افزایش استفاده از اینترنت در میان مردم و شرکت ها بر نحوه اداره مشاغل نیز تاثیر گذاشته است. این امر منجر به تغییر زیرساخت فناوری اطلاعات شرکت ها از مدل های سنتی به مدل های مبتنی بر ابر و شبکه و پذیرش گسترده وب اپلیکیشن ها شده است. برنامه های مبتنی بر وب به کسب و کارها امکان ساده سازی عملیات، افزایش کارایی و کاهش هزینه ها را می دهد. علاوه بر این، ساخت وب اپلیکیشن مزایای دیگری نیز دارد، از جمله اینکه در پلتفرم های مختلف اجرا می شوند، دامنه دسترسی وسیع تری دارند و از هر کجا به راحتی قابل استفاده هستند. از این رو، در ادامه قصد داریم به معرفی وب اپلیکیشن، کاربرد و مزایای آن بپردازیم.

ساخت وب اپلیکیشن

هدف از ساخت وب اپلیکیشن چیست؟

وب اپلیکیشن یا برنامه کاربردی وب (Web application)، برنامه ای رایانه ای است که با استفاده از مرورگرهای وب و فناوری وب، وظایف خود را از طریق اینترنت انجام می دهد.

امروزه کسب و کارهای زیادی از اینترنت به عنوان یک کانال ارتباطی مقرون به صرفه استفاده می کنند. اینترنت به آن ها اجازه می دهد تا با بازار هدف خود تبادل اطلاعات کرده و معاملات سریع و مطمئن انجام دهند. با این حال، تعامل موثر تنها در صورتی امکان پذیر است که بتوان تمام داده های لازم را ضبط و ذخیره کرد و ابزاری برای پردازش این اطلاعات و ارائه نتایج به کاربر وجود داشته باشد.

وب اپلیکیشن به کاربران امکان می دهد با استفاده از فرم های آنلاین، سیستم های مدیریت محتوا، سبد خرید و موارد دیگر با شرکت شما تعامل داشته باشند. علاوه بر این، وب اپلیکیشنها به کارمندان اجازه می دهند تا سند ایجاد کنند، اطلاعات را به اشتراک بگذارند، در انجام پروژه ها همکاری کنند و بر روی اسناد مشترک صرف نظر از مکان و نوع دستگاه خود کار کنند.

در دنیای امروز٬ اپلیکیشن های تحت وب به ابزاری مهم برای تجارت تبدیل شده اند. رایج ترین کاربرد آن ها برقراری ارتباط با مشتریان، همکاری با کارمندان، ذخیره امن داده ها و ارائه اطلاعات به مدیران جهت مدیریت بهتر کسب و کار است. به همین دلیل بسیاری از افراد اقدام به ساخت وب اپلیکیشن برای کسب و کار خود کرده اند.

چگونه وب اپلیکیشن طراحی و ساخته می شود؟

اپلیکیشن تحت وب یک برنامه سرویس گیرنده- سرویس دهنده (Client–server) است. به این معنی که یک طرف سرویس گیرنده و از طرف دیگر سرویس دهنده یا سرور قرار دارد. سرویس گیرنده یا کلاینت به برنامه ای گفته می شود که فرد برای اجرای برنامه استفاده می کند که معمولا یک مرورگر وب مانند گوگل کروم یا فایرفاکس است. به عنوان مثال، در پایگاه داده، کلاینت برنامه ای است که کاربر از طریق آن داده ها را وارد می کند و سرور برنامه ای است که اطلاعات را ذخیره می کند.

این مطلب رو حتما ببینید:
انتخاب رنگ در طراحی اپلیکیشن

همچنین از ترکیبی از اسکریپت های سمت سرور (PHP و ASP) برای مدیریت ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات و اسکریپت های سمت کلاینت (JavaScript و HTML) جهت ارائه اطلاعات به کاربران استفاده می کند.

برای ساخت وب اپلیکیشن معمولا از زبان هایی مانند JavaScript و HTML استفاده می شود که توسط مرورگرها پشتیبانی می شوند. این زبان ها برای اجرای برنامه به مرورگر متکی هستند. برخی از اپلیکیشن های تحت وب پویا بوده و به پردازش سمت سرور نیاز دارند. برخی دیگر کاملا ایستا بوده و لازم نیست هیچ گونه پردازشی در سرور انجام شود.

وب اپلیکیشن به یک وب سرور (Web server) برای مدیریت درخواست های کاربران، یک اپلیکیشن سرور (Application server) جهت انجام کارهای درخواستی و معمولا به یک پایگاه داده برای ذخیره اطلاعات نیاز دارد. برای ساخت اپلیکیشن سرور از فناوری هایی مانند ASP.NET،PHP و دیگر موارد استفاده می شود.

مزایای طراحی اپلیکیشن تحت وب برای کسب و کارها

برخی از مهمترین مزایای ساخت وب اپلیکیشن برای کسب و کارها به شرح زیر است:

بهبود کارایی

داشتن چندین نسخه از یک سند یا استفاده از روش های سنتی مبتنی بر کاغذ نه تنها وقت گیر است، بلکه می تواند تجارت شما را در معرض خطاهای انسانی قرار دهد که به راحتی قابل شناسایی نیستند. علاوه بر این، بدون یکپارچه سازی منابع داده مختلف سازمان، مجبور می شوید داده ها را در قسمت های مختلف تکرار کنید که کاری زمان بر و پرزحمت است. طراحی وب اپلیکیشن به شما کمک می کند تا فرآیندهای کسب و کار خود را ساده کنید و بتوانید کارهای بیشتری را در زمان کمتر و با دقت بیشتر انجام دهید. همچنین، یکپارچه سازی داده ها در یک محل به شما کمک می کند یک نمای کلی از عملکرد کسب و کار خود داشته باشید و گزارش هایی که با اطلاعات بی درنگ (Real-time) به روز می شوند، تهیه کنید.

ساخت وب اپلیکیشن

دسترسی ۲۴/۷

به شرط داشتن اینترنت می توانید در همه روزهای هفته و به صورت شبانه روزی به وب اپلیکیشن دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، این نوع برنامه ها کاملا انعطاف پذیر بوده و تقریبا از هر دستگاه یا مرورگری امکان دسترسی به آن ها وجود دارد.

هنگامی که نرم افزارهای مبتنی بر دسکتاپ نیاز به به روزرسانی دارند، هر دستگاهی که برنامه در آن نصب شده است به صورت جداگانه به روز می شود. این وظیفه معمولا به عهده کارکنان است که ممکن است فراموش کنند و باعث شود تجارت شما در معرض نقض امنیتی قرار بگیرد. اما در برنامه های تحت وب این کار به صورت متمرکز انجام می شود و کاربران هموراه به نسخه به روز شده نرم افزار دسترسی دارند.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن هیبرید (Hybrid) | اپلیکیشن هیبرید چیست و چه مزایایی دارد؟

امنیت بیشتر

وب اپلیکیشن ها امنیت بیشتری دارند. در صورتی که از یک نرم افزار مبتنی بر دسکتاپ استفاده کنید، اگر لپ تاپ یا دیگر دستگاه های شما به سرقت برود یا آسیب ببیند، باید زمان و هزینه زیادی صرف نصب و راه اندازی مجدد نرم افزارها نمایید. علاوه بر این، داده های شما نیز در معرض خطر قرار دارند. با ساخت وب اپلیکیشن و ذخیره سازی داده ها در فضای ابری، اگر تجهیزات رایانه ای شما آسیب ببیند یا به سرقت برود، خیالتان راحت است؛ چرا که برنامه های تحت وب اطلاعات را روی سرویس از راه دور ذخیره می کنند. بنابراین تا زمانی که آدرس وب، نام کاربری و رمز عبور خود را به یاد داشته باشید، می توانید به طور امن در هر رایانه یا دستگاه تلفن همراه متصل به اینترنت، به نرم افزار خود وارد شوید و وقفه ای در فعالیت های کسب و کار شما ایجاد نمی شود. همچنین، در صورت از دست رفتن داده ها به دلیل خطای انسانی یا فنی، می توانید داده های خود را از ابر بازیابی کنید.

مقیاس پذیری و سفارشی سازی آسان

علاوه بر اینکه ساخت وب اپلیکیشن به طور خاص بر اساس نیازهای شغلی کنونی شما انجام می شود، کاملا انعطاف پذیر و مقیاس پذیر بوده و می تواند با توجه به رشد تجارت و تقاضاهای جدید تغییر کند. همچنین، شما می توانید برنامه های تحت وب را با توجه به شرایط کسب و کار خود سفارشی سازی کنید و برای هر کاربر سطح دسترسی و مجوزهای مورد نظر خود را تعریف کنید.

نصب و نگهداری آسان

برنامه های تحت وب هزینه های کسب و کار را کاهش داده و هزینه نگهداری و پشتیبانی کمی دارند. همچنین ساخت وب اپلیکیشن به رفع مشکلاتی چون پر شدن حافظه و عدم سازگاری دستگاه های قدیمی با فناوری های نرم افزاری جدید کمک می کند. از آنجا که هر رایانه دارای یک مرورگر است زمان راه اندزی بسیار سریع می شود و در پس زمینه قابل انجام است، در حالی که کارکنان به انجام کارهای دیگر خود ادامه می دهند. نیازهای تعمیر و نگهداری به طور کلی بسیار کمتر است و به روزرسانی از راه دور انجام می شود.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت وکالت در شأن یک وکیل یا مجموعه وکالتی!

مزایایی طراحی وب اپلیکیشن برای کاربران

برخی از مهمترین مزایای ساخت وب اپلیکیشن برای کاربران به شرح زیر است:

  • همه اعضای تیم می توانند به طور هم زمان به یک نسخه از یک سند دسترسی داشته باشند.
  • وب اپلیکیشن در پلتفرم های مختلف صرف نظر از نوع سیستم عامل یا دستگاه قابل اجراست، تنها شرط لازم این است که دستگاه شما دارای یک مرورگر سازگار با اپلیکیشن باشند.
  • در هر مکانی می توانید به وب اپلیکیشن دسترسی داشته باشید.
  • وب اپلیکیشن ها همیشه به روز هستند زیرا به روزرسانی ها به صورت متمرکز اعمال می شوند.
  • همه کاربران به یک نسخه دسترسی دارند و در نتیجه مشکلات مربوط به سازگاری رفع می شود.
  • وب اپلیکیشن بر روی هارد دیسک دستگاه کاربر نصب نمی شود، بنابراین محدودیت فضای ذخیره سازی وجود ندارد.
  • امکان برقراری ارتباط بهتر بین کسب و کار و مشتریان را فراهم می کنند.

در طراحی اپلیکیشن نکاتی ریز و درشتی وجود دارد که میتوانید درباره آن کامل در مقاله نکات طراحی اپلیکیشن مطالعه نمایید. همچنین اگر قصد طراحی نرم افزار تحت وب حرفه ای و کارآمد را دارید میتوانید در بخش سرویس های ما درباره آن بیشتر مطالعه نمایید و یا با متخصصان چترنیلی برای مشاوره تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

اپلیکیشن بومی (Native) چیست و چه تفاوتی با وب اپلیکیشن دارد؟

اپلیکیشن بومی (Native) به برنامه هایی گفته می شود که برای یک سیستم عامل یا دستگاه خاص تولید شده اند و نیاز به نصب بر روی یک دستگاه دارند. اما وب اپلیکیشن برای یک سیستم عامل یا دستگاه خاص طراحی نشده و نیازی به نصب روی دستگاه کاربر ندارد.

اپلیکیشن هیبرید (Hybrid) چیست و چه تفاوتی با وب اپلیکیشن دارد؟

برنامه های هیبرید ویژگی های اپلیکیشن بومی و وب اپلیکیشن را با هم ترکیب می کنند. اپلیکیشن هیبرید مانند وب اپلیکیشن کار می کنند اما شما آن را مانند برنامه بومی در دستگاه خود نصب می کنید. همچنین، اپلیکیشن های ترکیبی می توانند از منابع دستگاه استفاده کنند. اپلیکیشن های بومی گاهی اوقات می توانند بدون اتصال به اینترنت کار کنند اما اپلیکیشن های وب و هیبرید نمی توانند.

تفاوت وب اپلیکیشن و وب سایت در چیست؟

هدف از ساخت وب اپلیکیشن تعامل با کاربران نهایی است اما وب سایت در اصل حاوی محتوای استاتیک است. کاربر وب اپلیکیشن می تواند محتوای برنامه را بخواند و همچنین داده ها را دستکاری کند. کاربر وب سایت فقط می تواند محتوای وب سایت را بخواند اما دستکاری نمی کند.

۵/۵ - (۳ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *