گوگل دنس چیست

گوگل دنس چیست؟ چه نکاتی را باید راجع به رقص گوگل بدانیم؟

 • 29 آبان 1400
 • بروزرسانی:
 • بدون نظر
 • 9 دقیقه
 • 2119 بازدید


افرادی که به رتبه سایت و صفحات وب سایت خود اهمیت فراوانی می دهند،  احتمالا با گوگل دنس برخوردی داشته اند. اما گوگل دنس چیست؟  در صفحه گوگل دنس چرا رتبه سایت یا محتوای ما مداوم در حال تغییر است؟ آیا این تغییرات خوب هستند یا بد؟ قرار است در این محتوا به شرح رقص گوگل بپردازیم؛  امیدواریم ما را در این راستا همراهی کنید. 

گوگل دنس چیست

گوگل دنس چیست؟ 

محتوای شما یک رقصنده تازه کار است!  به خوبی توانسته نظر چند نفر را به خود جلب کند. یک دفعه سرمایه گذاری بزرگ وارد داستان می شود. این سرمایه گذار که گوگل نام دارد قرار است محتوای شما را روی صحنه ای بزرگ ببرد و تمام نورها و توجهات را روی آن قرار دهد. آیا محتوای شما می تواند همچنان مخاطبان بیشتری را به خود جلب کند؟ آیا تماشاچیان در حین اجرا همچنان در سالن باقی می مانند یا پس از مدتی آنجا را ترک می کنند؟ 

این یک تشیبه بود تا متوجه شوید داستان از چه قرار است؛ اما اجازه دهید تا به فضای مجازی و اینترنت باز گردیم و در آنجا برای سوال «گوگل دنس چیست» پاسخی بیابیم. به طبع افرادی که سئو سایت (SEO) انجام می دهند سعی می کنند تا محتوایی کاملا بهینه از نظر کلمات کلیدی، نکات نگارشی، دستور زبان و… را تهیه کنند. این محتوا می تواند ۲۰۰۰ کلمه یا بیشتر باشد و پس از پایان آن،  با شوق و چشمانی هیجان زده آن را منتشر می کنند. 

پس از مدتی به وسیله ابزارهای گوگل آنالیز و سرچ کنسول،  رتبه محتوای خود را بررسی می کنیم. البته، همیشه این رتبه بالا نخواهد بود و گاهی باعث ناامیدی می شود. امّا! یک روز یکدفعه توجهات به سمت سایت شما معطوف می شود و کلیک ها افزایش می یابد که منجر به افزایش بازدید سایت شما می شود. چرا این اتفاق افتاده است؟ در اینجا است که رقص گوگل وارد ماجرا شده است. رقص گوگل به محتوا یا وب سایت شما شانسی داده تا در SERP موقعیت حقیقی خود را پیدا کند. این وضعیت با نوسانات بسیاری همراه می شود تا بالاخره جایگاه ثابت یا به نسبت مشخصی را پیدا کند. 

رقص گوگل در گذشته تا امروز 

در پاسخ به رقص گوگل چیست؟  تنها می توانیم به صورت مفهومی آن را بیان کنیم. در واقع حتی برخی نمی دانند که آیا باید آن را الگوریتم دانست یا خیر. امّا گوگل ادعا دارد که این «الگوریتم» امروزه به صورت «real-time» به روز می شود. دلیل آن نوساناتی که در تعریف رقص گوگل چیست آورده ایم نیز همین است. این ادعا نشان می دهد که در گذشته الگوریتم گوگل دنس هر سه یا ۵ روز یکبار،  به روزرسانی می شده است؛  در نتیجه تغییرات به صورت یک دفعه ای و نوسانات در فواصلی بزرگ تر بوده اند.

این مطلب رو حتما ببینید:
الگوریتم freshness گوگل چیست و چه مواردی را چک می کند؟

اگر در بخش تاریخچه آن بخواهیم بدانیم چرا گوگل دنس به وجود آمده،  باید مسئله رتبه بندی را کمی بازتر کنیم. مهمترین مسئله در رتبه بندی برای گوگل،  رضایت کاربران است. این میزان رضایت براساس عوامل مختلفی بررسی و مشخص می شود. برای مثال فاکتورهای از جمله:

 • سرعت سایت 
 • واکنش گرا بودن 
 • استانداردهای طراحی 
 • مسائل نگارشی 
 • میزان باقی ماندن کاربران در صفحه 
 • عملکرد کاربران در صفحه 
 • نرخ کلیک 
 • و… 

بخش اول این فاکتورها قبل از آنکه وب سایت برای کاربران به نمایش درآید،  مشخص می شود. در واقع گوگل ظاهر و باطن محتوای شما را می سنجد. مطمئن می شود محتوا یا وب سایت شما لباسی آراسته به تن داشته باشد و مناسب و در خور سخن بگوید!  با این حال تحت تاثیر قرار دادن مهمانانی که برای دیدن محتوای شما می آیند،  به سلیقه و علاقه کاربران بستگی خواهد داشت. 

برای آنکه گوگل نظر کاربران را نیز بداند و بتواند با دیگر صفحات به مقایسه بگذارد، شما را در میان جمعی از محتواهای موجود در صفحه اول خود قرار می دهد. آیا موفق می شوید دل کاربران را به دست آورید یا دوباره سقوط خواهید کرد؟ 

نوسانات خوب هستند یا بد؟ 

 هنگامی که پاسخ «گوگل دنس چیست» را در بالا بیان می کردیم، به نوسانات اشاره کردیم. این نوسانات در واقع فرصت های شما هستند. در ابتدایی که یک محتوا، کمپین و… را در فضای اینترنت قرار می دهید، وجود این نوسان کاملا طبیعی است. تغییرات نشانه های مثبتی هستند؛  به این معنا که گوگل به محتوا یا وب سایت شما توجه دارد. 

در طول زمان،  گوگل الگوریتم های مختلفی را ارائه داد تا همه صفحات شانس مناسبی را برای دیده شدن به دست آورند. همچنین با ارائه گوگل آپدیت های بوستون، کاساندرا و فلوریدا سعی در مقابله با روش های سئو کلاه سیاه را داشت. با این حال در آن زمان همچنان رتبه ها در بازه های طولانی مدت مشخص می شدند. برای مثال یک صفحه ممکن بود برای یک ماه در صفحه اول جستجوی گوگل باشد و سپس، به یک باره سقوط کند.

با افزایش هوش و سرعت موتورهای جستجو، این کار در حال حاضر «در لحظه» انجام می شود. گوگل در بازه های نامشخص،  رتبه ها را موقتا تغییر می دهد تا واکنش کاربران را مشاهده کرده و جایگاه اصلی را پیدا کند. 

چرا گوگل دنس رخ می دهد؟ 

این مطلب رو حتما ببینید:
اسکیما چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟ چطور اسکیما بسازیم؟

عوامل متغییری بر این مسئله تاثیر گذار هستند امّا می توان به طور عمده به موارد زیر اشاره نمود. در بخش گوگل دنس چیست اشاره کردیم که بیشتر محتواهای جدید دستخوش تغییرات قرار می گیرند؛  پس اولین مورد ما سن یک صفحه است.

 • سن: وب سایت های جدید بیشتر دستخوش نوسانات می شوند.
 • رقابت پذیری: کلمه های کلیدی و تنوع بیشتر در یک کسب و کار، رقص بیشتری را به همراه خواهد داشت.
 • لینک سازی: لینک های شما به چه سایت هایی مرتبط هستند؟ آیا لینک سازی های داخلی به درستی و به تعداد زیاد صورت گرفته است؟ 
 • تغییرات: چه تغییراتی مهمی ایجاد کرده اید؟ برای مثال طراحی یک صفحه را کاملا تغییر داده اید؟ هر چه تغییرات اساسی تر باشند،  به طبع رقص بیشتری را به همراه خواهند داشت. 

گوگل دنس چیست

رقص گوگل چقدر طول می کشد؟ 

تا اینجا به نوعی پاسخ گوگل دنس چیست را داده ایم. اما این رقص چقدر طول خواهید کشید؟ مانند داستان دختری است که کفش های قرمز پایش کرده اند و قرار است تا ابد بچرخد و برقصد؟ یا مانند شاهزاده خانمی است که پس از رقص با شاهزاده (در اینجا منظورمان گوگل است) به درجه ملکه نائل می شود؟ 

مشخصا این زمان،  به عواملی وابسته است که در بالا مطرح کرده ایم. هر چقدر رقابت بیشتر باشد،  شدت گوگل دنس نیز بیشتر می شود. امّا آیا وقتی این نوسانات پایان یابد،  کار تمام است؟ آیا باید بی خیال این محتوا شد و موردی جدید را آغاز نمود؟ پس از نوسانات،  صفحه شما به یک حالت تثبیت می رسد. ممکن است این حالت دلخواه شما نباشد، اما جای نگرانی نیست، پس از مدتی می توانید دوباره برای اعمال تغییرات لازم و بهبود بخشیدن به لینک ها و سئو تلاش کنید تا دوباره در سالن رقص گوگل شرکت نمایید. 

آیا گوگل دنس،  معیار مشخصی دارد؟ 

در بالا اشاره کردیم که گوگل دنس به چه دلیل رخ می دهد، امّا این مسئله که چه تاثیراتی بر سئو می گذارد،  مشخص نیست. برای مثال شما از الگوریتم مرغ مگس خوار استفاده می کنید تا کلمات کلیدی خود را بهبود ببخشید. امّا در خصوص الگوریتم گوگل دنس دقیقا نمی توان گفت چه معیاری مورد نظر است. امّا بر طبق آنچه در پاسخ به گوگل دنیس چیست آوردیم، جلب نظر بیشتر مخاطبان،  قطعا راه حلی برای برنده شدن در این رقص خواهد بود. 

این مطلب رو حتما ببینید:
سئو کلاه خاکستری (gray hat seo) چیست؟ چطور از این روش استفاده کنیم؟

روش تشخیص رقص گوگل 

این مسئله مقداری سخت است؛  چراکه گاهی سئو منفی باعث ایجاد نوسانات می شود. برای اینکه مطمئن شوید این نوسانات به دلیل سئو منفی (لینک های نامناسب، اسپم و…) نیست، بهتر است همواره سئو سایت را بررسی کرده و از وضعیت آن مطمئن شوید. در صورتی که از سئو سایت مطمئن هستید و نوساناتی رخ می دهد،  احتمالا بتوانیم بگوییم، کار رقص گوگل است! 

نمونه هایی از گوگل دنس 

پروژه: فروش آنلاین قطعات خودرو 

کلمه کلیدی: ford f150 headlights (چراغ های جلوی ماشین فورد اف ۱۵۰) 

رقص گوگل

پروژه: وب سایت آژانس 

کلمه کلیدی: pasadena seo

رقص گوگل

پروژه: وب سایت سلامت و بهداشت 

کلمه کلیدی: helo watch

پروژه: حوزه حقوقی و وکالت 

کلمه کلیدی: divorce in pa

پروژه: وب سایت تبلیغاتی 

کلمه کلیدی: chattanooga seo

نتیجه گیری و جمع بندی

به طور خلاصه، پاسخ گوگل دنس چیست؟  آن است که وضعیت جدیدی را برای وب سایت و صفحه تعریف می کند. در یک بازه زمانی،  رتبه آن را تغییر می دهد تا واکنش کاربران را بسنجد. هر چقدر کاربران بیشتر جذب تیترها، ظاهر و کاربری راحت و آسان صفحه وب سایت شما بشوند و بیشتر در آن باقی بمانند، گوگل متوجه می شود صفحه شما باید جایگاه بالاتری را کسب کند. 

گوگل دنس برای تمام صفحات می تواند رخ دهد. می توان از آن جلوگیری کرد؟ خیر!  هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. امّا نگران نباشید، گفتیم که نوسانات در این حالت طبیعی هستند. امّا همیشه قبل از آن از سئوی سایت خود مطمئن شوید. آیا سئو سایت بهینه است؟ اسپم و لینک دهی نامناسبی ندارید؟ پس این نوسانات را رقص گوگل ایجاد کرده است. امیدواریم با ورود به این رقص،  بتوانید جایگاه مناسبی را برای خود پیدا نمایید؛  اگر هم پیدا نکردید،  ناامید نشوید و دوباره تلاش کنید. 

سوالات متداول
 • گوگل دنس چیست؟ 

روشی است که گوگل برای یافتن رتبه مناسب وب سایت استفاده می کند. 

 • آیا گوگل دنس بر سئو سایت تاثیر می گذارد؟ 

تاثیر مستقیم آن گفته نشده است؛  نمی توان مانند دیگر الگوریتم های گوگل به طور مشخص گفت که چه چیزی بر روی آن تاثیر خواهد گذاشت. 

 • آیا می توان از وقوع آن جلوگیری کرد؟  

خیر!  این حالت برای تمام صفحات وب سایت ممکن است رخ دهد و صرفا باید خود را برای زمانی که نوسانات به پایان می رسند،  آماده کنید. 

۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *