طراحی لندینگ پیج

طراحی لندینگ پیج! معرفی انواع لندینگ پیج و اصول طراحی آن ها

 • 18 دی 1400
 • بروزرسانی:
 • يك نظر
 • 8 دقیقه
 • 1555 بازدید


با ورود به دنیای بازاریابی دیجیتال، سئو و تبلیغات برپایه سرچ، احتمالاً با مجموعه ای از مفاهیم و واژگان کاملاً جدید روبرو خواهید شد. به عنوان مثال لندینگ پیج یا صفحه فرود! صفحه ای که با یک کلیک، مخاطبان را به دنیای تجارت شما وارد خواهد کرد. طراحی لندینگ پیج؛ کار ساده ای به نظر می رسد، اما به خاطر داشته باشید که صفحات فرود، برای هدایت مخاطبان، بسیار مهم هستند.

طراحی لندینگ پیج

آیا می دانید لندینگ پیچ چیست؟

کابران از طریق ایمیل، آگهی یا سایر مکان های دیجیتال، با یک کلیک، وارد صفحه وب مستقلی می شوند؛ اصطلاحاً روی آن فرود می آیند و در این صفحه تشویق می شوند تا اقدامی مانند پیوستن به مجموعه شما یا خرید از محصولات شما را انجام دهند. این صفحه وب مستقل همان لندینگ پیج یا صفحه فرود است.

در واقع، راه اندازی و طراحی لندینگ پیج، گام بعدی به سمت مشتری شدن یک بازدید کننده است. ادامه هر آنچه در محتوای خود به آن اشاره کرده اید. این صفحه به شما امکان می دهد در ازای ارائه اطلاعات تماس خود، با این مخاطبان معامله انجام دهید، پیشنهاد ویژه ای ارائه داده و یا اطلاعات خاصی را به اشتراک بگذارید.

انواع Landing Page

برای سفارش طراحی سایت و طراحی لندینگ پیج، اولین قدم شناخت نوع صفحه فرودی است که قصد طراحی آن را دارید. کارشناسان Landing Page را با توجه به ویژگی و کاربرد هریک، در ۳ الی ۱۵ گروه مختلف جای می دهند. در ادامه ۳ مورد از جامع ترین انواع صفحات فرود را معرفی خواهیم کرد:

 • Squeeze or Land Capture Pages

این نوع از صفحات فرود، معمولاً در میانه قیف فروش، جایی که مشتری در حال ارزیابی پیشنهادات شماست، استفاده می شود. این نقطه جایی است که مشتری تصمیم می گیرد وارد بازار شما شود، یا صفحه را ترک کند. به عبارت دیگر، این نوع لندینگ پیج، درخواست و پاداش را همزمان ارائه می دهد. بنابراین، هر چیزی که تبلیغ می کنید باید از دید مشتری این ارزش را داشته باشد که بابت آن، اطلاعات خود را در اختیارتان قرار دهد.

در Squeeze Page که معمولاً دارای یک عنوان، یک یا دو تصویر و یک فرم است، اطلاعات مخاطبین شامل نام، آدرس ایمیل یا شماره تلفن آنها، درخواست و به لیست ایمیل شما، افزوده خواهد شد. در ازی این اطلاعات شخصی نیز تست رایگان محصولات، محتوای قابل دانلود و مانند آن -به عنوان پاداش- در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.

این مطلب رو حتما ببینید:
utm چیست، چه کاربردهایی دارد و چگونه لینک utm بسازیم؟

توجه داشته باشید که فرم جمع آوری اطلاعات فردی ساده، دکمه ارسال واضح و ارائه پیشنهادی قانع کننده، از ویژگی های یک Land Capture Page خوب است.

 • Click Through Landing Pages

برخلاف صفحات Lead Generation که متکی بر فرم جمع آوری اطلاعات هستند، صفحات کلیکی یا Click Throughنیازی به فرم نداشته و واسطه ای ساده بین آگهی شما و صفحه ای هستند که در نهایت مشتریان را به آن هدایت خواهید کرد. به عبارت دیگر این صفحات، ترغیب کننده بازدیدکنندگان، برای ورود به صفحه تراکنش هستند. این نوع از صفحات فرود، حاوی جزئیات کافی در مورد پیشنهاد، با تمرکز بر مزایا و توضیح کلی در مورد محصول یا خدمات است.

طراحی لندینگ پیج هایی از نوع Click Through باید حداقل شامل یک عنوان، لیستی از نکات مثبت محصول یا پیشنهاد ارائه شده، و دکمه کلیک مورد نظر باشد؛ که می تواند با یک ویدئو، توصیفاتی کوتاه و یا اطلاعات تماس نیز شرایط جلب توجه بیشتر بازدیدکنندگان را فراهم کند.

 • Splash Landing Pages

برخلاف سایر انواع لندینگ پیج که کاربر پس از کلیک روی یک تبلیغ یا لینک، در آن صفحات فرود می آمد، صفحات فرود Splash زمانی برای مخاطبان نمایش داده می شود که هدف خاصی از مشاهده صفحه مدنظر باشد. به عنوان مثال مواردی مانند سوال از زبان انتخابی کاربر، تأییدیه سن او و یا نمایش یک اعلامیه، از عناوین محبوب در Splash Landing Pages هستند.

یک صفحه اسپلش معمولی شامل کپی بسیار کم، تصویر پس زمینه و پیامی است که می خواهید منتقل کنید. طراحی لندینگ پیج های اسپلش از این جهت اهمیت دارد که اگر به حد کافی اقناع کنند نباشند، به جای جلب مشتری بالقوه، عامل از دست دادن وی خواهند شد.

۵ اصل طراحی لندینگ پیج

 • تنها یک فیلد و یک دکمه کافی است!

اولین نگاه، بیشترین تأثیر را روی مخاطب خواهد داشت و در حقیقت می تواند تعیین کننده سرنوشت صفحه فرود شما باشد: شکست یا شروع یک معامله؟

بنابراین صفحه فرود خود را ساده نگه دارید و به عنوان قدم اول، نسبت موارد غیر ضروری قابل کلیک، به مواردی که قصد دارید مخاطب روی آن ها کلیک کند، را در طراحی لندینگ پیج خود، در نظر بگیرید. طبق پلتفرم های استاندارد، پیشنهاد می شود که این نسبت را ۱:۱ نگه دارید. به عبارت دیگر، برای هر آیتم – متن، تصویر یا بلوکی از آیتم ها- فقط باید یک دکمه وجود داشته باشد. به این ترتیب با حذف موارد زائد، مانع تبدیل شدن صفحه فرود، به فرمت یک Home Page می شوید.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی پورتال حرفه ای بهترین راهکار برای مدیریت شرکت های بزرگ

البته توجه داشته باشید که علاوه بر قابل تشخیص بودن سرنخ های بلقوه، یک لندینگ پیج حرفه ای باید مرموز و هیجان انگیز هم باشد و مخاطبان را برای ادامه روند علاقه مند کند؛ مثلاً استفاده از یک سوال!

 • CTA های خود را محدود کنید.

فراخوان عمل یا Call To Action که در حقیقت اشکال مختلفی از دعوت کاربران به انجام اقدامات هدف در لندینگ پیج است، باید به درستی قابل تشخیص باشد.

درست است که داشتن تنها یک نوع CTA صفحه فرود شما را مؤثرتر می کند، اما این یک الزام نیست. بنابراین اگر چندین CTA متفاوت دارید کافی است در طراحی لندینگ پیج آن ها را با متن و تصاویر تقسیم کنید، برای هر یک دکمه ای در صفحه فرود در نظر بگیرید و در صورت امکان، با استفاده از عباراتی مانند “Start Here یا از اینجا شروع کنید” CTAهای مختلف را به صورت هوشمندانه ای در یک دکمه جای دهید.

 • سلسله مراتب بصری را جدی بگیرید.

در نظر داشته باشید که سلسله مراتب بصری از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی لندینگ پیج باید به گونه ای مهندسی شود که بالاترین آیتم در سلسله مراتب بصری، مهم ترین آیتم باشد و در واقع، قبل از هرگونه اطلاعات اضافی دیگری، توجه مخاطب را جلب کند.

یکی از مفید ترین روش ها برای دستیابی به این نکته مهم، بررسی دقیق نحوه خوانده شدن یا اسکن یک صفحه وب است. به عنوان مثال محققان در گروه نیلسن نورمن، از ردیابی نگاه استفاده کردند تا نشان دهند که در وب سایت های پر متن، خوانندگان اغلب از بالا به پایین می روند و آیتم های بزرگ تر و مهم تر را با نوعی الگوی F مانند، اسکن می کنند. به علاوه، الگوهای اسکن اغلب دو یا سه کلمه را در خط در نظر می گیرند و این بدان معنا است که خوانندگان شما، فقط به چند کلمه اولِ چند جمله اولِ صفحه فرود توجه می کنند.

به جز الگوی اسکن F، الگو های E، L و Z-scan هم وجود دارند که اغلب مربوط به صفحات تصویر محور هستند.

طراحی لندینگ پیج

 • کاربر را در اولیت اول خود قرار دهید.

هنگام طراحی لندینگ پیج، توجه به کاربر، مهم ترین نکته است! یک صفحه فرود زیبا، با عناصر متحرک و جذابیت های بصری، می تواند ذهن مخاطب را درگیر کند. همین یکی از موارد افزایش بازدید سایت است و برای دستیابی به این هدف نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • مطمئن شوید که وبسایت شما انگیزشی و تعامل برانگیز باشد: از آنجا که امروزه، اکثر کاربران صرفاً از طریق تلفن همراه خود به اینترنت دسترسی دارند، صفحات فرود واکنشی یا تعامل برانگیز، بیش از پیش اهمیت یافته اند. به خاطر داشته باشید که شکستن قالب های تکراری و خلق ایده های جدید، می تواند جداً وسوسه برانگیز باشد.
 • خوانا و رسا بودن محتوا را جدی بگیرید: هیچ چیز، بیش از یک محتوای روان، قابل درک و حرفه ای، نمی تواند مانع از خروج مخاطب از صفحه فرود شما شود. به علاوه رعایت تضاد رنگ و طراحی مناسب نیز در خوانا بودن یک متن و به دنبال آن، جلب رضایت کاربر، نقش بسزایی دارند.
 • چشم نواز باشید!
این مطلب رو حتما ببینید:
رابط کاربری UI چیست؟ بررسی تفاوت UI و UX، یکبار برای همیشه!

با توجه به اینکه امروزه Landing Page برای انواع صنایع و مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد، باید در طراحی لندینگ پیج خود واقعاً برجسته عمل کنید تا در این رقابت موفق باشید. چه از لحاظ زیبایی شناسی و چه ارائه یک کپی قوی!

تمام موارد یاد شده نه تنها در تبدیل بازدید کننده به مشتری تاثیر بسیاری دارند، بلکه روی سئو سایت و افزایش بازدید سایت شما نیز تاثیر بسزایی دارند. پس از آن ها غافل نشوید.

سوالات متداول
 • عناصر اصلی Landing Pages کدام هستند؟

صفحه فرود معمولاً شامل ۵ عنصر اصلی: ارائه پیشنهاد، فرم جمع آوری اطلاعات، فراخوان عمل، محتوا، چیدمان صفحه و المان های گرافیکی می شود؛ و هر یک از این عناصر باید در طراحی لندینگ پیج مؤثر مورد توجه قرار گیرند.

 • آیا طراحی لندینگ پیج برای صفحات موبایل یا دسکتاپ متفاوت است؟

بله؛ اگر قصد طراحی لندینگ پیج پر بازدیدی را دارید، در نظر داشته باشید که برخی از قالب های از پیش طراحی شده، برای همه اندازه های صفحه نمایشگر بهینه نشده اند. بنابراین، پیش از شروع فعالیت صفحه فرود خود مطمئن شوید که آنچه طراحی کرده اید، برای استفاده روی انواع دستگاه ها (موبایل، تبلت و دستکاپ) پاسخو است.

 • آیا طراحی اصولی لندینگ پیج تنها کاری است که باید انجام دهیم؟

مسلماً این ادعا اغراق آمیز به نظر می رسد. واقعیت این است که فراتر از طراحی لندینگ پیج مؤثر، شما همچنین به یک استراتژی بازاریابی قوی و تست A/B نیز برای ارتقای صفحه فرود خود نیاز دارید. اما در اصل، قبل از هر اقدام دیگری، آموزش طراحی لندینگ پیج کاربردی، ضروری است.

۵/۵ - (۴ امتیاز)


برچسب ها: دانستنی های وب

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما

 1. شیما براتی گفت:

  واقعا مقاله هاتون از نظر محتوایی تکمیل ترین محتواییه که همیشه پیدا میکنم،
  منم اتفاقا یک رپورتاژ توی مجله اقتصاد آفرین خودم که درباره همین موضوع توضیح میداد، یکی از کاربران نوشته بود از تورمجازی و ویدیو هم استفاده کنید که به نظرم خیلی میتونه مفید و برای کاربر مفید باشه 👌😍