مانند کبوتری که به واسطه پیدا کردن مسیر خانه مشهور است، الگوریتم کبوتر گوگل مخصوصا برای این طراحی شده که نتایج جستجوی کاربران در گوگل، نزدیک به موقعیت آن‌ها در زمان جستجو باشد. این الگوریتم در ابتدای راه‌اندازی خود انقلابی بود و به‌ویژه کسب‌وکارهای محلی که وضعیت سئوی خوبی داشتند، عاشق آن شدند.

الگوریتم گوگل برای اولین بار این شرایط را فراهم کرده بود که جستجوهای محلی فرصتی برای درخشش داشته باشند و در مقایسه با رقبای غیرمحلی خود در رتبه‌های بالاتر قرار گیرند. الگوریتم کبوتر گوگل یکی از مهم‌ترین تغییرها در الگوریتم جستجوی محلی بود و شیوه رتبه‌بندی شرکت‌های محلی را در جستجوی طبیعی تغییر داد.

آپدیت کبوتر ابتدا در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و برای اولین بار گوگل الگوریتم خود را کاملا تغییر داده بود تا تمرکز بیشتری روی جستجوهای محلی داشته باشد.

این اولین به‌روزرسانی بود که کاملا الگوریتم‌های مرکزی گوگل را متحول کرد تا تمرکز بیشتر روی نتایج محلی باشد. گوگل با این کار قصد داشت نتایج جستجوی محلی و نتایج وب را در کنار یکدیگر قرار دهد و موفق هم شد.

در این مطلب تا انتها همراه باشید تا تمام اطلاعات لازم در مورد الگوریتم کبوتر گوگل را به شما بگوییم. از جمله این‌که چیست، چطور عمل می‌کند و چطور می‌توانید سئوی سایت خود را پیش ببرید تا از این آپدیت استفاده کنید.

الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

این آپدیت ابتدا در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و برای اولین بار گوگل الگوریتم خود را برای افزایش تمرکز روی نتایج محلی تغییر داد. هدف از طراحی این الگوریتم ترکیب نتایج وب با نتایج محلی بود تا رتبه‌بندی‌ها بهبود بخشیده شده و فاصله به همراه پارامترهای دیگر در نظر گرفته شوند.

زمانی که این الگوریتم راه افتاد، نتایج جستجوی محلی تغییرات چشم‌گیری کردند. همچنین در این زمان بود که نمایش قدیمی جستجوهای محلی در ۷ ردیف، جای خود را به نمایش ساده امروزی یعنی دسته‌بندی ۳ لوکیشن در یک جا داد. تصویر زیر منظور ما را بهتر می‌رساند.

بنابراین در نتایج جستجوی محلی تنها ۳ سایت لیست می‌شدند، در حالی‌که تعداد آ‌ن‌ها قبل از آن ۷ عدد بود. گوگل با راه‌اندازی الگوریتم کبوتر توانست نتایج جستجوی محلی دقیق‌تر، مفیدتر و مرتبط‌تر را به کاربران خود نشان دهد.

تمرکز الگوریتم کبوتر گوگل که بر پایه الگوریتم‌های پاندا، پنگوئن و مرغ مگس‌خوار بود، روی جستجوهای محلی بود. برخلاف پاندا و پنگوئن، آپدیت کبوتر قصد پنالتی سایت‌ها را ندارد اما تغییری مهم برای الگوریتم گوگل محسوب می‌شود.

آپدیت کبوتر چه تاثیری گذاشت؟

گرچه در نتیجه این آپدیت سایت‌ها پنالتی نمی‌شوند اما یقینا مهم است بدانید چه تاثیری روی ربات‌های خزنده وب گوگل داشته است و باید برای افزایش رتبه سایت خود تا جای ممکن، چه‌کار کنید. به‌ویژه اگر رونق کسب‌وکار شما تا حد زیادی وابسته به مشتریان بالقوه محلی است.

این مطلب رو حتما ببینید:
سئو تکنیکال چیست؟ ۰ تا ۱۰۰ معرفی تمام مراحل سئو تکنیکال!

سئو داخلی ضعیف

الگوریتم جستجوی محلی جدید کبوتر حالا ارتباط نزدیک‌تری با سیگنال‌های همیشگی رتبه‌بندی جستجوها دارد. به‌عبارت دیگر سایت شما باید تا جای ممکن اعتبار و وضعیت سئوی خوبی داشته باشد. بنابراین زمان ساخت سایت خود توجه خاصی به سئوی داخلی (On Page) آن داشته باشید.

سئوی خارجی ضعیف

برای آن‌که سایت شما در جستجوهای محلی رتبه بالایی داشته باشد، توجه شما تنها نباید به وضعیت سئوی داخلی آن باشد. اگر کسب‌وکار شما در دایرکتوری‌های آنلاین مانند تریپ ادوایزر، یلپ، OpenTable و موارد مشابه لیست نشده باشد، الگوریتم کبوتر گوگل رتبه سایتتان را در مقایسه با رقبای شما پایین می‌آورد. بنابراین برای سئوی خارجی (Off Page) سایتتان نیز باید اهمیت قائل شوید.

نحوه عمل الگوریتم کبوتر

آپدیت کبوتر گوگل جستجوهای محلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین محلی که از آن‌جا جستجو می‌شود نقش مهمی را ایفا می‌کند. برخلاف دوران قبل از انتشار این الگوریتم، فاکتورهای رایج سئو زمان رتبه‌بندی نتایج جستجو بیشتر اهمیت پیدا می‌کنند.

بنابراین شرکت‌های محلی حالا باید انرژی و منابع بیشتری را صرف استراتژی‌های سئوی خود، چه در داخل سایتشان و چه خارج از آن، کنند. یکی از آشکارترین نتایج الگوریتم کبوتر گوگل کاهش تعداد سایت‌هایی بود که در نتایج محلی نشان داده می‌شدند.

تا قبل از این زمان انجام یک جستجوی محلی، ۷ کسب‌وکار محلی زیر یکدیگر لیست می‌شدند. کبوتر تعداد آن‌ها را در ابتدای سال ۲۰۱۵ از ۷ به ۳ کاهش داد، یعنی یک سال پس از آن‌که این الگوریتم اجرا شد.

علاوه بر این، الگوریتم مورد نظر باعث شد گوگل کسب‌وکارهایی را که فاصله و موقعیت آن‌ها بیشترین ارتباط را با نیاز کاربر داشتند، مد نظر قرار دهد.

چطور سئوی محلی خود را برای استفاده از الگوریتم کبوتر، به‌روزرسانی کنید

کبوتر یک آپدیت فوق‌العاده برای کسب‌وکارهای محلی است، البته اگر اطلاعات خوبی از سئو داشته باشند. چند تغییر می‌توانید در سایت خود انجام دهید تا مطمئن شوید بالاترین رتبه ممکن را به‌دست خواهد آورد و در بین ۳ سایتی که در بالا اشاره کردیم، در نتایج قرار می‌گیرد.

این مطلب رو حتما ببینید:
hotjar چیست؟ معرفی کامل تمام امکانات و مزیت های هاتجر !

تاکید بر اصول همیشگی سئو

مانند قدیم سخت برای بهبود سئوی سایت خود تلاش کنید. لینک سازی کنید، محتوایی را منتشر کنید که تمام اطلاعات ممکن و لازم را در اختیار کاربران قرار دهد و از کلمات کلیدی استفاده کنید که مخاطب هدف شما دنبال آن می‌گردد.

روی محتوای مربوط به شهر یا منطقه خاصی تمرکز کنید

محتوای تصویری، ویدئویی یا متنی را تولید کنید که شما را در ارتباط با یک ناحیه خاص قرار دهد، خواه یک شهر، استان یا منطقه باشد. توجه به این موضوع اعتبار شما در نتایج محلی را تقویت خواهد کرد.

دایرکتوری‌های محلی را جدی بگیرید

اگر سایت خارجی دارید، دایرکتوری‌های محلی مانند یلپ (Yelp)، OpenTable، FourSquare و موارد مشابه محلی هستند که افراد در آن‌ها نظرات و نقدهای خود را از جاهایی که در آن‌جا غذا می‌خورند، اقامت می‌کنند یا خرید کردند، منتشر می‌کنند.

این سایت‌ها نه تنها می‌توانند ترافیک سایت شما را افزایش دهند، بلکه کمک می‌کنند در دید خزندگان گوگل اعتبار به‌دست آورید. هرچه اطلاعات خود را در سایت‌های مشابه بیشتری منتشر کنید، بیشتر اعتبار و مشروعیت سایت خود را افزایش خواهید داد و رتبه بالاتری را در نتایج محلی کسب می‌کنید.

در Google My Business ثبت نام کنید

این احتمال وجود دارد که در Google My Business یک صفحه داشته باشید، حتی اگر ثبت نام در آن را به یاد نیاورید. Google My Business اطلاعات کسب‌وکار شما را ایندکس می‌کند تا این اطلاعات در جستجوی گوگل، گوگل مپس و جاهای دیگر یکسان باشد.

زمانی که صفحه خود را داشتید، آن را بهینه کنید تا گوگل تمام اطلاعات لازم را برای مشروعیت و اعتبار بخشیدن به کسب‌وکار شما داشته باشد.

الگوریتم کبوتر

اهمیت آپدیت الگوریتم کبوتر گوگل

این الگوریتم اجازه می‌دهد تا دقیقا براساس موقعیت خود، آن‌چه را که می‌خواهید پیدا کنید. هدف از آن فراهم کردن نتایج دقیق، مرتبط و مفیدتر برای جستجوهای محلی است. این آپدیت منافع زیادی دارد. بعضی از آن‌ها را در زیر توضیح دادیم.

 • رتبه‌بندی جستجوهای محلی مانند جستجوهای طبیعی شده است.
 • ابزارهای اندازه‌گیری مسافت و نقشه‌های گوگل نیز به‌روزرسانی شدند تا جستجوهای محلی در مقایسه با قدیم دقت بیشتری داشته باشند.
 • شعاع جستجوهای محلی کاهش قابل توجهی برای افرادی داشته است که فاصله فیزیکی کمتری با موتور جستجو دارند. بنابراین شرکت‌های محلی حالا می‌توانند با توجه به موقعیت محلی فعالیت خود، رتبه بالاتری را در نتایج گوگل کسب کنند.
 • ترافیک وب کسب‌وکارهای محلی افزایش یافته است و بنابراین حالا از مزیت تعداد مشتریان بالقوه جدید می‌توانند استفاده کنند.
 • توجه به دایرکتوری‌های محلی در قرارگیری در نتایج جستجوی گوگل بیشتر شده است، به‌ویژه برای رستوران‌ها.
 • زمانی که در جستجوی خود از کلمه Yelp استفاده می‌کنید، لیست‌های آن در بالای نتایج جستجو ظاهر می‌شوند.
 • الگوریتم کبوتر گوگل نحوه استفاده از واژه‌های مترادف یا کلمات با املای اشتباه را در تعریف نتایج جستجو تغییر داده است.
 • نتایج جستجوی محلی گوگل می‌توانند در هر دو دستگاه‌های موبایل و دسکتاپی، مرتبط‌تر به نیاز باشند.
این مطلب رو حتما ببینید:
باز طراحی سایت (ریدیزاین سایت) چیست؟ چرا و چه موقع باید ریدیزاین انجام بدیم؟
سخن نهایی

زمان انجام یک جستجوی محلی، الگوریتم کبوتر گوگل این اطمینان را به‌وجود می‌آورد که نتایج نهایی بیشترین ارتباط را با موقعیت شما در زمان جستجو دارند.

گوگل این آپدیت را برای این معرفی کرد که نتایج محلی به جستجوگران نشان داده شوند که واقعا آن‌ها را می‌خواهند. بنابراین این نتایج اسپم نیستند و موقعیت فیزیکی کسب‌وکارهایی که در لیست قرار می‌گیرند نزدیک به مکان کاربر است. در مطلب بالا این الگوریتم بسیار مهم گوگل را معرفی کردیم و گفتیم چه تاثیری داشته است و چطور می‌توانید از آن استفاده کنید.

سوالات رایج
 • الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

کبوتر گوگل نام رمزی است که به یکی از آپدیت‌های الگوریتم جستجوی محلی گوگل داده شده است. تاریخ انتشار این آپدیت ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۴ و هدف از آن افزایش رتبه‌بندی لیست محلی در یک جستجو بود. این الگوریتم همچنین نتایج جستجوی نشان داده در گوگل مپس و نتایج معمولی جستجو در گوگل را تغییر داد.

 • رتبه چه سایت‌هایی بعد از آپدیت کبوتر بهتر شد؟

پس از راه‌اندازی کبوتر، یلپ (Yelp) و سایر دایرکتوری‌های محلی که تکیه زیادی به استفاده از محتوای کاربران و نظر مشتریان دارند، بیشتر مورد لطف گوگل قرار گرفتند و در نتایج رتبه بالاتری را به‌دست آوردند.

 • چرا الگوریتم کبوتر اهمیت دارد؟

جستجوهای محلی برای موفقیت کسب‌وکارهای محلی بسیار اهمیت دارند. تا قبل از این آپدیت، کسب‌وکارهایی محلی به‌سختی می‌توانستند مورد توجه قرار گیرند و فروش بیشتری داشته باشند اما پس از آن ورق برگشت و رتبه آن‌ها در نتایج گوگل بهتر شد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *