بک لینک چیست

بک لینک چیست و چه انواعی دارد؟ چطور بک لینک بسازیم؟!

 • 26 آذر 1401
 • بروزرسانی:
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 616 بازدید


حتما بارها شنیده‌اید که دیجیتال مارکترها در مورد بک لینک صحبت می‌کنند اما شما حتی نمی‌توانید به سوال بک لینک چیست پاسخ دهید و چرا اهمیت دارند؟ بنابراین در ادامه مطلب همراه ما باشید تا نگاهی به تعریف بک ‌لینک و دلیل ایجاد آن بیاندازیم و بگوییم چرا بک لینک شاید موثرترین راه برای افزایش بازده شما از بازاریابی دیجیتال باشد.

بک لینک چیست؟

بک لینک‌ها که به اسم لینک‌های داخلی یا لینک‌های خارجی نیز شناخته می‌شوند، لینک‌هایی از یک سایت به سایت دیگر هستند. موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ، بک لینک‌ها را به‌عنوان شاخصی برای محتوای باکیفیت می‌دانند که پشتیبانی سایت‌های دیگر را نشان می‌دهد. صفحه‌هایی که بک لینک بیشتری داشته باشند، می‌توانند در صفحات نتایج جستجوی گوگل رتبه بالاتری را به‌دست آورند.

چرا باید از بک لینک‌ها در استراتژی سئو خود استفاده کنید؟

شاید بپرسید بک لینک‌ تاثیر قابل توجهی روی سئو دارد؟ شک نکنید. بک ‌لینک را باید بخش مهمی از سئو معرفی کنیم. کسب بهترین نوع بک لینک و لینک‌های معتبر از مهم‌ترین عواملی است که گوگل برای تعیین رتبه محتوا و یک سایت در نظر می‌گیرد.

اما چه چیزی باعث می‌شود یک بک لینک باکیفیت باشد؟ اعتماد عامل مهمی است. اگر یک سایت باکیفیت به سایت شما لینک دهد، اعتماد خود به شما را نشان خواهد داد. اگر تنها سایت‌هایی که از نظر گوگل اسپم هستند به سایت شما لینک دهند، کمک زیادی از نظر سئو به شما نخواهد کرد و حتی ممکن است نتیجه منفی داشته باشد.

موضوع مهم محبوبیت دیگر است. گوگل لینک‌های خارجی را به‌عنوان شاخصی برای محبوبیت یک صفحه یا سایت می‌داند، به‌‌همین علت ارتباط مهمی بین سایت‌هایی است که بک لینک باکیفیت زیاد و رتبه بالاتر دارند.

چرا بک لینک‌ها مهم هستند؟

زمان بهینه‌سازی موتورهای جستجو توجه زیادی به بک لینک‌ها می‌شوند و آن‌ها در کانون توجه صاحبان هر سایتی قرار دارند. دلایل اهمیت آن‌ها را در زیر گفتیم.

بک ‌لینک می‌تواند رتبه سایت را بهبود بخشد

سایت شما بدون داشتن بک لینک‌های عالی، ویژگی مهمی به اسم قابل اعتماد بودن را از دست می‌دهد. بک لینک‌ها سایت شما را به‌عنوان یک مقام قابل اعتماد در صنعت خود نشان می‌دهد که ارزش کسب رتبه بالاتر را دارد.

گوگل از طریق بک لینک‌ها صفحات جدید را پیدا می‌کند

خزندگان گوگل (گوگل بات) از لینک‌ها برای پیدا کردن صفحات جدید در وب استفاده می‌کنند. این روش یکی از اصلی‌ترین راه‌های کشف کردن، خزش و ایندکس شدن محتوا است. دریافت لینک از یک منبع معتبر کمک خواهد کرد گوگل محتوای شما را سریع‌تر ایندکس کند.

این مطلب رو حتما ببینید:
سئو محلی چیست (local seo) و چه تکنیک هایی دارد؟ (آپدیت ۲۰۲۲)

بک لینک‌ها ترافیک سایت شما را افزایش می‌دهند

زمانی که فضای وب راه افتاد، هدف از لینک‌ها در ساده‌ترین شکل آن هدایت مرورگرهای وب از صفحه A به B بود، نه فقط داخل یک سایت بلکه سایت‌های مختلف. با آن‌که امروزه الگوریتم گوگل از لینک‌ها استفاده می‌کند اما اصل ماجرا فرق نکرده است یعنی لینک‌های عالی ترافیک ارزشمندی را به صفحه شما می‌فرستند.

بنابراین اگر لینک شما در سایت مرتبط و خوبی قرار گرفته باشد، بازدیدکنندگان آن سایت به سایت شما هدایت شده و با برند شما آشنا می‌شوند. نتیجه این اتفاق می‌تواند فروش محصول شما و درآمد بیشترتان باشد.

انواع بک لینک

حالا که پاسخ سوال بک لینک چیست را گرفتید، باید انواع آن را بشناسید. تمام بک ‌لینک‌ها شبیه به یکدیگر نیستند و در دسته‌های مختلف زیر قرار می‌گیرند:

لینک‌های نوفالو

همان‌طور که گفتیم اگر به سایتی لینک دهید، انگار آن را منبعی معتبر به گوگل و سایر موتورهای جستجو معرفی کردید. اما گاهی ممکن است نتوانید اعتبار یک سایت را تضمین کنید اما همچنان بخواهید به آن لینک دهید.

لینک‌های نوفالو از ویژگی rel=”nofollow” استفاده می‌کنند تا به گوگل و سایر موتورهای جستجو اطلاع دهند که آن لینک‌ها نباید اعتماد را برسانند. بک لینک نوفالو شبیه به مثال زیر است:

<a href=”https://www.domain.com/” rel=”nofollow”>this is a nofollow link</a>

با توجه به ماهیت لینک‌های نوفالو، الزاما به کسب رتبه بالاتر در صفحات نتایج موتور جستجو کمک نمی‌کنند. گرچه گوگل در سپتامبر ۲۰۱۹ اعلام کرد که ویژگی نوفالو را تغییر خواهد داد. چون زمانی که نوفالو معرفی شد، گوگل چنین لینک‌هایی را به‌عنوان سیگنالی که در الگوریتم‌های جستجو استفاده می‌شود، در نظر نگرفت. اما دیگر این‌طور نیست

تمام ویژگی‌های لینک مشخص می‌کنند که کدام لینک‌ها نباید در جستجو لحاظ شوند. به عقیده برخی از کارشناسان سئو، چنین تغییری باعث خواهد شد گوگل در بعضی موارد لینک‌های نوفالو را حساب کند. مانند زمانی که یک سایت خبری معتبر، از لینک نوفالو در تمام بخش‌های سایت خود (به‌صورت سایت واید) استفاده می‌کند.

لینک‌های فالو

یک لینک فالو اعتماد را انتقال می‌دهد و ویژگی نوفالو را ندارد. توجه کنید که ویژگی لینکی به اسم «follow» وجود ندارد. بنابراین هر لینکی «دوفالو» در نظر گرفته می‌شود، مگر به آن یک ویژگی اضافه شود.

این مطلب رو حتما ببینید:
کیورد استافینگ چیست و چطور از آن خودداری کنید

یک بک لینک فالو به شکل زیر است:

<a href=”https://www.domain.com/”>this is a follow link</a>

در ساخت این قبیل لینک ها به انکر تکست خود بسیار باید توجه کنید!!

لینک‌های پولی

گاهی به یک سیستم افیلیت یا اینفلئونسر پولی را پرداخت می‌کنید تا محتوای شما را تبلیغ کند یا نظر خود را در مورد یکی از محصولات شما بنویسید. اگر برای دریافت لینک پول پرداخت باشید، باید ویژگی rel=”sponsored” را به لینک مورد نظر اضافه کنید تا گوگل از این قضیه مطلع شود.

استفاده از چنین ویژگی باعث خواهد شد سایت شما تحت تاثیر نتیجه منفی استفاده از این لینک‌ها قرار نگیرد. چنین لینکی شبیه به مورد زیر خواهد بود:

<a href=”https://www.example.com/” rel=”sponsored”>this is a sponsored link</a>

لینک‌های UGC

یک ویژگی لینک دیگری که در سال ۲۰۱۹ معرفی شد، لینک‌های UGC (محتوای تولیدی توسط کاربر) بود. لینک‌های UGC را در نظرات بلاگ یا انجمن‌ها می‌بینید. این ویژگی به گوگل اطلاع می‌دهد که کاربر این لینک را قرار داده است، نه وب‌مستر. یک لینک UGC شبیه به نمونه زیر است:

<a href=”https://www.example.com/” rel=”ugc”>this is a UGC link</a>

کاربران می‌توانند در بخش نظرات بلاگ‌ها یا انجمن بعضی از سایت‌ها، لینک‌های خود را قرار دهند. اگر صاحب سایت تصمیم بگیرد، می‌تواند از ویژگی UGC استفاده کند تا گوگل متوجه شود کاربر این لینک را قرار داده است.

لینک‌های با آتوریتی بالا

حالا که متوجه شدید بک لینک چیست، بهتر است نحوه تشخیص کیفیت یک بک لینک را نیز یاد بگیرید. سایت‌هایی مانند SEMRush خدمات مختلفی برای بررسی کیفیت بک لینک‌ها دارند. به‌عنوان مثال با استفاده از ابزار Backlink Audit این سایت می‌توانید ببینید سایت شما چه تعداد بک لینک دارد، چه سایت‌هایی به شما لینک دادند، کدام یکی از آن‌ها اسپم هستند و موارد متعدد دیگر.

برای تشخیص بک لینک‌های باکیفیت سایت خود به موارد زیر دقت کنید:

 • موقعیت لینک در صفحه (هرچه بالاتر، بهتر)
 • تعداد بالای دامنه‌های لینک‌دهنده
 • اگر بک لینک مورد نظر انکر تکست مرتبط دارد.
 • اگر بک لینک از نوع زمینه‌ای است (اطراف لینک در صفحه مورد نظر را محتوای مرتبط گرفته است).

همچنین زمان بررسی باکیفیت بودن یا نبودن یک لینک، مواردی مانند اعتبار سایت مورد نظر و آیا محتوای آن برای کاربر باکیفیت و ارزشمند است یا نه، در نظر بگیرید.

این مطلب رو حتما ببینید:
الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird) چیست و چه تاثیری روی سئو دارد؟

بک لینک چیست

لینک‌های سمی (لینک‌های غیرطبیعی)

در مقابل بهترین نوع بک لینک، لینک‌هایی قرار می‌گیرد که به سایت شما لطمه می‌زنند. لینک‌های اشتباه می‌توانند روی توانایی سایت شما برای رتبه گرفتن تاثیر منفی بگذارند یا رتبه فعلی شما را تنزل بخشند. از لینک‌های بد اغلب تحت عنوان لینک‌های سمی یا غیرطبیعی یاد می‌کند. بک لینک‌های سمی معمولا از سایت‌های با کیفیت و مشکوک گرفته شدند که تخطی بارز از رهنمودهای وب مستر گوگل بوده و هدف از آن‌ها تنها دستکاری رتبه‌بندی در موتور جستجو است.

چنین لینک‌هایی می‌توانند لینک‌های پولی باشند که با ویژگی‌های نوفالو و مورد دیگری که در بالا گفتیم نشانه‌گذاری نشدند، لینک‌های بی کیفیت از سایت‌های بوکمارک یا دایرکتوری‌ها یا تعدادی لینک غیرطبیعی که از انکر تکست تطابق دقیق (exact match) استفاده می‌کنند.

لینک‌های طبیعی

لینک‌های طبیعی، الزاما لینک‌هایی هستند که شما آن‌ها را درخواست نکردید. بلکه یک سایت به‌صورت طبیعی به یک سایت دیگر به‌عنوان منبع محتوای خود، لینک می‌دهد. گوگل ارزش بسیار زیادی برای این نوع لینک‌ها قائل می‌شود و شاید بهترین نوع بک لینک را لینک‌های طبیعی دانست.

چون هدف از آن‌ها افزایش تجربه کاربری است نه دستکاری الگوریتم‌های موتور جستجو.

سخن نهایی

سئو موضوع بسیار گسترده‌ای است که زمان بهینه‌سازی سایت باید تمام جوانب آن را در نظر بگیرید. یکی از آن‌ها کسب بهترین نوع بک لینک است. در مطلب بالا به سوال بک لینک چیست پاسخ دادیم و انواع آن را نیز معرفی کردیم. همچنین گفتیم چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد. همچنین برای ردیابی بسیاری از ورودی های خود از بک لینک ها می توانید از لینک utm استفاده کنید.

سوالات رایج

 • هدف بک لینک‌ها چیست؟

بک لینک‌ها می‌توانند ترافیک سایت شما را افزایش دهند. از طرفی هرچه تعداد بک لینک‌های معتبر یک سایت بیشتر باشد، رتبه آن در موتورهای جستجو می‌تواند بالاتر باشد.

 • آیا بک لینک‌ها در سال ۲۰۲۲ هنوز مهم هستند؟

خلاصه بگوییم بله. اما نباید تنها بخش استراتژی سئو شما را تشکیل دهند. باید به مسائل دیگر مانند تولید محتوای باکیفیت و ارزشمند برای مخاطبان سایت خود، افزایش سرعت سایت، بهینه‌سازی تجربه کاربری، لینک‌دهی داخلی و موارد دیگر نیز دقت کنید.

 • بهترین نوع بک لینک چیست؟

به اعتقاد اکثر متخصصان سئو بهترین نوع بک لینک، لینک‌های طبیعی بوده و یکی از دلایلی که می‌تواند روی کسب چنین لینک‌هایی تاثیر زیادی بگذارد، تولید محتوای باکیفیت و بی‌همتا است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)


برچسب ها: سئو وب سایت

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *