فرض کنید قصد راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار را دارید. کدامیک از این گزینه‌ها را ترجیح می‌دهید: تبدیل شدن به کسب‌و‌کاری بزرگ در بخش خاصی از بازار یا تبدیل شدن به کسب‌و‌کاری کوچک در بازاری بزرگ؟! دقیقا اینجاست که اهمیت نیچ مارکتینگ مشخص می‌شود، اما نیچ مارکتینگ چیست؟

همانطور که می‌دانید بخش اعظمی از مردم جهان گوشتخوار هستند. به همین دلیل توجه کمی به بخش دیگر، یعنی گیاهخواران می‌شود. به عبارت دیگر این بخش از بازار کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد؛ چرا که شرکت‌های بزرگ معمولا سراغ بخش اعظم بازار می‌روند نه بخش‌های کوچک! با این وجود وقتی تمرکز خود را روی قسمت کمتر دیده شده (در اینجا گیاهخواران) بگذاریم، در واقع بازاریابی نیچ یا گوشه دنج بازار را انتخاب کرده‌ایم، اما این کار چگونه انجام می‌شود و چه مزایایی به همراه دارد؟

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با گنجینه نهفته مخاطبینی که کمتر دیده‌ شده‌اند بیشتر اشنا شوید و تمرکز کسب‌و‌کار خود را روی آنها بگذارید!

نیچ مارکتینگ چیست

نیچ مارکتینگ چیست؟

در مفهوم بازاریابی عمومی، معمولا تمام بازار را هدف قرار می‌دهیم، اما در بحث نیچ مارکتینگ اوضاع کمی فرق دارد. در واقع در این نوع بازاریابی به دنبال گوشه‌های آرام و خلوت بازار هستیم! وقتی به سراغ بخش‌هایی از بازار می‌رویم که تاکنون هیچ شرکت بزرگی آنها را ندیده یا نتوانسته ببیند، یعنی به دنبال نیچ مارکتینگ رفته‌ایم.

به بیان ساده تر این مفهوم تبلیغاتی است که به جای کلیت بازار، روی یک بخش خاص از بازار هدف تمرکز دارد. به این ترتیب به جای تمرکز بازاریابی روی همه مشتریانی که می‌توانند از محصول استفاده کنند، روی گروه خاصی از مشتریان بالقوه تمرکز می‌شود. مشتریانی که معمولا سود بالایی هم از محصولات شما می‌برند.

با استفاده از این استراتژی تمام سلایق و رفتار مشتریان خاص خود را باید بررسی کنید. این که آنها بیشتر وقت خود را در کدام شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند، کدام روش‌های تبلیغاتی را بیشتر دوست دارند و به کدام مطالب علاقه بیشتری نشان می‌دهند، همگی به راحتی قابل ارزیابی و بررسی می‌گیرند.

نیچ مارکتینگ روی بخش‌های خاصی از بازار تمرکز می‌کند و حتی استارت آپ های بزرگی هم از این روش استفاده می کنند.

مزایای استفاده از نیچ مارکتینگ چیست؟

در این بازاریابی تخصصی برند شما متمایز از بقیه می‌شود. در واقع به جای استفاده از شیوه تکراری رقبا، مجموعه‌ای متفاوت از مشتریان را هدف قرار می‌دهید. با استفاده از نیچ مارکتینگ برند شما ارزش بیشتری پیدا کرده و برای رسیدن به اهداف با مشکلات کمتری مواجه می‌شوید. در ادامه با مزایای بیشتری از بازاریابی نیچ آشنا می‌شوید.

این مطلب رو حتما ببینید:
آشنایی با مراحل طراحی اپلیکیشن رستوران

دقیقا روی مشتری و علایقش زوم می‌کنید!

با استفاده از این استراتژی دقیقا می‌توانید روی علایق مخاطب خود تمرکز کنید؛ به این ترتیب نیازی به تلف کردن وقت در پلتفرم‌هایی ندارید که مشتری به آنجا گذرش هم نمی‌افتد! با انجام نیچ مارکتینگ شانس دیده‌ شدن شما هم افزایش پیدا می‌کند.

با رقبای کمتری دست و پنجه نرم می‌کنید!

همانطور که در بخش نیچ مارکتینگ چیست اشاره کردیم، وقتی محصول یا خدمت شما منحصربفرد باشد، کسب و کارهای کمتری با شما رقابت خواهند کرد. چرا که روی گوشه خلوت بازار دست گذاشته‌اید! معمولا هرچه رقیب در بازار کمتر باشد برای شما بهتر است؛ چون نیازی به بررسی فعالیت‌های شرکت‌های دیگر ندارید. همچنین وقتی وارد بخشی از بازار می‌شوید که تاکنون مورد استقبال شرکت‌های بزرگ قرار نگرفته، ارتباط قوی و محکمی میان شما و مشتری برای همیشه شکل می‌گیرد.

تیر هدف برندتان را دقیقا وسط خال می‌زنید!

چه چیزی بهتر از این که پیام اصلی برندتان را دقیقا به قلب مخاطب برسانید؟ این کار با استفاده از عکس‌ها و عبارات مرتبط با گروه خاص مشتریان اتفاق می‌افتد. در واقع باید زبان مخاطبتان را بفهمید و از این طریق با او حرف بزنید؛ پس باید گفت هر آنچه از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند!

رابطه‌ای ناگسستنی با مشتری ایجاد می‌کنید

شاید مهم‌ترین مزیت نیچ مارکتینگ ایجاد رابطه‌ای قوی و محکم با مخاطب هدف باشد. برای انجام این کار راه‌های زیادی وجود دارد. برای مثال می‌توانید با آگاهی از مشکلات و دغدغه‌های مشتریان، برای آنها اقداماتی انجام دهید. به یاد داشته باشید که استجکام رابطه با مشتری، مساوی است با وفاداری آنها!

روی علاقه و فعالیت‌های مشتری هدف تمرکز کنید

نحوه پیدا کردن نیچ مارکتینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا بهتر است با یک قاعده کلی آشنا شوید؛ وقتی در یک موضوع نمی‌توانیم زیرشاخه‌های بیتری پیدا کنیم، احتمال خیلی زیاد به نیچ یا گوشه دنج بازار رسیده‌ایم! در واقع کار ارائه خدمت یا محصول شما دقیقا از همینجا شروع می‌شود، اما چگونه به این زیرشاخه‌ها برسیم؟ برای پاسخ به این سوال راهکارهایی را در ادامه بررسی می‌کنیم.

تمرکزتان را روی علایق و نقاط قوت خود بگذارید

ابتدا اولویتان را به علاقه یا مهارت‌ها اختصاص دهید؛ بعد از آن زیرشاخه‌های مخصوص به هرکدام را تعیین کنید. انتخاب بهترین استراتژی در گرو نقاط قوت و ایده‌های خلاقانه شماست؛ بنابراین روی قابلیت‌های خاص خود، تیم، برند یا بیزینس کار کنید. علاوه بر این روی حوزه‌هایی که به آنها علاقه دارید تمرکز داشته باشید. همانطور که اشاره شد، نیچ مارکتینگ تمرکز شما را روی مخاطبین خاص قرار می‌دهد؛ پس ابتدا بررسی کنید که بیشتر مشتاق خدمت در چه فعالیتی هستید. برای این کار کافیست لیست پرسش‌های زیر را دنبال کنید:

  • برند شما چه برتری خاصی نسبت به سایرین دارد؟
  • در کدام حوزه یا موضوع اطلاعات بیشتری دارید؟
  • در کدام نوع مشکلات توانایی حل مساله بهتری نسبت به رقبا دارید؟
  • افراد فعال در برند یا تیم شما، خواستار ارائه خدمت به چه مخاطب هدفی هستند؟
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن شبیه دیوار

حتما در مورد بازار تخصصی خود تحلیل رقابتی انجام دهید

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که تحلیل رقابتی در نیچ مارکتینگ چیست؟ تحلیل رقابتی در واقع به شما نشان می‌دهد که ایده شما عاقلانه است یا خیر. همچنین با انجام این کار تعداد رقبای شما در این بخش به‌خصوص بازار مشخص می‌شوند. استفاده از ابزار Ubersuggest برای پیدا کردن ایده‌های جدید بسیار موثر است. این ابزار با پیشنهاد کلمات کلیدی پرکاربرد به شما در جستجوی ایده خلاقانه کمک می‌کند.

مخاطب دلخواه خود را شناسایی کنید

برای این کار بهتر است روی این موضوع تمرکز داشته باشید که مخاطب هدف شما چه دیدگاه و علایقی دارد؟ همچنین روی نیاز واقعی مشتری تحقیق کنید. شناخت مخاطب دلخواه به شما این امکان را می‌دهد تا پیام برند خود را مستقیما به آنها ارسال کرده و به بی‌راهه نروید!

از شیوه آزمون و خطا استفاده کنید!

شاید مواجهه با عبارت خطا در ابتدا خوشایند بنظر نرسد، اما باید بدانید که راه موفقیت و پیداکردن نقاط ضعف در آزمون و خطا نهفته است؛ بنابراین ایده خود را بررسی، انتخاب، مرتب و آزمایش کرده و دوباره این چرخه را تکرار کنید. گاهی اوقات اولین ایده‌ها برای نیچ مارکتینگ با شکست مواجه می‌شوند. با این وجود جای نگرانی نیست. با انجام تغییرات ساده، اما موثر می‌توانید شیرینی جذب مشتری هدف را هم بچشید.همانطور که گفته شد، این امر در توسعه استارت آپ هم تاثیر بسزایی دارد پس آن را جدی بگیرید.

نیچ مارکتینگ چیست

راه‌های آنلاین نیچ مارکتینگ چیست و مراحل آن چگونه انجام می‌شوند؟

برای شروع نیچ مارکتینگ که با عنوان گوشه دنج بازار یا بازاریابی جاویژه هم شناخته می‌شود، باید مراحلی را پشت سر بگذارید. این مراحل به شرح زیر است:

این مطلب رو حتما ببینید:
استارتاپ چیست و چگونه می توان یک استارتاپ را در سال ۲۰۲۲ به قله های موفقیت رساند؟

راه‌اندازی وب‌سایت

نیازی نیست در همان ابتدای کار، برای پیداکردن بازار خاص وسواس زیادی به خرج دهید! برای شروع فعالیت یک سایت طراحی کنید و از قالب‌های آماده و سرویس‌هایی مثل وردپرس برای مدیریت محتوا استفاده کنید.

تولید و نشر محتوای مناسب

شاد این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که برای تولید محتوا از کجا شروع کنیم؟ این کار را خودتان هم می‌توانید انجام دهید، اما شاید نتیجه مطلوب را دریافت نکنید؛ بنابراین ریسک نکرده و کار را به کاردان بسپارید!

با سپردن این وظیفه به افرادی که کار تخصصی تولید محتوا انجام می‌دهند، قطعا ارزش محتوای شما افزایش پیدا می‌کند. چرا که محتوا زبان ارتباط شما با مخاطبین هدف است.

نیچ مارکتینگ چیست

بهبود عملکرد سایت از طریق سئو

برای انجام این کار هم افراد یا شرکت‌های متخصص در این حوزه کم نیستند. این نکته را به یاد داشته باشید که تا زمانی که سایت شما فعال است، سئو یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر آن محسوب می‌شود؛ بنابراین با رعایت قوانین سئوف عملکرد سایت خود را بهینه کرده و رتبه برتر گوگل شوید!

تولید و ارائه مناسب محصول

برای تولید محصول چه فاکتورهایی اهمیت دارند؟ قطعا بالا بودن میزان تولید می‌تواند فاکتور موثری باشد، اما تولید محصولات کمتر و باکیفیت گزینه بهتری است. چرا که مشتری هدف را از سردرگمی برای انتخاب نجات می‌دهد!

نتیجه گیری و جمع بندی

در این مطلب با مفهوم نیچ مارکتینگ چیست آشنا شدیم. با تمرکز روی بخش‌های خاص و کوچک بازار به برند مشهوری در این حوزه تبدیل می‌شوید. چرا که هنوز رقابت زیادی در این حوزه شکل نگرفته است. همچنین انجام نیچ مارکتینگ در حوزه کسب‌وکارهای آنلاین بسیار موثر است. برای این کار باید از تولید محتوای ارزشمند و قوانین سئو پیروی کنید. به این ترتیب پیام خاص برند خود را به مخاطب هدف می‌رسانید.

سوالات متداول
  • نیچ مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟

برای انجام این کار بهتر است از طراحی سایت، تولید محتوای جذاب و بهینه سازی سایت شروع کنید.

  • نیچ مارکتینگ پدیده ای نوظهور است؟

به این مفهوم علمی بله، ولی در عمل خیر. از موقعی که مفهوم بازار وجود دارد، نیچ مارکتینگ هم معنی دار است.

  • آیا نیچ مارکتینگ باعث هدفمندتر شدن تبلیغات می شود؟

بله، اساسا دلیل انجام این کار تمرکز روی بخش خاصی از بازار است و باعث هدفمند شدن بازاریابی و تبلیغات می شود.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)


برچسب ها: ایجاد کسب و کار

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *