اینترنت، امروزه پیش از هر زمانی، در زندگی ما ایفای نقش می کند. همه ما به صورت پیوسته و مداوم با اینترنت و سرویس های نشات گرفته از آن، سر و کار داریم و امور مختلفی را به وسیله آن انجام می دهیم. این موارد، از امور شخصی گرفته تا شغل ما و خریداری کالاها را شامل می شوند. بنابر اهمیت این موضوع، به وضوح می توان دریافت که شرکت های ارائه دهنده سرویس ها و خدمات مختلف، بیش از هر زمان دیگری به مقوله هایی مانند طراحی سایت مدرن و ادغام آن با بهینه سازی موتور جستجو که به SEO (سئو سایت ) معروف است، اهمیت داده و انجام این مورد مهم را از اولویت های برنامه های دیجیتال خود می دانند.

در ادامه تصمیم داریم از قدم اول شروع نماییم تا بدانیم طراحی یک وب سایت مدرن، باید به چه صورت انجام شده و از چه ویژگی هایی برخوردار باشد.

طراحی سایت مدرن

چرا طراحی سایت مدرن، اهمیت بسزایی دارد؟

این روزها، تصویر ذهنی یا همان Brand Image، از جمله گزینه هایی است که می تواند در موفقیت و پرفروغ بودن یک برند نوپا و حتی با تجربه و قدیمی، بسیار پر اهمیت و تعیین کننده باشد. این موضوع، در طراحی وب سایت آن برند و یا شرکت هم بسیار حیاتی است. بدین صورت که یک کاربر و یا مصرف کننده، اگر به وب سایتی مراجعه می کند، تمایل دارد تا در برخورد اول، با یک وب سایت دوستدار کاربر که در طراحی آن خلاقیت به کار رفته، سر و کار داشته باشد.

همین مقوله، باعث جذب کاربر شده و در ادامه نیز، یک وب سایت مدرن، اگر منوی ساده ای داشته باشد، شخص زمان بیشتری را در آن گذرانده و مشتری همیشگی آن خواهد شد. در ادامه، آن وب سایت، به لیست موارد مورد علاقه کاربر اضافه خواهد شد و تصویر ذهنی مطلوبی از آن در ذهن فرد شکل خواهد گرفت.

چالش های مهم جهت طراحی وب سایت

طراحی سایت مدرن، از نیازهای اساسی هر برند و یا شرکتی است که می خواهد در بیزینس خود موفق باشد. زیرا ما در عصر اینترنت و شبکه های مجازی زندگی می کنیم. به همین دلیل، آن برند باید از خود بپرسد که دقیقاً چه می خواهد. به عبارتی، قبل از طراحی سایت، باید خود را به چالش بکشد. به عنوان مثال، این موارد می توانند قبل از طراحی سایت، مطرح شوند:

 • انگیزه و هدف نهایی از طراحی سایت چیست؟
 • چه کسانی می توانند به عنوان مخاطبین سایت در نظر گرفته شوند؟
 • ارکان های اساسی کسب و کار کدامند و چگونه به کاربر معرفی خواهند شد؟
 • وجه تمایز و تشخیص برند از رقبا کدام است؟
 • چرا افراد باید شما و وب سایت شما را انتخاب کنند؟
 • چه مدت زمانی را برای طراحی سایت مدرن در نظر گرفته اید؟
 • از وب سایت خود چه انتظاراتی دارید؟
 • و…
این مطلب رو حتما ببینید:
نکات مهم قبل از سفارش طراحی سایت ! چه موضوعاتی را حتما باید بدانیم؟!

چالش های طراحی سایت مدرن، چه امکاناتی را برایمان فراهم می کنند؟

با پرسش سوالات فوق، می توان یک طوفان فکری ایجاد کرده و در ادامه به نتایج اولیه مطلوبی هم دست پیدا کنیم. بدین صورت که بین طراح سایت مدرن و شما، یک ارتباط موثر و هدفمند و البته درک صحیح، شکل خواهد گرفت و به موارد ذیل می توان دست پیدا کرد:

 • ایجاد یک ارتباط و درک مطلوب در خصوص بیزینس و کسب و کار
 • شناخت مخاطبان و کاربران وب سایت
 • شناخت نیازها و انتظارات مخاطبان وب سایت
 • پایه ریزی طراحی وب سایتی منطبق بر کسب و کارهای آنلاین
 • آینده نگری در خصوص کسب و کارهای آنلاین

طراحی سایت مدرن، بر چه اساس و نوعی است؟

سایت های گوناگون، انواع مختلفی هم دارند که هر کدام بر اساس نیازها و هدف هایی ساخته شده اند. یک سایت، ممکن است تنها جنبه شخصی داشته باشد و سایت دیگری از نوع شرکتی باشد. سایت فروشگاه به طور حتم با سایت خبری، متفاوت خواهد بود. بنابراین، شما باید در خصوص نوع سایت، طراحی های گرافیکی، امکانات، محتوای موجود در سایت و در نهایت، بهینه سازی موتور جستجو (SEO)، هدفگذاری های متعددی انجام دهید.

حتی شما از انواع سیستم های مدیریت محتوا و یا زبان های برنامه نویسی (php، جاوا اسکریپت ، پایتون و …) می توانید برای طراحی استفاده کنید.

جالب است بدانید مدتی است طراحی سایت با react هم بسیار مورد توجه قرار گرفته و نیازهای عده کثیری از متقاضیان سایت های مدرن را برطرف کرده است.

معرفی تکنیک های طراحی سایت مدرن

حال که با اصول اولیه و چالش های اصلی تا حدودی آشنا شده ایم، در این بخش، به معرفی تکنیک های طراحی سایت مدرن پرداخت و آن ها را به اختصار توضیح خواهیم داد:

 • قابلیت هماهنگی با گوشی های هوشمند تلفن همراه و تبلت:

جالب است بدانید که بیش از ۷۰ درصد از ترافیک سایت ها، به گوشی های هوشمند تعلق دارد. به همین دلیل، در طراحی سایت، حتماً باید به قابلیت هماهنگی سایت با گوشی های هوشمند، توجه ویژه ای شود.

 • سرعت بالای سایت:

سرعت بالای بارگذاری سایت باعث می شود تا رتبه آن سایت در گوگل بالا برود. این مورد یکی از مهمترین موارد سئو تکنیکال است!

 • برخورداری از طرح و نقشه مرتب:

در طراحی سایت مدرن، باید به این موضوع دقت شود که سایت از نقشه منظم و اصولی سود ببرد. بنابراین، کاربر و مخاطب می تواند به خوبی سایت را مرور کرده و به بخش های مورد نظر خود دسترسی راحتی داشته باشد. این امر، به دریافت امتیاز بالای سایت در محبث سئو منجر خواهد شد.

 • محتوای حرفه ای و کاربردی:
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت لوازم پزشکی ! یک فروشگاه پول ساز در سال ۲۰۲۳

یک سایت مدرن باید بتواند تا با کلمات و جملات مناسب، با مخاطب خود به خوبی ارتباط برقرار کند؛ این یعنی همان محتوای خوب و مناسب. یعنی اینکه با این محتوا شما می توانید تا تصویر ذهنی برندتان را به مخاطب شناسانده و در خصوص بیزینس خود با وی صحبت کنید.

طراحی سایت مدرن

 • برخورداری از تجربه کاربری قدرتمند:

این روزها، تجربه کاربری (UX) به گزینه جداناپذیر سایت ها تبدیل شده است. بنابراین، در طراحی سایت مدرن باید به این موضوع اهمیتی دو چندان داده شود. در تعریف UXاینگونه آمده است که مجموعه از تفکرات، عمل ها و احساسات مخاطب در خصوص به کارگیری یک کالا و سرویس ویژه است. بدین صورت که در ارتباط فرد با کامپیوتر، یک سری موارد مهم و کاربردی و البته پرمعنی برای مخاطب لحاظ می شود که از نظر احساسی و عاطفی، بر وی تاثیر می گذارد. با یک UX خوب، می توان مخاطب در تمامی زمینه های مرتبط به سایت، تجربه ای راحت، دلنشین و با کارایی بالا داشته باشد.

 • طراحی مناسب در خصوص عناصر گرافیکی:

در طراحی سایت مدرن، موارد گرافیکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. یک وب سایت حرفه ای می باید تا از خلاقیت های گرافیکی بهره برده و در عین حال، شکلی ساده و قابل دسترس داشته باشد. در این خصوص، خیلی از عناصر در ایجاد یک طراحی شیک و ساده نقش دارند: فونت مورد استفاده، رنگ، نوع برجستگی نوشته ها، فاصله ها، هماهنگی بین رنگ ها، لوگو و… در طراحی سایت، زمانی نتیجه مطلوب حاصل می شود که یک ترکیب مناسب از گرافیک و اصول برنامه نویسی به وجود آید. در یک کلام، اگر سایت شما گرافیک مطلوب و حرفه این نداشته باشد، نه مخاطب جذبتان می شود و نه رتبه سایت شما در گوگل بالا می رود.

 • برقراری امنیت در سایت:

 بدون شک، اگر هر سایتی از تمامی عناصر مهم در طراحی برخوردار شده اما امنیت آن ایجاد نشده باشد، نمی توان موفقیتی در جذب مخاطب و رتبه گوگل برای آن متصور بود. امنیت در یک سایت یعنی عواملی که باعث می شوند تا با به کارگیری آن ها، میزان امنیت سایت تا بالاترین رده ممکن افزایش یافته و از طرفی، قابلیت نفوذ به آن، تا حد امکان کاهش یابد. البته، موارد دیگری هم وجود دارند که در نهایت به امنیت سایت منجر می شوند: امنیت های مربوط به سرور، شبکه، اینترنت، سیستم عامل، نرم افزار و مواردی که در شالوده یک سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

 • بهینه سازی برای موتورهای جستجو:

تکرار این اصطلاح در این مطلب، نشان دهنده اهمیت آن است. این بدان معنی است که حتی اگر سایت شما از همه لحاظ فوق العاده طراحی شود، اما کسی نتواند به آن دسترسی داشته باشد و پیدایش کند، آن وقت این سایت چه سود و منفعتی برای شما خواهد داشت؟ اما اگر تمامی زیرساخت های لازم سئو انجام شود و محتوای مناسبی هم داشته باشد، آن وقت ربات های گوگل، ترافیک ها و بازدیدهای پرشماری را به سمت سایت شما می فرستند.

 • برخورداری از بخش چت:
این مطلب رو حتما ببینید:
گوگل تگ منیجر و آموزش کامل نصب آن! چرا باید از این ابزار استفاده کنیم؟

اگر شما بتوانید در زمان جستجو در سایت، همان لحظه هم سوالات خود را بپرسید، در اینجا یک ارتباط موثر انجام شده است. چت آنلاین (Live Chat) به نوعی می تواند جایگزین تماس تلفنی و ایمیل شود که در نهایت افزایش میزان بهره وری سایت و کاهش هزینه و زمان، از جمله مزایای آن خواهند بود.

 • ارتباط آسان سایت با شبکه های اجتماعی:

این روزها، رشد شبکه های اجتماعی بیش از هر زمان دیگری به شدت افزایش یافته و همگان به این موارد اهمیتی دوچندان می دهند. بنابراین، در طراحی سایت مدرن می باید تا به ارتباط آسان سایت با شبکه های اجتماعی و به اشتراک گذاشتن محتوای سایت در این بخش ها، اهمیت ویژه ای داده شود.

 

جمع بندی

در بخش های فوق، در خصوص چالش ها، هدف ها و چرایی ها و در نهایت معرفی تکنیک های طراحی سایت مدرن، سخن گفتیم. باید پذیرفت که یک سایت حرفه ای و مدرن، از جهات بسیاری با سایت معمولی متفاوت است؛ زیرا یک سایت معمولی، چندان هزینه ای برای طراحی آن انجام نشده و هدفگذاری مشخصی هم در آن انجام نمی شود. اما از سوی دیگر، در طراحی یک وب سایت مدرن و حرفه ای، تمامی بخش ها و اجزا، بر اساس اهداف از پیش تعیین شده و آینده نگری، طراحی و ساخته می شوند و به طور حتم در خصوص انجام این موارد، افکار متعددی وجود داشته و هزینه های قابل توجهی نیز پرداخت شده است.

سوالات متداول
 • چرا طراحی سایت مدرن، اهمیت بسزایی دارد؟

زیرا تصویر ذهنی یک برند مهم بوده و این مورد می‌تواند با ایجاد یک سایت مدرن و حرفه ای، به مخاطب القاء گردد.

 • چالش‌های طراحی سایت مدرن، چه امکاناتی را برایمان فراهم می‌کنند؟

ایجاد ارتباط و درک مطلوب کسب و کار، شناخت مخاطبان سایت، شناخت نیازها و انتظارات مخاطبان سایت، پایه ریزی طراحی سایت منطبق بر کسب و کارهای آنلاین، آینده نگری در خصوص کسب و کارهای آنلاین

 • چرا مقوله سئو در طراحی سایت مدرن، از اهمیت بالایی برخوردار است؟

اگر سایت از همه لحاظ فوق العاده طراحی شود، اما کسی نتواند پیدایش کند، سایت سود و منفعتی برای شما خواهد داشت؟ اما اگر تمامی زیرساخت‌های لازم سئو انجام شود و محتوای مناسبی هم داشته باشد، آن وقت ربات‌های گوگل، ترافیک‌ها و بازدیدهای پرشماری را به سمت سایت شما می فرستند.

۵/۵ - (۳ امتیاز)


برچسب ها: دانستنی های وب

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *