کار آفرینی چیست

کارآفرینی چیست؟ تکنیک های تبدیل به یک کار آفرین موفق!

 • 25 خرداد 1401
 • بروزرسانی: ۶ تیر ۱۴۰۱
 • ۲ نظر
 • 8 دقیقه
 • 1197 بازدید


آیا شما هم از به‌دنبال کار‌ گشتن و استخدام‌های دولتی و غیر‌دولتی خسته و ناامید شده‌اید؟ معمولا اکثر جوانان پس از مدتی تلاش برای پیدا کردن شغل مناسب، درنهایت به این نتیجه می‌رسند که بهترین راه‌حل برای داشتن شغلی با درآمد بالا کارآفرینی است. اما کارآفرینی چیست؟

کسب اطلاعات از نیازها و کمبود‌های موجود در جامعه، شناخت توانایی‌ها و علایق خود و پیدا کردن ایده برای باز کردن گره‌ای از مشکلات، می‌تواند آغازگر یک کسب‌و‌کار پرسود باشد.

ما قصد داریم علاوه بر پاسخ به این سوال که کارآفرینی چیست، تفاوت آن با سایر شغل‌ها، مراحل، اهمیت و مزایای آن را بررسی کنیم. پس اگر شما هم به دنبال راهی برای انجام فعالیتی اقتصادی و پویا از طریق تخصص، ایده و یا هنر خود هستید، با ما همراه باشید.

کارآفرینی چیست؟

این کلمه برای توصیف فعالیتی به کار می‌رود که در آن شخصی با پذیرفتن تردیدها و ریسک اقتصادی، از یک ایده فرصتی را خلق می‌کند و درنهایت به سود اقتصادی می‌رسد. در مفاهیم علمی، برای توضیح عبارت کارآقرینی چیست، آن را قابلیت استفاده عموم مردم از فناوری و نوآوری توصیف کرده‌اند.

از کجا برای طراحی اپلیکیشن و وب اپ شروع کنید؟
شما می توانید فرم مشاوره قیمت ما رو پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
سفارش خدمت

برای حل یک مشکل یا خلق یک فرصت توسط یک فرد، طوفان فکری یا بارش ذهنی بدون محدودیت او سرآغازی است برای یک فعالیت استارتاپی یا کسب‌و‌کار نوپا. زمانی که طوفان فکری با مشورت با شخص دیگری هم صورت بگیرد، یقینا آن کسب‌و‌کار نتایج پرثمرتری خواهد داشت.

کارآفرینی استانداردهای زندگی را بالا می‌برد چون با توجه به نیازها و مشکلات موجود درجامعه، اقداماتی را درپیش می‌گیرد. همچنین باعث توسعه اقتصادی می‌شود چون با استفاده بهینه از منابع موجود، حداکثر بازدهی را ایجاد می‌کند.

۴ تفاوت کارآفرینی با سایر شغل‌ها

اصلی ترین تفاوت‌های کارآفرینی با سایر شغل‌ها عبارتند از:

 1. ریسک پذیری؛ اصلی‌ترین ویژگی کارآفرینی داشتن روحیه ریسک‌پذیری است. ایده‌های جدید همواره با شک و تردید همراه هستند. شاید هم پس از مدت‌ها تلاش، شخص با شکست مواجه شود. درنتیجه شخص کارآفرین حتما باید صبوری و روحیه ریسک‌‌پذیری داشته باشد.
 2. بازگشت سرمایه و کسب سود؛ شخص کارآفرین با اقدامات خود ایده را تبدیل به کسب‌و‌کار می کند و از این راه در مرحله اول سرمایه را بازمی‌گرداند و در مرحله دوم به سوددهی می‌رسد.
 3. فعالیتی پویا؛ شخص کارآفرین منابع محدودی دارد. او سعی می‌کند از این منابع محدود حداکثر ارزش‌آفرینی را داشته باشد. همچنین فضای کسب‌و کار همیشه پررونق نیست. درنتیجه کارآفرینی فعالیتی یکنواخت نیست و همیشه با پویایی و تکاپو همراه است. برای پیشبرد این مورد بهتر است در فکر آشنایی با kpi باشید.
 4. نیاز به نوآوری؛ یکی از ویژگی‌های اصلی کارآفرینی مواجهه آن با مشکلات و پدیده‌های روز جامعه است. شخص کارآفرین دائما باید به دنبال به‌روز‌رسانی، بهینه‌سازی و بهبود کسب‌و‌کار خود باشد. وگرنه دستاوردهای او مورد پذیرش جامعه هدف قرار نمی‌گیرد. بنابراین، نوآوری و خلاقیت جزو لاینفک کارآفرینی است.

نوآوری و ریسک‌پذیری از ضرورت‌های کارآفرینی است

کار آفرینی چیست

انواع کارآفرینی

۴ نوع کارآفرینی عبارتند از:

 1. کارآفرینی کسب‌و‌کارهای کوچک؛ کسب‌و‌کارهایی مانند آرایشگری، مغازه خواروبارفروشی (سوپرمارکت)، آژانس‌های مسافرتی، نجاری، برق‌کشی و غیره کسب‌‌و‌کار‌های کوچک تلقی می‌شوند. صاحبان این نوع کسب‌و‌کار یا خوشان به تنهایی شغلشان را مدیریت می‌کنند یا اعضای خانواده و یا افراد محلی را برای انجام امور به‌کار می‌گیرند.
این مطلب رو حتما ببینید:
آشنایی با مراحل طراحی اپلیکیشن رستوران

 سود حاصل از این کسب‌و‌کارها فقط پاسخگوی معیشت خانواده صاحب کسب‌و‌کار است. سرمایه لازم برای ایجاد این نوع کسب‌وکارها معمولا از طریق وام‌های خرد بانکی یا قرض از اعضای خانواده و دوستان تامین می‌شود.

 1. کارآفرینی در استارتاپ مقیاس‌پذیر؛ کارآفرین در این حوزه به این نتیجه رسیده است که ایده‌اش می‌تواند دنیا را تغیر و تحت تاثیر قرار دهد. در این حوزه از خلاق‌ترین و بهترین منابع انسانی استفاده می‌شود. این نوع کارآفرینی معمولا به سرمایه مادی و غیرمادی بیشتری نیاز دارد.
 2. کارآفرینی شرکت‌های بزرگ؛ این شرکت‌های بزرگ برای خود چرخه زندگی تعریف کرده‌اند. بقا و رشد این شرکت‌ها وابسته به محصولات و خدماتی است که نوآوری در آنها وجود دارد. این شرکت‌ها گاها نوآوری را می‌خرند تا از چرخه رقابت عقب نمانند.
 3. کارآفرینی اجتماعی؛ تمرکز این حوزه از کارآفرینی، حل نیازها و مشکلات جامعه است. هدف و شعار این حوزه نیز این است که برای سود فعالیت نمی‌کنند.

کارآفرینی برای حل مشکلات و رفع نیازهای روز جامعه است.

۵ مرحله کارآفرینی

پس‌ازاینکه با این مفهوم آشنا شدیم که کارآفرینی چیست، به مراحل آن اشاره می‌کنیم:

 1. شناسایی فرصت؛ کارآفرین با توجه به نیازهای روز جامعه ایده و یا چالشی را در نظر می‌گیرد. سپس جامعه هدف خود را بررسی و تعیین می‌کند. درحقیقت او به سمت نیازها و مشکلاتی می‌رود که تاکنون برآورده یا حل‌نشده‌اند.
 2. تعیین هدف؛ در این مرحله، کارآفرین با درنظرگرفتن قابلیت‌های خود، نیازها و مشکلات را بررسی می‌کند و متناسب با آنها شروع به ایده‌پردازی می‌کند. سپس ریسک، فرصت‌ها و مزایای آن را درنظر گرفته و درنهایت هدف و چشم‌اندازی برای خود تعیین می‌کند.
 3. دفاع از توانایی تبدیل ایده به واقعیت خود و تامین منابع: در این مرحله، کارآفرین با استفاده از business plan یا طرح توجیهی کسب‌و‌کار از ایده خود دفاع می‌کند. او با سرمایه‌گذاران و بانک‌ها مذاکره و تلاش می‌کند تا منابع مالی لازم برای انجام پروژه را تامین کند.
 4. اجرا؛ کارآفرین در این مرحله منابع موردنیاز ازجمله بودجه، منابع انسانی و تجهیزات لازم را سازمان‌دهی و ایده خود را اجرایی می‌کند. این مرحله نیازمند تلاش بسیار زیادی است.از تبلیغات (خصوصا تبلیغات نیچ مارکتینگ غافل نشوید.)
 5. انطباق: هدف اصلی کارآفرینی رفع نیاز و حل مشکلات جامعه هدف است. یقینا تغییر، انعطاف‌پذیری و انطباق در اقدامات بسیار موثر خواهد بود.
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن شبیه دیوار

عوامل موثر در کارآفرینی

شخص کارآفرین با مطالعه و بررسی شرایط موجود، برای رفع نیازها و مشکلات جامعه هدف خود باید به این نتیجه برسد که در حوزه موردنظر، مناسب‌ترین کارآفرینی چیست و متناسب با آن کسب‌و‌کار را شروع کند. عوامل بسیاری بر شکل‌گیری کسب‌و‌کار موثر هستند. این عوامل تحت تاثیر خود فرد و محیط اطراف اوست که به طور خلاصه ذکر می‌شود:

 • خلاقیت، ابتکار عمل و پشتکار شخص کارآفرین
 • ریسک‌پذیری و داشتن اعتماد‌به‌نفس
 • مهارت حل‌مساله و برنامه‌ریزی
 • توانایی انطباق با شرایط و دفاع از توانایی خود در تبدیل ایده به واقعیت
 • وجود امنیت در جامعه
 • وضعیت بازار و شرایط اقتصادی

۳ نوع کارآفرین وجود دارد:

کارآفرینان با توجه به میزان ریسک‌پذیری، ابتکار‌عمل و خلاقیت به ۳ دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 1. کارآفرینان خلاق؛ این دسته از افراد بهترین کارآفرینان هستند. چون با رصد دقیق جامعه هدف، نیازها و مشکلات را بررسی کرده و بر اساس آنها ایده‌پردازی می‌کنند. این افراد بیشترین تاثیر را در رشد اقتصادی جامعه دارند و به‌طور کامل به این درک رسیده‌اند که کارآفرینی چیست.
 2. کارآفرینان مقلد؛ این دسته از افراد از کارآفرینان خلاق تقلید می‌کنند. علت تقلیدشان ممکن است عدم خلاقیت خود افراد یا مهیا نبودن بستر جامعه برای خلاقیت باشد. این افراد بیشتر در کشورهایی هستند که وضعیت اقتصادی ضعیفی دارند.
 3. کارآفرینان محتاط؛ این دسته از افراد قدرت ریسک‌پذیری پایینی دارند و به دنبال شرایط بسیار مناسب و امن برای کسب‌و‌کار خود هستند.

کار آفرینی چیست

۳ تصور نادرست از کارآفرینی:

بعضا برخی افراد تصورات اشتباهی از راه‌اندازی کسب‌و‌کار دارند که به‌طور خلاصه بیان می‌شود:

 1. راه‌‌اندازی کسب‌و‌کار ویژگی ذاتی است؛ این دیدگاه کاملا نادرست است. ایجاد کسب‌و‌کار در هر حوزه و جامعه‌ای منحصر‌به‌فرد است. به همین دلیل در دانشگاه‌ها رشته‌ای به نام کارآفرینی و مدیریت کسب‌و‌کار وجود دارد که نشان می‌دهد این امر به مطالعه و تحقیق نیاز دارد.
 2. برای راه‌اندازی کسب‌وکار فقط پول و سرمایه لازم است؛ منابع مالی شرط لازم برای ایجاد کسب‌و‌کار است ولی به‌هیچ‌وجه شرط کافی نیست. علاوه بر پول، عوامل بسیار مهمی همچون خلاقیت، علم، منابع انسانی متخصص و غیره موثر هستند.
 3. کارآفرینان همیشه موفق و شاد هستند؛ این دیدگاه نیز نادرست است. چون همان‌طور که گفته شد یکی از ویژگی‌های اصلی شخص کارآفرین داشتن قدرت ریسک‌پذیری و اعتماد‌به‌نفس است. این بدین معناست که در طی روند کار، شکست ممکن است در هر مرحله رخ بدهد.
این مطلب رو حتما ببینید:
آموزش کامل و تصویری ثبت مکان در گوگل مپ برای هر کسب و کاری
جمع‌بندی

زندگی انسان‌ها همواره با تغییر همراه است. این تغییرات گاهی نیازهای جدید در افراد به وجود می‌آورد و گاهی باعث بروز مشکلاتی می‌شود. در این میان، افراد خلاق و دارای ابتکار‌عمل، از این وضعیت به‌عنوان یک فرصت استفاده می‌کنند.

کارآفرینی فعالیتی است که در آن شخص کارآفرین با کسب علم و آگاهی از این فرصت به سود اقتصادی می‌رسد. این فعالیت با سایر شغل‌ها تفاوت‌هایی نیز دارد که داشتن قدرت ریسک‌پذیری و نوآوری ازجمله این تفاوت‌هاست.

شخص کارآفرین با درک کامل از اینکه کارآفرینی چیست، ابتدا فرصتی را برای خود شناسایی می‌کند، سپس با توجه به آن فرصت، چشم‌اندازی را تعیین می‌کند و با برنامه‌ریزی و توجیه کسب‌و‌کار خود منابع مالی را از طریق بانک یا سایر سرمایه‌گذاران تامین می‌کند. درنهایت نیز قدرت انطباق وی با جامعه هدف، باعث می‌شود کسب‌و‌کار او شکوفا شود.

سوالات متداول
 • آیا رشته تحصیلی در کارآفرینی مهم است؟

 الزاما خیر. داشتن خلاقیت، ابتکارعمل و پشتکار از جمله لازمه‌های کارآفرینی است. البته گاهی برای دریافت مجوز از دستگاه‌های اجرایی کشور، ممکن است رشته تحصیلی مرتبط لازم باشد.

 • برای تامین سرمایه و منابع مالی کارآفرینی چه باید بکنیم؟

 ارائه طرح توجیهی یا business plan به بانک ها، موسسات مالی و اعتباری، دستگاه‌های اجرایی کشور و صاحبان سرمایه می‌تواند منابع مالی مورد نیاز شما برای انجام پروژه‌ها تامین کند.

 • آیا از طریق کارآفرینی می‌توانیم به درآمد بالا برسیم؟

الزاما خیر. داشتن ریسک‌پذیری یکی از لازمه‌های کارآفرینی است. یعنی ممکن است با وجود تلاش بسیار، افراد نتوانند به اهداف خود برسند. پس داشتن انعطاف‌پذیری و روحیه ریسک‌پذیری باعث می‌شود افراد در صورت موفق نشدن، ناامید نشده و با تدبیر و تلاش دوباره، اقدام جدیدی بکنند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)


برچسب ها: ایجاد کسب و کار

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما

 1. سید محمد مهدی گفت:

  سلام عذر میخام شما طراحی سایت هم انجام میدید؟ سایتی میخواستم در مربوط به دکوراسیون و فروش مبلمان راه اندازی کنم میشه براورد هزینه ان را بفرماید

  1. چتر نیلی گفت:

   سلام
   وقت بخیر
   لطفا با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید یا فرم مخصوص سفارش را پر کنید
   موفق باشید