طراحی پورتال

طراحی پورتال حرفه ای بهترین راهکار برای مدیریت شرکت های بزرگ

  • 23 خرداد 1400
  • بروزرسانی: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 9 دقیقه
  • 2580 بازدید


پیشروی در فضای رقابتی به عنوان یک سازمان، نیازمند استفاده استراتژیک از سیستم هایی است که بتواند عملیات شرکت را ساده سازی کند و کارایی را بهبود ببخشد. پورتال های وب، پلتفرم هایی هستند که به تیم های شرکت و افراد مشخص شده، این امکان را می دهند تا آن ها به اطلاعات مشخص از سازمان دسترسی داشته باشند و از آن ها برای همکاری ها یا مدیریت استفاده کنند. با طراحی پورتال می توان استراتژی ها، مدیریت کارکنان، همکاری های تیمی و افراد سازمان و چندین موارد دیگر را بهبود بخشید.

پورتال چیست؟

پورتال نوعی پلتفرم تحت وب است که اطلاعاتی را از منابع مختلف در یک رابط کاربری جای داده است و اطلاعات مربوط به هر کاربر را در اختیارش قرار می دهد. پورتال انواع مختلفی دارد که ممکن است فقط مربوط به درون سازمان باشد یا اینکه افراد، کسب و کارها یا مشتریانی خارج از سازمان به آن دسترسی داشته باشند. عملکرد پورتال به این شکل است که افراد، از مدیران تا تیم ها و کارکنان، وارد یک فضای تحت وب می شوند و از اطلاعات استفاده می کنند. این فضا که به عنوان داشبورد نیز شناخته می شود، حاوی صفحاتی است و به نوعی با توجه به فرد، شخصی سازی شده است.

از کجا برای طراحی اپلیکیشن و وب اپ شروع کنید؟
شما می توانید فرم مشاوره قیمت ما رو پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
سفارش خدمت

پورتال علاوه بر ساده سازی و بهینه سازی اطلاعات برای دسترسی از طریق افراد مربوطه، این امکان را فراهم می کند تا سایر شرکت ها، تامین کنندگان و … نیز بتوانند دسترسی شخصی سازی شده ای به آن داشته باشند. همچنین پورتال های مشتریان از انواع دیگری هستند که امروزه مورد استفاده زیادی قرار گرفته اند. در ادامه به معرفی بیشتر انواع و نمونه ها خواهیم پرداخت.

طراحی پورتال

انواع طراحی پورتال

اگر بخواهیم انواع پورتال را دسته بندی کنیم، با تعداد بسیار زیادی از آن ها مواجه می شویم که به نوع استفاده در صنایع مختلف مربوط می شوند و معمولا نیز در زیرمجموعه پورتال های B2B، پورتال های B2C و پورتال های داخلی سازمان جای می گیرند. صرف نظر از نوع پورتال، پورتال های وب به عنوان برنامه های تحت وب شناخته می شوند که در وب سایت ها قرار داده می شوند که عملکرد آن ها مانند دروازه ای به مخزن سازمان در فضای ابری است.

با این حال، تمام پورتال های وب در حال تکامل هستند و به پلتفرم هایی پیچیده و مستحکم تبدیل می شوند که کامل کننده سیستم های بازاریابی و دیگر اجزای شرکت در زمینه فناوری اطلاعات به شمار می روند و همه این ها یک سیستم یکپارچه را خلق می کند. این سیستم، داده ها را در زیرساخت شرکت همگام می سازد که شامل اطلاعات مشتریان، تعاملات مشتریان، برنامه های بازاریابی، اسناد و موارد دیگر است. با این وجود، بی دلیل نیست که پورتال های وب به عنوان بخشی مهم و اساسی در استراتژی خدمات مشتریان در هر شرکتی به حساب می آید.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت شرکتی با بهترین قیمت و کیفیت

پورتال مشتری

پورتال مشتری یا باشگاه مشتریان نوعی پورتال وب است که به طور ویژه برای سیستم های B2C (کسب و کار به مشتری) کاربرد دارد و به مشتریان این امکان را می دهد که به اطلاعات خود که مربوط به یک سازمان یا خدمات می باشد، مانند بانک ها، مراکز پزشکی، موسسات مالی و موارد دیگر، به وسیله ورود به یک وب سایت، دسترسی داشته باشند. مشتریانی که از طریق یک وب سایت به حساب بانکی یا اطلاعات پزشکی خود دسترسی پیدا می کنند، در واقع از یک پورتال مشتری استفاده می کنند که با کمک آن می توانند به اطلاعات ضروری خود که در یک فضای ابری ذخیره شده، دست پیدا کنند. اگر علاقه مند به مطالعه بیشتر درباره طراحی باشگاه مشتریان هستید میتوانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

پورتال کارکنان یا اینترانت

سازمان ها معمولا از یک شبکه داخلی استفاده می کنند که جدای از شبکه بیرونی اینترنت است. این سیستم شبکه ای یا همان اینترانت سازمانی، دارای پورتال هایی است که برای پرسنل و کارکنان طراحی شده و آن ها از این طریق به داشبورد شخصی سازی شده خود دسترسی پیدا می کنند که در آن اسناد، صورتحساب های مالی، نقشه ها و موارد اینچنینی قرار دارد. این نوع پورتال های تعامل محور معمولا توسط مدیران سازمان نیز برای مدیریت جریان های کاری، پروژه ها و تیم عملیاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

پورتال عمودی

این پورتال معمولا برای سیستم های B2B است که فعالیتشان به یک صنعت یا حوزه خاص مربوط می شود و دارای ابزارها، اسناد، فایل ها، داده ها، مقالات و پروژه های بخش های مختلف سازمان است.

پورتال افقی

این نوع پورتال بر خلاف پورتال عمودی، به صنایع مختلفی متصل هستند اطلاعات و ابزارها را به طیفی از مخاطبان عمومی ارائه می دهند.

طراحی پورتال

انواع پورتال وب

انواع مختلف پورتال های وب برای طیف گسترده ای از سازمان ها و صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.

پورتال فروش

یکی از نمونه های رایج پورتال های وب که شرکت ها از آن برای ساده سازی فرایند فروش استفاده می کنند، پورتال فروش درونی است. با طراحی پورتال فروش، تمام تیم های درون سازمان می توانند با پرسنل فروش همکاری کنند تا اطمینان حاصل شود که آنچه در طی فرایند بازاریابی به مشتری ارائه می شود برابر همان چیزی است که در نهایت توسط تیم فروش به دست مشتری می رسد. به همین ترتیب تیم فروش نیز می تواند با کارکنان این واحد همکاری کند که این کار با به اشتراک گذاری ابزارها و اسناد مربوطه انجام می گیرد.

این مطلب رو حتما ببینید:
گیت چیست ؟ تمام نکات درمورد git در سال ۲۰۲۴

پورتال مدیریت پروژه

پورتال مدیریت پروژه نوعی پورتال درونی است که برای مدیران طراحی شده و به آن ها این امکان را می دهد تا اسناد و برنامه های استراژیک سازمان را به علاوه تیم های کلیدی سازمان مدیریت کنند تا در نتیجه، پروژه در زمان تعیین شده و با توجه به بودجه مشخص پیش برود و قسمت های زمان گیر پروژه از بین برود.

پورتال راه حل مشتریان

یکی از روش های ساده سازی فرایند و تعاملات مشتریان، پورتال B2C است که به کاربران این امکان را می دهد تا به داشبورد شخصی سازی شده از اطلاعات در راستای خدمات شرکتی دسترسی داشته باشند و این کار جهت خریدهای آتی است. در واقع، پورتال می تواند نرخ بازگشت مشتری را افزایش دهد.

پورتال عضویت

شرکت هایی که خدمات خاصی را به اعضا یا مشترکان ارائه می دهند، می توانند از این پورتال استفاده کنند. کاربران پس از ورود به سامانه به فضای عضویت ویژه دسترسی دارند و به همین طریق می توانند از خدمات ویژه یا VIP استفاده کنند که این خدمات نیز می تواند سرگرمی هایی مانند فیلم و سریال، موسیقی، ویدیوهای آموزشی یا فایل و موارد دیگر باشد.

پورتال CRM

شرکت ها می توانند از پورتال مدیریت ارتباط با مشتری به عنوان سیستم همکاری بین تیم بازاریابی و فروش برای مدیریت مشتری استفاده کند و استراتژی های بازگشت مشتریان، دورکاری کارکنان و موارد دیگر را ساده سازی کنند و از تحلیل ها در کمپین های تبلیغاتی استفاده کنند.

پورتال منابع انسانی

شرکت هایی که قصد مدیریت تمام جنبه های منابع انسانی خود را دارند می توانند از این پورتال استفاده کنند. این شبکه، داخلی است و به سرپرستان منابع انسانی اجازه می دهد تا با مدیران همکاری کنند و به داده های مربوط به آن ها مانند مالیات، زمان بندی کاری، جبران خسارت کارکنان و… در شرکت دسترسی داشته باشند.

پورتال داخلی

به پورتال هایی در سطح سازمانی که برای دسترسی پرسنل داخلی به داده ها و خدمات از طریق وب سایت اینترانت طراحی شده،  گفته می شود؛ مانند سیستم کارکنان دانشگاه.

پورتال بیرونی

پورتال بیرونی نوعی پورتال است که افراد خارج از سازمان نیز می توانند به آن دسترسی داشته باشند و این امر از طریق یک وب سایت عمومی امکان پذیر است.

پورتال شرکتی

ترکیبی از پورتال B2B و B2C که اجازه می دهد تا داده های داخل سازمان، هم برای مشتریان و هم برای کسب و کار قابل استفاده باشد.

طراحی پورتال چگونه است؟

در طراحی پورتال تحت وب، باید در نظر داشت که آیا برای استفاده کارکنان داخل سازمان است، یا اینکه قرار است مشتریان یا افرادی خارج از سازمان به آن دسترسی داشته باشند؟ در هر دو صورت، طراحی پورتال نیازمند برنامه ریزی و تجربه کافی در این زمینه است و مراحل مختلفی از جمله ایجاد ساختار، توسعه، شخصی سازی و آزمایش باید طی شود که هرچند با توجه به نوع و هدف ممکن است متغیر باشد، اما اساس آن دارای مراحل و نیازمند عوامل مشابهی است که در زیر آمده است.

امنیت یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که در طراحی پورتال مطرح است. استفاده از روش های کدگذاری امن در کنار به روز نگه داشتن، مکانیزم هویت یابی و موارد دیگر در این موضوع تاثیرگذار است.

طراحی سفارشی: طراحی سفارشی به این معنی است که طراحی پورتال به طور ویژه برای شما انجام می شود و از سیستم های آماده استفاده نمی شود. طراحی پورتال باید به گونه ای باشد که تماما مناسب و بر اساس نیازهای منحصر به فرد شرکت شما باشد. زبان برنامه نویسی پورتال نیز باید قابل قیاس و قدرتمند باشد که از لحاظ امنیتی آسیب نپذیرد.

این مطلب رو حتما ببینید:
همه چیز درباره طراحی سایت و اپلیکیشن موبایل

انتخاب فرانت اند: چارچوب فرانت اند که برای توسعه و اجرای پورتال وب استفاده می شود، در سلامت و استحکام آن تاثیر زیادی دارد. در این فریم ورک از جاوا اسکریپت، CSS و HTML برای توسعه فرانت اند استفاده می شود. برخی از انواع فریم ورک های رایج عبارت اند از:

  • React
  • Vue
  • Angular
  • Django
  • jQuery

از بین این موارد، محبوب ترین ها React، Vue.js و Angularاست که همگی به طور مثبتی بر بهره وری و عملکرد پورتال در هنگام پیاده سازی بخش کاربری یا همان فرانت اند تاثیرگذار هستند.

اجزا و تمپلیت: در طراحی پورتال از لحاظ بصری، قرار گیری اجزا در کارکرد و دسترسی بخش ها تاثیرگذار است. همچنین تمپلیت و صفحات باید طوری باشد که کارایی به بیشترین میزان خود برسد.

طراحی پورتال

سوالات متداول

تفاوت پورتال با وب سایت چیست؟

وب سایت ها جهت دریافت ترافیک ساخته شده اند که میتوانید درباره طراحی سایت شرکتی به طور کامل در مقاله ی مربوطه اطلاعات کسب کنید، اما پورتال ها برای گروه خاصی از افراد تهیه شده اند و نیازمند اطلاعات کاربری برای ورود هستند.

 پورتال چه ویژگی هایی دارد؟

هر پورتال با توجه به نوع، ویژگی های متفاوتی دارد. در همه پورتال ها کارکنان یا افراد مشخص می توانند به داده ها، فایل ها و… دسترسی داشته باشند. یک پورتال خوب باید امن باشد و با رعایت اصول طراحی شده باشد.

طراحی پورتال دارای چه مراحلی است؟

طراحی پورتال دارای مراحلی شامل برنامه ریزی، شخصی سازی، طراحی ساختار، توسعه و آزمایش است.

چترنیلی با استفاده از بروزترین استانداردهای جهان، میتواند در زمینه طراحی سایت، اپلیکیشن و طراحی پورتال به شما کمک کند. میتوانید نمونه کارهای ما را در سایت مشاهده نمایید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)


برچسب ها: دانستنی های وب

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *