نکات طراحی اپلیکیشن

نکات طراحی اپلیکیشن و اصلی ترین نکات برای یک اپلیکیشن موفق

  • 24 اسفند 1399
  • بروزرسانی: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 2519 بازدید


در این مقاله به سبب اهمیت موضوع طراحی، به نکات طراحی اپلیکیشن خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که طراحان و توسعه دهندگان اپلیکیشن باید به این نکات توجه زیادی داشته باشند تا محصول نهایی آن ها با بهترین کیفیت، جذابیت و سرعت عملکردی تولید شده و در اختیار مخاطبان قرار داده شود. بسیاری از کسب و کارهای تجاری و فروشگا­ه ها برای معرفی خدمات خود و همچنین دریافت سفارش از مشتری اقدام به طراحی اپلیکیشن اختصاصی برای استفاده در موبایل و تبلت می کنند. این اپلیکیشن ها که نوعی برنامه نرم افزاری فشرده و با امکانات مختلف هستند، به راحتی بر روی موبایل یا تبلت نصب و با امنیت بالایی، خدمات شرکت یا فروشگاه مربوطه را به مشتری عرضه می کنند. اپلیکیشن های کاربردی باید به صورتی طراحی شوند که از سرعت عملکردی بالایی برخوردار بوده و دارای رابط کاربری مناسب و جذاب باشند تا مشتری بتواند براحتی از آن ها استفاده کند.

نکات طراحی اپلیکیشن

مهم­ترین نکات طراحی اپلیکیشن

۱) موضوع مهم جستجو و تحقیق: اولین و به طور بالقوه مهمترین قسمت برای طراحی اپلیکیشن این است که ایده خود را بررسی کنید و به جستجو و تحقیق در مورد آن بپردازید، تا مشخص شود که آیا این ایده قبلاً نیز استفاده شده است یا خیر. با یک سؤال از خود شروع کید که «چه چیزی باعث متفاوت شدن اپلیکیشن من می شود؟ » . این موضوع می تواند یک چیز ارزشمند باشد، یک الگوریتم منحصر به فرد، لوگو منحصر به فرد، هر چیزی که واقعاً بتواند شما را از رقبا متمایز کند.

در مورد کلمات کلیدی مربوط به اپ خود یک جستجوی ساده در گوگل انجام دهید تا لیست احتمالی از نتایج برای شما نشان داده شود. بررسی کنید که در میان رقبا آیا کسی است که در مورد آن مخالف یا نظر منفی داشته باشد یا خیر. هر چه بیشتر وقت خود را صرف تحقیق کنید، دانش شما نسبت به جهت و هدف اپلیکیشن موردنظر غنی­تر می شود. همچنین انتخاب نام هم بسیار مهم است که راهنمای انتخاب نام برای اپلیکیشن را میتوانید در بخش مقالات ما پیدا کنید.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن فروشگاهی اختصاصی برای اندروید و IOS با جدیدترین متد ها

۲) برنامه ریزی و درنظرگرفتن مخاطبان هدف  (بازاریابی) : بعد از مرحله اول باید به فکر تنظیم یک طرح و برنامه برای خود باشید. در اینجا این سؤالات را باید از خود بپرسید، اینکه برای قیمت ­گذاری چه طرحی در نظر گرفته شود؟ آیا برای بارگیری برنامه قیمت اولیه تعیین شود یا نیاز به دریافت هزینه ماهانه است؟ همچنین اینکه مخاطبان هدف چه کسانی هستند؟ چه قیمتی برای مخاطبان هدف بیشتر منطقی و مناسب است؟ آیا باید برای هدایت و توجه بیشتر مخاطبان ویژگی های نیز به صورت دوره­ای به اپ اضافه شود؟ و سؤالاتی دیگر از همین قبیل. اگر علاقه مند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید می توانید به مقاله آشنایی با بهترین تکنیک های بازاریابی اپلیکیشن مراجعه کنید.

این موضوع جزء نکات طراحی اپلیکیشن اساسی و یک مرحله حیاتی برای ایجاد اپلیکیشن است، به صورتی که نمایانگر کل راه­کار پشت پرده مربوط به اپ شما و بازاریابی است. موضوع دیگر هزینه و زمان لازم برای توسعه اپ است که یک عامل واضح و روشن در هنگام ایجاد اپلیکیشن است. باید در مورد آن فکر کنید، اینکه هزینه بازاریابی اپ چقدر است؟ چگونه مردم اپ را پیدا کنند یا فکر استفاده از آن بیفتند؟ پیش از توسعه بودجه لازم را تخمین بزنید تا میزان موفقیت و بازدید از اپ را بدست آوردید.

۳) نحوه تعامل کاربر با اپلیکیشن: یکی از نکات طراحی اپلیکیشن در مورد این است تعامل مخاطب با برنامه شما چگونه است. اگر استفاده از اپ برای مخاطب بسیار سخت باشد، دیگر تمایلی به استفاده از آن نخواهد داشت. اگر ویژگی­های آن بسیار کم و تنوع کافی در آن وجود نداشته باشد، هیچ فایده ای برای کاربر ندارد تا وقت ارزشمندش را صرف استفاده از آن کند.

طراحی اپلیکیشن

۴) ناوبری یا پیمایش بصری اپلیکیشن: ناوبری در مورد جزئیات خاص مربوط به نحوه ورود به صفحات دیگر در هر صفحه و جلوه بصری آن است. اینکه پیوندهای داخلی چگونه و در کجا صفحه قرار گرفته است؟ دکمه های ویژه برای ورود به صفحات دیگر کجا قرار داده شده و آیا در معرض دید کافی قرار دارد؟ آیا کار با منو راحت است و صفحات مختلف سایت را به خوبی پوشش می دهد؟ و موارد مشابه دیگر.

قسمتی از وقت خود را به ساختار اپ اختصاص دهید، زیرا می خواهید مطمئن شوید که آیا کاربر می تواند در اسرع وقت و براحتی به صفحه هدف برسد و اینکه نیازی به فکرکردن در مورد مکان موردنیاز برای کلیک بعدی نباشد.

۵) طرح رنگ و رنگ­بندی: برای انتخاب طرح مناسب برای رنگ بندی قسمت های مختلف می توانید از روانشناسی رنگ کمک بگیرید. رنگ های انتخابی شما می تواند تأثیر چشم­گیری روی مخاطب شما داشته باشد. طرح رنگ خود را مطابق با آنچه کاربر از شما انتظار دارد، برآورد کنید. این موضوع خصوصاً برای اهداف برندسازی مهم است. انتخاب رنگ در طراحی اپلیکیشن همونطور که گفتیم بسیار مهم است که در بین مقالات گذشته ما میتوانید به صورت مفصل مطالعه نمایید.

این مطلب رو حتما ببینید:
راهنمای ساخت اپلیکیشن با پایتون به صورت کامل و دقیق!

۶) ارائه نمونه اولیه و تست آن: اکنون که بسیاری از جنبه­ های طراحی را بررسی کرده و برای آن برنامه ریزی دقیقی کرده اید، آماده هستید تا نمونه اولیه را ایجاد کنید. در اینجاست که در واقع شما هر آنچه را که برنامه ریزی کرده اید اجرا می کنید تا واقعاً از سیالیت و روانی محصول خود (حتی قبل از کدگذاری) مطلع شوید. این یک مدل اساسی است و می تواند برای اطمینان دادن به شما در مورد آنچه طراحی کرده اید کمک کند یا به تجدیدنظر و اصلاح در بعضی قسمت ها منجر شود.

این موضوع یکی از مهم ترین نکات طراحی اپلیکیشن و از مهم­ترین مراحل ساخت یک اپ موفق است. می توانید آن را برای تست در اختیار دوستان، همکاران و یا خانواده که به آن ها اعتماد دارید، قرار دهید تا واکنش آن ها را نسبت به اپلیکیشن بررسی کرده و از احساس و نظر آنها مطلع شوید.

نکات اپلیکیشن

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی مهمترین نکات ساخت اپلیکیشن پرداختیم و دلایل اهمیت هر یک را بیان کردیم. می توان نتیجه گرفت که فرآیند طراحی اپلیکیشن یک کار چند مرحله ای و بسیار ظریف و دقیق است. مواردی مثل جذابیت محیط اپ برای مخاطب، قالب و طرح رنگ قسمت های مختلف، استفاده ساده و راحت از برنامه، ناوبری مناسب برای انتقال از یک صفحه به صفحه دیگر، ویژگی های و مشخصات کافی برای کار با برنامه، سرعت عملکرد و اجرای اپ و مواردی از این دست را باید در فرآیند طراحی اپلیکیشن مدنظر طراح و توسعه دهنده باشد. با انتخاب یک ایده جدید و تازه، برنامه ریزی درست و ارائه طرح مناسب، اختصاص بودجه کافی، افزودن چاشنی خلاقیت در طراحی و تولید، تعیین قیمت مناسب برای اپ و در نظر گرفتن خواسته های مخاطب می تواند محصولی (اپلیکیشنی) را تولید کرد که تعامل خوبی با مخاطبان برقرار کرده و ضمن استفاده مؤثر و مناسب، به برندینگ و فروش بیشتر برای کسب و کار هدف منجر شود.

این مطلب رو حتما ببینید:
بازاریابی اپلیکیشن و جدیدترین تکنیک های سال 2024 با بهترین روش های موجود

سؤالات تحقیق

۱) اولین و مهم­ترین نکته­ای که باید در طراحی اپلیکیشن در نظر گرفته شود، چیست؟ اینکه ایده خود را بررسی کنید و به جستجو و تحقیق در مورد آن بپردازید تا مشخص شود که آیا این ایده قبلاً نیز استفاده شده است یا خیر. همچنین اینکه در مورد کلمه یا کلمات کلیدی مربوط به اپلیکیشن در گوگل جستجو کرده و نتایج موردنظر را مطالعه و بررسی کنید تا از نظرات دیگران در مورد آن مطلع شوید.

۲) چرا بررسی نمونه اولیه از اپلیکیشن اهمیت دارد؟ زیرا به شما کمک می کند هر آنچه را که برنامه­ریزی کرده اید اجرا کنید تا واقعاً از سیالیت و روانی محصول خود (حتی قبل از کدگذاری) مطلع شوید.

۳) کدام موضوع، جزء نکات طراحی اپلیکیشن اساسی و یک مرحله حیاتی برای ایجاد اپلیکیشن است، به صورتی که نمایانگر کل راه­کار پشت پرده مربوط به اپ شما و بازاریابی است؟ برنامه ریزی و درنظرگرفتن مخاطبان هدف از جمله نکات طراحی اپلیکیشن هستند.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *