آیا شما طراح، پشتیبان و یا مارکتر یک وب‌سایت بزرگ هستید؟ حتما این مساله را می‌دانید که برنامه‌نویسی وب از تعداد بسیار زیادی تگ تشکیل شده است. اگر بخواهید تگ‌های جدید مثل تگ‌های مربوط به بازاریابی یا اطلاعات مشتریان را به صورت دستی اضافه کنید، خواهید دید چقدر سخت و پیچیده خواهد بود و این عمل با کمک گوگل تگ منیجر آسان می شود.

خوشبختانه گوگل ابزاری را به صورت رایگان در دسترس عموم مردم قرار‌داده تا دیگر با این پیچیدگی و سختی مواجه نباشید. این ابزار کاربردی، گوگل تگ منیجر (google tag manager) نام دارد.

ما قصد داریم در این مطلب شما را با این ابزار کاربردی، مزایا، اهمیت و کاربرد آن بیشتر آشنا کنیم. پس اگر شما هم به عنوان مدیر یا پشتیبان وب‌سایت به‌دنبال روش‌هایی برای مدیریت راحت‌تر وب‌سایت خود و بررسی میزان بازدهی و کارآمدی تبلیغات آن هستید، با ما همراه باشید.

گوگل تگ منیجر چیست

گوگل تگ منیجر چیست؟

این ابزار یک ابزار کاربردی کمتر شناخته‌شده است که گوگل به صورت رایگان در دسترس عموم مردم قرار‌ داده است. عملکرد این ابزار شباهت زیادی به عملکرد وردپرس دارد. همان‌طور که در وردپرس بدون نیاز به تغییر و دست‌کاری کدهای سایت می توان مطالب را منتشر و ویرایش کرد، از طریق گوگل تگ منیجر نیز می‌توان بدون نیاز به تغییر و دست‌کاری کدهای سایت، تگ‌های مورد‌نظر را وارد یا ویرایش کرد.

در گذشته تک‌تک تگ‌ها باید در محیط برنامه‌نویسی به صورت دستی وارد می شد، اما در حال حاضر با استفاده از این ابزار بدون نیاز به برنامه نویسی می‌توان تگ‌های متعددی را وارد یا ویرایش کرد. این ابزار برای وب‌سایت‌های بزرگ بسیار ضروری است. شما فرض کنید قصد طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال را دارید! یعنی نیاز به همه تگ های ممکن! پس متوجه می شوید که چقدر به این ابزار نیاز خواهید داشت.

گوگل تگ‌منیجر یک ابزار کاربردی و رایگان

مزایای گوگل تگ منیجر

از جمله مزایای این ابزار کاربردی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رایگان بودن
 • امنیت بالا
 • نداشتن محدودیت؛ با استفاده از این ابزار می‌توانید به صورت نامحدود در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های android و ios از تگ استفاده کنید.
 • ردیابی مشتری؛ با استفاده از این ابزار می‌توانید بررسی کنید مشتری به کدام صفحات و لینک‌ها مراجعه کرده است.
 • وجود تگ‌های پیش‌فرض؛ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این ابزار این است که تگ‌های پیش فرض در اختیار شما هستند. درضمن امکان شخصی‌سازی و ویرایش آنها نیز وجود دارد.
 • امکان ذخیره‌سازی؛ با استفاده از این ابزار می‌توانید تغییراتی که در تگ‌ها ایجاد می‌کنید را ذخیره کنید و هر زمان که نیاز داشتید، با مراجعه به آرشیو به تگ‌ها دسترسی داشته باشید.
 • ارزیابی؛ مدیریت و تعیین ‌سطح کاربران؛ با استفاده از این ابزار می‌توانید اختیارات کاربران را مدیریت و سطح‌بندی کنید. همچنین می‌توانید تعیین کنید کدام‌یک از کاربران می توانند در وب‌سایت و تگ‌ها تغییرات ایجاد بکند.
 • استفاده آسان؛ استفاده از گوگل تگ منیجر آسان است و نیاز به کدنویسی را کاهش می‌دهد.
 • جدا بودن تگ‌منیجر از سایت؛ گوگل تگ‌ منیجر از سایت و اپلیکیشن جداست. بنابراین به‌روز‌رسانی سایت و نصب افزونه‌ها سریع و بدون دردسر انجام می‌شود.
 • امکان اصلاح و ویرایش قبل از انتشار
این مطلب رو حتما ببینید:
مزایا و معایب پایتون بهمراه بررسی موشکافانه!

مقایسه مراحل به‌کارگیری این ابزار با روش‌های قدیمی

در روش قدیمی مدیر سایت به صورت زیر عمل می‌کرد:

 1. پشتیبان یا بازاریاب سایت درخواست ایجاد یا ویرایش کد را می‌دهد.
 2. این درخواست توسط تیم برنامه‌نویسی تحلیل و کدنویسی می‌شود.
 3. کدها در داخل سایت قرار می‌گیرند و طی زمان خطاهای آنها شناسایی می‌شوند.
 4. مطالب جمع‌آوری و منتشر می‌شوند.

این ۴ مرحله از ۱ الی ۳ هفته ممکن است طول بکشد.

اما با اسفاده از این ابزار:

 1. پشتیبان یا بازاریاب سایت درخواست ایچاد یا ویرایش کد را می‌دهد.
 2. پشتیبان یا بازاریاب با استفاده از این ابزار کدها را ایجاد کرده و تست می‌کند
 3. مطالب جمع‌آوری و منتشر می‌شوند.

این ۳ مرحله ۱ الی ۳ ساعت ممکن است طول بکشد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، استفاده از این ابزار، باعث راحتی بیشتر و صرف زمان کمتری می‌شود. علاوه بر این، تعدد تگ‌ها باعث کندی سایت نمی‌شود و مدیران بهتر می‌توانند وب‌سایت یا اپلیکیشن خود را مدیریت کنند. حتی می توان به جرات گفت که این ابزار می تواند بر روی فاکتورهای رتبه بندی گوگل هم تاثیر مستقیم داشته باشد.

۳ بخش اصلی گوگل تگ‌ منیجر

بخش‌های اصلی این ابزار عبارتند از:

 1. تگ (tag): اصلی‌ترین بخش این ابزار، تگ است. تگ‌ها همان کدهایی هستند که در گوگل تگ‌ منیجر ایجاد می‌شوند. قبلا باید توسط برنامه‌نویس در سایت ایجاد می‌شد.
 2. فعال‌کننده یا محرک (trigger): تریگرها شرط اجرای تگ‌ها هستند و مشخص می‌کنند چه زمانی یک تگ فعال شود. محرک‌ها به دو بخش اصلی رویدادها (events) و فیلترها (filters) تقسیم می‌شوند.
 3. متغیر (variable): عملکرد تگ‌ها و محرک‌ها توسط متغیرها مشخص می‌شود. مقادیر متغیرها وضعیت محرک‌ها را مشخص می‌کند. سپس مشخص می‌شود تگ‌ها تحت کدام شرایط و چه زمانی کار کنند.
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت لوازم پزشکی ! یک فروشگاه پول ساز در سال ۲۰۲۳

معمولا متغیرها به دو دسته پیش‌فرض و سفارشی تقسیم می‌شوند. متغیرهای پیش‌فرض متغیرهایی هستند که در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل کاربرد بسیار دارند. اما متغیرهای سفارشی متغیرهایی هستند که مقدار آنها توسط پشتیبان وب‌سایت‌ها تعیین و برای آنها شرط گذاشته می‌شود.

نحوه استفاده از این ابزار

برای استفاده از این ابزار ابتدا باید وارد سایت (google tag manager) شوید و یک حساب کاربری (account) بسازید. دقت داشته باشید که کاربران ساکن ایران نیاز به استفاده از یک فیلترشکن دارند تا آی‌پی سیستم خود را تغییر دهند.

روی گزینه create account کلیک کنید. سپس یک اسم برای حساب کاربری خود تعیین کنید. بعد از آن یک کشور را انتخاب کنید. در پایین صفحه در قسمت container name نام وب‌سایت خود را وارد کرده و سپس روی create  کلیک کنید.

گوگل تگ منیجر چیستروی دایره کلیک کنید

گوگل تگ منیجر چیستبرای حساب کاربری خود، اسم تعیین و یک کشور را انتخاب کنید

گوگل تگ منیجر چیستدر قسمت container اسم وب‌سایت خو را قرار داده و روی create کلیک کنید

در ادامه ضوابط و قوانین استفاده از این ابزار را مطالعه و قبول می‌کنید تا محیط کاربری این ابزار برای شما بارگذاری شود. در این مرحله، کدهایی که باید در وب‌سایت یا اپلیکیشن خود قرار دهید، نشان داده می‌شود.

گوگل تگ منیجر چیستضوابط و قوانین گوگل را مطالعه و قبول کنید

گوگل تگ منیجر چیستکدهایی که باید در وب‌سایت یا اپلیکیشن خود قرار دهید.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ۲ نوع کد در ۲ باکس وجود دارد. در نخستین باکس برای اجرای تگ‌ها از جاوا اسکریپت استفاده می‌شود و باید در تمام صفحات وب‌سایت وجود داشته باشد.

کدهای موجود در باکس دوم از نوع html iframe هستند. از این کدها زمانی استفاده می‌شود که امکان استفاده از جاوا اسکریپت وجود نداشته باشد. این کدها باید بلافاصله بعد از تگ ابتدایی مورداستفاده قرار بگیرد.

گوگل‌آنالیتیکس و تفاوت آن با گوگل تگ‌ منیجر

کارکرد اصلی گوگل‌آنالیتیکس ارائه گزارش‌های تحلیل از وب‌سایت مانند میزان بازدید و انعکاس رفتار کاربران است. مدیر وب‌سایت با استفاده از گوگل‌آنالیتیکس می‌تواند به اطلاعات زیر دست ‌یابد:

 • تعداد بازدید از سایت
 • متوسط زمان مشاهده افراد از سایت
 • محل زندگی بازدیدکنندگان
 • چه تعداد از بازدیدکنندگان گذری به بازدیدکننده دائمی یا مشتری تبدیل می‌شود.
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال ! چطور یک صرافی پول ساز و پر از مخاطب داشته باشیم؟

گوگل‌آنالیتیکس یک منبع اصلی برای اطلاعات است، اما گوگل تگ‌ منیجر یک نوع واسط برای ارسال اطلاعات به یک منبع دیگر است. یعنی گوگل‌ تگ‌ منیجر به‌هیچ‌عنوان داده‌ای را ارائه و آماری را تحلیل نمی‌کند و فقط واسطی است بین سایت شما و سایر سایت‌ها که ابزارهای بازاریابی ارائه می‌دهند تا دیگر کدهای متعدد و پیچیده را وارد سایت نکرده و بتوانید به‌راحتی وب‌سایت را مدیریت کنید.

گوگل تگ منیجر چیست

نتیجه‌گیری

گوگل تگ‌منجر یک ابزار کاربردی و رایگان است که گوگل در دسترس عموم مردم قرار داده است. هدف از به‌کار‌گیری این ابزار راحتی و سرعت بیشتر پشتیبان و مارکتر وب‌سایت‌ها است. البته که اگر سایت کاربر پسند و پر از مشتری نیز بخواهید به کار شما خواهد آمد.

درگذشته که این ابزار موجود نبود، شخص برنامه‌نویس باید مدت زیادی را صرف واردکردن تگ‌ها در وب‌سایت می‌کرد. زمانی شرایط سخت‌تر می‌شد که پس از بارگذاری وب‌سایت‌های بزرگ، تصمیم گرفته می‌شد تگ‌های جدید مثل بازاریابی یا اطلاعات مشتریان به سایت افزوده شود. اما پس از ارائه این ابزار قوی، مدیران وب‌سایت‌ها توانستند تگ‌های موردنیاز خود را با این ابزار ایجاد، مدیریت و حذف کنند.

قابلیت ذخیره‌سازی و ویرایش، رایگان بودن، امنیت بالا و نداشتن محدودیت ازجمله مزایای به‌کار‌گیری این ابزار است. اگرچه در ابتدا و به‌ویژه در زمان نصب، کمی با مشکلات و موانع روبرو بشوید، اما درکل استفاده از این ابزار آسان است. اگر شما به‌عنوان یک پشتیبان یا مارکتر علاقه‌مند به استفاده از این ابزار هستید، حتما از سایت ما بازدید کنید.

سوالات متداول
 • آیا گوگل تگ‌ منیجر در سئو موثراست؟

بله؛ این ابزار باعث می‌شود رتبه وب‌سایت شما بهبود پیدا کند.

 • آیا این ابزار باعث کندی سایت می‌شود؟

خیر؛ این ابزار علی‌رغم افزودن تگ‌های بسیار باعث کندی سایت نمی‌شود.

 • آیا امکان هک یا سوء استفاه از اطلاعات از طریق این ابزار وجود دارد؟

خیر؛ امنیت این ابزار بالاست و هیچ‌گونه خطری وب‌سایت شما را تهدید نمی‌کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)


برچسب ها: دانستنی های وب

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *