اجازه بدهید در همین ابتدای کار تکلیفمان را با هم مشخص کنیم! آیا شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به ضرورت وجود و طراحی سایت اختصاصی اعتقاد دارید یا به طور کل خود را از این گونه بازی ها مبرا می دانید؟ اگر جزو دسته ی اول هستید که به خوب جایی آمده اید.! چرا که در ادامه اطلاعات سودمندی در خصوصی مراحل طراحی سایت اختصاصی خود خواهید آموخت. اما، اگر جزو دسته ی دوم هستید، شما هم به جای درستی مراجعه کرده اید و به زودی به دسته ی اول اضافه خواهید شد، چرا که در ادامه با دلایلی آشنا خواهید شد که شما را به طراحی سایت شخصی تان مجاب می کند؛ پس با ما همراه باشید.

 

چرا به طراحی سایت اختصاصی نیاز داریم؟

به نظر اینکه بیاییم از وارد شدن به عصر تکنولوژی و دنیای ارتباطات و جهان بدون مرز صحبت کنیم، مباحثی کاملا کلیشه ای و تکراری است. چرا که انسان ها سال های زیادی است که به این وادی گام نهاده اند و زندگی آن ها تا حد زیادی به دنیای اینترنت و تکنولوژی وابسته است. این مباحث جزو بدیهیات است و به نظرنمی رسد جای بحثی در رابطه با آن ها وجود داشته باشد. ولی با این حال و علی رغم واقف بودن به این مسائل، هنوز هم عده ای برای ایجاد تغییرات و وارد شدن به این عرصه تعلل می کنند که البته ممکن است دلایلی قانع کننده برای خودشان هم داشته باشند، ولی مزایای بی بدیل این فضا بر هیچ کس پوشیده نیست.

همان طور که گفته شد، مردم سال های زیادی است که در این حوزه وارد شده اند و به فعالیت می پردازند و در چند سال اخیر نیز این فعالیت ها اوج گرفته و هر روز خیل عظیم تری از مردم به سمت فضای مجازی سرازیر می شوند. آمار ها نشان می دهد که امروزه بسیاری از مردم دیگر اینترنت منبع رفع نیاز های خود می دانند و برای بر طرف کردن آن ها ابتدا به اینترنت مراجعه می کنند.

از خودتان بپرسید، مثلا برای پیدا کردن قیمت یک گوشی موبایل، اول کجا را جستجو می کنید؟ به سطح شهر می روید و از مغازه ها می پرسید یا به راحتی و در زیر یک دقیقه جواب سوالتان را از اینترنت می گیرید؟ آمارها نشان می دهد آمریکایی ها و اروپایی ها در روز بیشتر از یک ساعت را صرف جستجو در اینترنت می کنند. این عدد بین ۴۰ میلیون کاربر اینترنتی فعال ایرانی روزانه بین ۵ تا ۹ ساعت است! پس چرا شما در در این فضا نباشید؟

اهمیت طراحی سایت چیست؟

در کشور ما بنا به دلایل مختلفی که همه از وجود آن ها آگاه هستیم، پیشرفت و تغییرات نسبت به سایر کشورها به کندی اتفاق می افتد. مثلا با اینکه کشور های اروپایی سال هاست وارد این فضا شده اند ولی در کشور ما، چه در بین صاحبان مشاغل و چه مصرف کنندگان مدت زیادی نیست که این نوع ارتباط جا افتاده است.

این مطلب رو حتما ببینید:
ووکامرس چیست؟ همه چیز درباره بهترین فروشگاه ساز وردپرس!

از سوی دیگر با همه گیری بیماری کرونا بسیاری از کسب و کار ها لطمه خورد و از رونق افتاد ولی کرونا اگر هزار بدی داشت، به خوبی باعث شد بستر اینترنت در کشور رشد کند و مردم بیشتری را با خود درگیر کند. کسانی که همیشه در برابر تغییرات مقاومت می کردند حالا از راحتی و آسایش این امکانات لذت می برند و با آن همراه شده اند.

پس طبق گروه بندی که در ابتدا انجام دادیم، اگر جزو گروه اول بودید که حتما تا اینجا با صحبت های ما موافقید، و اگر جزو گروه دوم بودید که حتما تا الان باید قانع شده باشید. ولی اگر شما هم جز آن دسته از افراد هستید که در برابر تغییرات مقاومت می کنند و هنوز قانع نشده اید، پس در ادامه نیز ما را همراهی کنید.

 

مزایای راه اندازی و طراحی وب سایت اختصاصی

همان طور که خواندیم، عرضه ی محصولات، اطلاعات و خدمات به صورت اینترنتی، طرفداران پر و پا قرصی دارد و بسیاری به این حوزه روی آورده اند ولی این به هیچ وجه به معنی اشباع شدن نیست. طبق آخرین آمار امروزه بیشتر از ۲ میلیارد صفحه ی وب در جهان وجود دارد. این عدد در سال ۲۰۱۷ کمی بیشتر از ۱ میلیارد بود؛ این یعنی رشد بیشتر از صد درصدی در کمتر از ۵ سال، که نشان دهندی اوج گیری فعالیت در این حوزه است.

اما واقعیت دیگر این است که تنها یک چهارم این صفحات به معنای واقعی فعال هستند، یعنی چیزی حدود ۵۰۰ میلیون صفحه، که بیانگر آن است که هنوز برای ورود دیر نیست. جالب تر اینکه تنها ۲ درصد صفحات وب ثبت شده به زبان فارسی هستند؛ پس به راحتی می توان رقبا را کنار زد.

معروف شوید و اعتبار کسب کنید

خودمانیم، اگر قصد خرید جنسی را داشته باشید که در دو فروشگاه با یک قیمت عرضه می شود، با این تفاوت که یکی از آن ها یک وبسایت فعال و شیک دارد و دیگری اصلا اعتقادی به اینترنت ندارد، شما از کدام یک خرید می کنید؟ مطمئنا اولی! داشتن یک وب سایت اختصاصی وجهه ی شما را بالا می برد و شما را به منبعی معتبر تبدیل می کند.

داشتن وب سایت اختصاصی شما را نامحدود می کند

این مطلب رو حتما ببینید:
مقایسه React با جی کوئری (jQuery) به طور کامل

حتی اگر فرد خیلی پر تلاشی باشید یا حتی اگر چند نفر باشید، آیا باز هم قادر خواهید بود بیشتر از ۱۳-۱۴ ساعت مغازه ی خود را باز نگه دارید، سر پا باشید، با مشتری ها به گفتگو بپردازید، اطلاعات بدهید، چانه بزنید و… طراحی یک وب سایت اختصاصی این امکان را می دهد که شما بتوانید به صورت نا محدود و ۲۴ ساعته محصول یا خدمات خود را عرضه کنید؛ بدون هیچ زحمت خاصی.

داشتن وب سایت اختصاصی برای شما مشتری جذب می کند

فرض کنید در شهری که هستید، کوچک یا بزرگ، فرد سرشناسی هستید و جزو نفرات برتر در صنف خود محسوب می شوید. آیا تعداد افرادی که شما و کسب و کارتان را می شناسند بیشتر از تعداد همکاران، همسایه ها و یا نهایتا مشتری های شما هستند؟ مطمئنا خیر! ولی با طراحی یک وبسایت شخصی شما نه تنها از شهر خودتان بلکه می توانید از کل کشور مشتری جذب کنید و خودتان را به همه بشناسانید.

وبسایت داشتن و هزار و یک مزیت

شمردن همه ی این مزیت ها خارج از حوصله است ولی در همین حد که بدانیم داشتن وب سایت یک تبلیغ ارزان است، برای شما روابط جدیدی ایجاد می کند، امکان ارزیابی نیاز مشتریان را به شما می دهد، به شما ظاهری حرفه ای می بخشد و… به نظر کافی می آید!

مراحل طراحی سایت اختصاصی

مراحل طراحی سایت اختصاصی

خب، به نظر می رسد حالا دیگر به اندازه ی کافی قانع شده باشید و همگی جزو گروه اول باشید. پس اگر قصد دارید یک سایت برای خود داشته باشید ما در ذیل مراحل طراحی سایت اختصاصی را برای شما آورده ایم.

شاید فکر کنید مراحل طراحی سایت اختصاصی نمی تواند چیزی بیشتر چند برنامه نویسی و کد نویسی ساده با استفاده از زبان های مختلف باشد؛ که اشتباه است و کار کمی از این پیچیده تر است! البته که ساده ترین راه سپردن این کار به یک فرد متخصص است، اما اگر قصد دارید خودتان آستین بالا بزنید، این ها کارهایی است که باید انجام دهید:

  • شناخت نیاز

در وهله ی اول نیاز دارید بدانید برای رفع کدام نقص و مرتفع کردن کدام نیاز این سایت را طراح می کنید؟ در این مرحله می توانید از متخصصین هم مشاوره بگیرید تا آن ها برای بر طرف کردن نیاز شما، راه کاری ارائه دهند.

  • جمع آوری داده

در این مرحله باید نسبت به کسب و کارتان، بازار هدفتان و هدف اصلی خود از طراحی سایت اختصاصی اطلاعات جمع آوری کنید. این اطلاعات می بایست در زمینه ی کسب و کار، پروژه مورد نظر، در مورد مخاطبان وب سایت، هدف پروژه طراحی سایت، سن گروه مخاطب وب سایت و… باشد.

  • تعیین مسیر حرکت و برنامه ریزی
این مطلب رو حتما ببینید:
نکاتی که باید قبل از طراحی سایت املاک بدانید!

پس از تعیین هدف حالا باید ملزومات لازم برای رسیدن به این هدف را آماده کنید. آماده سازی متونی که قرار است در سایت بارگذاری شود، آماده سازی تصاویری که قرار است در سایت قرار گیرد، تعیین قالب سایت، فروم ها، عناصر گرافیکی و… همگی باید در این مرحله انجام شوند.

  • ایجاد نقشه

پس از اینکه استراتژی سئو سایت را تعیین و برای آن برنامه ریزی کردید، حالا باید بر طبق آن ها نقشه سایت را طراحی کنید. استفاده از محتوای با کیفیت به شما کمک شایانی در دیده شدن و رسیدن به اهدافتان خواهدکرد.

  • طراحی

حال نوبت به طراحی ظاهر کلی سایت می رسد؛ قالب کلی سایت و موارد اصلی مانند Header، ساختار منو، فوتر سایت و…

  • برنامه نویسی

شاید اصلی ترین، مهم ترین و البته زمان بر ترین مرحله از مراحل طراحی سایت اختصاصی، مرحله ی برنامه نویسی باشد. در این مرحله طرح وب سایت باید به صورت کدهای برنامه نویسی نوشته شود.

  • راه اندازی و تست سایت

به ثمر رساندن همه ی مراحل بالا در این مرحله صورت می گیرد، که کار سختی نیز هست. طراح سایت در این مرحله باید مطمئن شود تا چیزی را جا نینداخته باشد؛ ضمن اینکه باید قالب گرافیکی را با آن چه که کد نویسی شده است مقایسه نماید و از مطابقت و عملکرد درست آن اطمینان حاصل کند. همچنین برای تست سازگاری نیز باید سایت را در مرورگرهای مختلف امتحان کرد.

از کجا برای طراحی اپلیکیشن و وب اپ شروع کنید؟
شما می توانید فرم مشاوره قیمت ما رو پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
سفارش خدمت
جمع بندی و نتیجه گیری

تبریک! شما موفق شدید سایت اختصاصی خود را طراحی کنید؛ ولی این بخشی از ماجراست. اگر می خواهید از نتیجه ی این تلاش هم لذت ببرید باید بتوانید از سایت خود نگهداری کنید، یک تیم پشتیبانی قوی داشته باشید و اطلاعاتی که به شما در بهتر شدن کمک می کند را به درستی تحلیل کنید.

 

سوالات متداول
  • آیا برای طراحی وبسایت حتما باید HTML بلد بود؟

نه لزوما! امروزه ابزارهای جدیدی وجود دارد که به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید.

  • سئو چه کمکی به دیده شدن وب سایت می کند؟

سئو یک استراتژی است که به وب سایت شما کمک می کند که جزو نتایج اول در جستجوهای اینترنتی باشید.

  • آیا راه اندازی وب سایت، پایان کار است؟

خیر! وب سایت هم نیاز به مراقبت و پشتیبانی دارد و همچنین محتوای سایت شما باید دائما به روز شود.

۵/۵ - (۴ امتیاز)


برچسب ها: دانستنی های وب

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *