تفاوت react و vue

تفاوت react و vue چیست؟

  • 7 شهریور 1400
  • بروزرسانی: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 9 دقیقه
  • 1879 بازدید


react و vue دو چارچوب نرم افزاری فرانت اند جاوا اسکریپت هستند که در دنیای توسعه دهندگان محبوبیت زیادی دارند. از بین این دو، react برای سه سال متوالی توانسته جایگاه اول را به خود اختصاص دهد. هر دوی این ابزارها رویکردهای خوبی را برای ساخت اپلیکیشن های وب در اختیار توسعه دهندگان می گذارند. با این حال، هر کدام از این دو در استفاده های مختلف عملکرد متفاوتی دارند و با توجه به نوع کسب و کار، نتیجه متفاوتی در پی دارند. در ادامه می خواهیم به تفاوت react و vue و ویژگی های هر کدام بپردازیم.

تفاوت react و vue

از آنجایی که react شهرت فراوانی دارد، به احتمال زیاد نام آن را شنیده اید. این چارچوب یا فریم ورک، با اسناد HTML از طریق مدل شی گرای سند یا دام DOM تعامل ایجاد می نماید و از سبک برنامه نویسی علامت گذار پیروی می کند. رویکرد اجزا محور به شما در هنگام ساخت برنامه های پیچیده، سرعت و انعطاف پذیری بیشتری می دهد.تفاوت react و vue از همینجا آغاز می شود.

Vue.js یکی دیگر از چارچوب های منبع باز پرطرفدار برای ساخت رابط کاربری های پیچیده است که در برخی از موارد، نسبت به Angular و React بیشتر بهبود یافته است. vue به عنوان یک چارچوب در حال پیشرفت شناخته شده و این بدان معنی است که شما می توانید پروژه های فعلی خود را با در نظر گرفتن ویژگی ها به طور یک به یک منتقل کنید. بسته به نیاز شما، مقیاس vue از یک کتابخانه کم حجم تا یک فریم ورک کامل متغیر است.

مانند react، این چارچوب نیز از اجزا، اتصال داده دو طرفه و DOM مجازی استفاده می کند. در دو سال گذشته، vue توانست شهرت خوبی بین توسعه دهندگان کسب کند.

در صورتیکه مایل هستید به طور کامل با react آشنا شوید، حتما مقاله react js چیست؟ برای شما مفید خواهد بود.

تفاوت react و vue

محبوبیت و پشتیبانی

محبوبیت یک کتابخانه بر تعداد توسعه دهندگان و کیفیت کتابخانه های دیگر اثرگذار است. react از لحاظ محبوبیت برنده است؛ چرا که جامعه مخاطب بزرگی دارد و این به معنای آموزش ها، دوره های آنلاین، مقالات و پرسش و پاسخ های بیشتر است.

جامعه بزرگ به معنای اکوسیستم بزرگ تر از کتابخانه ها، پکیج ها، ابزارها و افزونه ها و همچنین پشتیبانی است. علاوه بر این، این کتابخانه توسط فیس بوک ایجاد شده و این شرکت نیز پشتیبانی بلند مدت آن را تضمین کرده است.

متاسفانه جامعه مخاطب react کمی پراکنده تر از vue است و به همین خاطر برای یافتن پاسخ سوالات احتمالی، باید بیشتر در اینترنت جستجو کنید. Vue سهم کمتری از بازار را به خود اختصاص داده است، با این حال جامعه مخاطبین آن در حال گسترش است و جای تعجب ندارد که منابع موجود برای آن کمتر است.

این مطلب رو حتما ببینید:
هزینه طراحی سایت حرفه ای در سال 1402

مستندات

دربیان تفاوت react و vue ، مستندات موجود برای react در مقایسه با vue کمتر است. react دارای مفاهیم پیچیده ای است که به خوبی تعریف نشده و همچنین دسترسی پذیری و طراحی ساختار آن به خوبی انجام نشده است.

Vue دارای مستندات شگفت انگیزی است و ارجاع APIهای آن از جمله بهترین ها است که به خوبی و با شفافیت نوشته شده و هر آنچه که برای ساخت اپلیکیشن با آن نیاز دارید بدانید، در دسترس قرار دارد. در vue مشابه react مستندات در چندین زبان مختلف ترجمه شده که انگلیسی هم قطعا جزو آن ها است.

در این قسمت می توان گفت که vue عملکرد بهتری دارد و بسیاری از سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید در مستندات به وضوح پاسخ داده شده است.

قالب گذاری

یک تفاوت react و vue که بسیار کلیدی است، تمپلیت آن ها است. react از JSX استفاده می کند که در آن هم HTML و هم CSS به به زبان JavaScript و ترکیب XML تعبیه شده است. این امر اجازه می دهد تا بتوانید اجزای مستقلی از رابط کاربری گرافیکی خلق کنید که حاوی تمام دستورالعمل های رندرینگ باشد.

ترکیب علامت گذاری باعث می شود تا فهم چگونگی عملکرد یک مولفه خاص آسان تر باشد. JSX امکان تطبیق پذیری یک زبان برنامه نویسی کامل را با متغیرها، کنترل های جریان موقتی در اختیار شما می گذارد. پشتیبانی از ویژگی های محیط توسعه یکپارچه مانند پر کردن خودکار، بررسی ایرادات تایپ و یافتن خطاها از قابلیت های آن است.

رویکرد vue با اجزای تک فایلی و بلوک های تمپلیت HTML، سبک ها و JS، سنتی تر است. هر HTML معتبر می تواند به عنوان یک قالب vue در نظر گرفته شود. همچنین می توان عملکرد JS را نیز اضافه کرد. قالب ها این امکان را می دهند تا پروژه خود را به vue منتقل کنید.

در آخر باید گفت که انتخاب بین JSX و تمپلیت ها بستگی به نظر و ترجیحات شخصی شما دارد. JSX قدرتمندتر و انعطاف پذیرتر به نظر می رسد و در عین حال، در تمپلیت ها تفکیک دغدغه ها (separation of concerns) واضح تر است و از وارد کردن بیش از حد استدلال جلوگیری می کند.

مدیریت state

state شامل داده هایی است که بین تمام اجزای رابط کاربری مشترک است. همچنان که سیستم شما بزرگ تر می شود، مدیریت داده ها نیز سخت تر می شود. State Management برای اپلیکیشن های react ضروری است.چارچوب هایی مانند Redux وجود دارند که برای stateهای بزرگ به کمکتان می آیند.

در vue نیازی به state نیست چرا که می توانید داده ها را با استفاده از داده های موجود اصلاح کنید.

اکوسیستم

یک تفاوت react و vue که تفاوت خیلی بزرگی محسوب می شود، این است که vue یک چارچوب مستقل است و react باید همراه با کتابخانه های دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع react وابسته به راه حل های خارجی مانند Fluxو Redux برای مسیریابی و مدیریت state است. در نتیجه اکوسیستم react پراکنده تر است.

این مطلب رو حتما ببینید:
مقایسه React با جی کوئری (jQuery) به طور کامل

Vue دارای کتابخانه های کمتری است. با این حال، آن قسمتی از عملکرد که نیازمند استفاده از کتابخانه react است در vue نیز وجود دارد. نیازی هم به state محلی نیست چرا که اصلاح داده ها از طریق داده های موجود ممکن است. در برنامه های بزرگ تر نیز نیاز به کتابخانه خارجی مانند Redux دارید. برای مسیریابی، تیم سازنده vue از چارچوب های مرکزی همچون vuex و vue-router پشتیبانی می کند.

عملکرد

بر اساس مبحث بعدی در تفاوت react و vue ، دو معیار وجود دارد که سرعت یک برنامه را مشخص می کند؛ زمان راه اندازی و عملکرد زمان اجرا. هر دو کتابخانه سرعت تقریبا نزدیکی دارند. برای عملکرد زمان اجرا نیز می توان با استفاده از بنچمارک ها، زمان بالا آمدن، تخصیص حافظه و طول عملیات برای فریم ورک ها و کتابخانه های پرطرفدار جاوا اسکریپت را پیدا کرد.

می توان گفت که هر دو کتابخانه عملکرد فوق العاده ای دارند. تخصیص حافظه و زمان بالا آمدن در vue کمی بهتر است و react سرعت بیشتری در زمان اجرا دارد. البته که قضاوت عملکرد کتابخانه ها صرفا بر اساس بنچمارک ها کار درستی نیست؛ چرا که سرعت بستگی به عواملی همچون سایز برنامه و بهینه سازی های شما نیز دارد.

تفاوت react و vue

مقیاس پذیری

در چارچوب های فرانت اند، مقیاس پذیری در دو مدل وجود دارد. یکی گسترش دادن یک برنامه تک صفحه ای یا SPA و دیگری افزودن صفحات بیشتر یا MPA است. این تفاوت react و vue یکی دیگر از مواردیست که مورد توجه قرار گرفته است.

React از حجم کمی برخوردار است تا در برنامه هایی با تعداد صفحات زیاد مورد استفاده قرار بگیرد. همانند فیسبوک که در اکثر صفحاتش از آن استفاده می کند.

برای شروع پروژه، نیاز به پکیج ها و راه حل های مسیریابی مانند Redux دارید. می توانید از ابزار create-react-app برای ساخت پروژه استفاده کنید.

Vue گزینه ای عالی برای ساخت برنامه های تعاملی و چندین صفحه ای است. این امکان وجود دارد که کتابخانه مرکزی را وارد کنید و Vue را در صفحات موجود قرار دهید. حتی برای ویژگی های ساده تر نیز نیازی به استفاده از اجزا نیست.

رندرینگ

همچنان که گوگل می تواند به خوبی محتوای جاوا اسکریپت را مورد بررسی قرار دهد، رندرینگ سمت سرور ارزش سابق خود را در زمینه بهینه سازی موتورهای جستجو از دست داده است. البته که دیگر موتورهای جستجو نمی توانند جاوا اسکریپت را ایندکس کنند.

این مطلب رو حتما ببینید:
مشاوره طراحی سایت به صورت تخصصی با جدید ترین روش ها

رندرینگ سمت سرور همچنین برای ایجاد تجربه کاربری عالی است. چرا که این امکان را می دهد تا به سرعت یک قالب تعامل پذیر را بالا بیاورید و بعدتر به آن محتوا اضافه کنید. بدون این ویژگی، زمانی که کاربران از سایت استفاده می کنند، باید تا زمان بالا آمدن محتوا به یک صفحه سفید خیره بمانند!

در این موضوع، Vue با قابلیت SSR که در خود تعبیه کرده، انتخاب بهتری به شمار می رود.

موبایل

React Native پادشاه توسعه نرم افزاری بین پلتفرمی است! تفاوت react و vue در آخرین مورد همین موضوع است.

هر چند که vue در یک قدم عقب تر قرار دارد، اما همچنان راه حل های خوبی برای توسعه برنامه های موبایل ارائه می دهد. NativeScript و Vue Native فریم ورک هایی هستند که هر کدام مزایای خودشان را دارند. همچنین پلتفرم Weex نیز موجود است که توسط شرکت Alibaba ساخته شده است. ساختار اجزا محور این پلتفرم اجازه می دهد تا کد نویسی شما بر روی وب، iOS و اندروید رندر شود.

هر دو این کتابخانه ها انتخاب هایی عالی برای طراحی نرم افزار تحت وب به شمار می روند. React با داشتن یک جامعه مخاطب بزرگ سردمدار است. این اکو سیستم بزرگ به این معنی است که می توانید برای تقریبا هر مشکلی که در طول پروژه برایتان پیش آمد، پاسخی پیدا کنید.

Vue نیز ستاره ای در حال رشد در زمینه توسعه فرانت اند است که یادگیری آن آسان و کار با آن لذت بخش است. سندسازی آن بهترین است و عملکرد آن نیز حتی از React بهتر است. با همه این ها، انتخاب یک مورد بستگی به نظر توسعه دهنده دارد.

در مقاله ساخت وب اپلیکیشن و نحوه طراحی آن به همراه مراحل بهتر با موضوع طراحی وب اپلیکیشن آشنا خواهید شد.

سوالات متداول
  • آیا react بهتر از vue است؟

در مورد تفاوت react و vue باید گفت هر یک از این دو دارای ویژگی های خودشان هستند و هر کدام در برخی موارد بهتر از یکدیگر محسوب می شوند. هر چند که محبوبیت react بیشتر است، اما vue در برخی موارد بهتر عمل می کند.

  • اصلی ترین تفاوت react و vue چیست؟

شاید بتوان گفت که اصلی ترین تفاوت react و vue این است که در Vue به طور پیشفرض از قالب HTML استفاده می شود و گزینه ای هم برای JSX، وجود دارد در حالی که در React تنها JSX وجود دارد.

  • React مخاطب بیشتری دارد یا vue؟

vue جامعه مخاطب کمتری دارد و تعداد افرادی که بر react مسلط هستند بیشتر است.

۵/۵ - (۶ امتیاز)


برچسب ها: دانستنی های وب

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *