کنید که در کدام منطقه جغرافیایی قرار دارید. با انجام این کار اگر افراد محلی یک عبارت مرتبط با کسب‌وکار شما را سرچ کنند، حتما وب‌سایتتان برای آنها نمایش داده می‌شود.

به‌عنوان‌مثال ممکن است شما رستوران غذای محلی داشته و برای آن‌یک وب‌سایت راه‌اندازی کرده باشید؛ عملکرد سئوی محلی در این مورد بیشتر مشخص می‌شود. هنگامی‌که یک فرد در منطقه موردنظر شما ساعت کار رستوران غذای محلی یا بهترین رستوران غذای محلی و… را جست‌وجو کند، وب‌سایت شما در رتبه‌های نخست لیست ظاهر می‌شود. بدین ترتیب ممکن است یک نفر که در منطقه رستوران شما قرار دارد، به شما مراجعه کرده و به یک مشتری ثابت تبدیل شود.

بایدها در سئو محلی چیست؟

برای انجام هر کاری باید به برخی نکات و نشانه‌های مهم آن توجه داشته باشید تا نتیجه دلخواه شما حاصل شود. اولین کاری که باید برای سئو محلی انجام دهید این است که در بخش Local Business وب‌سایت خود، از بهترین نشانه‌گذاری Schema یا همان اسکیما استفاده کنید. این کار Google را متوجه می‌سازد که شما دارای یک کسب‌وکار محلی هستید و حوزه کاری شما را نیز تعیین می‌کند.

انجام کار ذکرشده ممکن است کمی فنی و دشوار به نظر برسد؛ اما استفاده از افزونه سئو محلی در این زمینه به شما کمک می‌کند. با کمک افزونه سئو محلی تنها کافی است که شما جزئیات مربوط به کسب‌وکار خود را مشخص کرده و مناسب‌ترین Schema را دریافت کنید.

این مطلب رو حتما ببینید:
کاملترین آموزش تحقیق کلمات کلیدی ۲۰۲۴!

طبق الگوریتم‌های گوگل سه عامل در تعیین رتبه‌بندی جست‌وجوهای محلی موثر است. قرار گرفتن در صدر لیست جست‌وجوهای انجام‌گرفته به سه عامل زیر بستگی دارد:

 • فاصله محل کسب‌وکار تا محل انجام جست‌وجو
 • ارتباط کسب‌وکار با جست‌وجوی کاربر
 • ویژگی‌های موردنظر کاربر

به همین دلیل بهتر است سئو محلی به‌خوبی و با دقت روی محتوای وب‌سایت شما اجرا شود تا با جست‌وجوی هر یک از عبارت‌های مرتبط، سایت شما برای جست‌وجوگر نمایش داده شود.

آیا فاکتور سئو محلی برای پرسود شدن تجارت شما کافی است؟

اولین کاری که در کنار سئو محلی به بهبود رتبه سایت شما کمک می‌کند، ایجاد یک حساب Google My Business و تکمیل اطلاعات موردنیاز آن است. استفاده از پیوندهایی که با کسب‌وکار و منطقه جغرافیایی شما در ارتباط است، شامل نقل‌قول‌ها، استراتژی مناسب برای رسانه اجتماعی در سطح محلی، چاپ بروشور و سایر روش‌ها می‌شود که به سئو محلی نیز کمک می‌کند.

حال تصور کنید که یکی از افراد محلی برخی از اجناس فروشگاه شما را به‌صورت آنلاین مشاهده کرده و تمایل دارد حضوری خرید خود را انجام دهد. در این شرایط باید آدرس فروشگاه شما کاملا مشخص باشد تا به‌راحتی توسط دیگران پیدا شود. اگر آدرس مغازه خود را در برنامه‌های مکان‌یاب ثبت کرده باشید، راحت‌تر می‌توانید مشتریان سودآوری خود را جذب کنید. پس مشخص شد به‌منظور داشتن یک تجارت قدرتمند، باید در کنار سئو محلی، به مسائل مهم دیگری نیز توجه داشته باشید.

تنها راه‌اندازی یک وب‌سایت مهم نیست و باید همچنان قدرت روز اول خود را حفظ کنید. به‌منظور اینکه هرروز تعداد بازدیدهای وب‌سایت شما افزایش پیدا می‌کند، باید در بازه‌های زمانی مشخص، محتوای پرمغز و اصولی در آن قرار دهید. اگر قادر باشید محتواهایی ویژه برای مخاطبان محلی خود نوشته و در وب‌سایت درج کنید، حتما نتیجه بهتری دریافت می‌کنید.

علت اهمیت سئو محلی چیست؟

همه اطلاعات به‌دست‌آمده درباره میزان مفید بودن یک عمل، توسط تحقیقات انجام‌گرفته به دست می‌آید. تحقیقات زیادی در گوگل درباره میزان تاثیر سئو محلی انجام‌شده و نتیجه آنها آمارهایی است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • حدود ۷۶ درصد از افرادی که با استفاده از تلفن همراه جست‌وجوی محلی انجام می‌دهند، در کمتر از ۲۴ ساعت به محل پیداشده مراجعه می‌کنند. از بین این ۷۶ درصد که به فروشگاه مراجعه می‌کنند، ۲۸ درصد به خرید ختم می‌شود.
 • حدود ۳۰ درصد از جست‌وجوهایی که در گوگل انجام می‌گیرد، به پیدا کردن یک مکان مربوط می‌شود.
 • نزدیک به ۶۱ درصد از افرادی که در نظرسنجی گوگل شرکت کردند، گفته‌اند هرروز حداقل یک جست‌وجوی محلی دارند.
 • از دیگر آمار به‌دست‌آمده در نظرسنجی ذکرشده مشخص‌شده که ۸۲ درصد از جست‌وجوگران محلی، پیش از مراجعه به مغازه یا خرید آنلاین، حدود ۱۴ دقیقه از زمان خود را به خواندن نظرات سایر مشتریان اختصاص می‌دهند.
 • ۸۶ درصد از افراد برای اینکه آدرس کسب‌وکار مدنظر خود را راحت‌تر پیدا کنند، از مکان‌یاب‌هایی مانند گوگل‌مپ استفاده می‌کنند.
 • ۷۴ درصد از افرادی که به‌صورت حضوری برای خرید به فروشگاه‌ها مراجعه کردند، قبلا نزدیک‌ترین فروشگاه را در اینترنت جست‌وجو کرده‌اند. متن این سرچ شامل مواردی مانند نزدیک‌ترین فروشگاه، موقعیت فروشگاه و… است.
 • بیش از ۵۰ درصد از کاربران اینترنت از تلفن همراه برای جست‌وجوی محلی استفاده می‌کنند. این امر یعنی آنها احتمالا در راه رسیدن به مکان موردنظر هستند.
 • ۸۳ درصد از کاربران اینترنت برای اینکه درباره کسب‌وکارهای اطراف خود اطلاعاتی به دست آورند، از گوگل استفاده می‌کنند. از این تعداد حدود ۵۵ درصد از گوگل‌مپ، ۴۴ درصد از اپل مپ، ۳۹ درصد از یاهو و ۳۱ درصد از بینگ برای کسب این اطلاعات استفاده می‌کنند.
این مطلب رو حتما ببینید:
سایت مپ چیست؟ چطور سایت مپ بسازیم و چه نیازی به آن داریم؟
نتیجه گیری

افتتاح یک کسب‌وکار محلی بدون کمک گرفتن از انواع تبلیغات معمولی و راه‌اندازی وب‌سایت حرفه‌ای، کاری بیهوده است؛ زیرا پیشرفتی به همراه نخواهد داشت. بهترین راه جهت معرفی یک کسب‌وکار مانند رستوران، فروشگاه و… راه‌اندازی وب‌سایت، دریافت مجوزهای فروشگاه اینترنتی و به‌کارگیری سئو محلی است. شما باید به  این سئو به شما کمک می‌کند که کسب‌وکارتان در جست‌وجوهای مرتبط محلی در رتبه‌های برتر گوگل قرار بگیرد. اجرای صحیح سئو محلی با کمک افزونه سئو محلی به معنی جذب مشتری‌های بیشتر است.

سوالات متداول
 • تفاوت سئو با سئو محلی در چیست؟

در سئو هدف اصلی قرار دادن سایت در بین رتبه های نخست است اما در سئو محلی سعی می شود که سایت در سطح منطقه معرفی شود.

 • سئو محلی به چه معناست؟

یکی از تکنیک هایی که به بهینه سازی سایت شما در سطح محلی می پردازد،  سئو محلی گفته می شود.

 • آیا استفاده از تصاویر در سئو محلی مهم است؟

به دلیل اینکه افراد هنگام ورود به سایت در ابتدا به تصاویر و تیترها توجه می کنند به همین دلیل باید از تیتر و تصاویر جذاب در سئو محلی استفاده کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *