تفاوت سئو و گوگل ادوردز

تفاوت سئو و گوگل ادوردز در چه مواردی است؟ کدام بهتر است؟

 • 24 آبان 1400
 • بروزرسانی: ۲۶ آبان ۱۴۰۰
 • يك نظر
 • 8 دقیقه
 • 1670 بازدید


سئو و گوگل ادوردز هر دو ابزاری برای بالا بردن ترافیک سایت اینترنتی و کسب نتایج حاصل از این افزایش ترافیک اعم از بازدید بیشتر،  فروش بیشتر و… هستند. هر دو این ابزارها،  ویژگی های خاص خود را داشته و استفاده از آن ها در جای خود می تواند مزیت های خاص خود را داشته باشد. اما تفاوت سئو و گوگل ادوردز در چیست و استفاده از کدام یک از این ابزارها برای ما بهتر خواهد بود؟ اگر با این سوال در ذهن خود روبرو شده و شناختی کافی نسبت به ویژگی های این دو ابزار ندارید، با ما در این مقاله همراه بمانید؛  زیرا قرار است به صورت کامل تفاوت های این دو ابزار را با هم مرور کنیم. در نهایت با مقایسه این تفاوت ها، شما بهتر می توانید در به کار گیری هر یک از آن ها،  اقدام کنید. 

سئو چیست؟ 

برای شروع و قبل از بررسی تفاوت سئو و گوگل ادوردز،  لازم است تا تعریفی کوتاه و مفیدی از هر یک از این دو ابزار ارائه کنیم. به تمام فرآیندهای صورت گرفته در سایت اعم از لینک دهی داخلی، بک لینک، نگارش محتوا، رپورتاژ، تعریف تگ های متا و مواردی از این دست که به منظور بهینه سازی سایت برای گوگل و موتورهای جستجو صورت می پذیرد،  اصطلاحا سئو اطلاق می شود. SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. پس بعد از طراحی سایت ، نیاز شدیدی به سئو دارید.

گوگل ادوردز چیست؟ 

شرکت گوگل امکانی را برای کاربران موتور جستجوی گوگل فراهم آورده تا با استفاده از این امکان و پرداخت هزینه تبلیغات، در لحظه سایت خود را به رتبه اول گوگل هدایت نمایند. در این روش تبلیغاتی که به PPC یا Pay Per Click نیز معروف است، سایت شما به ازای تعداد کلیک مشخص در رتبه اول گوگل قرار می گیرد و تا زمانی که ترافیک از پیش تعیین شده که هزینه آن را پرداخت کرده اید، حاصل نشود، در جای خود باقی خواهد ماند. استفاده از این ابزار هیچ محدودیتی در شرایط سایت شما نداشته و حتی یک سایت تازه تاسیس شده نیز با استفاده از این بازار می تواند به صفحات اول گوگل وارد شود. 

از کجا برای طراحی اپلیکیشن و وب اپ شروع کنید؟
شما می توانید فرم مشاوره قیمت ما رو پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
سفارش خدمت

حال که با تعاریف هر یک از این دو ابزار آشنا شده اید، در ادامه به بررسی تفاوت سئو و گوگل ادوردز پرداخته و شرایط استفاده از هر یک از این دو ابزار را برای شما تعریف می کنیم. البته این نکته را فراموش نکنید که برخی از موارد مانند انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای کسب بهترین نتیجه هم در گوگل ادوردز و هم در سئو الزامی و مشتکر هستند.

این مطلب رو حتما ببینید:
بک لینک چیست و چه انواعی دارد؟ چطور بک لینک بسازیم؟!

تفاوت سئو و گوگل ادوردز

تفاوت های سئو و گوگل ادوردز:

تفاوت سئو و گوگل ادوردز در زمان رسیدن به نتیجه

اولین تفاوت میان این دو ابزار را می توان در سرعت رسیدن به نتایج دانست. سرعت در برخی مواقع برای دستیابی به یک نتیجه برای یک مجموعه،  اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو این مورد را به عنوان اولین گزینه مقایسه این ابزار در نظر گرفته ایم. 

پروژه سئو سایت معمولا یک پروژه زمان بر است که در آن سایت ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب می بایست حدود ۶ تا ۱۲ ماه زمان صرف نمایند. اما با استفاده گوگل ادوردز شما می توانید در لحظه به صفحات برتر گوگل رسیده و نتایج حاصل از تبلیغات خود را نیز در کمتر از ۲۴ ساعت در سایت خود مشاهده کنید. چنین فرآیندی شما را به اهدافی مانند افزایش ترافیک افزایش فروش و ورود بیشتر کاربران به سایت،  نزدیک تر خواهد کرد. 

تفاوت سئو و گوگل ادوردز در هزینه ها 

دومین تفاوت میان این دو ابزار به هزینه های لازم برای آن ها مربوط می شود. تعیین هزینه برای استفاده از ابزارهای افزایش ترافیک،  معمولا نسبی است؛  زیرا این هزینه ها باید متناسب با نتایج حاصل بررسی شوند. مسلما ابزاری که نتیجه خاصی برای شما به دنبال نداشته و هیچ مزیتی برای سایت شما ایجاد نکند، حتی ۱ ریال هزینه کردن برای آن نیز یک هزینه اضافی خواهد بود. اما در برخی مواقع ممکن است شما با ۱۰۰ میلیون هزینه برای یک روش تبلیغاتی بیش از ۱ میلیارد تومان درآمد داشته باشید؛  مسلما این روش می تواند شرایط بهتری برای شما باشد. 

اما به صورت کلی هزینه لازم برای گوگل ادوردز به مراتب بالاتر از هزینه سئو است و از این گذشته هزینه سئو به صورت پله ای و در یک بازه زمانی چند ماهه پرداخت می شود. در حالی که هزینه گوگل ادوردز باید به صورت آنی پرداخت گردد. توصیه می کنیم که در همان دفعه اول استفاده از هر یک از این ابزار،  نرخ بازگشت سرمایه را اندازه گیری کرده و سپس پاسخ مناسب برای این سوال را برای کسب و کار خود پیدا کنید. 

تفاوت سئو و گوگل ادوردز در میزان ماندگاری نتایج 

یکی از تفاوت های اصلی و مهم میان سئو و گوگل ادوردز،  در میزان ماندگاری نتایج حاصل از آن ها است. گوگل ادوردز همان طور که اشاره کردیم،  یک روش تبلیغاتی هزینه به ازای تعداد کلیک است؛  به این معنی که از پیش،  تعیین می کنید که چه تعداد کلیک نیاز دارید و هزینه لازم برای آن تعداد را می پردازد. با تمام شدن این تعداد کلیک، ترافیک سایت شما نیز به پایان رسیده و دیگر کاربر جدیدی از این طریق،  به سایت شما مراجعه نمی کند. 

اما برخلاف گوگل ادوردز،  نتایج حاصل از سئو معمولا به صورت دائمی باقی می ماند. حتی اگر شما بعد از چند سال هیچ فعالیتی برای سئو سایت خود نیز نداشته باشید،  باز هم نتایج فعالیت های سال های قبل شما باعث می شود تا ترافیک قابل ملاحظه ای داشته و از این رو از نظر ماندگاری،  نتایج سئو شرایط بهتری برای سایت شما خواهد داشت. 

انتخاب کلمات کلیدی برای سئو و گوگل ادوردز

این مطلب رو حتما ببینید:
الگوریتم دزدان دریایی چیست و چه مواردی را بررسی می کند؟ آپدیت ۲۰۲۳ !

یکی دیگر از نکاتی که می توان آن را نیز به عنوان یک تفاوت سئو و گوگل ادوردز بیان کرد، شرایط انتخاب کلمه کلیدی است؛  پروژه سئو معمولا در این باره با محدودیت روبرو است. در واقع شما در هر پروژه می توانید یک یا دو کلمه کلیدی اصلی و در کنار آن چند کلمه کلیدی فرعی خارج از تعهد سئوکار در نظر داشته باشید. این مهم باعث می شود تا فرایند سئو،  شما را در یک مسیر مشخص به نتایج عالی برساند؛  اما عملا از سایر مسیرها و کلمات کلیدی،  بی بهره خواهید ماند. اما در گوگل ادوردز شما این امکان را دارید که به صورت همزمان چندین کلمه کلیدی را در نظر گرفته و سایت خود را برای آن ها به رتبه بالای گوگل برسانید. 

البته دقت کنید که تجربه نشان داده که معمولا با اتمام پروژه سئو،  سایت شما برای چندین کلمه کلیدی رتبه های خوبی خواهد داشت. اما با این حال در این روش،  تمرکز شما باید روی یک دو کلمه کلیدی باشد؛  در غیر این صورت ممکن است به نتیجه مطلوبی در این باره نرسید. 

تفاوت سئو و گوگل ادوردز

برآورد هزینه ها و نرخ بازگشت سرمایه 

برآورد هزینه ها و نرخ بازگشت سرمایه نیز یکی از اصلی ترین موارد مربوط به یک روش تبلیغاتی است که برای سئو و گوگل ادوردز نیز لازم است آن را بررسی کنید. تفاوت سئو و گوگل ادوردز در نرخ بازگشت سرمایه نیز به صورت نسبی قابل محاسبه است. گوگل ادوردز در این آیتم شرایط کاملا مشخصی دارد؛  زیرا هزینه های شما کاملا مشخص و در همان مدت کوتاه،  محاسبه نرخ بازگشت سرمایه نیز به راحتی قابل انجام است. در حالی که برای سئو این نرخ به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد. حتی ممکن است بروز اشتباهاتی در فرایند سئو،  شما را در مسیر اشتباهی قرار داده و عملا بازگشت سرمایه مناسبی هم در این روش نداشته باشید. 

این مطلب رو حتما ببینید:
مهمترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال ۲۰۲۳ ! چطور به لینک ۱ گوگل برسیم؟

تفاوت سئو و گوگل ادوردز در نتایج موتورهای جستجو 

به عنوان آخرین تفاوت باید به نتایج حاصل از این دو ابزار در موتورهای جستجوی مختلف بپردازیم. با استفاده از سئو و به کارگیری تکنیک های آن،  شما می توانید سایت و کسب و کار خود را در همه موتورهای جستجو اعم از گوگل، یاهو،  بینگ و… ارتقاء دهید. در حالی که این مهم برای گوگل ادوردز تنها برای موتور جستجوی گوگل صورت می پذیرد. 

البته نباید ابن تفاوت را به عنوان یک تفاوت خیلی مهم در نظر گرفت؛ زیرا عملا درصد قابل توجهی از جستجوهای میان کاربران در جهان،  در موتور جستجوی گوگل صورت می پذیرد. استفاده از سایر موتورهای جستجو در میان کاربران ایرانی نیز به شدت پایین است؛  اما با این حال باید به این مهم اشاره می کردیم. 

نتیجه گیری و جمع بندی

با تفاوت سئو و گوگل ادوردز آشنا شدید. در انتها لازم است یادآوری کنیم که هر دو این ابزارها،  مزیت های خاص خود را دارند. از این رو توصیه می کنیم که با به کار گیری یک روش درست و داشتن برنامه ریزی مناسب برای افزایش ترافیک سایت خود،  از هر دو این ابزارها در جای مناسب استفاده کرده و کسب و کار خود را در اینترنت معرفی کنید. 

سوالات متداول
 • گوگل ادوردز بهتر است یا سئو؟ 

هر چند این دو ابزار هدف مشترکی دارند،  اما استفاده از هر یک از آن ها در جای خود می تواند مزیت های خاص خود را داشته باشد. 

 • آیا می توان با گوگل ادوردز، سئو را برای همیشه کنار گذاشت؟ 

استفاده دائمی از گوگل ادوردز،  هزینه های بسیار زیادی برای هر کسب و کاری به دنبال داشته و عملا چنین امکانی وجود ندارد. از این رو سئو نقش خاص خود را در گرفتن ترافیک دارد. 

 • هزینه سئو بیشتر است یا گوگل ادوردز؟ 

هزینه سئو هم کمتر است و هم در بازه زمانی طولانی تر پرداخت می شود. در گوگل ادوردز شما مجبور خواهید بود که در لحظه،  هزینه بسیار زیادی را متقبل شوید. 

۵/۵ - (۴ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما

 1. علیرضا گفت:

  اطلاعات عالی بود ممنون از سایت خوبتون