در حال حاضر که دیجیتال سازی در تمامی عرصه ها قابل اجرا است اساس کلی فضاسازی رسانه ای همچون حوزه اخبار نیز تغییر پیدا کرده است به گونه ای که می توان طراحی اپلیکیشن خبری را نیز در بین اپلیکیشن های امروز مشاهده کرد.

همیشه افراد علاقه مندی وجود دارند که، به اطلاع از آخرین اخبار ایران و جهان اهمیت بدهند و بخواهند از دنیای اطراف خود و حوادث و اتفاقات مختلفی که در آن رخ می دهد مطلع شوند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن اکثر کارها دیگر بیشتر افراد برای بررسی اخبار و حوادث تلویزیون را تماشا نمی کنند و ترجیح می دهند که اخبار را از طریق گوشی هوشمند خود دنبال کنند.

افراد میانسال ممکن است به جهت اطلاع از آخرین اخبار از تلویزیون یا رادیو استفاده کنند اما جوانان امروزی ترجیح می دهند اخبار را از طریق گوشی و اپلیکیشن های خبری موجود دنبال کنند تا علاوه بر صرف مدت زمان کمتر به بررسی اخبار در زمان مورد نیاز خود بپردازند.

هدف از ساخت و طراحی اپلیکیشن خبری چیست؟

طبق گفته بیل کوواچ و تام روزنستیل، هدف از طراحی اپلیکیشن خبری نه توسط فناوری تعریف شده و نه توسط روزنامه نگاران یا تکنیک هایی که به کار می برند؛ بلکه اصول و هدف روزنامه نگاری توسط چیزی اساسی تر، یعنی عملکرد و تاثیر اخبار در زندگی مردم تعریف می شود.

به طور کلی خبر، بخشی از ارتباطات است که ما را از وقایع، مسائل و شخصیت های در حال تغییر در جهان خارج مطلع می سازد، درست است که اخبار می تواند جالب یا سرگرم کننده باشد، اما ارزش اصلی اخبار به عنوان یک ابزار قدرتمند برای توانمندسازی افراد به کار می رود، بنابراین می توان گفت هدف از روزنامه نگاری، ارائه اطلاعات لازم به شهروندان برای تصمیم گیری بهتر در مورد زندگی، جوامع و دولت های شان است.

طراحی اپلیکیشن خبری

امروزه مجلات و روزنامه ها تنها منبع اخبار نیستند و حوزه رسانه به طرز چشمگیری تکامل یافته است، به گونه ای که شما می توانید برای آگاهی از آخرین اخبار به راحتی اپلیکیشن های خبری را دانلود کرده و اخبار مورد علاقه خود را دنبال کنید. متاسفانه بسیاری از اخباری که در شبکه های اجتماعی پخش می شود، شایعه بوده و حقیقت ندارد به همین دلیل باید برای آگاهی از اخبار موثق، منابع معتبر و آژانس های خبری تایید شده را دنبال کنید.

اگر شما نیز دارای آژانس خبری هستید و در حوزه اخبار فعالیت دارید و به دنبال جذب مشتری و فروش بیشتر برای آژانس خبری خود هستید، طراحی اپلیکیشن خبری اختصاصی می تواند یک گزینه عالی برای شما باشد. البته برای توسعه اپلیکیشن خبری با چالش هایی همچون موارد زیر روبرو هستید که باید به آن ها غلبه کنید:

 • مردم ترجیح می دهند به جای دنبال کردن سایت های خبری، اخبار را در شبکه های اجتماعی یا درون یک اپلیکیشن خبری دنبال کنند به همین دلیل ممکن است نرخ تعامل در ابتدا کم باشد.
 • برخی اوقات افزایش رکود خواننده به دلیل اشتباهات ویراستاری در مقالات مشاهده می شود.
 • هنگام نصب اپلیکیشن، کاربران از شر تبلیغات و بنرهای آزار دهنده خلاص می شوند و بر روی محتوا تمرکز می کنند که این امر باعث کاهش درآمد رسانه می شود.

برای آنکه طراحی اپلیکیشن خبری مناسب باشد باید محتوای آن به اندازه رسانه های اجتماعی جذاب باشد تا بتوان علاقه مندان زیادی را به نصب برنامه ترغیب کرد. برای این کار باید محتوای با کیفیتی داشته باشید که از این طریق به کسب درآمد دست پیدا کنید.

چرا باید اپ خبری طراحی کرد؟

در دنیای مدرن امروزی اخبار با سرعت نور حرکت می کنند و هر ثانیه اخبار جدید در سراسر دنیا منتشر می شود. روزنامه ها هر روز یا هفته ای یک بار منتشر می شوند، با پیشرفت تلگراف، رادیو، تلویزیون و سپس اینترنت جهان تغییر کرده است. تلویزیون و اینترنت دسترسی به مهم ترین مطالب را به صورت ۲۴ ساعت ۷ روز هفته برای افراد فراهم می کنند.

در حال حاضر اخبار سهم قابل توجهی از ترافیک وب را تشکیل می دهد. با ظهور تلفن های هوشمند نیز سهم قابل توجهی از اخبار به اپلیکیشن ‎های خبری منتقل شد به گونه ای که افرادی که در حوزه خبری فعالیت دارند طراحی اپلیکیشن خبری را ایده ای ناب دانسته و از آن بهره مند شده اند.

شما می توانید نوع جدیدی از اپلیکیشن خبری را ابداع کنید و صرف نظر از گزینه ای که انتخاب می کنید به درآمدزایی بپردازید. به طور کلی برای کسب درآمد از یک برنامه خبری دو روش وجود دارد:

 • تبلیغات: محبوب ترین راه برای کسب درآمد از هر اپلیکیشن، تبلیغات است. برخلاف بسیاری از اپلیکیشن های دیگر اخبار دارای شاخص های بالاتری است و میانگین زمانی را که کاربر برای اپلیکیشن خبری وقت می گذارد بیشتر از برنامه های دیگر است، بنابراین می توان از یک اپلیکیشن خبری مناسب نسبت به سایر اپلیکیشن ها، درآمد تبلیغات بیشتری کسب کرد.
 • اشتراک ها و خریدهای درون برنامه ای: می توانید طراحی اپلیکیشن خبری خود را تنها با خرید اشتراک در دسترس کاربران قرار دهید که محتوای اختصاصی را در اختیار کاربران قرار می دهد. در هر صورت بهتر است مطمئن شوید که محتوای شما واقعا ارزشمند است تا کاربران برای مطالعه محتواهای شما هزینه کنند. همچنین در مورد اینکه چگونه با طراحی و انتشار اپلیکیشن میتوانید درآمد خود را افزایش دهید مطلبی مفصل تر در بخش مقالات هستش که میتوانید مطالعه نمایید.
این مطلب رو حتما ببینید:
KPI چیست؟ تعریف، مثال عملی و ابزارهای لازم در سال ۲۰۲۳ !

چگونگی طراحی اپلیکیشن خبری

مهم ترین چیز برای طراحی اپلیکیشن خبری ویژگی های منحصر به فرد آن است؛ بنابراین یک برنامه خبری عالی به ویژگی های متنوع نیاز دارد. برای ایجاد یک مزیت رقابتی باید به برخی از ویژگی های ابتکاری فکر کنید که برنامه شما را از رقبا متفاوت می کند.

اپلیکیشن موبایل خبری

مهم ترین این ویژگی ها شامل موارد زیر است:

 • فید خبری: مهم ترین عنصر هر برنامه خبری بخش API آن است. اگر با یک برنامه تک انتشاراتی روبرو هستید که از محتوای اصلی استفاده می کند باید API خود را بسازید. در غیر این صورت می توانید طیف گسترده ای از API های مختلف خبری را انتخاب کنید و چندین مورد را در برنامه خود ادغام کنید.
 • دسته بندی ها: اگر می خواهید اخبار را بر اساس دسته ها و برچسب های مختلف در طراحی اپلیکیشن خبری مرتب کنید، باید لیستی از دسته های خاص را ایجاد کرده و امکان افزودن و استفاده از برچسب ها را ایجاد کنید. برای این کار باید از الگوریتم هایی برای مرتب سازی اخبار بر اساس دسته ها استفاده کرده و مطمئن شوید که به درستی کار می کنند و اخبار ارائه شده در دسته های اشتباه نداشته باشید. می توانید از امکانات فونت های مختلف بهره مند شده و به کاربران اجازه دهید متن دلخواه را انتخاب، ذخیره و یا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. این کار می تواند تعداد اشتراک های اجتماعی برنامه شما را افزایش دهد.
 • ذخیره اخبار و نقل قول ها: در صورتی که می خواهید کاربران اجازه داشته باشند تا مقالات و نقل قول ها را در برنامه خود ذخیره کنند و در زمان آفلاین بودن به آن ها دسترسی داشته باشند می توانید از این ویژگی در طراحی اپلیکیشن خبری خود بهره مند شوید.
 • مرتب سازی اخبار بر اساس علاقه مندی های کاربر: پیاده سازی این بخش برای تجزیه و تحلیل و درک اولویت های کاربران ایده بسیار درخشانی است. در صورت اجرای صحیح این امر مرتبط ترین محتوا با توجه به علاقه مندی های مخاطبین در اختیار کاربران قرار گرفته می شود.
 • ادغام شبکه های اجتماعی: یکی از منابع اصلی بازدید برای وب سایت های خبری، رسانه های اجتماعی است. به همین دلیل افراد می توانند اخبار اپلیکیشن شما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند، نظر بدهند.
 • ثبت نام و ورود به سیستم: با طراحی اپلیکیشن خبری در صورت پذیریش نظرات کاربران می توانید به آن ها اجازه ثبت نام و ورود به سیستم را بدهید. برای این کار باید فرآیندهای ورود به سیستم را تا حد ممکن سریع و ساده انجام دهید، هنگام عضویت بیش از حد اطلاعات درخواست نکنید، قسمت های زیادی را در فرم ثبت نام وارد نکنید.
 • امکان ایجاد پروفایل شخصی: چرا اجازه نمی دهید افراد در برنامه شما پروفایل شخصی ایجاد کنند؟ این ایده بسیار خوب بوده و در صورتی که می خواهید لایک و نظر را در برنامه خود اضافه کنید، این امر باعث اجتماعی شدن برنامه و شخصی سازی بیشتر برای کاربران می شود.
 • اعلان های ایمیل: با کمک اعلان ایمیل زمان طراحی اپلیکیشن خبری به کاربران اجازه می دهید که با عضویت در خبرنامه به طور منظم از آخرین اخبار مطلع شوند، در این صورت می توانند با مهم ترین اخبار روز مواجه شده و تنها با کلیک بر روی پیوندهای موجود در ایمیل وارد برنامه شوند.
 • فعال سازی اعلان ها و هشدارهای خبری مهم: بهترین راه برای جلب توجه مداوم کاربران و بازگشت دائمی آن ها به برنامه، استفاده از اعلان های فوری در خصوص مقالات خبری است. برای این کار از کاربران برای ارسال هشدارهای خبری اجازه بگیرید و به آن ها اجازه دهید هشدارهای خاصی را که می ‎خواهند فعال سازند انتخاب کنند.
 • نظر دادن و پسندیدن: تصور برنامه های خبری و وب سایت های بدون نظر امری دشوار است. در ابتدا باید یک سیستم هوشمند نظر دهی را در طراحی اپلیکیشن خبری ایجاد کنید که از نظرات هرزنامه و توهین آمیز جلوگیری کند. بهتر است به افراد اجازه دهید تا از طریق پروفایل های اجتماعی خود برای اظهارنظر وارد سیستم شوند و از آن ها بخواهید همانند سیستم فیسبوک از شکلک های مختلف برای بیان نظرات خود استفاده کنند.
 • جستجو و فیلترینگ: می توانید با این کار به کاربران اجازه دهید اخبار را جستجو کنند و نتایج جستجو را با توجه به معیارهای خاص فیلتر کنند. در حال حاضر بسیاری از API های خبری دارای عملکرد جستجو و فیلترینگ هستند.
این مطلب رو حتما ببینید:
نیچ مارکتینگ چیست و چگونه تبدیل به برند برجسته مخاطبین خاص شویم؟

مزایای طراحی اپ خبری برای کسب و کارها

در حال حاضر تعداد افرادی که به صورت هفتگی از برنامه های خبری استفاده می کنند به صورت جهانی در حال افزایش است. امروزه تقریبا تمامی سازمان های خبری دارای یک اپلیکیشن موبایل هستند تا کاربران فعلی خود را راضی نگه داشته و به پیدا کردن کاربران جدید بپردازند.

در این بخش مزایای اصلی طراحی اپلیکیشن خبری را برای کسب و کارها بیان می کنیم.

 1. رابط کاربری خوب: یک برنامه خبری خوب باید دارای رابط کاربری بسیار جذاب، جالب و همراه با کارایی آسان باشد. چنین برنامه ای به کاربران امکان می دهد گزینه های جستجو را بسیار ساده تر پیدا کرده و برخی از بخش ها را برای خواندن در آینده ذخیره و علامت گذاری کنند. به غیر از مقالات منتشر شده این اپلیکیشن می تواند به کاربران تصاویر ویدئویی، صوتی و تصویری مربوطه را ارائه دهد تا کاربران را بیشتر مجذوب خود کند. محتوای اخبار را می توان بر اساس نیاز اصلاح کرد و اخبار فعلی و مهم در خصوص شهر را در صفحه اصلی نمایش داد. برای آشنایی با طراحی رابط کاربری اپلیکیشن یک مطلبی عمیق تر در این موضوع  هستش که میتوانید در مقالات مطالعه نمایید.
 2. درآمدزایی توسط یک کانال جدید: هر مجله خبری چه به صورت فیزیکی و چه به صورت دیجیتال، چندین روش برای افزایش درآمد از طریق تبلیغات، مقالات و اشتراک ها دارند. در حال حاضر هنگام مراجعه به اپلیکیشن های خبری با تبلیغات مختلفی روبرو خواهید شد که منبع سود خوبی برای سازمان های خبری هستند. خوانندگان مجذوب تبلیغات بنری نمی شوند و تا حد امکان از آن ها پرهیز می کنند، پس از تبلیغات پاپ آپ خودداری کنید، زیرا کاربران فقط بر روی محتوای اخبار تمرکز دارند تا تبلیغات. با طراحی اپلیکیشن خبری باید از تبلیغاتی بهره مند شوید که مزاحم خواندن محتوای کاربر نشود.
 3. بهره گیری از اعلان ها: اپلیکیشن های خبری می توانند به جهت اطلاع رسانی اخبار مهم اعلان هایی را برای خوانندگان ایجاد کنند که این ویژگی اطلاع رسانی می تواند توسط کاربران فعال یا غیرفعال شود.
 4. اتصال اپلیکیشن به رسانه های اجتماعی: کاربرانی که مطالب را می خوانند، کاربران نهایی وفادار هستند و اشتراک مجلات خبری در رسانه های اجتماعی راهی برای تبلیغ اپلیکیشن است و یک برند خبری می تواند از طریق شبکه های اجتماعی تعداد زیادی کاربر ایجاد کند. بیشتر برنامه های خبری به کاربران اجازه می دهند تا اخبار خاصی را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و نمایش دهند، در نتیجه کاربران با مجله درگیر می شوند و تعداد کاربران افزایش پیدا می کند و فروش مجله نیز آغاز می شود.
 5. پیمایش ساده: هدف اصلی از طراحی اپلیکیشن خبری این است که اخبار جدید و جذاب را متناسب با نیاز مخاطب در اختیار خوانندگان قرار دهید. با کمک برنامه های خبری، می توان مقالات مرتبط را در پایین محتوای اخبار برجسته و مورد توجه کاربر قرار داد و اخبار جدید و فیلم های زنده را به گونه ای نمایش داد که کاربران بتوانند به راحتی از آن ها استفاده کنند.
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن شبیه دیوار

طراحی اپلیکیشن موبایل خبری

مزایایی طراحی اپ خبری برای کاربران

در حال حاضر طراحی اپلیکیشن خبری بسیار انجام می شود اما می دانید چرا مردم به جای دنبال کردن اخبار در سایت ها، در شبکه های اجتماعی یا وبلاگ های مستقل اخبار را دنبال می کنند؟ زیرا شبکه های اجتماعی برای کاربرانی طراحی شده که زندگی پرمشغله ای در اجتماع دارند، به همین دلیل این افراد ترجیح می دهند اخبار مربوط به دوستان، خوانندگان و بازیگران محبوب، محتوای ویدیویی، صوتی و … را از طریق شبکه های اجتماعی دنبال کنند.

به طور کلی مزایای طراحی اپ خبری شامل موارد زیر است:

 • اپلیکیشن خبری به راحتی قابل پیمایش است.
 • طراحی اپلیکیشن خبری امکان جستجوی پیشرفته براساس نویسنده، دسته و موضوع را برای افراد فراهم می سازد.
 • برخی از اپلیکیشن های خبری دارای دسته بندی هایی همچون اخبار فوری و پرطرفدار هستند.
 • امکان ذخیره مقالات در بسیاری از اپلیکیشن های خبری ممکن بوده تا کاربران بتوانند در زمان آینده اخبار را بخوانند.
 • بسیاری از اپلیکیشن های خبری به اندازه شبکه های اجتماعی جذاب هستند و افراد بسیاری را به خود جذب می کنند و امکان مطالعه، اشتراک، پسندیدن و نظر را به کاربران می دهند.
 • در طراحی اپلیکیشن خبری خوب با کمک فناوری های جدید فیدهایی تهیه می شوند که برای خوانندگان به صورت جداگانه تنظیم می شوند. برای آشنایی با طراحی رابط کاربری اپلیکیشن و اطلاعات بیشتر در این موضوع میتوانید به اکادمی چترنیلی مراجعه کنید.
 • در اپ خبری محتوای متنوع همچون مستندهای کوتاه، بحث های سیاسی یا تجزیه و تحلیل تجارت امکان پذیر بوده و در مجلات آنلاین مد هم می توان آموزش های متنوع آرایش و غیره را مشاهده کرد.
 • امکان پاسخگویی بالای درخواست ها و شکایات خوانندگان در اپ خبری وجود دارد.
 • بسیاری از اپ های خبری امکان حالت آفلاین را دارند و کاربران می توانند در هر مکان و زمانی از خواندن اخبار لذت ببرند.

 

سوالات متداول

 1. چرا سازمان های خبری طراحی اپلیکیشن خبری را انجام می دهند؟

اخبار ما را از وقایع و مسائل مهم در جهان مطلع می سازد و اطلاعات لازم را به شهروندان برای تصمیم گیری بهتر در مورد زندگی، جوامع و دولت های شان می دهد. اپلیکیشن خبری برای عصر اطلاعات امروز یک گزینه ایده آل است.

 1. ویژگی های مهم طراحی اپلیکیشن خبری چیست؟

فید خبری- دسته بندی- ذخیره اخبار- مرتب سازی اخبار براساس علاقه مندی- ادغام شبکه های اجتماعی- ثبت نام کاربران- ایجاد پروفایل شخصی- اعلان های ایمیل- فعال سازی اعلان ها و هشدارهای خبری مهم- نظر دادن و پسندیدن- جستجو و فیلترینگ

 1. مزایای طراحی اپلیکیشن خبری برای کسب و کارها چیست؟

رابط کاربری خوب- درآمدزایی توسط یک کانال جدید- بهره گیری از اعلان ها- اتصال اپلیکیشن به رسانه های اجتماعی – پیمایش ساده ار جمله مزایای طراحی اپلیکیشن خبری است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)


برچسب ها: ایجاد کسب و کار

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *