کسب و کارهای اینترنتی و بازاریابان،  امروزه برای توسعه و بهبود کسب و کار خود در بازار رقابتی و جذب مشتری بیشتر،  به راهکارها و ابزارهای گوناگونی متوسل می شوند. یکی از این راهکارها استفاده از ابزارهای تحلیلی مانند گوگل آنالیتیکس و هاتجر است که به صاحبان کسب و کارها کمک می کند تا با درک رفتار کاربران،  فعالیت های خود را با دقت و هدفمندی بیشتری انجام دهند. برای تحلیل و آنالیز سایت، نرم افزارهای متعددی وجود دارد؛  اما آیا می توانید رفتار کاربران، هنگامی که مشغول گشت و گذار در سایت شما هستند را ارزیابی کنید؟ آیا می دانید چرا برخی از آن ها دقایقی بعد از ورود،  سایت شما را ترک می کنند؟ هاتجر شما را از این علت ها و چرایی اتفاقات آگاه می کند؛ اما آیا می دانید هاتجر Hotjar چیست؟  در ادامه با ما باشید تا پاسخ تمام این سوالات را پیدا کنیم.

hotjar چیست

هاتجر (Hotjar) چیست؟ 

Hotjar یک ابزار بازاریابی است که در سال ۲۰۱۴ ساخته شد و خود را «همه چیز در یک چیز» می نامد؛  چرا که قادر است رفتار کاربران را رصد کرده و آن ها را تجزیه و تحلیل و جمع آوری نماید. این ابزار به شما کمک می کند تا با ترکیب دو روش تجزیه و تحلیل داده ها و بازخورد گرفتن،  آنچه را که بازدیدکنندگان دقیقاً در وب سایت شما انجام می دهند، نشان داده و متوجه شوید که چه چیزی برای آن ها اهمیت دارد و به دنبال چه چیزی هستند. نکتۀ مهم در مورد هاتجر Hotjar این است که در یک پلت فرم واحد،  طیف وسیعی از تحلیل های ضروری را با ابزار بازخورد کاربر ترکیب می کند.

قبل از وجود هاتجر، برای دسترسی به این ترکیب، نیازمند آن بودیم که ویژگی های پلت فرم های مختلف را در اختیار داشته باشیم که هر یک هزینه و پیچیدگی مجموعه ابزار بهینه سازی را برای شما افزایش می دادند.

در حالی که هاتجر،  جایگزینی برای یک پلت فرم تحلیلی همه منظوره نیست اما تمرکز آن بر تجربه کاربر باعث می شود، برای تیم های بازاریابی و کسب و کار بسیار مفید باشد. 

اما به طور خلاصه در پاسخ دیگر به این سؤال که هاتجر Hotjar چیست،  می توان گفت:

نرم افزاری است که به شما کمک می کند تا:

 • ببینید چگونه بازدیدکنندگان با وب سایت شما تعامل دارند؛ 
 • ببینید آیا بازدیدکنندگان در زمان حضورشان در وب سایت،  با مشکل و یا مسئله ای روبرو هستند؛ 
 • از مشتریان دربارۀ تجربۀ حضور در وب سایت تان، بازخوردهای مستقیم جمع آوری کنید. 

هاتجر Hotjar چگونه عمل می کند؟ 

اگر به عنوان مثال دنبال این باشید که بدانید بازدید کننده وب سایت تان در کجا روی صفحه کلیک می کند، زمان خود را در هر صفحه، چگونه سپری می کند و یا روشی که برای حرکت در میان محتواها انتخاب می کنند،  چه روشی است،  هاتجر با ارائه سه نوع داده کلیدی،  این درک و بینش را در اختیار شما قرار می دهد:

 1. نقشه حرارتی یا heat map: یکی از مهمترین ابزارهای موجود در هاتجر که نشان دهندۀ فعالیت بازدیدکنندگان در وب سایت شما است. هیت مپ ها به عنوان نشان دهنده داغ‎ترین نقاط صفحات وب سایت تان کاربرد دارند. منظور از این نقاط داغ، قسمت هایی است که کاربر بیشتر روی آن کلیک کرده، مدت بیشتری در آنجا متوقف شده، در کجا اسکرول کرده؟ به چه چیزی علاقه مند است و آیا مهمترین عناصر صفحه را دیده و با آن تعامل برقرار کرده است؟ نقشه ردیابی ماوس، نقشه حرکت، نقشه ردیابی کلیک، نقشه ردیابی اسکرول و نقشه ردیابی توجه، انواع مختلف هیت مپ یا نقشه حرارتی هستند. 
 2. ضبط جلسات یا Session Recordings: نخستین و جالب ترین ابزار که از قابلیت ضبط و ثبت فعالیت بازدیدکنندگان و صفحات مرور شده برخوردار است. فرایند ضبط این امکان را فراهم می کند تا کاربر را به صورت ناشناس در سراسر وب سایت مشاهده کرده و از جزئیات فعالیت هر کاربر به دور از حدس و گمان،  مطلع شوید. در نتیجه متوجه خواهید شد در کجا به مشکل برمی خورند، چه جاهایی به صفحات قبل بازمی گردند و چه جاهایی صفحه را ترک می کنند. 
این مطلب رو حتما ببینید:
آشنایی کامل با الگوریتم پاندا و تاثیرات آن روی سئوی سایت

Session Recordings، همه کلیک ها، Tapها، حرکات ماوس، هر آنچه تایپ می کند، ورژن مرورگر، فاکتورهای مربوط به قابلیت استفاده و غیره را در قالب یک ویدئو نمایش می دهد و در نتیجه متوجه خواهید شد در کجا به مشکل برمی خورند، چه جاهایی به صفحات قبل بازمی گردند و چه جاهایی صفحه را ترک می کنند. برای حل این مشکلات، باید با مشتری همدل شده و سعی نمایید با قرار دادن خود به جای او، مشکلش را حل کرده و به فرایند فروش خود کمک کنید.

 1. قیف های تبدیل یا Conversation Funnel: کاربر باید مراحلی را در سایت شما پشت سر بگذرد تا به سرنخ یا lead تبدیل شود. اما با وجود تعداد زیاد بازدید کننده، تعداد کمتری به سرنخ تبدیل می شوند. چگونه بفهمیم کاربران در کدام قسمت ما را ترک کرده و از سایت خارج می شوند؟ با استفاده از قیف تبدیل. با استفاده از این قیف، باید صفحاتی که کاربران از آن خارج می شوند را مجدد ارزیابی کرده و به فکر ارتقاء و بهینه سازی آن ها باشید. هاتجر با این ابزارها، داده ها و اطلاعاتی که از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس یا Mixpanel دریافت کردید را تکمیل کرده تا به درک بهتر مشتریان توسط شما کمک کند. 

۶ دلیل که شما باید از هاتجر برای وب سایت خود استفاده کنید

اگر وب سایتی دارید که می خواهید آن را بهبود بخشید،  احتمالا به هر ابزاری نیاز دارید بنابراین پس باید بدانید که hotjar چیست:

 1. هاتجر ابزاری است که به شما نقاط دادۀ واضح و بصری دربارۀ آنچه در سایت تان اتفاق می افتد، ارائه می دهد.
 2. در مورد این که چرا کاربران رفتار خاصی از خود نشان می دهند (مانند استقبال زیاد از یک محتوا، نادیده گرفتن یک محتوا،  رها کردن سایت)  اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد و می توانید آن ها را تحلیل و بررسی کنید. 
 3. نگرش کامل و صحیحی از رابط کاربری وب سایت تان برای شما ایجاد می کند.
 4. این موارد را به سرعت و بدون نیاز به منحنی یادگیری انجام می دهد.
 5. به راحتی می توانید آن را بخرید که ارزش آن را نشان می دهد.
 6. استفاده از این ابزار، هزینه زیادی ندارد.
این مطلب رو حتما ببینید:
اسکیما چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟ چطور اسکیما بسازیم؟

چرا ابزارهای گزارش هاتجر HotJar اینقدر مفید هستند؟ 

هاتجر HotJar به شما این فرصت را می دهد تا انجام ارزیابی و نظرسنجی ها را در سایت خود باب کنید. شما می توانید با استفاده از این ابزارها، از بازدیدکنندگان خود سوال کنید،  چه رتبه و امتیازی به سایت می دهید؟  پاسخ ها می تواند به دقت شرح داد شود. مالکان سایت ها باید بر اساس نتایج نظرسنجی های منتشر شده، سایت خود را مطابق نظر و انتقادات وارد شده تنظیم کنند؛  داده های به دست آمده در فرایند بهینه سازی بسیار مهم هستند. توجه داشته باشید که سؤالات باید مرتبط باشند و محتوای نظرسنجی نیز باید ۱۰۰ % قابل فهم باشد.

حتی با استفاده از هاتجر می توانید برای نوشتن رپورتاژ بهترین لندینگ ها را پیدا و رپورتاژی پربار برای سایت خود خریداری کنید.

از آنجا که کاربران اینترنت در پاسخ دهی به سؤالات معمولاً صادق هستند، فرصت ارزشمندی است برای کسانی که در حوزۀ تجارت الکترونیک فعالیت دارند. بررسی نحوۀ درک سایت توسط کاربران اینترنت و پرسش از آن ها، می تواند حس خوشایندی در بازدیدکنندگان از سایت ایجاد کند. زمانی که مالکان سایت، از این راهکار استفاده می کنند و نتایج درستی از پاسخ ها به دست می آورند، سایت آن ها به عنوان سایتی که به بازدیدکنندگان اهمیت می دهد، مورد توجه قرار می گیرد.

هاتجر

تفاوت گوگل آنالیتیکس و هاتجر Hotjar چیست؟ 

تا به اینجای کار متوجه شدیم که Hotjar چیست و چه کاربردی دارد اما باید این نکته را بدانیم که هاتجر جایگزینی برای گوگل آنالیتیکس (یکی از سرویس های گوگل) نیست. در واقع، هاتجر باید به طور ایده آل با یک راه حل تجزیه و تحلیل وب به کار رود.

این مطلب رو حتما ببینید:
گوگل دنس چیست؟ چه نکاتی را باید راجع به رقص گوگل بدانیم؟

در حالی که ابزارهای نرم افزاری تجزیه و تحلیل وب مانند گوگل آنالیتیکس، اطلاعاتی دربارۀ آمار بازدیدکنندگان و صفحاتی که آن ها مشاهده کردند، در اختیار شما قرار می دهد (برای مثال، کدام صفحه بالاترین نرخ جهش و یا نرخ تبدیل را دارد) ، اما نشان نمی دهند که کاربران شما واقعاً چگونه خودشان از صفحات استفاده می کنند، چگونه بین آن ها پیمایش می کنند و غیره.

با هاتجر Hotjar،  می توانید به مشاهده دقیق نحوۀ تعامل کاربران با صفحات خود بپردازید و متوجه شوید چرا آن ها اینگونه رفتار می کنند. به عنوان مثال آگاهی از اینکه چرا نشانگر ماوس کاربران بیشتر در سمت چپ صفحه حرکت می کند،  باعث می شود مقالات و مطالب مهم سایت را به سمت چپ صفحه منتقل کنید تا بیشتر مورد توجه کاربر قرار گرفته و زمان بیشتری در سایت ماندگار شود.

چنین امکانی اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار داده و شما را در شناسایی سریع تر فرصت های بهبود و پیشرفت سایت و ایجاد تغییرات مهم و کاربردی یاری می کند. اگر می خواهید مسیر خود جهت تبیین استراتژی در حوزۀ طراحی سایت، طراحی رابط کاربری و یا بازاریابی و کسب و کار هموار شود، نرم افزار قدرتمند هاتجر مبتنی بر تجربه کاربر در بهره مندی از سایت شما،  می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد که در نهایت تمام این موارد به افزایش بازدید سایت شما منجر می شوند.

در این مطلب سعی کردیم علاوه بر پاسخ به سؤال هاتجر HotJar چیست،  به بیان نحوۀ عملکرد، دلایل استفاده از آن، کاربردها و تفاوت آن با گوگل آنالتیکس نیز بپردازیم. اما تصمیم گیری در مورد اینکه چه ابزاری می تواند برای ارزیابی عملکرد وب سایت و پیگیری حضور کاربران به شما کمک کند،  به ماهیت وب سایت و نظر خودتان بستگی دارد.

سؤالات متداول
 • چگونه می توانیم از امکانات هاتجر برای وب سایت خود استفاده کنیم؟ 

ابتدا باید به وبسایت hotjar.com مراجعه کرده و بعد از ایجاد یک حساب کاربری برای خود، وارد بخش sites and organization شده و وب سایت خود را اضافه کنید.

 • آیا هاتجر نسخه های متفاوتی دارد؟ 

بله!  سه نسخه اصلی hotjar، Basic plan،  Plus plan و Business Plan است که نسخه Basic plan برای تمامی کاربران رایگان است و امکان ثبت ۲۰۰۰ بازدید روزانه را دارد.

 • معایب استفاده از هاتجر چیست؟ 

از آنجا که برای ثبت عملکرد کاربران در سایت نیاز به کدهایی است، بنابراین این کدها سرعت بارگذاری صفحات وب سایت را کند می کنند و بهتر است مدتی بعد از استفاده و پایان کار، غیرفعال شوند.

۵/۵ - (۴ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *