در این مقاله سعی داریم شما را با روش‌های طراحی اپلیکیشن پزشکی آشنا کنیم. در سال­های گذشته وقتی از بیمارستان و یا درمانگاهی بازدید می­کردید با یک سالن انتظار خسته کننده، صف­های طولانی، ناامیدی برای ورود به اتاق پزشک و چهره های تیره و تار بیماران مواجه می شدید. در سال های اخیر، با پیشرفت و همگانی شدن استفاده از اپلیکیشن ها و نرم افزارها، این شرایط تغییر کرده است. می توانیم بگوییم با طراحی اپلیکیشن پزشکی گام مثبتی به سمت جلو برداشته شده و شرایط نیز بهبود یافته است.

طراحی اپلیکیشن پزشکی به یک ضرورت تبدیل شده است، ولی قبل از این که به دلایل آن بپردازیم بهتر است به برخی گزارشات آماری توجه کنیم. طبق گزارشات، طراحی اپلیکیشن پزشکی باعث شده تا صاحبان کسب کارهای مراقبت های بهداشتی به بالا ترین درآمدها برسند. این رقم در سال ۲۰۱۷، ۲۵.۹۳ میلیارد دلار بوده و تا سال ۲۰۲۰ به رقم ۵۸.۸ میلیارد دلار نیز رسیده است. همچنین تحقیقات نشان می­دهد حدود ۳۲۵۰۰۰ اپلیکیشن پزشکی و مراقبت­های بهداشتی در دنیا وجود دارند. پلتفرم اندروید در این صعت نیز پیشگام است. یکی دیگر از تحقیقات نیز نشان داده دانلود اپلیکیشن های پزشکی در سال­های اخیر دو برابر شده است. در ادامه می­خواهیم در مورد هدف ساخت اپلیکیشین پزشکی و مزایایی که برای کاربران خود دارد بپردازیم.

اپلیکیشن پزشکی

چگونگی طراحی اپلیکیشن پزشکی

اگر می­خواهید اپلیکیشن شما تعداد کاربران بالایی جذب کند باید جوانب را بسنجید و تحقیقات کامل در این باره انجام دهید. توجه به موارد زیر برای شروع طراحی اپلیکیشن پزشکی، لازم است.

تصمیم گیری درباره مدل طراحی اپلیکیشن پزشکی

قبل از طراحی و توسعه، باید در نظر بگیرید که ایده شما در فضای سلامت الکترونیکی مناسب است یا خیر. به لیست ویژگی­هایی که می­توانید در اپلیکیشن پزشکی خود داشته باشید، نگاه کنید:

 • ربات های تشخیص بیماری
 • هشدارهای پزشکی و دارویی
 • قابلیت تبدیل متن به صدا
 • یافتن موقعیت جغرافیایی

برای اینکه با این موضوع بیشتر آشنا شوید، با انواع مختلف اپلیکیشن های پزشکی آشنا شوید:

اپلیکیشن های بالینی: این برنامه­ها به EMR و EHR  دسترسی دارند، از قابلیت های آن ها می­توان به تصویربرداری دیجیتال، بررسی نتایج آزمایش های بیمارو همچنین بررسی علائم  اشاره کرد. این اپلیکیشن ها به متخصصان در بیمارستان ها و مطب ها در پروسه تشخیص بیماری کمک می کنند.

اپلیکیشن زمانبندی و یادآوری ویزیت: این برنامه ها به پزشکان کمک می­کند تا نوبت های ویزیت را تنظیم و مرتب کنند. کابران نیز از این طریق برای نوبت گرفتن و یا ارسال مدارک پزشکی اقدام می کنند.

این مطلب رو حتما ببینید:
هوش مالی چطور ما را پولدار و موفق میکند؟

اپلیکیشن های نظارت از راه دور: این اپلیکیشن ها از راه دور اطلاعات بیمار را به متخصصان و پزشکان در مکان دیگری منتقل می کنند. پزشکان می­توانند شرایط بیمار را مطالعه کنند و شرایط آن ها را از راه دور در بیمارستان کنترل کنند.

اپلیکیشن های آموزشی: این برنامه ها به پزشکان فرصت یادگیری و مطالعه می دهند و باعث ارتقا سطح دانش آن ها می شود. برنامه ها می توانند منابع آموزشی و تحقیقاتی، راهنماهای مطالعه، واطلاعات دارویی را در اختیار کاربران پزشک قرار دهند.

اپلیکیشن های سلامتی و سبک زندگی: این اپلیکیشن ها برای کابران عادی طراحی شده تا درباره سلامتی خود آگاه تر شوند. با کمک این برنامه ها می توانند رژیم خود را کنترل کنند و یا هر اطلاعاتی که برای سلامتیشان مفید است را بدست آوردند.

طراحی اپلیکیشن پزشکی

توجه به انتظار کاربران از اپلیکیشن‌های پزشکی

هنگامی که تصمیم گرفتید چه نوع اپلیکیشن پزشکی را می­خواهید طراحی کنید، می­توانید کاربردهای کلی را که احساس می کنید کاربران به آن نیاز دارند را اعمال کنید.  در اینجا چند مورد از کاربردهای مهم از نظر کاربران را ذکر کرده ایم:

داشبورد: داشبورد پزشکی، هم برای پزشکان و هم برای مراکز درمانی بسیار مفید است تا اطلاعات بیمار را به راحتی در یک قسمت جمع آوری کنند. این ویژگی کارایی اپلیکیشن را بهبود می‌بخشد.

گزارش و نمودار (تجزیه و تحلیل) : اپلیکیشنی طراحی کنید که تمامی اطلاعات در هر قسمت را ضبط و تجزیه تحلیل کنید. بدین ترتیب می­توانید خطاها را پایین آورده و کارای اپلیکیشن خود را بهبود ببخشید.

درگاه پرداخت: درگاه پرداخت راهی آسان برای بیماران از راه دور برای پرداخت هزینه ها است. این ویژگی امکان خرید بسته ها یا اشتراک و محصولات را برای افراد فراهم می‌کند.

مشخصات پزشک و موقعیت جغرافیایی: این یک روش سریع برای بیماران است که می‌توانند پزشکان نزدیک خود را پیدا کنند، مدارک را بررسی کنند و بعداً از GPS برای رسیدن به کلینیک یا مراکز درمانی محل کار پزشکشان استفاده کنند.

پورتال بیمار/کاربر: این ویژگی به بیماران امکان می دهد پیام ها، هشدارها و سایر یادآوری ها را از پزشک یا کادر درمان دریافت کنند.

چت و ویدئوکال: این موارد به بیماران کمک می­ کند تا در موارد اضطراری با پزشکان در محل ارتباط برقرار کنند و یا در مورد گزینه های درمان یا تشخیص ها صحبت کنند.

کسب اطلاعات برای چگونگی حفاظت از حریم خصوصی بیماران

حریم خصوصی درطراحی اپلیکیشن پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. حتما باید حریم خصوصی و امنیتی دیجیتال کاربران بیمار خود را تامین کنید؛ زیرا برخی صاحبان اپلیکیشن بخاطر سهل انگاری در این مورد تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند. شما باید گواهینامه های مربوطه را دریافت کنید و حمایت از بیمار را نیز تضمین کنید. پس از دریافت مدارک شما می‌توانید برای محافظت بیشتر از بیماران خود اقدامات زیر را در نظر بگیرید:

 • مزایا و معایب امنیتی بین IOS و Android را بسنجید.
 • رمزهای عبور کاربر یا سایر اشکال تأیید اعتبار کاربر را اضافه کنید.
 • یک سیاست حفظ حریم خصوصی و قابل دسترسی ایجاد کنید.
 • رمزگذاری را در دستگاه های تلفن همراه نصب و فعال کنید.
 • برای ارتقای برنامه خود مدام اپلیکیشن را بروز کنید.
این مطلب رو حتما ببینید:
آموزش کامل و تصویری ثبت مکان در گوگل مپ برای هر کسب و کاری

اکنون، کاربران بیمار شما هنگام استفاده از برنامه شما به طور کامل مورد حمایت قرار می­گیرد. در قسمت بعدی به مزایا استفاده و طراحی اپلیکیشن پزشکی برای کاربران و پزشکان می پردازیم.

مزایای طراحی اپلیکیشن پزشکی برای پزشکان و کادر درمان

در وهله اول، اپلیکیشن های پزشکی به یک مزیت برای پزشکان، پرستاران و سایر کارکنان مرتبط با بیمارستان تبدیل شده اند. اپلیکشین های پزشکی به بروزرسانی پزشکان در مورد وضعیت سلامتی بیماران کمک می­کنند. در واقع، طبق آمار، ۹۳٪ از پزشکان معتقدند که برنامه های مراقبت های بهداشتی می­توانند سلامتی بیمار را بهبود بخشند و ۸۰٪ از پزشکان از فناوری تلفن همراه برای مراقبت از بیمار استفاده می­کنند. حتی نسخه پزشکان نیز دیجیتالی شده است. اینگونه اپلیکیشن ها به متخصصان پزشکی کمک می­کند تا همه گزارش ها را از طریق اپلیکیشن مشاهده کنند و در مواقع اضطراری نیز سریع تر تصمیم گیری کنند.

استفاده از اپلیکیشن های پزشکی در مناطق دور افتاده بسیار کمک کننده است. امروزه عصر اینترنت است و با تلفن های هوشمند به گوشه و کنار و افرادی که در مناطق روستایی و دور دست زندگی می­کنند نیز می توانیم بهترین خدمات بهداشتی را ارائه کنیم.

این اپلیکیشن ها به آن ها کمک می­کنند تا بدون مراجعه به بیمارستان، با پزشکان در تماس باشند، نوبت رزرو کنند  و خرید داروها را به صورت  آنلاین انجام دهند. در این عصر اینترنت اپلیکیشن های خدماتی امروزه زندگی های ما را به نحوه بهتر تغییر داده است که در بخش مقالات ما میتوانید مفصل درباره‌ اش مطالعه نمایید.

طراحی اپلیکیشن پزشکی

مزایایی که بیماران از اپلیکیشن پزشکی دریافت می کنند چیست؟

بیماران بیشترین مزایای برنامه های مراقبت های بهداشتی را دریافت می­کنند، تعیین وقت ملاقات سریع با پزشک، یافتن یک متخصص مناسب با تجربه، مشاهده گزارشات آزمایش پزشکی از آزمایشگاه های آنلاین، خرید داروها و سایر محصولات با قیمت مناسب از امکانات این اپلیکیشن ها است. آن ها همچنین می­توانند با دکتر مکالمه تصویری داشته باشند و پس از پرداخت هزینه ای مناسب، درمورد مشکلات سلامتی خود مستقیما گفتگو کنند. کاربران می توانند با مشورت آنلاین با متخصصان تغذیه، رژیم غذایی سالمی را نیز حفظ کنند. همه این عوامل باعث افزایش تعامل با بیماران می شود. به علاوه، آن ها همچنین می­توانند از داروها و عوارضشان اطلاعات کسب کنند.

این مطلب رو حتما ببینید:
اهمیت طراحی اپلیکیشن سوپرمارکت آنلاین

مزایایی که صاحبان کسب و کار از اپلیکیشن پزشکی دریافت می کنند چیست؟

شما می توانید با جذب تعداد بیشتری از کاربران از طریق راه های مختلف، بیزینس خود را گسترس دهید. همچنین می­توانید از طریق اطلاع رسانی ها و پاداش دادن به کاربران وفادار، کاربران خود را افزایش دهید. هرچه کابر بیشتری جذب کنید، درآمد بیشتری جذب خواهید کرد. با طراحی اپلیکیشن پزشکی می‌توانید از رقبا پیشی بگیرید. اپلیکیشن های پزشکی به نیاز روز تبدیل شده اند؛ زیرا زندگی مردم را تا حد زیادی ساده کرده اند. کارهایی که پیش از این دشوار بوده اند راحت تر شده و هزینه ها نیز هم برای بیماران و پزشکان کمتر شده است. طراحی اپلیکیشن اختصاصی برای کسب و کارتان، نشان دهنده ی به روز بودن شماست و این امر باعث جذب مشتری‌های امروزی می‌شود. البته با طراحی ساده و کارامد می‌توانید حمایت کسانی که نیز با تکنولوژی سر کار ندارند هم بدست آورید.

جمع بندی:

طراحی اپلیکیشن پزشکی به نیاز روز تبدیل شده است و سادگی و راحتی را برای ما به ارمغان آورده است. کار هایی که پیش از دشوار بوده اند این روزها به سادگی قابل انجام هستند. با کمک توضیحات بالا از این از فرصت برای ارائه خدمات به دیگران و گسترش کسب و کار استفاده کنید. برای طراحی اپلیکیشن در تهران میتوانید با کارشناسان چتر نیلی برای مشاوره تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

استفاده از اپلیکیشن پزشکی چه مزایای دیگری دارد؟

 1. امکان جابجایی و لغو نوبت توسط پزشک یا بیمار
 2. ارسال پیامک و نوتیفیکیشن جهت یادآوری نوبت
 3. جلوگیری از لغو نوبت بدون اطلاع قبلی و ازدحام جمعیت در مرکز درمانی

اپلیکیشن پزشکی برای چه بخش های درمانی قابل استفاده است؟

 1. اپلیکیشن برای پزشکی
 2. اپلیکیشن برای دندانپزشکی
 3. اپلیکیشن برای فروش تجهیزات پزشکی
 4. اپلیکیشن برای ازمایشگاه
 5. اپلیکیشن برای مراکز ارتوپدی
 6. اپلیکیشن برای مراکز
 7. اپلیکیشن برای کلینیک های زیبایی

اپلیکیشن های پزشکی چه ویژگی های دیگری نیز می توانند داشته باشند؟

 1. نمایش عکس مطب پزشک و یا درمانگاه
 2. نمایش کامل اطلاعات پروفایل پزشک
 3. نمایش خدمات و تخصص ­ها
 4. ثبت نام آنلاین
 5. نمایش پروفایل کاربر
 6. آدرس مطب روی نقشه
 7. تماس با ما
 8. درباره ما

 

۴/۵ - (۴ امتیاز)


برچسب ها: ایجاد کسب و کار

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *