مجوزهای فروشگاه اینترنتی

نحوه دریافت تمام مجوزهای فروشگاه اینترنتی در سال ۱۴۰۳

 • 12 اردیبهشت 1401
 • بروزرسانی: ۵ فروردین ۱۴۰۳
 • ۲ نظر
 • 8 دقیقه
 • 1765 بازدید


مجوزهای فروشگاه اینترنتی

برای لحظه‌ای خودتان را جای مشتریانی تصور کنید که قصد خرید از فروشگاه آنلاین شما را دارند. چگونه به این سایت اعتماد می‌کنید؟ آیا درگاه پرداخت امن بوده و تهدیدی متوجه اطلاعات شخصی و بانکی من نخواهد شد؟ احتمالا هزار و یک سول دیگر هم می‌توان در این زمینه پرسید! بنابراین اخذ مجوزهای فروشگاه اینترنتی، تا حدود زیادی پاسخ این سوال‌ها را می‌دهد.

برای کسب این مجوزها چه اقداماتی باید انجام دهیم؟ قطعا فروشگاه‌های اینترنتی هم مثل همه کسب‌و‌کارها نیازمند اخذ مجموعه‌ای از مجوزها هستند. کسب این مجوزها راه‌های خاص خود را دارند و حتی اگر یک استارت آپ نوپا و یا شناخته شده هم باشید، برای جذب مشتری و اعتماد آن ها نیاز به دریافت این مچوزها خواهید داشت.در این مطلب قصد بررسی مجوزهای لازم برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین را داریم. با ما همراه باشید.

کسب مجوزهای فروشگاه اینترنتی در ۷ گام ساده:

همانطور که می‌دانید اخذ برخی از مجوزها برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین شما ضروری است. در واقع کسب این مجوزها علاوه‌بر راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی، باعث ایجاد اعتماد و اعتبار بیشتر هم می‌شود، اما این مجوزها کدام‌اند؟ در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

از کجا برای طراحی اپلیکیشن و وب اپ شروع کنید؟
شما می توانید فرم مشاوره قیمت ما رو پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
سفارش خدمت
 • سایت اینترنتی طراحی کنید

کسب‌وکارهای آنلاین همانطور که از عنوان آنها پیداست با اینترنت سروکار دارند. به همین دلیل طراحی سایت اینترنتی برای دسترسی راحت‌تر مشتریان اولین قدم برای کسب مجوزهای لازم است. اساسا بدون داشتن وب سایت اینترنتی، صحبت از اخذ مجوزها مضحک بنظر می‌رسد!

طراحی سایت اینترنتی اولین قدم برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین است!

 • نماد اعتماد الکترونیک کسب کنید

یکی از مهم‌ترین مجوزهای فروشگاه‌ اینترنتی را مرکز توسعه تجارت الکترونیک صادر می‌کند. نماد اعتماد الکترونیک (ای نماد) در واقع اصلی‌ترین مجوز برای یک کسب‌وکار اینترنتی است که پس از طی مراحل طراحی سایت، قطعا به آن نیاز خواهید داشت. شاید بپرسید که بدون این نماد هم می‌توان اقدام به راه‌اندازی فروشگاه آنلاین کرد؟ شاید این کار امکان‌پذیر باشد، اما اساسا مشتری روی چه حسابی باید به شما اعتماد کرده و مبلغ را واریز کند؟ در صورتی که کالا را دریافت نکرد از چه طریقی باید اقدام کند؟

در مورد اهمیت کسب این نماد از وزارت صمت، هرچه بگوییم کم گفته‌ایم! در واقع معمولا مشتریان ابتدا به دنبال این مجوز در سایت شما هستند تا خرید خود را با خیالی راحت انجام دهند؛ بنابراین بعد از طراحی سایت، اولین قدم کسب مجوز نماد اعتماد الکترونیک است. البته این نماد خود انواعی دارد که در زیر آنها را بررسی می‌کنیم:

 • نماد دائم تک ستاره: کسب این نماد معیارها و فاکتورهای زیادی را شامل می‌شود که رضایت مشتریان از جمله آنهاست.
 • نماد دائم دو ستاره: همانطور که می‌دانید هنگام خرید همه اطلاعات محرمانه شخصی و کارت شما در سایت درج می‌شود. داشتن گواهی SSL یاعث ایجاد اعتماد برای مشتریان می‌شود. کسب این گواهی اولین قدم در داشتن نماد دو ستاره است.
 • نماد موقت: این نماد برای فروشگاه‌هایی است که برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی خود عجله دارند؛ بنابراین خیلی سریع این نماد برای آنها صادر می‌شود تا فعالیت خود را شروع کنند.
 • درگاه امن پرداخت آنلاین ایجاد کنید
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن شبیه دیوار

یکی از مهم‌ترین مجوزهای فروشگاه اینترنتی، ایجاد درگاه پرداخت آنلاین بر روی سایت است. البته امن بودن این درگاه از اهمیت بالایی برخوردار است، اما چرا روی امنیت آن تاکید می‌شود؟ امروزه به دلیل افزایش سرقت‌های اینترنتی از حساب‌های بانکی (فیشینگ)، اهمیت امن بودن درگاه‌های پرداخت اینترنتی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است؛ بنابراین برای حفظ اطلاعات بانکی از جمله؛ رمز اول، CVV2، رمز دوم ثابت و شماره کارت وجود درگاه امن بسیار حیاتی است.

همانطور که می‌دانید موضوع فیشینگ به خصوص در گذشته‌ای نه چندان دور رخ می‌داد، اما امروزه با پیشرفت‌های زیادی که در زمینه تکنولوژی مالی (فین تک) اتفاق افتاده است، عملا دست این کلاهبرداران اینترنتی از حساب‌های بانکی مشتریان کوتاه شده است! با این وجود چند نوع درگاه پرداخت آنلاین وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید:

 • درگاه پرداخت آنلاین واسطه: معمولا در این نوع درگاه‌ها، شرکت واسطه مبلغی را به عنوان کارمزد از شما دریافت می‌کند. این درگاه برای کسب‌وکارهای کوچک‌تر مناسب است.
 • درگاه پرداخت آنلاین مستقیم: لازمه داشتن این درگاه کسب نماد اعتماد الکترونیک است. این درگاه به صورت مستقیم و با مراجعه به بانک قابل راه‌اندازی است. معمولا برای فروشگاه‌های بزرگی که حجم تراکنش مالی بالایی دارند این درگاه توصیه می‌شود.
 • مجوز رسانه‌های دیجیتال را اخذ کنید

برای اخذ مجوزهای فروشگاه اینترنتی، جلب رضایت مرکز فناوری و رسانه‌های دیجیتال اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل و برای اخذ مجوز رسانه‌های دیجیتال باید این مراحل را طی کنید:

 1. مراجعه به سایت ir و انجام ثبت نام اولیه
 2. دریافت کلمه عبور مخصوص
 3. بررسی کلمه عبور توسط تیم حراست و ارسال نتیجه به شما
 4. برگزاری آزمون آنلاین در مورد قواعد این سازمان
 5. برگزاری مصاحبه

گرفتن این مجوز در راستای نظم و ترتیب دادن به فعالیت‌ها در حوزه فرهنگ دیجیتال کشور است و باید در راستای ارزش‌های نظام انجام شوند. همچنین از اهداف این سازمان می‌توان به افزایش سطح آگاهی مردم در زمینه رسانه‌های دیجیتال است.

 • مجوز نظام صنفی رایانه‌ای را کسب کنید
این مطلب رو حتما ببینید:
گوگل تگ منیجر و آموزش کامل نصب آن! چرا باید از این ابزار استفاده کنیم؟

برای این کار کافیست به نظام صنفی رایانه‌ای استان محل فعالیت خود مراجعه کنید. در واقع نظام صنفی یکی از مجوزهای فروشگاه اینترنتی را صادر می‌کند. همه شرکت‌های اینترنتی قبل از آغاز فعالیت، باید این مجوز را دریافت کنند. شرایط اخذ این مجوز هم بسیار ساده است. کافیست به عنوان مدیرعامل فروشگاه آنلاین دارای حداقل مدرک لیسانس باشید.

 • مجوزهای ساماندهی را کسب کنید

کسب این مجوز زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود. با کسب این مجوز محتوای سایت شما مورد تایید قرار می‌گیرد. برای اقدام به اخذ این مجوز باید به سایت samandehi.ir مراجعه کنید.

داشتن این مجوز الزامی نیست، اما اخذ آن چه مزیتی دارد؟ یکی از مهم‌ترین مزایای مجوز ساماندهی، اطلاع‌رسانی بابت فیلترینگ سایت است. با اخذ این مجوز هنگام فیلترینگ سایت، شما با یک پیامک آگاه خواهید شد. البته اخذ این مجوز برای فروشگاه‌های آنلاینی که محتوای صوتی و تصویری ارائه می‌دهند اهمیت بیشتری دارد. این مجوز هم انواعی دارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

 • نماد دائم: این نماد بعد از تکمیل مدارک به شما اختصاص داده می‌شود و به مدت ۶ ماه اعتبار قابل‌تمدید دارد.
 • نماد موقت: این نماد به فروشگاه‌هایی اختصاص داده می‌شود که مدارک آنها هنوز تکمیل نشده و مدت زمان اعبار آن ۳ ماه است.
 • مجوزهای فروشگاه اینترنتی اختصاصی خود را کسب کنید

این نوع مجوزها با توجه به تخصصی که در آن اقدام به فعالیت کرده‌اید اخذ می‌شوند. برای مثال؛ محصولات هنری، نیاز به اخذ مجوز زیر نظر وزارت ارشاد را دارند. برای فعالیت در زمینه ورزشی، باید از وزارت ورزش و جوانان مجوز دریافت کنید. برای فعالیت در حوزه سلامت، باید از وزارت بهداشت مجوز اخذ کنید.

این مطلب رو حتما ببینید:
هزینه طراحی سایت حرفه ای در سال 1403

مجوزهای فروشگاه اینترنتی

چرا باید مجوز داشته باشیم؟

شاید بدون مجوزهای لازم هم بتوان فروشگاه اینترنتی را از روش های مختلف (مانند راه اندازی ووکامرس و …)راه‌اندازی کرد، اما بحث اعتماد را چگونه ایجاد خواهید کرد؟ معمولا مشتری قبل از خرید به دنبال مجوزهای اعتماد شما می‌گردد. در صورتی که این اعتماد وجود نداشته باشد، قید خرید از فروشگاه شما را می‌زند. در این مورد باید گفت که کاملا حق با مشتری است!

چرا که فروشگاه شما حضور فیزیکی ندارد که در صورت مشکل بتواند از این طریق اقدامات لازم را انجام دهد؛ بنابراین به عنوان فروشگاه آنلاین نیازمند جلب اعتماد بیشتری برای مشتریان هستید. کسب این مجوزها علاوه‌بر ایجاد اعتماد و اعتبار بیشتر برای فروشگاه شما، باعث افزایش فروش و در نتیجه افزایش سود نیز می‌شود.

ایجاد اعتماد در مشتری باعث فروش بیشتر می‌شود.

وجود چه نقاط ضعفی در فروشگاه آنلاین باعث عدم‌استقبال مشتریان می‌شود؟

گاهی اخذ مجوزهای فروشگاه اینترنتی، برای کسب اعتماد حداکثری مشتریان کافی نیست. به همین دلیل باید ابتدا نقاط ضعف فروشگاه اینترنتی خود را هم برطرف کنید. عمده نقاط ضعف فروشگاه‌های آنلاین را در ادامه معرفی می‌کنیم:

 • عدم نظارت صحیح بر همه فعالیت‌های فروشگاه
 • ارائه خدمات و محصولات نامناسب به مشتریان
 • ارسال نابهنگام محصول به مشتری
 • پشتیبانی نامناسب از خرید مشتری

همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا مشتریان از خرید آنلاین فروشگاه شما منصرف شوند؛ بنابراین قبل از این اتفاق باید این نقاط ضعف را برطرف کنید. اخذ مجوز تا حدودی اعتماد مشتریان را به سوی فروشگاه شما جلب می‌کند، اما این کافی نیست و اقدامات زیادی باید در این زمینه انجام دهید.

نتیجه گیری و جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامعی از کسب مجوزهای فروشگاه اینترنتی را مورد بررسی قرار دهیم. هر کدام از این مجوزها در کسب اعتماد مشتری اهمیت ویژه‌ای دارند. در واقع مشتریان با دیدن این نمادها و مجوزها با خیالی راحت اقدام به خرید از سایت شما می‌کند.

در این میان اخذ نماد اعتماد الکترونیک و درگاه پرداخت اینترنتی امن اهمیت ویژه‌ای دارند. چرا که هر دو با اطلاعات شخصی و بانکی مشتری سروکار دارند. هرگونه سرقت این اطلاعات تبعات سنگینی هم برای شما و هم مشتری دارد؛ بنابراین نگاه ویژه‌تری باید به این دو مجوز صورت بگیرد.

۳/۵ - (۲ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما

 1. آلاله گفت:

  ممنون بابت توضیحات خوب و کاملتون نویسنده عزیز چتر نیلی! مثل همیشه جواب سوالم رو درباره مجوز های راه اندازی سایت گرفتم؛ واقعا مقالاتتون خیلی خوبه. من فقط به مقالات سایت شما اعتماد دارم و همیشه هم از شما راضی بودم.

 2. علیرضا ذوالقدر گفت:

  سلام. درود برشما. لطفا بفرمایید برای فروش اینترنتی تلفن همراه به چه مجوزهایی نیاز است؟
  متشکرم