اپلیکیشن ورزشی

طراحی اپلیکیشن ورزشی ، امکانات٬ قابلیت ها و تعرفه طراحی آن (۲۰۲۳)

 • 17 اسفند 1399
 • بروزرسانی: ۱۲ دی ۱۴۰۱
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 1930 بازدید


یکی از راهکار هایی که با انجام آن می‌توانید مخاطب‌های زیادی را جذب کنید طراحی اپلیکیشن ورزشی است. انجام ورزش و تمرینات تناسب اندام، به بخشی از زندگی روزمره افراد تبدیل شده است. ورزش کردن باعث می شود تا سبک زندگی سالم تری داشته باشیم. ورزش نه تنها بر فیزیک ما بلکه بر روحیه ما نیز تاثیر می گذارد. متاسفانه با بالا رفتن حجم کارهای معمول و همچنین وضعیت فعلی اپیدمی به وجود آماده، همه افراد وقت کافی برای رفتن به ورزشگاه را ندارد. در نتیجه یک راه حل مناسب می تواند استفاده از اپلیکیشن های ورزشی باشد. اگر قصد دارید تا ساخت اپلیکیشن ورزشی خود را آغاز کنید باید نکاتی را مدت نظر داشته باشید. در این محتوا به این نکات و روند طراحی اشاره خواهیم کرد.

چرا  اپلیکیشن ورزشی طراحی کنیم؟

برنامه های تناسب اندام کمک می کنند تا افراد عملکردهای خود را بررسی کرده و در زمان هایی که راحت هستند به ورزش بپردازند. با درک تاثیر قابل توجه این فعالیت ها در زندگی روزمره کاربران، طراحان تمام تلاش خود را می کنند تا اپلیکیشن تناسب اندام کامل و به روزی ایجاد کنند. محتوای امروز به صفحات رایج و عناصر رابط کاربری ضروری در اپلیکیشن های ورزشی اشاره خواهد داشت.

المان های صفحه اول

افرادی که به دنبال ورزش و تناسب اندام هستند، همیشه به دنبال فعالیت های بدنی مختلفی می گردند. برنامه های تناسب اندام این امکان را می دهند تا کاربران میزان فعالیت روزانه آن ها را بررسی و ردیابی کند. اپلیکیشن های ورزشی نیز با توجه به میزان جستجو کاربر در مورد ورزشی خاص پیشنهاداتی را در صفحه اول ارائه خواهد داد. برای ایجاد رابط کاربری برای صفحه اول باید فعالیت ها و ورزش ها را در نظر بگیرید. اگر اپلیکیشن شما مختص تناسب اندام است مواردی که باید در نظر بگیرید: ردیابی میزان تحرک کاربر و همچنین اندازه گیری زمان استفاده در طول روز خواهد بود.

طراحی اپلیکیشن ورزشی

اطلاعات مربوط به فعالیت کاربران اغلب به صورت نمودارهای مختلف به صورت بصری ارائه می شود. همچنین طراحان اغلب از نمادهای سفارشی برای نشان دادن هر نوع فعالیت استفاده می کنند. همین مسئله باعث می شود تا صفحه نمایش تمیز و شسته و رفته به نظر برسد.

این مطلب رو حتما ببینید:
کارآفرینی چیست؟ تکنیک های تبدیل به یک کار آفرین موفق!

برای اپلیکیشن های ورزشی در ابتدا آخرین اطلاعات و اخبار ورزشی در اختیار کاربران قرار گیرد. پس از مدتی استفاده با توجه به میزان جستجوی افراد، عناصر صفحه اول به صورت خودکار مطالب مرتبط با علاقمندی کاربر را نشان دهد.

امکانات شخصی سازی

یکی از مواردی که طراحان و صاحبان کسب و کار می توانند از طریق اپلیکیشن های ورزشی از آن کسب درآمد کنند، امکانات شخصی سازی است. به خصوص برنامه های تناسب اندام؛ چرا که این برنامه در واقع مربی جیبی است و صفحه های شخصی سازی و ورود اطلاعات اولیه باعث می شود تا تمریناتی مناسب با فرد آماده شود. در مورد افزایش در آمد با طراحی و انتشار اپلیکیشن برای کسب و کار میتوانید در مقالات ما درباره این موضوع مطالعه نمایید

به طور معمول این اپلیکیشن ها می توانند از طریق برنامه های دیگر مانند گوگل (در صورت رضایت کاربر) اطلاعات خود را بدست اورند. معمولا اطلاعات شخصی شامل سن، جنس، وزن و قد برای تعریف وضعیت جسمی کاربر استفاده می شود. ایجاد یک پروفایل باعث می شود تا کاربران به راحتی اطلاعات لازم را برای شخصی سازی نمایه فراهم کنند.

همین مسئله را باید در طراحی اپلیکیشن ورزشی در نظر بگیرید. برای مثال اگر کاربری به گروه ورزشی خاصی علاقمند است و قصد دارن آن را دنبال کند باید بتواند در نمایه خود آن را اضافه کرده و اخبار مرتبط با آن تیم را بدست آورد.

طراحی اپلیکیشن ورزشی

با این حال دقت کنید در صفحه مشخصات اطلاعات غیر ضروری بارگیری نشود چرا که رابط کاربری آشفته به نظر خواهد رسید.

همچنین می توان در طراحی اپلیکیشن ورزشی، ابتدا بخش های از امکانات شخصی سازی را همراه با تبلیغات کوتاه در اختیار کاربران قرار داد تا در صورت رضایت اقدام به خریداری کنند.

عوامل تاثیر گذار بر فعالیت ها

همانطور که گفتیم میزان فعالیت های روزمره افراد باید دریافت شود تا میزان فعالیت در طول هفته نیز مشخص گردد و در انتها گزارش از روند پیشرفت به کاربران ارائه شود.

در زیر مجموعه آن صفحات مختلفی وجود خواهد داشت از جمله:

 • صفحه ضربان قلب
 • صفحه ردیابی خواب
 • صفحه کالری
 • صفحه برنامه ریزی
 • نمایش پیشرفت
 • صفحه نمایش اهداف
این مطلب رو حتما ببینید:
مراحل طراحی وب اپلیکیشن و بررسی تمام مراحل آن

صفحه ضربان قلب

قلب موتوری است که به بدن ما امکان زندگی و عملکرد را می دهد، بنابراین مهم است که روزانه وضعیت آن را دنبال کنیم. بسیاری از برنامه های ورزشی می توانند به دستگاه های مختلفی وصل شده یا به طور مستقیم نبض را اندازه گیری کند. رابط کاربری این بخش باید حداقل عناصر را داشته و بسیار ساده باشد. پیشنهاد می کنیم طراحی اپلیکیشن ورزشی از رابط کاربری انیمیشنی ساده برای ضربان استفاده کنید.

اپلیکیشن موبایل ورزشی

صفحه ردیابی خواب

خواب مناسب تضمین کننده سلامت انسان است. ورزشکاران این موضوع را بهتر از دیگران می دانند و همیشه سعی می کنند زمان و کیفیت خواب خود را کنترل کنند. اپلیکیشن ورزشی اطلاعات جمع آوری شده را در طول یک شب شامل زمان و مراحل خواب نشان می دهد. چهار مرحله خواب وجود دارد: مرحله اول و دوم خواب سبک نامی‌ده می شوند، مرحله سوم خواب عمیق و مرحله چهارم خواب مجدد است. برنامه ها این مراحل را ردیابی می کنند و صبح کاربران می توانند آمار آن را مشاهده کنند.

صفحه کارلی

بسیاری افراد به میزان کالری که استفاده می کنند حساس هستند و وسواس زیادی دارند. به طور کل برای تناسب اندام باید کنترل میزان خوردن در طراحی اپلیکیشن ورزشی خود قرار دهید. همچنین نتایج مرتبط با سوخت و ساز کالری ها در طول ورزش را نیز در نظر داشته باشید.

برنامه های ورزشی خبری و اطلاع رسانی

اگر مخاطبانی که قصد دارید برایشان طراحی اپلیکیشن ورزشی کنید، دنبال کنندگان ورزش هستند، باید برخی موارد را به خاطر بسپارید.

ابتدا هدف خود را از ساخت برنامه تعیین کنید. آیا تنها یک ورزش خاص را قرار است دنبال کنید یا انواع ورزش ها قرار است در اپلیکیشن شما قابل دسترس باشد؟ آیا امکان پخش آنلاین و یا شنیدن گزارش های ورزشی و مشاهده کلیپ های بازی ها را میخواهید در اپلیکیشن خود قرار دهید؟

پس، قلم و کاغذی بردارید و اهداف و عناصری که می خواهید در اپلیکیشن شما وجود داشته باشد را بنویسید.

سپس باید به این مسئله توجه کنید که هر بخش چه وزنی و ابعاد خواهد داشت. شاید بخواهید اخبار بازی های در جریان را بزرگتر نمایش دهید و دیگر عناصر کوچکتر از آن جلوه کنند.

این مطلب رو حتما ببینید:
نحوه طراحی یک اپلیکیشن املاک موفق و کاربردی

مسئله مهم دیگر، رنگ بندی و فونت های مورد استفاده است. بهتر است این امکان وجود داشته باشد که کاربر بتواند رنگ پس زمینه روشن و یا تیره را انتخاب کند. افرادی هستند که در پس زمینه مشکی نمی توانند متن را به راحتی بخوانند. رابط کاربری شما باید تا حد ممکن دوستانه و راحت باشد. همچین فونت های بسیار کوچک و عجیب برای خواندن طولانی مدت مناسب نخواهند بود.

پس از آنکه از طراحی اولیه خود روی کاغذ مطمئن شدید، سپس آن را به دست یک طراح و برنامه نویس بسپارید. با طراحی خود همفکری و هماهنگی کنید و جزئیاتی را که مد نظر دارید در میان بگذارید و پیشنهادات طراح را نیز در نظر داشته باشید. از قالب های متداول نترسید چرا که این ظاهر و قالب ها میان کاربران جا افتاده است. می توانید اپلیکیشن های رقبای خود را بررسی کرده و ببینید چه نکاتی را فراموش کرده اند و در نسخه خود اعمال کنید. به معنای خود را متمایز از آنها نشان دهید.

در انتهای طراحی اپلیکیشن ورزشی نسخه بتای آن را تست کنید. از کاربران بازخورد بگیرید تا بتوانید ضعف های گفته شده را بهبود دهید. سپس نسخه نهایی را در بازار یا گوگل پلی آپلود کرده و پس از مدتی می توانید از طریق تبلیغات و همچنین امکانات شخصی سازی از طراحی اپلیکیشن ورزشی خود کسب درآمد کنید.

سوالات

اندازه صفحه اپلیکیشن را چطور مشخص کنیم؟

در این خصوص باید با طراحی و برنامه نویس خود هماهنگ کنید. امروزه اکثر اپلیکیشن ها به گونه ای طراحی میشوند تا با تمامی ابعاد گوشی همراه، تبلت و حتی نسخه دسکتاپ به طور خودکار هماهنگ شوند.

منظور از وزن هر عنصر چیست؟

برای مثال قصد دارید روی فعالیتی تاکید بیشتری داشته باشید، به طبع باید پر رنگ تر باشد و بیشتر به چشم بیاید، به این ترتیب وزن آن نسبت به دیگر عناصر صفحه بیشتر خواهد بود.

اپلیکیشن چند صفحه باید داشته باشد؟

این مسئله به هدف، بودجه و اطلاعاتی که قصد دارید در اپلیکیشن قرار دهید بستگی خواهد داشت. شما می‌توانید برای طراحی اپلیکیشن ورزشی از تجربه دیگران هم استفاده کنید.

۵/۵ - (۴ امتیاز)


برچسب ها: ایجاد کسب و کار

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *