اگر به دنبال راهی برای بهبود سئو سایت و قرار گرفتن در رتبه‌های برتر نتایج گوگل می‌گردید، ما این مژده را به شما می‌دهیم که راه رسیدن به این اتفاق را می‌دانیم. اگر بدانید اسکیما چیست شانس قرار گرفتن در لیست اول نتایج گوگل را دو دستی تقدیم شما می‌کند.

اسکیما چیست؟ ما جواب این سوال و همچنین مهمترین نکاتی که برای انتخاب اسکیمای مناسب و مرتبط با محتوا که لازم است مورد توجه قرار بگیرد را در این مطلب بررسی می‌کنیم.

اگر ‌می‌خواهید از رقابت با همکاران خود در دنیای بزرگ اینترنت جا نمانید به شما پیشنهاد می‌کنیم، هرچه سریعتر اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید تا کسب‌وکار خود را رونق ببخشید.

اسکیما چیست

اسکیما چیست و چه کمکی به ما می‌کند؟

زمانی که صحبت از بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) می‌شود، باید در نظر بگیرید که یکی از مهم‌ترین ترندهای سئو و بهینه‌سازی نتایج گوگل در سال‌های اخیر اسکیما است.

اگر با سئوی داخلی و سئوی تکنیکال سایت آشنایی خوبی داشته باشید؛ متوجه اهمیت انجام کارهایی مانند رعایت تگ عنوان، ساختار محتوا با استفاده از هدینگ‌ها و قرار دادن تگ Alt برای عکس‌ها و رعایت چگالی و پراکندگی کلمات کلیدی می‌شوید.

نشانه‌گذاری اسکیما هم بخشی از سئوی داخلی سایت است که درواقع به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا درباره مطلب شما اطلاعات لازم را کسب کنند. با ارائه این محتوای اضافی، شما به موتورهای جستجو این امکان را می‌دهید که با موفقیت بالاتری مطالب مرتبط با جستجوی کاربران را پیدا کنند و در اختیارشان قرار دهند.

در نتیجه باعث می‌شود که کاربران در صفحه نتایج، راحت‌تر و سریع‌تر شما را پیدا کنند. همچنین استفاده از اسکیمای مناسب تاثیر مثبت بالایی روی سئوی سایت دارد و کمک می‌کند که علاوه بر نتایج لازم، اطلاعات کامل‌تری در اختیار کاربران قرار بگیرد.

درک بهتر صفحات سایت که مطالب در آن بارگذاری شده است، قطعا به نفع شماست؛ چون رعایت تمامی قوانین موتورهای جستجو باعث گرفتن رتبه خوب در سئو سایت می‌شود. به عنوان مثال شما می‌توانید گوگل را در جریان قرار دهید که در صفحه‌ای از این مطلب راجب فیلمی از اصغر فرهادی صحبت شده که بینندگان به آن نمره ۹ از ۱۰ داده‌اند.

اسکیما چیست؟ سوالی که باید از خود، برای بهبود سئوی سایتتان بپرسید.

جایگاه مناسب قرار گرفتن اسکیما چیست؟

موتورهای جستجو به راحتی اسکیماهایی که نشانه‌گذاری شده‌اند را شناسایی می‌کنند و در اختیار کاربر قرار می‌دهند. این نشانه‌گذاری‌ها بر اساس اصولی خاص تعیین می‌شود که اگر رعایت شوند، تاثیر دو چندانی را اعمال می‌کنند.

این مطلب رو حتما ببینید:
سئو تکنیکال چیست؟ ۰ تا ۱۰۰ معرفی تمام مراحل سئو تکنیکال!

در این بخش از محتوا توجه شما را به ۶ مورد از داده‌هایی که می‌توانید اسکیما را روی آن قرار دهید، جلب می‌کنیم. همچنین توجه داشته باشید که این موارد در تمامی وب سایت‌ها قابل استفاده هستند.

 • نویسنده
 • تصاویری که بارگذاری شده‌اند.
 • تاریخ انتشار
 • آخرین ویرایشی که صورت گرفته است.
 • عنوان صفحه مورد نظر
 • فرمت صفحه

اسکیما را در جای مناسب قرار دهید تا بازدهی بالاتری را دریافت کنید.

۱۱ مورد از مهم‌ترین انواع کاربردهای اسکیما چیست؟

در انواع محتواها مانند مقالات، فیلم‌ها، رستوران‌ها، شرکت‌ها و رویدادها می‌توانید از اسکیماهای مختلف استفاده کنید، اما این نکته را در نظر داشته باشید که اسکیمای انتخاب شده باید با محتوای شما مرتبط باشد.

در ادامه با پرکاربردترین اسکیماها که توسط مدیران سایت‌های مختلف استفاده می‌شود، آشنا می‌شوید.

 • اسکیمای سازمانی

 این نوع از اسکیما مربوط به معرفی یک سازمان می‌شود و اطلاعاتی مانند نام سازمانی، لوگوی سازمانی، اطلاعات تماس، موقعیت مکانی، اطلاعات دسترسی و آدرس شبکه‎های اجتماعی می‌شود و می تواند در انواع لندینگ پیج درج شود.

 • اسکیمای فردی

عملکرد این اسکیما هم مشابه عملکرد سازمانی است، اما در این نوع از اسکیما اطلاعاتی مانند نام فرد، تاریخ تولد، آدرس و تحصیلات فرد مورد نظر به کاربر، نمایش داده می‌شود. این اسکیما به ویژه وقتی در مورد فرد مهمی در دنیای ورزش، هنر یا علم صحبت می‌کنید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

 • اسکیمای کسب‌وکار محلی

این نوع از اسکیما برای کسب‌وکارهای محلی و حتی برای کسب‌وکارهای بزرگ نیز بسیار کاربردی است. کسب‌وکارهای محلی به کمک اسکیماها این امکان را برای مصرف‌کنندگان محلی به وجود می‌آورند که به راحتی اطلاعاتی مانند موقعیت مکانی شرکت، آدرس، ساعت کاری، منو و اطلاعات تماس را پیدا کنند.

 • اسکیمای محصولات

درواقع این اسکیما به شما کمک می‌کند تا بتوانید اطلاعاتی مانند فروش یک محصول و انواع خدماتی مانند قیمت کالا، تعداد موجودی و موارد دیگری که فکر می‌کنید لازم است، کاربر بداند را در صفحه نتایج منتشر کنید. نام کالا تنها موردی است که اسکیمای محصول برای پیشنهاد گزینه مناسب نیاز دارد.

 • اسکیمای بردکرامبز

نمایش مسیر یک صفحه را بردکرامبز می‌گویند. نشان دادن لینک‌های مسیر از صفحه اصلی تا صفحه مورد نظر وظیفه‌ای است که اسکیما در این بخش برعهده می‌گیرد. نرخ پرش کاربر زمانی کاهش پیدا می‌کند که موقعیت خود را بداند و این امکان با این نوع از اسکیما ممکن می‌شود.

 • اسکیمای مقالات
این مطلب رو حتما ببینید:
بک لینک چیست و چه انواعی دارد؟ چطور بک لینک بسازیم؟!

در پاسخ به سوال این نوع اسکیما چیست باید بگوییم که برای بلاگ‌پست‌ها و اخبار مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با به کار بردن این روش درک محتوای خود را برای گوگل آسان‌تر کنید. اگر مقالات شما حاوی اطلاعات جذاب است، با این روش می‌توانید توجه مخاطبان بیشتری را جلب کنید.

 • اسکیمای ویدئو

درک محتوای ویدیویی هنوز هم برای موتورهای جستجوگر گوگل آسان نیست. توضیحات تکمیلی و اسیکمای ویدیویی امکان درک محتوای ویدیویی شما را برای گوگل فراهم می‌کند. در نتیجه با رعایت این موارد می‌توانید محتوای ویدیویی خود را در Google Video به نمایش در بیاورید.

 • اسکیمای رویدادها

مدیران سایت‌ها از این نوع اسکیما برای دادن اطلاعاتی مانند تاریخ و ساعت برگزاری، موقعیت مکانی و قیمت بلیت کنسرت‌ها، جشنواره‌ها، همایش‌ها، وبینارها و کنفرانس‌ها استفاده می‌کنند. اگر مخاطبان پیش از ورود به سایت‌ها بتوانند این اطلاعات را ببینند، به احتمال بیشتری راغب می‌شوند مطلب شما را دنبال کنند.

 • اسکیمای دستور پخت

برای صفحاتی که محتوای دستور پخت دارند، می‌توانید از این اسکیما استفاده کنید. گوگل فقط به دستور پخت غذا نیاز دارد، اما شما  می‌توانید از گزینه‌هایی مانند زمان آماده‌سازی، زمان پخت، مواد لازم، تصویر و اطلاعات غذایی نیز استفاده کنید.

 • اسکیمای Review/Rating

 این اسکیما به صورت اختصاصی امتیازی که کاربران به محصول موجود در سایت را داده‌اند، بررسی می‌کند. درواقع با استفاده از این روش می‌توانید موتورهای گوگل را در جریان امتیازات داده شده توسط کاربران، قرار دهید.

با اسکیما کسب‌وکار خود را رونق ببخشید.

 • اسکیمای سوالات متدوال

 در پاسخ به سوال مرسوم‌ترین اسکیما چیست، می‌توانیم اسکیمای سوالات متداول را نام ببریم. آمار بیشترین سوالاتی که توسط کاربران پرسیده می‌شود را می‌توانید در قسمت پرسش‌های متدوال مشاهده کنید. مدیران سایت‌ها و کاربران از اسکیمای سوالات متدوال با اینکه استاندارد جدیدی بود، استقبال خوبی کردند. یکی از دلایل این استقبال بالا مدل نمایش متفاوت آن، در نتایج گوگل بود.

 ۲ راه کاربردی برای نحوه استفاده از کدهای اسکیما

راه‌های مختلفی برای استفاده از کدهای اسکیما وجود دارد. نوشتن کدهای اختصاصی، ابزارهای رایگان و افزونه‌های آماده از مواردی هستند که شما می‌توانید استفاده کنید.

دو مورد از پرکاربردترین روش‌ها به شرح زیر است:

 • استفاده از میکرودیتا: سه تگ مربوط به این روش itemscope, itemtype وitemprop نام دارند که هر کدام از این تگ‌ها برای موضوع خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • استفاده از اسکریپت JSON-LD: برای نشانه‌گذاری با استفاده از این روش دو راه وجود دارد. راه اول این است که خودتان برنامه بنویسید. راه دوم این است، از ابزارهای موجود که رایگان هستند، استفاده کنید. در این روش با استفاده از ابزار JSON-LD schema generator tool می‌توانید کدها را بسازید.
این مطلب رو حتما ببینید:
معرفی و بررسی بهترین ابزار سئو ۲۰۲۳! با این ابزار یک سئو کار حرفه ای هستید!!

اسکیما چیست

آیا اسکیما در بهتر شدن رتبه سایت تاثیرگذار است؟

درواقع اسکیما با افزایش تعداد کلیک‌های کاربران، رتبه سایت‌ها را افزایش می‌دهد، این عمل کاملا به صورت غیرمستقیم اتفاق می‌افتد. نمی‌توان آن را به عنوان شاخصی برای سئو داخلی در نظر گرفت که قدرت ارتقا بخشیدن به رتبه‌بندی سایت را داشته باشد.

با قرار دادن اسکیما رتبه سئوی سایت خود را بهبود ببخشید.

نتیجه گیری و جمع بندی

جواب سوال اسکیما چیست را با هم به طور کامل بررسی کردیم و متوجه شدیم که اسکیما یکی از مهم‌ترین ترندهای سئو و بهینه‌سازی نتایج گوگل است که امروزه بسیار مورد توجه متخصصین و اهالی کسب‌وکار اینترنتی قرار گرفته است. در این مطلب ابعاد، انواع و ویژگی‌های مختلف آن را مورد بررسی قرار دادیم.

نشانه‌گذاری اسکیما، بخشی از سئوی داخلی سایت است که با ارائه اطلاعات تکمیلی به موتورهای جستجو، این امکان را برای کاربران اینترنتی فراهم می‌آورد که با سهولت بیشتری مطالب مرتبط را پیدا کنند. همچنین ما انواع مختلفی از اسکیماها را بررسی کردیم. فراموش نکنید که برای موفقیت در دنیای اینترنت باید به قواعد و اصول آن احترام بگذارید. یکی از این اصول، اسکیما است که با افزایش تعداد کلیک‌های کاربران، رتبه سایت‌ها را افزایش می‌دهد و می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت شما شود.

آیا تا به حال از اسکیما استفاده کرده‌اید؟ آیا متوجه نتایج مثبت استفاده از آن شده‌اید؟ می‌توانید در قسمت نظرات تجربه‎های خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متدوال
 • در کجا می‌توانیم از اسکیما استفاده کنیم؟

در تمامی محتواها می‌توانید از اسکیما استفاده کنید، اما باید حواستان باشد اسکیمایی که انتخاب می‌کنید به محتوای شما ربط داشته باشد.

 • در کسب و کارهای محلی هم می‌توان از اسکیما استفاده کرد؟

علاوه بر شرکت‌های بزرگ در کسب‌وکارهای کوچک هم می‌توان از اسکیما استفاده کرد و اطلاعات مورد نیاز کاربران را به راحتی در اختیارشان قرار داد.

 • اسکیما را باید در جای مشخصی قرار بدهیم؟

اسکیماها به راحتی توسط موتورهای جستجوگر شناسایی می‌شوند، اما اگر در قسمت نویسنده، تاریخ انتشار، عنوان صفحه و …. قرار بگیرند تاثیر دوچندانی می‌گذارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *