طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاهی کاملا حرفه ای، فروشتان را چند برابر کنید

  • 1 تیر 1400
  • بروزرسانی: ۸ تیر ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 9 دقیقه
  • 2005 بازدید


فروشگاه های اینترنتی در حال گسترش هستند و برندها نیز بیش از هر زمان دیگری در این فضا فعالیت می کنند. در حجم انبوهی از رقبا، یکی از راه های متمایز بودن، طراحی سایت فروشگاهی منحصر به فرد است که بتواند هم برای برندسازی و هم ایجاد تجربه خوب مشتری و فروش بیشتر به کسب و کار شما کمک کند. در ادامه به تجربه کاربران و مزایای طراحی سایت فروشگاهی خواهیم پرداخت.

تجربه کاربران از سایت های فروشگاهی

یکی از مهم ترین راه هایی که می تواند در تصمیم گیری های مهم هر کسب و کار کمک کننده باشد، استفاده از نظر کاربران و رفتار مصرف کننده و آمار و ارقام مربوط به آن است. در سال جاری تعداد افرادی که از فروشگاه های اینترنتی خرید می کنند برابر با ۲.۱۴ میلیارد نفر است. در همین حال، تعداد خریدهای صورت گرفته در سال جاری برابر ۴.۸ میلیارد تراکنش است. هر چندکه این ارقام جهانی است، اما آمار خریداران ایرانی نیز به همین نسبت بالا است. در واقع باید گفت که تعداد کاربران به میزان چشمگیری در حال رشد است.

دلایل علایق کاربران به خرید آنلاین، راحتی، امکان مقایسه محصولات و دیگر ویژگی هایی است که فروشگاه ها در اختیارشان می گذارند. همچنین کسب و کارها امروزه تجربه ای مشابه خرید حضوری را در اختیار کاربران قرار می دهند. این کار با ارائه اطلاعات دقیق از محصول و جزئیات ممکن است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، حدود ۶۳ درصد از تصمیم گیری برای خرید یک محصول، به صورت آنلاین شکل می گیرد. این یعنی، صرف نظر از مکانی که کاربر خرید خود را انجام می دهد که می تواند فیزیکی یا اینترنتی باشد، افراد ابتدا آنچه را که می خواهند جستجو می کنند و آن را در وب سایت ها و فروشگاه های آنلاین بررسی می کنند، سپس خرید خود را انجام می دهند. به همین دلیل است که حضور برندها و شرکت ها در فضای آنلاین امری ضروری است و چگونگی حضور و فعالیت در این حوزه نیز به همان اندازه اهمیت دارد.

علاوه بر این ها، کاربران استفاده از موبایل را ترجیح می دهند. از این رو علاوه بر حضور در فضای آنلاین، باید بر تجربه کاربران نیز نگاهی انداخت و طراحی سایت فروشگاهی باید متناسب با دستگاه های موبایل صورت بگیرد. طراحی و سرعت بالای سایت از دیگر عواملی است که کاربران آن ها را بسیار مهم بر شمرده اند.

چگونگی طراحی فروشگاه آنلاین

طراحی سایت فروشگاهی با توجه به نیازهای هر کسب و کار انجام می شود که فاکتورها و ویژگی های متفاوت، سبب می شود قیمت طراحی سایت فروشگاهی نیز متغیر باشد.به طور مثال سایت را با دو روش میتوان طراحی کرد: طراحی سایت با وردپرس و طراحی سایت با برنامه نویسی.  با این وجود، مراحل کلی طراحی و عوامل شکل دهنده وب سایت مشابه است. بطور کلی موارد زیر در طراحی وب سایت نقش دارد.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت مدرن ! معرفی مهمترین و بهترین تکنیک ها ۲۰۲۳ !

حوزه فعالیت برند: حوزه فعالیت شرکت شما و اهداف و مشتریان در طراحی کلی و چشم انداز طراحی تاثیرگذار است.

تعامل کاربر: طراحی سایت فروشگاهی باید به گونه ای باشد که کاربر به خوبی با آن تعامل ایجاد کند، رابط کاربری مناسب باشد و از همه مهم تر، وب سایت برای موبایل به خوبی بهینه سازی شده باشد و سرعت سایت کند نباشد. همه موارد باید به شکلی باشد که در تمام فرایند خرید تجربه خوبی برای مشتری ایجاد شود.

طراحی بصری: طراحی گرافیکی از اصلی ترین بخش های طراحی سایت است که هم راستا با تعامل کاربر است. اندازه و نوع فونت، رنگ ها، رابط کاربری، المان های گرافیکی و… در مجموع هویت بصری سایت را تشکیل می دهند که باید هوشمندانه انتخاب شوند.

امکانات: امکانات سایت با توجه به نیازهای هر کسب و کار متفاوت است؛ با این حال ویژگی هایی مانند کد تخفیف، جستجوی دقیق و پیشرفته و… در وب سایت در نظر گرفته می شود.

صفحات: هر وب سایت دارای صفحات متعددی است که طراحی آن ها جداگانه انجام می شود و هر کدام از اجزا در هر صفحه باید به درستی قرار بگیرند.

طراحی سایت فروشگاهی

مزایای داشتن وبسایت فروشگاهی برای کسب و کارها

حضور موثر برند

زمانی که فروش محصولاتتان در فروشگاه ها، مارکت پلیس ها و… باشد، کنترل کمتری بر روی برند خود دارید. زمانی که برند شما وب سایت مخصوص خودش را داشته باشد، می توانید به طور مستقیم محصولاتتان را بفروشید. به همین ترتیب امکان ایجاد وفاواداری برند برای کسب و کار شما بیشتر فراهم است.

زمانی که از طریق وب سایت خودتان اقدام به فروش می کنید، مشتری محصول را مستقیما از شما می خرد، به همین خاطر بسته بندی، خدمات مشتریان، پشتیبانی و سایر موارد به وسیله شما انجام می شود و تجربه مشتری توسط شما ایجاد می شود. جدا از این، حضور و فعالیت در فضای آنلاین، برند شما را پررنگ تر و داشتن وبسایت فروشگاهی دسترسی مخاطبان را به شما راحت تر می کند. با ایجاد وفاداری، فروش آسان تر و کم هزینه تر است. به همراه اینکه برندینگ در فضای آنلاین هزینه کمتری خواهد داشت.

طراحی سایت فروشگاهی که بخش مهمی از هویت بصری برند است، از نکات کلیدی در برندینگ محسوب می شود.

امکان جذب مشتری بیشتر از طریق سئو

با طراحی سایت فروشگاهی که بر پایه اصول بهینه سازی موتورهای جستجو ساخته شده باشد، می توانید روزانه افراد زیادی را به سایت خود جذب کنید. اینگونه می توانید افراد را هم با برند خود آشنا کنید، هم برای خود اعتماد جلب کنید و در نهایت آن ها را به خرید تشویق کنید. از مزایای طراحی سایت فروشگاهی این است که با هزینه کم یا حتی بدون صرف هزینه و صرفا با تولید محتوا در وب سایت می توانید مشتری جذب کنید. به این صورت که با بهینه سازی برای موتورهای جستجو کاربران شما را پیدا می کنند و از شما خرید می کنند.

این مطلب رو حتما ببینید:
آموزش قدم به قدم مراحل طراحی سایت کاربر پسند!

امکان درج بی نهایت محصول

در فروشگاه خودتان می توانید به تعداد نامحدودی محصول درج کنید بدون اینکه بخواهید نگران پر شدن قفسه ها و نگرانی های مشابه باشید. همچنین لزوما نیاز نیست هیچ محصولی را در دسترس داشته باشید؛ بلکه با «دراپ شیپینگ» می توانید پس از سفارش گیری، محصول را از انبار یا تامین کننده دریافت کرده و سپس با بسته بندی و خدمات مخصوص به خود، آن را برای مشتری ارسال کنید.

کاهش هزینه ها

یکی از مزایای طراحی سایت فروشگاهی، هزینه های بسیار کمتر نسبت به فروشگاه های فیزیکی است. در فروشگاه های فیزیکی همچنین نیاز به شعب متعدد وجود دارد تا افراد از سراسر کشور بتوانند به شما دسترسی داشته باشند. اگر پخش محصولاتتان نیز صرفا فیزیکی و در فروشگاه های دیگر باشد، آنگاه باز هم محدود به شعب خواهید بود و علاوه بر اینکه بر تجربه مشتریان کنترل ندارید، معایب دیگری نیز وجود دارد مانند دریافت سود کمتر و هزینه های جانبی بیشتر.

دسترسی بیشتر

با طراحی سایت فروشگاهی مطابق با نیازهای خودتان، فروشگاه شما ۲۴ ساعته و برای مردم سراسر کشور باز است و حتی می توانید محصولات خود را به سراسر جهان بفروشید.

مدیریت مالی بهتر و آنالیز کسب و کار

با داشتن یک سایت فروشگاهی امکان محاسبات مالی و آنالیز کسب و کار بسیار ساده تر از فروش سنتی یا فروش با واسطه است. به همین طریق می توانید کسب و کارتان را گسترش دهید و از تحلیل های به دست آمده برای رشد آن استفاده کنید.

امکان راه اندازی کمپین های آنلاین

برای راه اندازی کمپین های آنلاین نیاز به یک وب سایت دارید و با طراحی سایت فروشگاهی، در تبلیغاتتان می توانید افراد را به فروشگاه متصل سازید و آن ها را به خرید تشویق کنید. همچنین راه های فروش اینترنتی بسیار گسترده تر از سایر روش های فروش است. در فروشگاه آنلاین می توانید مشتریان را آسان تر و با هزینه کمتر برای خرید بازگردانید، به عبارتی، هدف گیری مجدد کاربران در فروشگاه اینترنتی که برای خودتان باشد آسان تر از روش های دیگر است.

کسب درآمد بیشتر

با داشتن یک وب سایت فروشگاهی امکان پردزاش حجم بسیار بالایی از محصولات بدون اینکه هیچ صفی ایجاد شود، وجود دارد. در عین حال، اگر صاحب برندی نیستید می توانید با طراحی سایت فروشگاهی کسب و کار خود را ایجاد کنید.

این مطلب رو حتما ببینید:
utm چیست، چه کاربردهایی دارد و چگونه لینک utm بسازیم؟

طراحی سایت فروشگاهی

مزایای سایت فروشگاهی برای کاربران

امکان خرید آسان و سریع: امروزه کاربران راحتی را به چیزهای دیگر ترجیح می دهند. بنابراین یک فروشگاه آنلاین فرصتی را فراهم می کند تا بتوانند بدون دغدغه و بدون صرف زمان و انرژی زیاد، با گوشی همراه یا دسکتاپ محصولاتی را که می خواهند جستجو کنند و با اعتمادی که پیدا می کنند، خرید خود را نهایی کنند.

امکان مقایسه قیمت ها: یکی از ویژگی های خرید اینترنتی، امکان مقایسه قیمت محصولات است. مقایسه قیمت در بازار و به صورت فیزیکی کار دشواری است؛ در حالیکه وب سایت های فروشگاهی این فرصت را به راحتی در اختیار کاربران می گذارند.

امکان مشاهده جزئیات محصول: علاوه بر قیمت ها، مشاهده جزئیات محصولات و اطلاعات کافی و کاربردی درباره آن ها باعث شده تا اکثر افراد اولین قدم از خرید خود را با جستجو در فضای آنلاین شروع کنند. به همین ترتیب صاحبان کسب و کار نیز باید اطلاعات کافی و کاربردی از محصولات در وب سایت خود درج کنند.

خرید بدون واسطه و قیمت پایین تر: در کنار مارکت پلیس ها، فروشگاه هایی که محصولات برند خود را مستقیم به دست مشتریان می رسانند، معمولا خدمات بهتری عرضه می کنند و تجربه بهتری فراهم می کنند. در همین حال به دلیل نبود حق کمیسیون، فروشگاه ها معمولا محصولات خود را با تخفیف عرضه می کنند. در همین حال برگزاری رویدادها توسط برندها می تواند برای کاربران خوشایند باشد.

دسترسی بیشتر: همانگونه که کسب و کارها به مخاطبان زیادی از سراسر کشور و یا حتی جهان دسترسی دارند، کاربران نیز در هر نقطه ای که باشند می توانند محصولات شما را مستقیما بخرند. در این صورت نبود شعبه در یک شهر خاص برای محصولات مشکل محسوب نمی شود.

سوالات متداول

  1. آیا طراحی سایت فروشگاهی به صرفه است؟

قیمت طراحی سایت فروشگاهی به میزان زیادی کمتر از راه اندازی یک فروشگاه فیزیکی است، در همین حال مشکلات کمتری دارد و برای حضور برند شما در فضای آنلاین ضروری است.

  1. آیا کاربران از فروشگاه ما خرید می کنند؟

در کنار کیفیت محصولات و خدمات، طراحی و سرعت سایت از عوامل کلیدی در جذب مشتریان برای وب سایت هستند.

  1. چگونه از طریق وب سایت برندسازی کنیم؟

طراحی سایت فروشگاهی از اصلی ترین نکات برندسازی در فروشگاه های آنلاین است که بخشی از هویت برند محسوب می شود و باید همسو با اهداف کسب و کار باشد. از طرفی محتوای خوب نیز نقش مهمی دارد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)


برچسب ها: دانستنی های وب

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *