طراحی سایت چند زبانه

کامل ترین آموزش طراحی سایت چند زبانه به زبان ساده!

 • 1 دی 1400
 • بروزرسانی:
 • بدون نظر
 • 9 دقیقه
 • 1571 بازدید


همه آن هایی که به طراحی سایت چند زبانه می اندیشند، نیم نگاهی به مسئله جهانی شدن دارند. آن ها به خوبی می دانند که زبان انگلیسی، پرمطالعه ترین زبان دنیاست و علاقمند هستند تا محتوای وب سایت خود را به کاربران بین المللی عرضه کنند و از آن ها، بازخورد دریافت نمایند.

طراحی سایت چند زبانه

چگونه برای طراحی سایت چند زبانه اقدام کنیم؟

معمولا فرآیند دو یا چند زبانه کردن وب سایت بستگی به نوع کاربری وب سایت، متغیر است. مثلا یک سایت شرکتی قطعا زمان کمتری برای دو زبانه شدن نسبت به یک سایت فروشگاهی دارد.

همچنین اگر قصد دارید یک سایت چند زبانه طراحی کنید، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • هدف از چند زبانه بودن وب سایت، چیست؟

اول مشخص کنید که چرا باید سایت شما باید چند زبانه باشد و مزایای آن برای شما چه خواهد بود. آیا می خواهید محصولی را وب سایت خود عرضه کنید که بازار جهانی داشته باشد؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت است، آیا فکر برندسازی، قیمت گذاری، نحوه دریافت وجه و به طور کلی رقابت با رقبای بین المللی را کرده اید؟

اگر طراحی سایت چند زبانه محتوامحور را در دستور کار دارید، آیا توان تولید محتوای بکر و خلاقانه ای که خواننده بین المللی داشته باشد را نیز دارید؟ بهتر است برای این پرسش ها پاسخ هایی قانع کننده و دقیق داشته باشید؛ چراکه چند زبانه بودن، نیازمند صرف هزینه است. ضمنا باید مشخص کنید که چند زبان را می خواهید به وب سایت خود اضافه کنید. انتخاب اینکه چند زبان را اضافه نمایید، به محدوده جغرافیایی و بودجه ای که برای کارتان در نظر گرفته اید، برمی گردد.

پس در صورت نیاز به چند زبانه بودن سایت، یکی از مهمترین مراحل طراحی سایت شما باید به ترجمه ها اختصاص یابد.

 • تعیین کنید که از چه دامنه ای می خواهید استفاده نمایید

طراحی سایت چند زبانه، به دو طریق ممکن است، دامنه اصلی و زیر مجموعه ها و یا دامنه های جداگانه. هر کدام از این دو مزایا و معایبی دارند. اگر یک دامنه اصلی با زیر دامنه های متعدد بگیرید، هزینه کمتری صرف می کنید اما در صورت حمله سایبری، تمام وب سایت شما از دسترس خارج خواهد شد. دامنه های جداگانه، سریع تر و امن تر هستند، اما قیمت بالاتری دارند.

 • نرم افزار مدیریت محتوای مناسب انتخاب کنید

یکی از نکات مهم در طراحی سایت چند زبانه،  انتخاب CMS مناسب است. نرم افزاری که برای مدیریت محتوا انتخاب می کنید، باید با قابلیت چندزبانه بودن هم خوانی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر هر یک از CMSهای جوملا و یا وردپرس را انتخاب کنید، مزایا و معایبی دارند. جوملا گزینه چند زبانه سازی سایت را در خود دارد، اما در وردپرس، این امکان با نصب افزونه امکان پذیر است. در نهایت با توجه به بودجه ای که دارید باید نرم افزار مدیریت محتوای خود را انتخاب کنید.

 • گروهی از مترجمان را استخدام کنید
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی لندینگ پیج! معرفی انواع لندینگ پیج و اصول طراحی آن ها

اگر تصورتان از طراحی سایت چند زبانه، این است که شما یک محتوا توسط یک نویسنده تولید می کنید و بعد به کمک پلاگین ها، نوشته به چندین زبان زنده دنیا به صورت خود به خود ترجمه و منتشر می شود، باید صراحتا به شما بگوییم که سخت در اشتباهید!  چه بسا گاهی یک ترجمه اشتباه، مفهوم اصلی محتوای شما را دستخوش تغییرات اساسی کند، به طوری که اصلی غیر واقعی را انتشار دهد که حتی بار حقوقی برای شما به همراه داشته باشد.

تصور کنید به دنبال یک کالایی می گشتید که آن را در یک فروشگاه خارجی پیدا کرده اید، اگر آن فروشگاه، صفحه ای برای کاربران ایرانی داشته باشد، اما با جملاتی عجیب و غریب و نامفهوم با شما صحبت کرده باشد، چه حس و حالی پیدا می کنید؟ خرید از فروشگاهی که حرفش را نمی فهمیم، قطعا برایمان دشوار است و شاید قیدش را هم بزنیم!

طراحی سایت چند زبانه، بدون استخدام گروهی از مترجمان امکان پذیر نیست. دست کم برای هر زبان شما یک مترجم لازم دارید که بتواند متون را از نظر احساسی و انتقال صحیح بررسی نماید؛ بنابراین به بودجه ای که باید صرف این کار کنید نیز نیم نگاهی داشته باشید.

پس به طبع هزینه طراحی سایت شما نیز با توجه به این مورد کمی افزایش خواهد یافت.

 • سایت خود را بهینه سازی کنید

وقتی قرار است سایتی با چندین زبان داشته باشید، کلمات کلیدی نیز باید به چندین زبان طراحی شوند و هر کلمه در موتورهای جستجو توسط مردم همان کشور باید پرتکرار باشد. اینجاست که نقش مترجم در طراحی سایت چند زبانه، بیش از پیش خودش را نشان می دهد، چراکه ممکن است کلمه کلیدی فارسی در زبان کشور دیگر عبارت پر جستجویی نباشد و لازم باشد تا از کلمات دیگری برای این منظور استفاده شود.

 • بومی سازی کنید

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، تصور ترجمه کردن سیستماتیک مطالب وب سایت، از اساس اشتباه است و نتیجه مطلوبی در پی نخواهد داشت. صفحه هر زبان، باید کاملا بومی سازی شده باشد تا کاربران با آن احساس نزدیکی کنند؛ در غیر این صورت دیگر به شما سر نخواهند زد.

اگر سایت شما فروشگاهی است، انتظار ندارید که کاربری که از استانبول ترکیه قصد خرید محصول شما را دارد، بنشیند با چرتکه حساب کند که ریال ایران اکنون چه ارزشی در ترکیه دارد؟ پس باید بتوانید اطلاعات بومی و محلی به صفحات کشورهای متفاوت وب سایت خود، تزریق کنید.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت مدرن ! معرفی مهمترین و بهترین تکنیک ها ۲۰۲۳ !

مزایای طراحی سایت چند زبانه چیست؟

طراحی سایت چند زبانه، مزایای متعددی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 • بهبود ارتباطات جهانی

انگلیسی هنوز بر سراسر وب تسلط دارد، اما این هرگز بدان معنا نیست که دیگر زبان ها مخاطب ندارند. وقتی شما مشتری یک فروشگاه ترکیه ای باشید که صفحه فارسی آن به زبان مادری روان، اطلاعات را در اختیارتان بگذارد، مشخص است که به مشتری همیشگی اش تبدیل می شوید و ارتباط محکمی شکل خواهد گرفت.

 • مخاطبان بین الملی داشته باشید

اگر صاحب یک سایت فروشگاهی هستید، طراحی سایت چند زبانه باعث می شود تا مشتریان بین المللی داشته باشید. در عصر جهانی شدن، سلایق و نیازمندی های مردم در حال ادغام است و اصلا بعید نیست چیزی که به درد مردم در قاره آمریکا بخورد، همان چیزی باشد که مردم اقیانوسیه هم به دنبال آن هستند.

 • بازدید بیشتری دریافت کنید

وب سایت هایی که چند زبانه هستند، اگر اصول طراحی سایت را به درستی انجام داده باشند و بومی سازی صحیحی را نیز رقم بزنند، مخاطبان بیشتری خواهند داشت و در نتیجه بازدید بیشتری را از آن خود می کنند.

هرچه ورودی بازدیدکننده از شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجوگر بیشتر باشد، شما از گوگل رنک و الکسا رنک بهتری برخوردار خواهید بود و در نتیجه می توانید یک مرجع خوب برای تبلیغات سایت های کوچک تر باشید.

 • فروش بیشتر و کسب سود بیشتر

طراحی سایت چند زبانه اگر برای یک وب سایت فروشگاهی باشد، یعنی شما را وارد یک بازار بین المللی خواهد کرد. در بهترین حالت در دنیای واقعی، شما باید هزینه کنید تا دلال خارجی بیاید و محصولات شما را خریداری کند و به خارج از کشور ببرد و به نام خودش عرضه کند. اما در وب سایت چند زبانه، مردم دنیا، بی واسطه و با برند شما، طرف حساب خواهند بود و این فرصت را دارید که ویترین خود را طوری بچینید که برای مشتریان تمام قاره ها جذاب باشد.

طراحی سایت چند زبانه

نکات مهم در طراحی سایت چند زبانه

علاوه بر آنچه گفته شد، نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که باید در طراحی سایت چند زبانه، به آن ها توجه کنید:

 • گزینه های انتخاب زبان را در دسترس کنید

یک وب سایت چند زبانه بدون امکان تغییر زبان بی فایده است. اغلب اوقات می بینید که وب سایت های چندزبانه از یک کشویی استفاده می کنند که در سمت راست بالای صفحه یا گوشه سمت چپ بالا قرار می گیرد؛ همچنین ممکن است سوییچرها را در پاورقی پیدا کنید. به هرحال باید منوی گزینه های زبان جایی باشند که کاربران به راحتی متوجه آن شوند و دسترسی راحتی برای تغییر زبان داشته باشند. هر الگویی را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که فهرست کشویی، به راحتی قابل مشاهده و دسترسی است.

 • ریسپانسیو و سرعت سایت را بالا ببرید
این مطلب رو حتما ببینید:
مزایای داشتن سایت و استفاده از خدمات طراحی سایت تهران در سال ۲۰۲۳!

در طراحی سایت چند زبانه، سرعت لود شدن صفحات و ریسپانسیو بسیار مهم است. در دنیایی که همه چیز در سرعت خلاصه می شود، هیچ کاربر بین المللی آنقدر صبوری نمی کند که وب سایت شما به طور کامل برای او باز شود.

بنابراین از متخصصانی بهره بگیرید که بتوانند در تعداد ثانیه های کم، سایت شما را بالا بیاورند. هم چنین وب سایت شما باید با همان قالب اصلی در صفحات تبلت، لپ تاپ و گوشی های هوشمند نمایش داده شود و تمام منوهای آن به ویژه منوی انتخاب زبان در تمام نسخه های وب و گوشی، قابل دسترسی باشد.

 • به المان ها توجه کنید

برخی المان ها در فرهنگ های مختلف، معانی مختلفی القا می کنند. در طراحی سایت چند زبانه، مراقب باشید تا با به نمایش گذاشتن یک المان غیرصحیح، نگاه کاربران را نسبت به وب سایت عوض نکنید. ضمنا نیاز است تا مبدل تاریخ و ساعت منطبق با منطقه جغرافیایی بازدیدکننده را نیز در وب سایت بگنجانید.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

طراحی سایت چند زبانه، پیچیدگی های متعددی دارد، اما اگر اصول طراحی و نگهداری آن را به درستی انجام دهید، از مزایای فراوان آن بهره مند خواهید شد.

سوالات متداول
 • چه سایت هایی می توانند چند زبانه باشند؟

بسیاری از سایت ها چه محتوا محور و چه فروشگاهی می توانند چند زبانه باشند، اما مهم این است که در ابتدا هدف از چند زبانه بودن سایت را مشخص کنید و اگر سایت محتوا محور است، محتوای بکر و خلاقانه برای آن تولید گردد و اگر فروشگاهی است، نحوه ارسال کالا و پرداخت وجه در نظر گرفته شود.

 • آیا قراردادن منوی انتخاب زبان در سایت چند زبانه مهم است؟

بله! باید منوی گزینه های زبان جایی باشند که کاربران به راحتی متوجه آن شوند و دسترسی راحتی برای تغییر زبان داشته باشند. هر الگویی را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که فهرست کشویی به راحتی قابل مشاهده و دسترسی است.

 • در طراحی سایت چند زبانه باید از پلاگین ترجمه استفاده کرد و یا مترجم؟

طراحی سایت چند زبانه، بدون استخدام گروهی از مترجمان امکان پذیر نیست. دست کم برای هر زبان شما یک مترجم لازم دارید که بتواند متون را از نظر احساسی و انتقال صحیح بررسی نماید؛ بنابراین به بودجه ای که باید صرف این کار کنید نیز نیم نگاهی داشته باشید.

۴/۵ - (۳ امتیاز)


برچسب ها: دانستنی های وب

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *