وایرفریم چیست

وایرفریم چیست و چگونه یک وایرفریم بسازیم؟

 • 21 بهمن 1399
 • بروزرسانی: ۹ بهمن ۱۴۰۱
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 2416 بازدید


وایرفریم (wireframe) چیست؟

وایرفریم یک نمایش از طرح اولیه محصول است که شامل عناصر اساسی است که برای طراحی یک وبسایت استفاده می شود. وایرفریم ها طرح مشخصی از ساختار صفحه، طرح بندی و ساختار اطلاعات را ارائه می دهند. یک وایرفریم به طور سنتی فقط از رنگ های سیاه، سفید و خاکستری استفاده می کند و شامل اشکال هندسی ساده ای است که با دست کشیده  می شود و همینطور به صورت دیجیتالی ایجاد می شود.

وایرفریمینگ این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید بدون نیاز به رنگ و یا انتخاب سبک حروف برای متن، به ساده ترین روش، رابط کاربری خود را برنامه ریزی کنید. وایرفریم ها به عنوان یک حد واسط بین طرح های کاغذی و نمونه اولیه شما عمل می کنند.

وایرفریم چیست و چگونه یک وایرفریم بسازیم؟

 

چگونه طراحی وایرفریم خود را بهبود بخشیم:

در ادامه سه اصل مهم که باعث بهبود طراحی وایرفریم شما می شود، آمده است:

 1. وضوح

وایرفریم شما باید کمک کند تا چیدمان صفحه سایت خود را تجسم کنید و اطمینان حاصل کنید که مهمترین سوالات کاربر پاسخ داده می شود و اهداف کاربر قابل دستیابی هستند، بدون اینکه جنبه های زیبایی شناختی، شما را منحرف کند.

 1. اعتماد به نفس

صفحه سایت شما  نباید غیرقابل پیش بینی باشد و همینطور نباید در مک آن، آیکون‌های مختلف قرار دهید، زیرا اطمینان کاربر کاهش می یابد. بسیاری از این اطلاعات را می توان در مرحله وایرفریمینگ اصلاح کرد.

 1. سادگی کلید اصلی است

پیوندهای بیش از حد و تکرار اطلاعات ممکن است تأثیرات مخربی بر توانایی کاربران برای دستیابی به اهدافشان داشته باشد. شما می خواهید کاربران شما بتوانند با کمترین “اشتباه”، از طریق سایتتان، به مهمترین اهداف خود برسند.

وایرفریم باید یک راهنمای تصویری برای چارچوب سایت شما و نحوه پیمایش آن باشد. هنگامی که تصمیم گرفتید محصول یا خدماتتان برای چه کسانی مناسب است، می توانیداطلاعات مورد نیاز کاربرانتان را ارائه دهید.

این مطلب رو حتما ببینید:
فرق اپلیکیشن موبایل با PWA

سادگی در وایرفریم
چگونه یک وایرفریم بسازیم؟

تجربه کاربر یک وب سایت اغلب موفقیت آن را تعیین می کند. به عنوان توسعه دهندگان، ایجاد یک وب سایت جدید برای مشتریان به معنای تلاش برای نتیجه است، نه فقط یک تصویر زیبا. وایرفریم، بر روی فاکتور تجربه کاربری متمرکز است. این اولین مرحله از طراحی وب سایت است که به جای گرافیک، روی قابلیت ها متمرکز است.

 • تحقیقات انجام دهید:

قبل از طراحی وایرفریم، ابتدا باید تحقیقاتی در سطح پایه انجام دهید تا مفهوم محصول خود را اصلاح کنید. این برنامه را برای چه کسی ایجاد می کنید و چرا؟ منظور از حل برنامه شما چه مشکلی است؟ برنامه شما چگونه از رقبای شما متمایز خواهد شد؟

شما می توانید با پرسیدن سوال از اطرافینتان و یا حتی افراد غریبه ای که متناسب با مشخصات عمومی کاربران موردنظر شما هستند، یک نظرسنجی ساده انجام دهید تا درباره نحوه استفاده افراد از وب سایت ها یا برنامه های مشابه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تحقیقات وایرفریم

 • مسیرکاربری خود را ترسیم کنید:

اکنون که تحقیقات خود را به پایان رسانده اید، وقت آن است که مسیرکاربری خود را ترسیم کنید. مسیرکاربری به صفحات، مراحل و اقداماتی که کاربر برای انجام یک هدف معنادار نیاز دارد، اشاره می کند. کاربران شما از کدام کانال بازاریابی می آیند؟ برای انجام یک کار خاص چه پیام رسانی لازم است؟ چگونه حالت های موفقیت و شکست را نشان خواهید داد؟ هرچه بیشتر به انتهای فرآیند طراحی محصول برسید، پرداختن به این سوالات و انطباق با مسیرکاربر دشوارتر است. ترسیم مسیر کاربریتان به شما کمک می کند تا از تعداد صفحاتی که برای تولید نیاز دارید، رمزگشایی کنید.

 • ابزار مناسب را انتخاب کنید:

اگر به تنهایی کار می کنید، طراحی وایرفریم با استفاده از قلم و کاغذ کافی است. اما اگر شما در یک تیم بزرگتر هستید، ایجاد یک وایرفریم دیجیتال که به راحتی قابل اشتراک گذاری است، بسیار مناسب تر است. بخاطر بسپارید که اگر وایرفریم خود را گم کنید، ایده های اصلی خود را از دست خواهید داد!

این مطلب رو حتما ببینید:
هزینه ساخت pwa، هزینه ساخت وب اپلیکیشن و قیمت وب اپلیکیشن چگونه تعیین می شود؟

با بهره گیری از ابزارهای مدرن طراحی مانند InVision ، Balsamiq و Sketch می توانید زمان زیادی را در مرحله وایرفریمینگ ذخیره کنید. Balsamiq به طراحان این امکان را می دهد که کیفیت زیبایی رابط کاربری را به نفع طرح، طراحی تعامل بصری و معماری اطلاعات اولیه نادیده بگیرند. Sketch و Axure به طراحان این امکان را می دهند تا سبک هایی را تعریف کنند که هر صفحه هنری را به روز کند و در نتیجه روند را تسریع کند.

 • از طرح های متنوع استفاده کنید:

هنگام ایجاد وایرفریم، به راحتی می توانید در دام وسواس شدید گرفتار شوید. به یاد داشته باشید وایرفریم ها ابزاری برای بدست آوردن بازخورد و تقریب ویژگی های اصلی یک برنامه یا وب سایت است، نه ایجاد یک شبیه سازی بی نقص از محصول نهایی. هرگونه مارک تجاری، رنگ، شمایل نویسی یا کار با قلم باید برای دفعات بعدی در طراحی محصول ذخیره شود.

وایرفریم ها در مقیاس خاکستری هرگونه حواس پرتی ناشی از رنگ و کار با قلم را حذف خواهند کرد. این بدان معنا نیست که شما نمی توانید با سایه زدن بازی کنید! هنوز می توانید از سایه های متضاد برای اندازه گیری جابه جایی بصری کاربر استفاده کنید و جایی را که چشمان مخاطب به طور طبیعی جلب می شود، تعیین کنید. برای مثال یک فراخوان درجه یک ممکن است در خاکستری روشن سایه داشته باشد، در حالی که ممکن است یک دکمه مهمتر ۱۰۰٪ سیاه رنگ باشد. استفاده گاه به گاه از رنگ هایی مانند قرمز یا سبز برای نشان دادن حالت های موفقیت و عدم موفقیت قابل قبول است (فقط افراط نکنید! ) .

این مطلب رو حتما ببینید:
هزینه ساخت اپلیکیشن و بررسی عوامل موثر بر قیمت طراحی اپلیکیشن در سال 1401

رابط کاربری

وایرفریمینگ اصل اساسی ساخت وبسایت ها است. در مقایسه با یک نمونه اولیه با کیفیت بالا، جمع آوری بازخورد با یک وایرفریم بسیار مهم تر از تحقیق در مورد الگوهای استفاده یا مسیرهای کاربری است. وایرفریم ها به عنوان یک زبان مشترک بین طراحان، کاربران، ذینفعان و توسعه دهندگان ارائه می شوند.

ما قبلاً در مورد وایرفریم ها صحبت کردیم. آن ها به عنوان استخوان بندی یک محصول دیجیتالی عمل می کنند و همینطور به شما ایده کلی از طرح و ساختار سایت می دهند. فراتر از استخوان بندی طراحی شده، محتوای آن است که عضله محصول است.

ماموریت شما این است که دستیابی به اهداف خود را برای کاربران آسان تر کنید. با ارائه اطلاعات خود به این روش، اهداف تجاری محصول خود را با نیازهای کاربران همسو می کنید. در نتیجه هدف از طراحی وایرفریم، دست یابی به اطلاعات در مراحل اولیه است. همچنین برای مراحل دیگر یک مقاله ای مفصل درباره مراحل طراحی اپلیکیشن در چتر نیلی را میتوانید از بخش مقالات مطالعه نمایید.

سوالات

مهمترین نکته در طراحی وایرفریم چیست؟

نکته مهم در ایجاد یک وایرفریم خوب، سادگی است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که نشان دهید چگونه عناصر در صفحه چیده شده و نحوه کار با سایت چگونه است. بعداً می توانید تصاویر فانتزی و حروف چاپی پر زرق و برق اضافه کنید. به حداقل رساندن حواس پرتی‌ها مهم‌ترین کار شما در طراحی وایرفریم است.

مزایای وایرفریمینگ چیست؟

ساده بودن طراحی، امکان ایجاد تغییر به طور موثر، ساختار سایت را نمایش می دهد، ویژگی های وب سایت را قبل از ایجاد آن ها مشخص می کند، روی تجربه کاربر تمرکز می کند و همچنین وایرفریم توسعه مطالب را بهبود می بخشد.

بهترین ابزارهای وایرفریمینگ کدامند؟

 1. Invision Freehand
 2. Balsamiq
 3. Sketch
 4. Photoshop
 5. Marvel
 6. io
 7. Figma
 8. Canva
۵/۵ - (۳ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *