فایبربیس (firebase) چیست؟

فایربیس در طراحی اپلیکیشن های تلفن همراه گوگل بستری فراهم می کند که به شما در ساخت، بهبود و رشد اپلیکیشن خود کمک می کند. با استفاده از فایربیس هم اندروید و هم iOS می توانند با کارایی بیشتری کار کنند. فایربیس پس از راه اندازی با نام Envolve در سال ۲۰۱۱ شروع به محبوبیت کرد. Envolve شروع یک API را نشان داد که از یکپارچه سازی عملکرد گپ آنلاین در وب سایت پشتیبانی می کرد. این امر کمکی به توسعه دهندگان بود. ایده در اینجا انتقال داده های اپلیکیشن بود که حیاتی تر از پیام های چت بود. از آن زمان، توسعه دهندگان از Envolve برای همگام سازی داده های اپلیکیشن استفاده کردند. جیمز تامپلین و اندرو لی، که موسس Envolve بودند، ساختار زمان واقعی را از سیستم چت جدا کردند. ماه چهارم سال ۲۰۱۲ فایربیس را به عنوان تشکیلاتی متفاوت معرفی کردند که BaaS را ارائه می دهد. در سال ۲۰۱۴ گوگل عهده دار فایربیس شد. این اپلیکیشن در پلتفورم ابری گوگل  به یک اپلیکیشن نسل بعدی توسعه داده شد.

firebase چیست؟

هدف فایربیس

یک پایگاه داده در زمان واقعی تمام هدف فایربیس است. علاوه بر این، فایربیس بک اند را به عنوان یک سرویس ارائه می دهد. این یک پایگاه داده میزبان ابری و بدون SQL است. با فایربیس، هماهنگی بین داده های کاربر تضمین شده است. در چتر نیلی ما در کنار برترین فناوری های برنامه نویسی به مشتریانی که درخواست طراحی اپلیکیشن میدهند امکان اتصال به Firebase نیز فراهم شده است.

بک اند به عنوان یک سرویس به توسعه دهندگان یک API می دهد که داده ها را قادر می سازد تا از طریق مشتری هماهنگ شوند و آن ها را در سرور ابری پیام فایربیس نگه دارند. علاوه بر این، فایربیس در همگام سازی مرورگرها و دستگاه ها با استفاده از یک پایگاه داده مشابه نیز ضروری است. همه این ها در زمان واقعی انجام می شود.

با فایربیس، توسعه دهندگان می توانند بر افزایش تجربه مشتری تمرکز کنند. با استفاده از آن، شما نیازی به کنترل سرورها یا نوشتن API ندارید. به طور خلاصه، فایربیس فقط یک سرور، یک API و یک ذخیره داده است که بر اساس نیازهای فردی اصلاح می شود.

هدف firebase

۴ مزیت اصلی استفاده از فایربیس در طراحی اپلیکیشن

بیایید ۴ مزیت اصلی فایربیس در طراحی اپلیکیشن بین پلتفرمی بررسی کنیم.

این مطلب رو حتما ببینید:
شرکت برنامه نویسی اپلیکیشن

مهارکردن قدرت Google Analytics

Google Analytics برای فایربیس یک راه حل کاملاً رایگان با گزارش نامحدود در بسیاری از جنبه ها است. ویژگی گزارش به شما امکان می دهد رفتار مشتری را ارزیابی کنید، در مورد لینک های خراب، تعاملات کاربر و همه جنبه های دیگر تجربه و رابط کاربر گزارش دهید. گزارش دهی به توسعه دهندگان کمک می کند تا ضمن بهینه سازی رابط کاربر و عملکرد اپلیکیشن، تصمیمات آگاهانه بگیرند. ما در چتر نیلی برای مشتریانی که سفارش ساخت اپلیکیشن دارند این بهینه سازی ها را به بهترین نحو برایشان انجام میدهیم.

 • مقیاس منحصر به فرد گزارش دهی: تجزیه و تحلیل فایربیس امکان دسترسی به گزارش های نامحدود در حدود ۵۰۰ رویداد مختلف را فراهم می کند. توسعه دهندگان همچنین می توانند رویدادهای سفارشی را برای گزارشات متناسب با نیاز خود ایجاد کنند.
 • تقسیم بندی دقیق مخاطب: تجزیه و تحلیل فایربیس همچنین اجازه می دهد تا مخاطبان اپلیکیشن را بر اساس پارامترها و زمینه های مختلف تقسیم بندی کنید. این کنسول جامع امکان تقسیم بندی مخاطب را بر اساس اطلاعات دستگاه، رویدادهای سفارشی و ویژگی های کاربر فراهم می کند.

گزارش خرابی برای رفع اشکالات

فایربیس همچنین با رفع اشکالات از راه حل بک اند، به رفع مشکلات عملکردی اپلیکیشن کمک می کند. همچنین به ویژگی گزارش دهی قوی خرابی نیز مجهز شده است. گزارش دهی خرابی آن به شما کمک می کند مشکلات پیچیده  و مفصل و گزارش های خرابی را برای رفع تمام خطاهای کدگذاری در یک اپلیکیشن ارائه دهید. ویژگی گزارش دهی می تواند با توجه به ویژگی های مسئله، موضوعات را در دسته های مختلف گروه بندی کند. در اینجا برخی از ویژگی های این گزارش دهی وجود دارد.

 • خطاهای مانیتورینگ: این قابلیت نظارت بر خطاهای مخرب برای اپلیکیشن های iOS و خطاهای مخرب و غیرمخرب برای اپلیکیشن های اندروید را دارد. به طور کلی، گزارشات بر اساس تأثیر ناشی از چنین خطاهایی بر روی تجربه کاربر، شروع می شوند.
 • جمع آوری داده های مورد نیاز برای رفع خطاها: گزارش ها همچنین شامل تمام جزئیات مربوط به دستگاه مورد استفاده، کمبود عملکرد و سناریوهای کاربر در مورد وقایع اشتباه است. با توجه به عوامل کمک کننده و سایر شباهت ها، موضوعات در دسته های مختلف گروه بندی می شوند.
 • هشدارهای ایمیل: این امکان را برای شما فراهم می کند تا هشدارهای ایمیل را هر زمان که چنین موارد یا مشکلی شناسایی شود، ارسال کنید.
 • پیکربندی گزارش خطا: گزارش خطا همچنین می تواند از راه دور برای کنترل اینکه چه کسی می تواند به گزارش ها و لیست رویدادهایی که قبل از یک رویداد رخ داده اند دسترسی پیدا کند، پیکربندی شود.
 • این اپلیکیشن رایگان است: گزارش خرابی و اشکال با فایربیس رایگان است. برای دسترسی به این ویژگی نیازی به پرداخت یک پنی ندارید.
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن خدماتی و مزایای استفاده از آن

همگام سازی داده ها با پایگاه داده در زمان واقعی

با فایربیس می توانید داده های آفلاین و آنلاین را از طریق پایگاه داده NoSQL همگام سازی کنید. این باعث می شود داده های اپلیکیشن در دو حالت آفلاین و آنلاین اپلیکیشن در دسترس باشد. این باعث افزایش همکاری در داده های اپلیکیشن در زمان واقعی می شود.

از کجا برای طراحی اپلیکیشن و وب اپ شروع کنید؟
شما می توانید فرم مشاوره قیمت ما رو پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
سفارش خدمت
 • زمان واقعی: برخلاف درخواست های HTTP که برای به روزرسانی داده ها از طریق رابط کاربری کار می کنند، پایگاه داده زمان واقعی فایربیس را با هر تغییر همگام سازی می کند، بنابراین به بازتاب زمان واقعی تغییر در هر دستگاهی که استفاده می شود کمک می کند.
 • آفلاین: از آنجایی که SDK پایگاه داده زمان واقعی فایربیس به ذخیره اطلاعات شما در دیسک محلی کمک می کند، همیشه می توانید به داده های آفلاین دسترسی پیدا کنید. وقتی وصل شد، تغییرات با وضعیت فعلی سرور همگام سازی می شوند.
 • دسترسی از چندین دستگاه: پایگاه داده زمان واقعی فایربیس امکان دسترسی به داده های اپلیکیشن را از چندین دستگاه و رابط از جمله دستگاه های تلفن همراه و وب فراهم می کند.
 • تقسیم و مقیاس گذاری داده های شما: به لطف پایگاه داده فایربیس در زمان واقعی، می توانید داده های خود را در چندین پایگاه داده در همان پروژه تقسیم کرده و برای هر نمونه پایگاه داده قوانین تعیین کنید.

ویژگی ارزشمند فایربیس در طراحی اپلیکیشن آینده نگرانه

فایربیس در طراحی اپلیکیشن های موبایل پیچیده و سرشار از ویژگی، با داشتن ویژگی های ارزشمند مورد نیاز، کاملاً توانمند است. بیایید نگاهی به برخی از ویژگی های اصلی فایربیس بیندازیم که آن را به یک بستر قابل اعتماد برای توسعه زیرساخت مشترک تبدیل کرده است.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن باربری با بهترین قیمت و جدیدترین روش های طراحی سال 1402

میزبانی: ویژگی میزبانی فایربیس به توسعه‎دهندگان امکان بروزرسانی محتوای خود را در شبکه تحویل محتوا (CDN) فراهم می کند. فایربیس پشتیبانی میزبانی کامل با دامنه سفارشی، CDN جهانی و گواهینامه SLL را ارائه  می دهد که به طور خودکار ارائه می شود.

احراز هویت: سرویس بک اند فایربیس ویژگی احراز هویت قدرمند را ارائه می دهد. این اپلیکیشن به  SDK های ساده و مجموعه های آسان مصرف برای تلفیق ویژگی احراز هویت با هر اپلیکیشن موبایلی مجهز شده است.

ذخیره سازی: Google Cloud Storage ویژگی ذخیره سازی فایربیس را راه اندازی کرده است و به کابران امکان دانلود آسان فایل ها رسانه و محتوای بصری را می دهد. این ویژگی در استفاده از محتوای تولید شده کاربر نیز مفید است.

پیام رسانی ابری: با پیام رسانی ابری، یک اپلیکیشن موبایل می تواند به آسانی به کابران پیام ارسال کند و با استفاده از پیام رسانی ابری، یک اپلیکیشن تلفن همراه می تواند به راحتی برای کاربران پیام ارسال کند و به ارتباطات بلادرنگ بپردازد.

ساختار کنترل از راه دور: این ویژگی فایربیس به توسعه دهندگان اجازه می دهد تغییرات خاصی را از راه دور در اپلیکیشن لحاظ کنند. به لطف این ویژگی تغییرات در نسخه موجود منعکس می شود و کاربر نیازی به بارگیری آخرین نسخه بروز شده ندارد.

تست لابراتوار: با تست لابراتوار، توسعه دهندگان می توانند به راحتی اپلیکیشن را در تمام دستگاه های ذکر شده در مرکز داده گوگل آزمایش کنند. این حتی می تواند آزمایش را بدون نیاز به کد آزمون اپلیکیشن مربوطه انجام دهد.

اعلان ها: این ویژگی به توسعه دهندگان یک کنسول برای مدیریت و ارسال اعلان های سفارشی کاربر محور را به کاربران می دهد.

فهرست بندی اپلیکیشن: این ویژگی به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا اپلیکیشن را در جستجوی گوگل فهرست بندی کرده و به رتبه های بالاتر جست و جو در فروشگاه های اپلیکیشن مانند Play Store و App Store برسند.

لینک های پویا: فایربیس همچنین اپلیکیشن را برای ایجاد لینک های پویا یا URLهای هوشمند به منظور ارائه اپلیکیشن مربوطه در همه پلتفورم های دیجیتال از جمله رسانه های اجتماعی، اپلیکیشن تلفن همراه، وب، ایمیل و سایر کانال ها تجهیز می کند.

۵/۵ - (۳ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *