طراحی سایت ورزشی

طراحی سایت ورزشی باید چگونه باشد؟ چه نیازها و اصولی دارد؟

 • 28 دی 1400
 • بروزرسانی:
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 1525 بازدید


امروزه بیزینس هایی موفق خواهند بود که به مؤلفه هایی مانند حضور فعال در شبکه های اجتماعی، برخورداری از یک وب سایت مدرن و حرفه ای و انجام کلیه امور مربوط به سئو (SEO) اهمیت داده و آن ها را به صورت کاملاً دقیق و مطلوبی پیاده سازی و اجرا نمایند. به عنوان مثال، در بحث ورزش و عوامل وابسته به آن، طراحی سایت ورزشی از گزینه هایی است که می تواند برای یک برند و یا موسسه، بسیار حائز اهمیت باشد.

همچنین شما باید متناسب با نیازهای خود اقدام به طراحی سایت کنید. مثلا هر سایتی برای منظوری خاص طراحی می شود که امکانات و نوع طراحی آن متفاوت خواهد بود.

مثلا شما نمی توانید انتظاراتی که از سایت ورزشی دارید را برای مثال با یک سایت دندانپزشکی مقایسه کنید صرفا چون هر دو شرکتی هستند.در ادامه، به اهمیت طراحی سایت ورزشی پرداخته و سپس در خصوص ویژگی های مطلوب آن، گزینه هایی را ارائه کرده و توضیح خواهیم داد.

طراحی سایت ورزشی

چرا طراحی سایت ورزشی از اهمیت بالایی برخوردار است؟

می توان گفت با گسترش اینترنت و شبکه های اجتماعی، گروه قابل توجهی از مشاغل، دستخوش تحول و به روز رسانی های گوناگونی شده اند. اگر یک برند، بیزینس و یا سازمان و مجموعه ای نتواند خود را با این پروسه هماهنگ کند، بدون شک از قافله عقب خواهد ماند. اگر به مشاغل، سرویس ها و خدمات مورد نیاز خود نگاهی بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که مهمتر از شماره تماس دفاتر مرکزی آن ها، وب سایت و آدرس پیج اینستاگرام و یا تلگرام است که برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ به طوری که گویا نمی توان بدون این موارد، به اطلاعات مورد نیاز خودمان دست پیدا کنیم.

در طراحی یک سایت ورزشی، باید بدانیم که انجام این پروسه به طور حتم اهداف خاص خود را دنبال می کند. به همین دلیل است که در قدم اول باید این اهداف را روی کاغذ آورده و در مورد آن ها تفکر کرد. به عنوان مثال، برخی از سایت های ورزشی، جهت جذب مشتری برای فروش اقلام ورزشی هستند یا اینکه گروهی از آن ها تنها به ارائه مقاله ها و موضوعات ورزشی می پردازند. تعدادی از آن ها نیز، سایت های خبری در رابطه با عنوان ورزش و رویدادهای مربوط به آن هستند.

اما این روزها کم نیستند وب سایت هایی که جهت ارائه سرویس های یک باشگاه تناسب اندام یا هر رشته ورزشی دیگری فعالیت می کنند. به همین دلیل است که در طراحی سایت ورزشی، باید تا نیازها، اهداف و گروه بندی های هر کدام از این موارد را تعیین کرده و در پروسه طراحی آن ها را رعایت کرد. فراموش نکنیم که این روزها، سایت های ورزشی از جمله پربازدیدترین نمونه ها محسوب می شوند. به همین دلیل است که طراحی سایت ورزشی، باید به صورت کاملاً حرفه ای و با تکیه بر اصول مدرن سئو انجام شود.

راهنمای طراحی سایت ورزشی

اینکه طراحی یک وب سایت ورزشی، سلیقه ای بوده و بر حسب نیاز کارفرما، بودجه تعیین شده، اهداف و گروه مخاطبین وی انجام می شود، امری کاملاً طبیعی محسوب می شود. بسیاری از امور انتخابی هستند. اموری مانند طراحی سایت چند زبانه کاملا به خواسته و نظر کارفرما بستگی دارند. اما اصول طراحی سایت ورزشی برای انواع آن یکسان بوده و می باید تا قدم به قدم رعایت شده و اجرا شوند. در ادامه، به راهنمای طراحی سایت ورزشی و اصول آن اشاره کرده و آن ها را توضیح می دهیم:

 • مشخص ساختن موارد مورد نیاز:
این مطلب رو حتما ببینید:
هر آنچه که قبل از طراحی سایت رستوران باید بدانید!

در طراحی سایت ورزشی، ابتدا باید نیازها و اهداف خود را مشخص کنید. آیا این سایت، فقط یک سری اطلاعات را ارائه می دهد یا اینکه کاربران می توانند با سایت به صورت آنلاین در ارتباط باشند؟ یا اینکه آیا هدف این است که سایت ویرایش هم بشود؟

 • در نظر گرفتن بودجه مناسب:

برای طراحی یک سایت ورزشی، آن هم از نوع مدرن و حرفه ای، باید بودجه قابل قبولی هم در نظر گرفته شود. البته این بودجه باید به صورت هوشمندانه ای صرف طراحی سایت شده و برای گزینه های اصلی طراحی خرج شود. در ادامه، باید به این موضوع هم توجه کرد که درآمدزایی سایت از چه طریقی است و هزینه پرداخت شده جهت طراحی سایت، جبران شود.

 • شناسایی اصطلاحات مربوط به طراحی سایت:

یکی از مهمترین مراحل طراحی هر سایتی، این است که اصطلاحات مربوط به طراحی سایت مورد شناسایی و بررسی قرار بگیرند.

 • خریداری هاست مناسب:

در مرحله بعدی، باید به خرید یک هاست مناسب اقدام کرد؛ بدین جهت که سایت ورزشی از چندین فایل مختلف بهره می برد. به همین دلیل، نیاز است تا این فایل ها، در جایی ذخیره شده و نگهداری شوند. مضاف بر اینکه، برخورداری از قابلیت آپلود ویدیو و تصویر در هاست، گزینه تعیین کننده ای محسوب می شود. در اختیار داشتن هاست رایگان، مورد مناسبی نخواهد بود؛ زیرا علاوه بر عدم داشتن فضای کافی برای بارگذاری، از سایت جهت تبلیغات هم توسط شرکت ارائه دهنده هاست، استفاده خواهد شد.

 • انتخاب نام دامنه:

یکی از گزینه های مهم طراحی سایت ورزشی، انتخاب نام دامنه مناسب است. بدین صورت که نام دامنه، به نوعی یک آدرس در شبکه اینترنت محسوب شده و می توان آن را از شرکت هایی که دامنه های معتبر را اجاره داده یا به فروش می رسانند، تهیه کرد. نکته مهم اینکه اگر در طراحی سایت، ملاک فروش محصولات است، دامنه بهتر است که .com باشد و اگر هم سایت به یک سازمان و ارگان تعلق دارد، انتخاب دامنه .org گزینه مطلوب تری خواهد بود.

 • استفاده از ابزارهای طراحی رایگان:
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت لوازم پزشکی ! یک فروشگاه پول ساز در سال ۲۰۲۳

برخی از شرکت های ارائه دهنده هاست، جهت طراحی سایت، ابزارهایی را هم ارائه می دهند؛ بدین صورت که با دریافت یک مبلغ کم، این امکانات در نظر گرفته خواهند شد. از جمله این شرکت ها، می توان به GoDaddy و Yahoo اشاره کرد.

 • برخورداری از نرم افزار مناسب:

مدیریت یک سایت، از جمله موارد تعیین کننده و مهمی است که باید در طراحی سایت ورزشی انجام شود. بدین صورت که محتوا، فایل ها و هرآنچه در سایت وجود دارند، باید کنترل شده و به خوبی نگهداری شوند.

 • برخورداری از یک چهارچوب حرفه ای در زمینه ورزشی:

در طراحی سایت ورزشی، تمامی جوانب و گزینه ها باید به عنوان سایت معطوف شود. به همین دلیل است که یک قالب حرفه ای در این زمینه، بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود. این نوع قالب ها، گزینه هایی از پیش ساخته شده اند و به صورت رایگان و یا پیش پرداخت، قابل تهیه خواهند بود. همچنین به این نکته باید توجه شود که قالب ها در رابطه با طراحی، محتوا و ظاهر جذاب و حرفه ای سایت تمرکز می کنند و در خصوص عملکرد سایت، سرویسی را ارائه نخواهند داد.

طراحی سایت ورزشی

 • گزینه های افزونه سایت:

برای طراحی سایت ورزشی، باید به افزونه ها یا همان پلاگین توجه داشت؛ زیرا باعث می شوند تا ویژگی ها و امکاناتی به سایت اضافه شوند. به عنوان مثال، وردپرس، از چندین امکانات افزونه تشکیل شده و خبر خوب اینکه برخی از این موارد رایگان بوده و همه آن ها از قابلیت توسعه برخوردار هستند. وجود پلاگین های مناسب باعث می شود تا حتی یک وب سایت معمولی، قابلیت های حرفه ای و مدرنی داشته باشد.

 • انتخاب مناسب تنظیمات پلت فرم:

پلت فرم های بسیار مناسبی جهت طراحی سایت ورزشی وجود دارند. اما این موارد باید بتوانند قسمت های مختلف وب سایت را به یکدیگر ارتباط داده و ترکیب نمایند. بنابراین، برخورداری از یک قالب مناسب، در انجام این مورد بسیار تعیین کننده محسوب می شود.

 • تهیه و یا انتخاب محتوای مناسب و مرتبط:
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت با react چه مزایا و معایبی دارد و از کجا شروع کنیم؟

ایجاد محتوا، یکی از گزینه های حیاتی و مهم محسوب می شود؛ بدون محتوای خوب و حرفه ای، مخاطبی هم به سمت سایت جذب نخواهد شد.

 • ایجاد اپلیکیشن ورزشی در سایت:

اپلیکیشن ها، این روزها بسیار پرطرفدار شده اند. به همین دلیل است که قرار دادن یکی از آن ها که به «ویجت» هم معروف هستند، در پروسه طراحی بسیار مهم و جذاب خواهد بود.

 • برخورداری از سئو مناسب:

هیچ موردی به اندازه بهینه سازی موتورهای جستجو نمی تواند در موفقیت سایت، نقش داشته باشد. ضمن اینکه، در طراحی سایت ورزشی، به شبکه های اجتماعی و ریسپانسیو بودن سایت هم باید توجه ویژه ای شود تا مخاطبین بتوانند به راحتی و با ابزارهای مختلف، سایت را مشاهده و مرور کنند. پس توجه به سئو سایت همیشه یکی از مهمترین موارد محسوب خواهد شد.

یادتان باشد از سئو کلاه سفید استفاده کنید:)

 • برقراری امنیت:

اگر در زمان طراحی سایت ورزشی، به مقوله امنیت، اهمیت بالایی داده شود، جذب مخاطب مناسبی انجام شده و رتبه گوگل سایت نیز افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه نفوذ به داخل سایت نیز، به میزان قابل توجهی کنترل شده و کاهش می یابد.

 

سوالات متداول
 • از نظر کاربری و استفاده، چند نوع سایت ورزشی می توان متصور شد؟

گروهی از وب سایت ها، بر اساس عرضه و فروش کالای ورزشی هستند. برخی از آن ها خبری بوده و تعدادی نیز در خصوص یک رشته ورزشی خاص فعالیت دارند.

 • چرا خریداری هاست مناسب، گزینه مهمی محسوب می شود؟

سایت ورزشی از چندین فایل مختلف بهره می برد. به همین دلیل، نیاز است تا این فایل ها، در جایی ذخیره شده و نگهداری شوند. مضاف بر اینکه، برخورداری از قابلیت آپلود ویدیو و تصویر در هاست، گزینه تعیین کننده ای محسوب می شود.

 • اهمیت انتخاب نام دامنه در طراحی سایت ورزشی چیست؟

نام دامنه، به نوعی یک آدرس در شبکه اینترنت محسوب شده و می توان آن را از شرکت هایی که دامنه های معتبر را اجاره داده یا به فروش می رسانند، تهیه کرد. اگر در طراحی سایت ورزشی، ملاک فروش محصولات است، دامنه بهتر است که .com باشد و اگر هم سایت به یک سازمان و ارگان تعلق دارد، انتخاب دامنه .org گزینه مطلوب تری خواهد بود.

۵/۵ - (۴ امتیاز)


برچسب ها: دانستنی های وب

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *