در تعریف کیورد استافینگ باید بگوییم یک استراتژی بهینه‌سازی موتورهای جستجو به شیوه «بلک هت» یا قرار دادن یک کلمه کلیدی هدف به دفعات در یک صفحه برای فریب موتورهای جستجو است.

با آن‌که این روش در روزهای ابتدایی برای بسیاری از کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک سودمند بوده است، اما حالا سایت‌هایی که از آن استفاده می‌کنند با جریمه گوگل مواجه می‌شوند. بنابراین دیگر یک روش موثر برای افزایش رتبه‌بندی نتایج جستجو نیست و متخصصان سئو وایت هت از آن استفاده نمی‌کنند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا کیورد استافینگ و اثرات آن را بیشتر بررسی کنیم.

تاریخچه‌ای مختصر از کیورد استافینگ

کیورد استافینگ یک استراتژی متداول برای سئو در دهه ۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ بود، یعنی زمانی که گوگل و سایر موتورهای جستجو تاکید زیادی روی مطابقت کلمات کلیدی داشتند. از جمله تکنیک‌های این روش باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • استفاده از پاراگراف‌هایی که لیستی از اصطلاحات کلیدی متفاوت را در خود داشتند. این پاراگراف‌ها معمولا مرتبط با یکدیگر یا خوانا نیستند و هدف از آن‌ها تنها استفاده متعدد و تا جای ممکن از کلمات کلیدی در یک صفحه است تا تعداد بازدیدها از آن صفحه افزایش یابد.
  • تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در یک متن، با وجود تجربه غیرطبیعی و غیرکاربرپسندی که به همراه خواهد داشت.
  • مخفی کردن کلمات کلیدی با تغییر دادن رنگ فونت آن‌ها مطابق با طراحی پس‌زمینه سایت.

کیورد استافینگ زمانی که گوگل الگوریتم‌های جستجویی خود را برای مقابله با این عمل و جریمه کردن آن به‌روزرسانی کرد، از لیست تکنیک‌های سئو کلاه سفید کنار گذاشته شد. گوگل تقریبا هر سال ۵۰۰ تا ۶۰۰ تغییر در الگوریتم‌های خود ایجاد می‌کند که هدف بسیاری از آن‌ها مقابله با تکنیک‌های مشابه در سئو کلاه سیاه است که قصد دارند نتایج جستجو را دستکاری کنند.

تاریخچه‌ای مختصر از کیورد استافینگ

خطرات استفاده از تکنیک کیورد استافینگ

زمانی که رتبه یک سایت در صفحات نتایج جستجوی گوگل افت پیدا کند، به این معنا است که مشتریان بالقوه کمتر احتمال دارد تا با سایت شرکت یا کسب‌وکار شما آشنا شوند. در دنیایی که ۱۴ درصد مردم آن هر روز از اینترنت برای یافتن کسب‌وکارهای محلی استفاده می‌کنند، چنین خطری واقعا ضرر قابل توجهی را برای هر شرکتی به همراه می‌آورد.

جدا از جریمه گوگل، تکیه به کیورد استافینگ خطرات دیگری نیز دارد. به‌عنوان مثال، نرخ پرش سایت شما را افزایش خواهد داد و مشتریان احتمالی خود را بیشتر از دست می‌دهید. اگر از نظر کاربران صفحه سایت شما تنها با کلمات کلیدی اسپم شده و فاقد محتوای خوانا، آموزنده و تعاملی باشد، بعید است در سایت شما بمانند.

این مطلب رو حتما ببینید:
آموزش سرچ کنسول جدید در آپدیت ۲۰۲۴ گوگل!

در نهایت اگر قصد دارید با مشتریان و کاربران اینترنتی تعامل برقرار کنید، کیورد استافینگ به شانس موفقیت شما لطمه خواهد زد. نه تنها لیست کردن کلمات کلیدی با تولید محتوای بی‌همتا و تعاملی مغایرت دارد، بلکه به اعتبار کسب‌وکار شما در بین مشتریانتان لطمه خواهد زد و از نظر آن‌ها سایت شما اسپم است.

استراتژی‌های بالقوه برای استفاده از کلمات کلیدی

این باور در بین عموم کارشناسان سئو وجود دارد که چگالی کلمه کلیدی شاخص مهمی برای افزایش رتبه یک صفحه در نتایج جستجوی گوگل است. به عبارت دیگر یک عدد جادویی برای درصد کلمات کلیدی به نسبت مجموع کلماتی وجود دارد که متن یک صفحه را تشکیل می‌دهند. اما این‌ باور اشتباه است.

در حقیقت، بهترین استراتژی این است که از خود بپرسید استفاده از یک کلمه کلیدی و موقعیت آن در متن طبیعی و در راستای خوانایی مطلب است یا نه. به عبارت دیگر تنها با این هدف که چگالی کلمه کلیدی مورد نظر را به عدد خاصی برسانید، نباید از آن استفاده کنید.

همچنین باید مطمئن شوید که آن کلمه کلیدی قابل استفاده است. همچنین به آن کلمه یا اصطلاح یک لینک مرتبط و مفید دهید که برای خواننده سودمند باشد تا بتوانید شانس خود را برای افزایش رتبه در نتایج جستجوی گوگل بالا ببرید.

کیورد استافینگ استراتژی است که کسب‌وکارهای مدرنی که می‌خواهند جایگاه خود در گوگل را افزایش دهند، نباید از آن استفاده کنند. بلکه آن‌ها باید تمرکز خود را روی استفاده هوشمندانه‌تر از کلمات کلیدی بگذارند و برای تولید محتوایی تلاش کنند که تعامل برانگیز و الهام‌بخش مشتریان و خوانندگان سایتشان باشد.

چندین نکته برای استفاده صحیح از کلمات کلیدی

حالا که با تعریف کیورد استافینگ و خطرات آن آشنا شدید، شاید بپرسید چطور باید از کلمات کلیدی به‌شکل موثری استفاده کنید. در زیر ۳ نکته را در این رابطه توضیح دادیم.

چندین نکته برای استفاده صحیح از کلمات کلیدی

۱) برای هر پست و صفحه یک کلمه کلیدی اصلی را انتخاب کنید

اگر می‌خواهید در حوزه فعالیت خود به‌خوبی رتبه بگیرید، باید هدفتان را شناسایی کلمات کلیدی و بهینه‌سازی محتواهایتان براساس آن بگذارید. اگر مطمئن نیستید مخاطبانتان دنبال چه اصطلاحاتی می‌گردند، می‌توانید از ابزارهایی مانند کیورد پلنر (Keyword Planner) استفاده کنید.

این مطلب رو حتما ببینید:
گوگل لایت هاوس (google lighthouse) چیست و چه کاربردی دارد؟!

این ابزار نشان می‌دهد اصطلاحات مورد نظرتان ماهیانه به‌طور میانگین چه‌قدر جستجو می‌شوند، سطح سختی رتبه گرفتن برای آن کلمه را مشخص می‌کند و عبارت‌های جایگزین را پیشنهاد می‌دهد.

توصیه می‌کنیم به جای تمرکز روی اصطلاحات یا کلمات کوتاه، هدف خود را روی کلمات طولانی بگذارید. هر چه عبارت انتخابی شما مشخص‌تر باشد، شانس بیشتری برای کسب رتبه بالاتر خواهید داشت.

اگر تازه سایت خود را راه‌اندازی کردید، کسب رتبه برای کلمات کلیدی بسیار رقابتی واقعا سخت خواهد بود. بنابراین اغلب بهتر است اصطلاحات جستجویی با محبوبیت کمتر را هدف قرار دهید. همچنین از چندین کلمه یا اصطلاح مشابه برای چندین صفحه استفاده نکنید، چون موتورهای جستجو ممکن است ندانند کدام یک را ابتدا کراول کنند.

توجه کنید که می‌توانید کلمات کلیدی ثانویه، مترادف‌ها یا عبارت‌های طولانی مرتبط را نیز اضافه کنید. استفاده از این راهکارها نتیجه‌گیری شما از سئو را بهتر خواهند کرد. چون نیت و هدف متن صفحه شما را نشان می‌دهد و بنابراین به موتورهای جستجو در درک محتوای صفحه و ایندکس سایت خود کمک می‌کنید. از طرفی متن شما به‌ مراتب طبیعی‌تر خواهد بود.

پلاگین‌های سئو وردپرس مانند Rank Math می‌توانند کمک کنند پست‌های خود را تقریبا با استفاده از کلمات کلیدی نامحدود بهینه کنید. گرچه دقت کنید که استفاده از کلمات بیشتر الزاما بهتر نیست و حتی می‌توانید با هدف قرار دادن یک عبارت جستجویی، نتایج عالی را به‌دست آورید.

۲) از کلمات کلیدی در جای درست استفاده کنید

زمانی که کلمه کلیدی کانونی خود را شناسایی کردید، مطمئن شوید که هدفمند از آن استفاده می‌کنید. معمولا بهتر است این کلمه را در مکان‌های زیر به‌کار ببرید:

  • عنوان پست یا صفحه
  • حداقل در یکی از زیر عناوین‌ها
  • توضیحات متا
  • اولین پاراگراف متن
  • تقریبا در نزدیک صفحه یا در بخش نتیجه‌گیری
  • حداقل در آلت تگ یکی از تصاویر

دقت کنید که متن نوشته شما حداقل باید ۳۰۰ کلمه باشد. در غیر این صورت موتورهای جستجو نمی‌توانند کیفیت محتوای شما را ارزیابی کنند. پست‌های کوتاه نشان می‌دهند که محتوای شما برای خوانندگان بالقوه ارزش کمی دارند، بنابراین عاقلانه‌ است در بلاگ خود از مقاله‌های طولانی استفاده کنید.

۳) برای انسان بنویسید نه ربات‌ها

در پایان به یاد داشته باشید محتوای شما باید برای انسان‌ها و نه فقط موتورهای جستجو، جذاب باشد. با آن‌که بهترین تصمیم پیروی از استانداردهای سئو است اما توجه کنید که کیورد استافینگ یا استفاده بدون دقت از کلمات کلیدی، محتوای شما را در دید یک انسان طبیعی نشان نمی‌دهد.

این مطلب رو حتما ببینید:
hotjar چیست؟ معرفی کامل تمام امکانات و مزیت های هاتجر !

تجربه کاربری مثبت یک شاخص مهم در کسب رتبه است، بنابراین توصیه می‌کنیم دانش خود از کپی رایتینگ را بالا ببرید. به‌طور کلی باید به‌نحوی از کلمات کلیدی خود استفاده کنید که هماهنگ با سایر متن مقاله شما باشند، به جای این‌که از آن‌ها طوری استفاده کنید که معنا ندهند.

بدون تردید بازدیدکنندگان سایتتان اگر نتوانند محتوای آن را به‌درستی و به‌راحتی بخوانند، آن را ترک می‌کنند. بنابراین بهتر است یا تولید محتوای قابل فهم و ارزشمند که پاسخ سوال‌های آن‌ها را دهد، کاربران را درگیر کنید.

سخن نهایی

کیورد استافینگ شاید یک راه‌حل جذاب برای مشکلات سئوی سایتتان به نظر برسد. این تکنیک روی کاغذ می‌تواند سایت شما را بیشتر در معرض دید موتورهای جستجو قرار دهد. اما ضررهای آن از منفعتش بیشتر است و بنابراین نباید در استفاده از کلمات کلیدی افراط کنید.

در مطلب بالا کیورد استافینگ را تعریف کردیم و اثر منفی که می‌تواند روی سایتتان داشته باشد. فراموش نکنید گوگل خیلی راحت می‌تواند استفاده غیرطبیعی از یک کلمه یا اصطلاح کلیدی را تشخیص دهد و سایتتان را جریمه کند.

جدا از آن، استفاده بیش از حد کلمات کلیدی به معنای کاهش خوانایی محتوایتان و تاثیرگذاری منفی روی تجربه کاربری سایتتان و افزایش نرخ پرش آن است.

سوالات رایج

کیورد استافینگ چیست؟

این اصطلاح به معنای استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در صفحات یک سایت برای دستکاری رتبه‌بندی یک سایت در نتایج جستجوی گوگل است. اثرات آن را در این مطلب توضیح دادیم.

آیا افراط در استفاده از کلمات کلیدی در سئو بد است؟

کیورد استافینگ یک ترفند قدیمی است که در گذشته سئوکاران با استفاده از آن موتورهای جستجو را گول می‌زدند تا رتبه سایت را افزایش دهند. اما امروزه موتورهای جستجو هوشمندتر شدند و با تشخیص این موضوع، سایت هدف را جریمه می‌کنند.

تعداد کلمات کلیدی که باید استفاده کنیم، چه‌قدر باید باشد؟

چگالی ایده‌آل کلمات کلیدی که برای موتورهای جستجو و خوانندگان مطلوب بوده، حدود ۲ تا ۵ درصد کل متن است. حتی در مقاله‌های طولانی‌تر بهتر است بیشتر از ۲۰ مرتبه در هر صفحه، از یک کلمه کلیدی استفاده نکنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *