سایت مپ چیست

سایت مپ چیست؟ چطور سایت مپ بسازیم و چه نیازی به آن داریم؟

 • 16 بهمن 1400
 • بروزرسانی:
 • بدون نظر
 • 9 دقیقه
 • 1490 بازدید


در دنیای امروز، فعالیت سایت ها و سئوی آن ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تأثیر مهمی در رونق کسب وکارها دارد. به عبارتی می توان چنین گفت که سایت هایی که بهینه سازی شده باشند دارای کیفیت بالاتری بوده و در نتایج موتورهای جستجو در رده های بالا قرار می گیرند. یکی از اقداماتی که در این زمینه باید انجام گیرد، تهیه سایت مپ است. این واژه برای افرادی که در زمینه طراحی سایت فعالیت دارند، اصطلاحی آشنا است؛ اما افرادی که در این حوزه اطلاعات آن چنانی ندارند احتمالاً ندانند سایت مپ چیست؟ به همین منظور این مقاله را به بررسی این مفهوم و آشنایی با تمامی جنبه های آن اختصاص داده ایم.

سایت مپ چیست

سایت مپ چیست؟

موتورهای جستجو برای این که بتوانند سایت ها را شناسایی کرده و آن ها را در نتایج خود، به کاربران معرفی کنند، باید نقشه راهی در دست داشته باشند. ازاین رو باید لیستی از وب سایت های فعال در حوزه های مختلف تهیه شده و در دسترس موتورهای جستجو قرار گیرد؛ این نقشه راه، همان سایت مپ است.

نقشه وب سایت ها برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ به کاربران معرفی شد و فایلی است که URL های سایت و لیست صفحات آن را در اختیار گوگل یا دیگر موتورهای جستجو قرار می دهد. در واقع می توان این اصطلاح را چنین معرفی کرد که سایت مپ، نقشه راهی برای موتورهای جستجو است.

این نقشه این امکان را به وجود می آورد تا موتور جستجو بتواند ساختار وب سایت ها را شناسایی کرده و صفحات مهم آن را به کاربران معرفی کند. در صورتی که بتوانید لیست کلیه صفحات وب سایت خود را با استفاده از نقشه سایت در اختیار موتور جستجو قرار دهید، خواهید توانست رتبه بهتری در میان نتایج این موتورها به دست آورده و تعداد بازدید کاربران از سایت را به صورت قابل توجهی افزایش دهید.

پس اگر قصد بهینه سازی و سئو سایت خود را دارید باید با سایت مپ کاملا آشنا باشید.

 

انواع سایت مپ چیست؟

از آنجایی که موتورهای جستجو هر روزه خزش پیدا کرده و وب سایت ها را بررسی می کنند تا قادر باشند اطلاعات به روزی را در اختیار کاربران قرار دهند، از سایت مپ استفاده می کنند. به همین جهت، استفاده از این نقشه در سایت ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و طراحان سایت با استفاده از انواع سایت مپ، اقدام به بهینه سازی محتوای سایت ها می نمایند.

این نکته را بدانید، عده ای فایل robots.txt را نیز همچون سایت مپ می دانند که این مورد کاملا اشتباه است! در مقاله جداگانه ای در این مورد توضیح کامل داده ایم اما خالی از لطف نیست که بدانید این فایل می تواند مکملی برای سایت مپ باشد اما هیچ گاه جای آن را پر نخواهد کرد!

یکی از مواردی که باید در پاسخ به این سؤال که سایت مپ چیست؟ مورد بررسی قرار گیرد، انواع آن است. این نقشه ها با توجه به ساختاری که دارند در دسته های زیر، تقسیم بندی می شوند:

 • سایت مپ RSS
 • سایت مپ TXT
 • سایت مپ XML
 • سایت مپ HTML
این مطلب رو حتما ببینید:
سئو محلی چیست (local seo) و چه تکنیک هایی دارد؟ (آپدیت ۲۰۲۲)

هر کدام از این نقشه ها دارای ویژگی های متمایزی بوده و با توجه به ساختاری که دارند در موارد مختلفی مورداستفاده قرار می گیرند؛ اما از میان این نقشه ها، سایت مپ های XML و HTML جزو موارد پرکاربرد هستند؛ به همین جهت نیز در ادامه، بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

سایت مپ XML چیست؟

یکی از پرکاربردترین انواع سایت مپ ها، سایت مپ XML است. این نقشه برای استفاده موتورهای جستجو طراحی شده و دارای ساختاری مهندسی شده و سازمان یافته است. در استفاده از این نقشه ها، نیازی نیست تا کاربران آن را مشاهده کنند. تمامی موتورهای جستجو که در حال حاضر وجود دارند از این پروتکل استفاده کرده و صفحات سایت ها را شناسایی می نمایند. برای استفاده از آن می توانید آن را در فایل Robots.txt آدرس دهی کرده و این امکان را به وجود آورید تا موتورهای جستجو به راحتی بتوانند صفحات سایت شما را شناسایی کرده و در نتایج خود قرار دهند.

حال که با پاسخ این سؤال که سایت مپ چیست؟ آشنا شدید، باید به این موضوع نیز اشراف داشته باشید که با توجه به محتویاتی که در سایت شما وجود دارد، موتور جستجو قادر به شناسایی پسوندهای مختلف است؛ بنابراین در صورتی که در سایت خود از پسوندهای HTML، Video، Image، Mobile و News استفاده می کنید، می توانید از این نقشه وب سایت استفاده کرده و به موتور جستجو کمک نمایید تا این پسوندها را شناسایی کند.

مزیت های استفاده از سایت مپ XML:

استفاده از سایت مپ XML در وب سایت، دارای مزیت های مختلفی است. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این نقشه کمک می کند تا موتور جستجو بداند که محتوای درون سایت در چه زمینه ای نوشته شده است.
 • این سایت مپ این امکان را به وجود می آورد تا پیغامی به موتور جستجو ارسال شود تا با خزش در سایت، محتوا در سایت، ایندکس گردد.
 • به روزرسانی محتوا در سایت توسط این نقشه به موتور جستجو اعلام می شود.
 • این نقشه به تعیین میزان اهمیت محتوای هر صفحه کمک می کند.
 • کمک به ایندکس شدن صفحات داینامیک
 • تعیین فاصله زمانی و دفعات تکرار به روزرسانی ها
 • کمک به ارتقای سرعت و دقت ایندکس سایت ها
 • ایجاد امکان دسترسی موتور جستجو به تمامی صفحات سایت
این مطلب رو حتما ببینید:
انکرتکست چیست و چطور از انکر تکست درست استفاده کنیم؟!

 

سایت مپ HTML چه ویژگی هایی دارد؟

در بررسی این که سایت مپ چیست، باید اشاره به مپ سایت HTML نیز داشته باشیم. یکی دیگر از پرکاربردترین انواع سایت مپ ها، سایت مپ HTML است. این نقشه وب سایت برای مشاهده کاربران، طراحی شده و بازدیدکنندگان وب سایت ها می توانند با استفاده از آن به صفحه موردنظر در سایت، دسترسی یافته و فهرستی از مطالبی که در این صفحه درج شده اند را در دست داشته باشند.

به این ترتیب با جستجوی کاربران در گوگل، صفحه موردنظر با استفاده از این نوع نقشه سایت در اختیار کاربر قرار گرفته و وی می تواند با بررسی موضوعات درج شده در فهرست مطالب این سایت، وارد صفحات آن شده و یا از سایت، خارج شود.

کاربرد سایت مپ

اهدافی که صاحبان سایت ها از طراحی و ایجاد این صفحات در اینترنت دارند، معرفی برند و محصولات خود و جذب بازدیدکننده است. به همین منظور نیز از تکنیک ها و روش های مختلفی استفاده می کنند تا بتوانند جایگاه خود را در بین نتایج موتورهای جستجو ارتقا دهند.

وظیفه موتورهای جستجو این است که نزدیکترین مطالب موجود در سایت ها به موضوعات موردنظر کاربران را پیدا کرده و آن ها را در اختیار کاربران قرار دهند. ازاین رو به صورت روزانه در سایت های مختلف خزش کرده و آن ها را به صورت قابل خواندن برای کاربران تبدیل می کنند. این امر زمانی امکان پذیر است که لیست مطالب موجود در وب سایت در اختیار این موتورها قرار گرفته باشد.

در این حالت، همان طور که در پاسخ به سؤال سایت مپ چیست، گفته شد، نقشه سایت با ارائه فهرست محتوای وب سایت، شرایطی را ایجاد می کند تا موتورهای جستجو با در دست داشتن لیست محتوای صفحات، به راحتی بتوانند مطالب موجود در آن ها را بررسی کرده و به هر آنچه برای پاسخ به کاربران نیاز دارند، برسند.

اطلاعات سایت مپ 

توجه داشته باشید که سایت مپ ها دارای اطلاعات مختلفی در مورد سایت هستند. در واقع این اطلاعات است که وجود آن ها را در هر سایتی، واجب می کند.

از جمله اطلاعات موجود در سایت مپ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • موقعیت محتوای موردنیاز در سایت
 • موضوع محتوا و اهمیت آن
 • محل قرارگیری هر کدام از صفحات سایت
 • زمان به روزرسانی صفحات
 • مدت زمان تکرار تغییرات بر روی صفحات سایت
این مطلب رو حتما ببینید:
فایل Robots.txt چیست و چگونه کار می کند؟

این اطلاعات، موتورهای جستجو را در یافتن صفحات سایت ها و رتبه بندی آن ها، کمک خواهد کرد.

سایت مپ چیست

برای استفاده از سایت مپ باید چه اقداماتی انجام داد؟

برای این که بتوانید برای سایت خود، سایت مپ تهیه کرده و از خدمات آن در جهت ارتقای رتبه وب سایت در نتایج گوگل استفاده کنید، باید یک سری فعالیت ها را انجام دهید. این فعالیت ها به شرح زیر هستند:

 • اگر حجم سایت مپ از ۵۰ مگابایت بیشتر است، باید آن را فشرده نمایید.
 • تهیه فایل نقشه سایت داینامیک
 • درج آدرس نقشه سایت در TXT
 • درج نقشه سایت در گوگل سرچ کنسول
 • تحلیل صفحاتی که از ایندکس گوگل Exclube شده اند
 • رفع خطاها و ارورهای اعلام شده از سوی موتور جستجوگر

با توجه به این که در بخش های قبل به این موضوع که سایت مپ چیست، پاسخ مناسبی داده شد، باید به این موضوع نیز توجه کنید که با انجام این اقدامات می توانید سایت مپ مناسبی تهیه کرده و نتیجه استفاده از آن را به وضوح در افزایش تعداد بازدیدکنندگان از وب سایت، مشاهده نمایید.

نتیجه گیری و جمع بندی

موتورهای جستجو برای این که قادر باشند به خواسته های کاربران، پاسخ داده و با استفاده از محتواهای موجود در سایت ها، برای آن ها جوابی قانع کننده پیدا کرده و ارائه دهند، باید با آنچه در صفحات مختلف سایت ها درج شده اند، آشنا بوده و فهرستی از آن ها را در دسترس داشته باشند؛ بنابراین استفاده از سایت مپ در سایت های بزرگ و کوچک، الزامی خواهد بود. شما با مطالعه این مقاله به پاسخ مناسبی به این سؤال خود که سایت مپ چیست؟ رسیدید و خواهید توانست در جهت تهیه نقشه سایت مناسب، اقدامات مناسب را انجام دهید.

 

سؤالات متداول
 • سایت مپ چیست؟

سایت مپ در واقع نقشه راه برای موتورهای جستجو است تا با بررسی لیست محتواهای سایت، آن ها را رتبه بندی کرده و روند بازدید از سایت ها افزایش پیدا کند.

 • اطلاعات سایت مپ، شامل چه مواردی است؟

این اطلاعات شامل موقعیت محتوا در سایت، اهمیت و موضوع محتوا و زمان به روزرسانی سایت است.

 • نکات مهم در مورد سایت مپ کدم اند؟

دقت کنید که سایت مپ باید دارای حجمی کمتر از ۵۰ مگابایت باشد. آدرس های درج شده در نقشه سایت باید طبق قوانین واحدی، تهیه شده باشند و لینک های موجود در سایت دارای ضریب خطای پایینی باشند.

۵/۵ - (۴ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *