ترندهای طراحی UI و UX

بهترین ترندهای طراحی UI و UX در سال های اخیر

  • 4 مهر 1400
  • بروزرسانی:
  • بدون نظر
  • 10 دقیقه
  • 1802 بازدید


کسانی که صاحب کسب و کار هستند یا با راه اندازی سایت هدفی مشخص را دنبال می کنند، همواره باید با مردم یا همان کاربران تعاملی نزدیک داشته باشند. این تعامل نیاز به تغییر و همراه شدن با پیشرفت طرح ها و ترندهای طراحی دارد. در سال های اخیر ترندهای طراحی UI و UX در طراحی سایت ها و انواع اپلیکیشن، اهمیت بسیاری پیدا کرده اند.
قبل از بررسی ترندهای طراحی UI و UX در سال های اخیر، لازم می دانیم توضیحی کوتاه در تعریف طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری داشته باشیم.

تعریف طراحی رابط کاربری یا UI

هنگامی که شما وارد یک وب سایت با موضوعی خاص می شوید، اولین چیزی که نظر شما را جلب می کند صفحه آرایی، جذابیت بصری سایت و بخش های گرافیکی آن است. طراحی رابط کاربری یا UI دقیقه به همین بخش مربوط می شود. در واقع تمام آیتم ها و نمایه های بصری یک وب سایت، اپلیکیشن یا وب اپلیکیشن توسط طراحی رابط کاربری انجام می شوند.
هر اندازه یک سایت یا اپلیکیشن در طراحی UI قوی تر عمل کند، در مقابل مخاطبان و کاربران بیشتری را جذب خود خواهد کرد. طراحی رابط کاربری در نتیجه دانش و تخصص برنامه نویسان و گرافیست ها بر روی یک اپلیکیشن یا سایت اعمال می شود.

ترندهای طراحی UI و UX

طراحی تجربه کاربری UX

هر دو طراحی تجربه و رابط کاربری، نقش مهمی در نتیجه ای مطلوب و مؤثر از راه اندازی یک وب سایت و طراحی اپلیکیشن دارند.
تصور کنید وارد یک فروشگاه آنلاین شده و قصد جستجوی چند محصول، مقایسه آن ها و در نهایت خرید یک محصول را دارید. یکی از مهمترین نکات در این زمینه دسترسی راحت به دسته بندی محصولات، مشخصات آن ها و جستجوی پیشرفته است. در صورتی که شما به تمام گزینه های لازم دسترسی کامل و آسانی داشته باشید، در نهایت با رضایت کامل از آن سایت یا اپلیکیشن خارج خواهید شد.
هدف طراحی تجربه کاربری یا UX، طراحی وب سایت به شکلی است که مشتری یا کاربر بدون هیچ مشکلی به تمام بخش های کاربردی سایت دسترسی داشته باشد. هدف مهم تر نیز ایجاد شرایطی است که کاربر مسیری را طی کند که ما از ابتدای راه اندازی سایت به دنبال آن بوده ایم.

در واقع UX سایت را به گونه ای طراحی کرده که مشتری با اشتیاق و سهولت در جستجوی هدف مورد نظر خویش، به نتیجه ای قابل قبول از بازدید سایت یا خرید می رسد. به عنوان مثال گزینه جستجوی محصول در یک فروشگاه آنلاین باید در قسمتی از سایت قرار بگیرد که مشتری بدون صرف کمترین زمان، به آن دسترسی پیدا کند.

اهمیت UI و UX

با توجه به تعریف مشخصی که از دو طراحی تجربه و رابط کاربری در این مطلب داشتیم، اهمیت این دو بخش در طراحی سایت و اپلیکیشن بر ما آشکار شد. توجه داشته باشید که هر دو طراحی رابط و تجربه کاربری به تنهایی نمی توانند عامل موفقیت و رشد یک سایت باشند. این دو بخش برای اثرگذاری بیشتر باید در یک مسیر حرکت کنند.
در واقع UI و UX هر دو مکمل یکدیگر هستند و گاهی نقص های یک بخش می تواند به دیگری آسیب وارد کند. کاربران با ورود به یک سایت یا اپلکیشن توقع یکسانی از جلوه های بصری و کاربردی به صورت هم زمان دارند.
طراحی یک سایت در بدو ورود به آن می تواند نظر کاربر را به خوبی جلب کند. با این حال تنها یک ضعف در بخش UX و عدم دسترسی آسان به گزینه های مختلف، باعث نارضایتی کاربر و در نهایت خروج زودهنگام از سایت می شود. به این ترتیب اهمیت و نقاط قوت این دو بخش در کنار یکدیگر مشخص می شود.
از آن جهت به UX طراحی تجربه می گویند که کاربر با هدف و قصدی مشخص وارد یک سایت می شود. تجربه مفید کاربر از بخش های مختلف یک سایت یا اپلیکیشن، میزان بهره وری آن سایت را تعیین خواهد کرد.
در یک فروشگاه آنلاین، رضایت و بازخورد مشتری از خرید، نحوه پاسخگویی تیم فروش، دسترسی آسان به قسمت های متفاوت سایت، تحویل سریع، پشتیبانی و… همگی به تجربه کاربر یا همان UX برمی گردد.

این مطلب رو حتما ببینید:
همه چیز درباره طراحی سایت و اپلیکیشن موبایل

ترندهای طراحی UI و UX

تغییر از ارکان اصلی پیشرفت در صنایع و تکنولوژی های مختلف جهان محسوب می شود. در زمینه طراحی سایت و اپلیکیشن نیز همواره ابزار و روش های طراحی در حال تغییر و بهبود هستند. همان طور که اشاره کردیم دو طراحی رابط و تجربه کاربری UI و UX در طراحی یک وب سایت یا اپلیکیشن نقش مهمی دارند.
امروزه در هر حوزه ای حرف از ترند شدن به میان می آید که در صنعت طراحی وب سایت نیز این موضوع اهمیت بسیاری پیدا کرده است. در ادامه قصد داریم به شرح مواردی بپردازیم که به ترندهای طراحی UI و UX مربوط می شوند.

استفاده از تصاویر و المان هایی مخصوص

یکی از ترندهای طراحی UI و UX استفاده از تصاویری است که شخصیت و هدف خاص شما را برای کاربران به نمایش می گذارد. در حال حاضر انبوهی از سایت و فروشگاه آنلاین در دنیای اینترنت وجود دارد که شما باید هویتی منحصربه فرد میان این جمعیت برای خود داشته باشید.
تصاویر یا المان های سفارشی کمک می کنند تا هویت برند شما به شکلی پررنگ تر نمایش داده شود.

تمام صفحه یا فول اسکرین Full Screen
یکی از مهمترین بخش ها در طراحی یک سایت، صفحه آرایی و استفاده از فرم برای جذابیت بصری بیشتر سایت است. شما با کمک فرم تمام صفحه در صفحه اصلی، نمای جذاب تری از هدف و ایده خود به کاربر خواهید داد.
طراحان بسیاری از این ترند استقبال کرده و نتیجه آن را در طراحی سایت یا اپلیکیشن خود مشاهده کرده اند.

استفاده از تصاویر گرافیکی سه بعدی

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال ! چطور یک صرافی پول ساز و پر از مخاطب داشته باشیم؟

طراحی سه بعدی در طراحی سایت و اپلیکیشن امری سخت و زمان بر است اما نمی توان از نقش آن در بالا رفتن بازدید سایت غافل شد. یکی از ترندهای طراحی UI و UX که نسبت به سال های اخیر طرفداران بیشتری پیدا کرده، تصاویر و انیمیشن های سه بعدی هستند.
اگر با گرافیستی باتجربه و ماهر آشنایی دارد، بخش از طراحی سایت خود را به او سپرده تا با تصاویر و انیمیشن های سه بعدی، جذابیت سایت شما افزایش پیدا کند.
در حال حاضر بیشتر سایت ها از تصاویر گرافیکی ساده برای طراحی استفاده می کنند. طراحی سه بعدی می تواند سایت یا اپلیکیشن شما را از نظر جلوه های بصری، یک پله جلوتر ببرد.

ایجاد بیان به شکل داستان گویی

یکی از ترندهای طراحی UI و UX، بیانی داستان گونه است. شما با استفاده از تصاویر، متن هایی خلاصه و درعین حال جامع، ارتباط مؤثرتری با کاربر برقرار کنید. با داستان گویی شما می توانید احساسات خود را با کاربر در میان گذاشته و تعاملی مؤثر ایجاد کنید. به عنوان مثال داستان شکل گیری سایت و برند شما یا اشاره ای به تاریخچه محصولات و… همگی بخشی از ترند داستان گویی هستند.

استفاده از تصاویر متحرک در بارگذاری صفحه

ترندهای طراحی UI و UX به موارد متنوع و متفاوتی تقسیم می شوند. یکی از این ترندها استفاده از تصاویر متحرک در بارگذاری است. هنگامی که برای ورود به یک صفحه کلیک می کنیم معمولاً باید مدت زمانی را برای بارگذاری صفحه جدید صبر کنیم. با کمک این ترند می توانیم تا زمان بارگذاری کامل صفحه، برای کاربر سرگرمی ایجاد کنیم.

Hidden Navigation

وب سایت هایی که به انبوهی از منو و گزینه مجهز شده اند، معمولاً جلوه بصری نامطلوبی ایجاد می کنند. در سال های اخیر با استفاده از ترندهای طراحی UI و UX وب سایت ها در عین سادگی به کیفیتی کاربردی رسیده اند.
ترند Hidden Navigation از منو، متن، گزینه و نشان های اضافی جلوگیری کرده و سایت یا اپلیکیشن را به سمت سادگی هدایت می کند. به عنوان مثال با کلیک بر روی یک گزینه منویی پنهان باز می شود که تا قبل از کلیک کردن به آن دسترسی نداشته اید. این مثال نمونه ای از ترند Hidden Navigation است.

انیمیشن

در کنار تصاویر سفارشی که به اهمیت آن ها اشاره کردیم، استفاده از تصاویر انیمیشنی نیز در کارایی و جذب مخاطب بیشتر نقش مهمی دارد. در سال های اخیر طراحان سایت به این نکته توجه ویژه ای داشته اند و سعی کرده اند تا در تمام بخش های وب سایت از تصاویر انیمیشنی استفاده کنند. توجه داشته باشید که انیمیشن تنها جنبه سرگرمی نداشته و شما می توانید با کمک این ترند اطلاعات بیشتری از هویت سایت، برند یا محصولات خود به مخاطب ارائه دهید.

ترندهای طراحی UI و UX

استفاده از طرح ها و اشکال هندسی

طرح های مینیمال همیشه محبوب بوده اند اما با این حال طراحی سایت با استفاده از اشکال هندسی نیز جذابیت خاص خود را دارد. امروزه طراحان سایت از طرح ها و الگوهای هندسی متفاوتی برای طراحی سایت، اپلیکیشن یا لوگو استفاده می کنند. این ترند به جذابیت بصری سایت کمک بسیاری خواهد کرد.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت با پایتون و معرفی فریم ورک های معروف آن مانند جنگو

واقعیت افزوده یا AR

ترندهای طراحی UI و UX از ابزارهای مختلفی جهت بهینه سازی اپلیکیشن یا سایت استفاده می کنند. یکی از این ترندهای جدید و کاربردی، واقعیت افزوده یا AR است. شما با استفاده از این ترند هدف خود را به صورتی حقیقی و ملموس در اختیار کاربر قرار می دهید.
به عنوان مثال اگر هدف سایت شما فروش محصول است. با کمک گرفتن از ترند واقعیت افزوده می توانید تصاویری ملموس و نزدیک به واقعیت از محصولات به نمایش بگذارید.

طرح Neumorphism

در این ترند که از ترندهای طراحی UI و UX محسوب می شود، طراح اجزای مختلف یک سایت را با استفاده از سایه روشن و دیگر ترفندهای گرافیکی، به اجرا درمی آورد.
با ورود به بعضی از سایت ها شما با تصاویر و آیکون هایی برجسته که شبیه به تصویری حقیقی هستند، روبرو می شوید. در این سایت ها از طراحی Neumorphism استفاده شده است.

استفاده از طرح نامتقارن

با پیشرفت فناوری و ظهور ترندها و ابزارهای متنوع گرافیکی و سخت افزاری، دنیای طراحی سایت و اپلیکیشن مسیر جدیدی را پیش روی خود مشاهده می کند. مهمترین اصل در طراحی بهره مندی از خلاقیت و خارج شدن از الگوها و طرح های تکراری است.
یکی از ترندهای طراحی UI و UX که خلاقیت و دقت در آن نقشی اساسی دارد، استفاده از طرح و الگوهای نامتقارن برای صفحه آرایی است. استفاده از طرح های نامتقارن تنها به طراحی سایت منتهی نمی شود، امروزه در صنایع مختلف مانند مد و فشن نیز از این ترند به شدت استقبال می شود.

نتیجه گیری و جمع بندی

طراحی رابط و تجربه کاری از مهمترین اصول در راه اندازی یک سایت، اپلیکیشن یا هر محصول مرتبط با فناوری است. اگر قصد راه اندازی کسب و کار شخصی خود را دارید، از یادگیری و استفاده از ترندهای روز دنیا ازجمله ترندهای طراحی UI و UX غافل نباشید. یک طراح همواره باید خود را با تغییرات ابزارهای گرافیکی و ترندهای طراحی، به روزرسانی کند.

سوالات متداول
  • مهمترین وظیفه طراح UX چیست؟

طراح تجربه کاربری وظایف متعددی دارد اما یکی از مهمترین وظایف آن بررسی تجربه و رفتار کاربر در برخورد با سایت است.

  • طراحی رابط کاربری UI به چه ابزاری برای نقش خود نیاز دارد؟

فتوشاپ، ویژوآل استودیو، Sketch، Adobe xd، Atom و…

  • آیا استفاده از بافت و الگوهای مختلف جزئی از ترندهای طراحی UI و UX محسوب می شود؟

بله! یکی دیگر از ترندهای طراحی UI و UX که در جزئیات سایت مانند هدینگ، آیکون، طراحی لگو، تصویر پس زمینه و… نقش دارد، استفاده از بافت و الگو است.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *