ثبت مکان در گوگل مپ

آموزش کامل و تصویری ثبت مکان در گوگل مپ برای هر کسب و کاری

 • 18 آبان 1400
 • بروزرسانی: ۸ فروردین ۱۴۰۱
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 1711 بازدیدثبت مکان در گوگل مپ
،  یکی از خدمات بسیار مفید گوگل برای ثبت موقعیت یک کسب و کار است. ثبت مکان در گوگل باعث می شود تا هنگام جستجوی نام کسب و کار، آدرس آن نیز بر روی نقشه به نمایش در بیاید. این موضوع موجب افزایش اعتبار یک کسب و کار شده و در بهبود سئو،  تاثیرات مثبتی را به همراه خواهد داشت که در نتیجه منجر به افزایش بازدید سایت شما خواهد شد. اگر به دنبال این موضوع هستید،  در اینجا قصد داریم با نحوه ثبت مکان در سرویس گوگل مپ بیشتر آشنا شویم. 

ثبت آدرس و مکان در گوگل 

ثبت مکان در گوگل مپ،  یکی از اقداماتی است که به منظور تکمیل اطلاعات یک کسب و کار یا شرکت انجام می شود. صاحبان مشاغل یا شرکت ها می توانند به راحتی آدرس و مکان خود را در گوگل مپ ثبت کنند تا پس از جستجوی نام شرکت یا کسب و کار، آدرس آن نیز به کاربر نمایش داده شود. این کار می تواند در اعتبار بخشی به وب سایت یک کسب و کار،  اثرات مثبتی داشته باشد. بنابراین توصیه می شود تمامی صاحبان مشاغل، مکان خود را در گوگل ثبت نمایند. در ادامه نحوه ثبت مکان در سرویس گوگل مپ را شرح می دهیم. 

ثبت مکان در گوگل مپ

نحوه ثبت مکان در گوگل مپ 

ثبت مکان در گوگل مپ با چندین مرحله ساده انجام می شود که این مراحل به ترتیب آورده شده است. صاحبان مشاغل می توانند با استفاده از این مراحل، ثبت موقعیت و مکان کسب و کار خود را به راحتی انجام دهند: 

 1. در ابتدا باید با اکانت گوگل،  وارد سایت گوگل مپ به آدرس https://www.google.com/maps شوید. در صفحه اصلی، در قسمت Search Google Maps در نوار سمت چپ، باید نام منطقه خودتان را وارد کنید. سپس نام شهر و نام خیابان اصلی کسب و کارتان را پیدا کنید.

 1. پس از جستجوی خیابان اصلی، گوگل مپ یک لیست پیشنهادی نمایش می دهد؛  آدرس درست را از بین لیست پیشنهادی گوگل، انتخاب کنید. معمولا آدرسی که گوگل پیشنهاد می دهد،  بسیار نزدیک به مکان مورد نظر کاربر است. بنابراین اغلب اوقات، آدرس درست در لیست گوگل پیدا می شود. 
 2. در کنار عبارتی که تایپ کردید،  بر روی منوی کشویی کلیک کنید. به انتهای منوی باز شده بروید و بر روی گزینه Add a missing place یا افزودن یک مکان جا افتاده،  کلیک نمایید. با کلیک بر روی این گزینه فرآیند ثبت مکان در گوگل مپ و درج اطلاعات کسب و کار شروع می شود. 
این مطلب رو حتما ببینید:
گیت چیست ؟ تمام نکات درمورد git در سال ۲۰۲۳

 1. در این مرحله صفحه جدیدی باز می شود. در این صفحه، در بخش Name باید نام مکان مورد نظر خود را تایپ کنید. برای این کار باید نام کسب و کار یا شرکت خود را ثبت نمایید. در بخش Category نام صنف خود را ثبت کنید. در بخش Locationبرای تغییر آدرس روی علامت قرمز رنگ کلیک نموده و نشانگر قرمز را بر روی مکان مورد نظر قرار دهید و Done را بزنید. توصیه می شود آدرسی که گوگل آورده است را تغییر ندهید و برای تغییر،  فقط نشانگر را جا به جا کنید. برای این کار با استفاده از موس، بر روی محل مورد نظر بر روی نقشه زوم کنید و نشانگر قرمز را روی محل دقیق قرار دهید.
 2. پس از کلیک بر روی گزینه Done این صفحه بسته می شود؛  در صفحه اصلی بر روی قسمت Within location دقت کنید. اگر مکانی که گوگل ثبت کرده اشتباه است،  نام مکان فعلی را ثایپ کنید؛  در غیر این صورت آن را تغییر ندهید.

 1. در بخش دیگر که مربوط به اضافه کردن شماره تلفن و ساعات کاری است،  اطلاعات تماس شرکت و ساعات فعالیت کسب و کار خود را وارد کنید. در بخشی که مربوط به Add hour است،  روزهای فعالیت و بازه زمانی آن را وارد کرده و گزینه Done را کلیک نمایید. در بخش Contact نیز شماره تماس را وارد کنید و در قسمت Website نیز آدرس مورد نظر را قرار دهید. 
 2. در بخش opening data می توانید تاریخ بازگشایی کسب و کار یا شرکت را مشخص کنید یا اینکه بر روی گزینه know I don’t کلیک نمایید تا این مورد خالی بماند. در آخر می توانید عکسی از مکان مورد نظر را آپلود نمایید و گزینه send را بزنید. 

 1. در آخر پیامی تحت عنوان «پس از بررسی پیشنهاد شما از طریق ایمیل اطلاع رسانی می گردد»،  به کاربر نمایش داده می شود. با مشاهده این پیام بر روی گزینه Done کلیک کنید. پس از اینکه درخواست ثبت مکان در گوگل مپ ثبت شد،  از طریق ایمیل به کاربر اطلاع رسانی می شود. این کار گاهی اوقات چند دقیقه و گاهی اوقات چند روز طول می کشد. پس از ثبت مکان، از این به بعد با جستجوی نام شرکت یا کسب و کار، موقعیت مکانی نیز به کاربر نمایش داده می شود. 
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت داینامیک چگونه است و چه پیش نیازهایی دارد؟

نحوه ویرایش یک مکان ثبت شده در گوگل مپ

در ثبت مکان در گوگل مپ، ممکن است نیاز به ویرایش آدرس ثبت شده داشته باشید. در این حالت باید مراحل زیر را انجام دهید تا آدرس ویرایش شود: 

ابتدا وارد سایت گوگل مپ شوید. در نوار سمت چپ، آدرس مورد نظرتان را جستجو نمایید؛  سپس بر روی گزینه Suggest an edit کلیک کنید. این گزینه مربوط به پیشنهاد ویرایش است. یک صفحه جدید باز می شود که گزینه Place is permanently closed or has never existed در آن وجود دارد.

اگر مکان مورد نظر شرکت یا کسب و کار، تغییر کرده یا به طور کل تعطیل شده است،  باید این گزینه را به yes تبدیل کنید. سپس گزینه هایی به عنوان دلیل درخواست، ارائه می شود. باید یکی از آن ها را انتخاب کنید و گزینه Submit را کلیک نمایید. گزینه های نمایش داده شده شامل موارد زیر است:

 • Permanently closed: این گزینه به معنای این است که کسب و کار برای همیشه بسته شده است.
 • Never existed: این گزینه به معنای این است که آدرس ثبتی کسب و کار، هرگز وجود ندارد. 
 • Spam: آدرس ثبتی یک هرزنامه یا اسپم است. 
 • Private: آدرس ثبتی مربوط به یک مکان خصوصی است.
 • Moved else where: آدرس ثبتی کسب و کار به مکان دیگری منتقل شده است؛  در این حالت می توان آدرس جدید را روی نقشه وارد کرد.
 • Duplicate: آدرس ثبتی تکراری است. 

 پس از این مرحله باید نام، آدرس، نوع دسته بندی، نشانگر قرمز رنگ، تلفن و ساعات کاری را اصلاح یا مجددا وارد نمایید. در نهایت بر روی گزینه Submit کلیک کنید تا تغییرات ایجاد شده، ثبت شود. سپس از طریق بخش Your Contributions وضعیت تغییرات ویرایش را بررسی کنید و مطمئن شوید که آدرس درست ثبت شده باشد. 

ثبت مکان در گوگل مپ

بررسی وضعیت ثبت مکان در گوگل مپ

پس از ثبت مکان در گوگل مپ با مراحل ذکر شده، در صورتی که ایمیل تاییدیه را دریافت نکردید،  می توانید وضعیت ثبت مکان را بررسی نمایید. برای این منظور ابتدا باید وارد سایت گوگل مپ شوید و در منوی آن بر روی بخش Your Contributions کلیک کنید. سپس در قسمت Edit،  تایید و یا عدم تایید مکان ثبت شده را بررسی نمایید. در این منو، سه وضعیت برای کاربر اتفاق می افتد که این سه وضعیت شامل موارد زیر است:

این مطلب رو حتما ببینید:
معرفی و بررسی بهترین ابزار سئو ۲۰۲۳! با این ابزار یک سئو کار حرفه ای هستید!!

 1. Pending: این وضعیت به معنای در حال انتظار است. در این حالت فرآیند ثبت مکان هنوز تکمیل نشده است و در حال بررسی است. کاربر باید کمی صبر کند تا فرآیند ثبت مکان تکمیل شود و تایید یا عدم تایید آن مشخص گردد. 
 2. Approved: این وضعیت به معنای تایید شدن مکان ثبت شده است؛  در این حالت،  ثبت مکان انجام شده است.
 3. Not Approved: این وضعیت به معنای عدم تایید مکان ثبت شده است که به دلایلی این اتفاق رخ می دهد. 

عدم تایید مکان ثبت شده به دلایلی از قبیل: ثبت اطلاعات اشتباه، پایین بودن امتیاز کاربر و گاهی اوقات نیز سهوا اتفاق می افتد. در این حالت بهتر است یک بار دیگر مراحل ثبت مکان را از ابتدا انجام دهید. گاهی اوقات در صورتی که امتیاز کاربر در سایت پایین باشد،ثبت مکان در گوگل مپ انجام نمی شود. برای این منظور باید اصول سئو به کار گرفته شود تا افزایش امتیاز و رتبه صورت بگیرد.

در ضمن اگر قصد انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی رو هم دارید اینجا کلیک کنید🙂

جمع بندی و نتیجه گیری

ثبت مکان در گوگل مپ، می تواند برای افزایش اعتبار به یک کسب و کار یا شرکت مفید واقع شود. با انجام چندین مرحله ساده می توان به راحتی و بدون پرداخت هزینه، موقعیت شرکت را در گوگل مپ ثبت کرد. این کار می تواند بر روی میزان اعتماد کاربران نیز اثرات مثبتی بگذارد.

سوالات متداول
 • برای ثبت مکان در گوگل مپ باید هزینه ای پرداخت شود؟ 

خیر!  ثبت مکان و آدرس در گوگل مپ به صورت رایگان است و تمامی افرادی که صاحب کسب و کار یا شرکت هستند،  می توانند مکان خود را به راحتی ثبت کنند.

 • آیا می توان به جای گوگل مپ از گوگل مای بیزینس استفاده کرد؟ 

سرویس گوگل مای بیزینس (Google My Business) برای کاربران ایرانی تحریم است و ایرانیان قادر به ثبت مکان شرکت در آن نخواهند بود. اما کاربران ایرانی می توانند به راحتی در گوگل مپ،  ثبت مکان نمایند. 

 • آیا ثبت مکان در گوگل مپ در سئو سایت موثر است؟ 

بله!  با ثبت مکان در گوگل مپ،  می توان سئوی سایت را بهبود بخشید و در فضای اینترنت به کسب و کار خود،  اعتبار بیشتری داد.

۵/۵ - (۶ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *