گیت چیست ؟ تمام نکات درمورد git در سال ۲۰۲۳

  • 28 مرداد 1400
  • بروزرسانی: ۹ بهمن ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 9 دقیقه
  • 1908 بازدید


اگر درحال توسعه نرم افزار هستید، پس باید تیمی برای کار با آن ها داشته باشید. سیستم کنترل نسخه گیت چیست؟ این سیستم به شما کمک می ‎کند تا هنگام طراحی نرم افزار تحت وب، فایل‎های منبع خود را مدیریت کرده و تغییرات کد منبع را ردیابی کنید. ما در هنگام کار در یک تیم، اغلب در مدیریت داده ‎های پرونده‎ های خود با چالش روبرو هستیم.

بسیاری از اوقات، تغییراتی که در پرونده‎ ها ایجاد می ‎کنیم از بین می ‎روند یا هنگام کار در یک تیم، این تغییرات اغلب بازنویسی می ‎شوند. این موارد برای کارکردن صحیح و مدیریت پرونده ‎ها مشکلاتی ایجاد می ‎ کند، در این می ان استفاده از گیت به عنوان یک سیستم کنترل نسخه، به شما کمک می ‎کند تا این مشکلات را برطرف کنید.

گیت چیست

نکات مهم در استفاده از گیت چیست؟

قبل از پرداختن به جزئیات، ابتدا باید بدانید سیستم کنترل نسخه چیست و عملکرد آن چگونه است؟  در حقیقت کنترل نسخه، سیستمی است که تغییرات موجود در یک فایل یا مجموعه ‎ای از پرونده‎ ها را به مرور ثبت می ‎ کند تا بعداً بتوانیم نسخه خاصی را به یاد بیاوریم.

یک توسعه دهنده، از کنترل نسخه برای ضبط تغییرات در پرونده ‎های کد منبع استفاده می ‎کند. با این وجود می ‎توانیم از کنترل نسخه برای هر نوع سیستم و فایلی استفاده کنیم. دو نوع سیستم کنترل نسخه وجود دارد، سیستم کنترل نسخه توزیع شده و سیستم کنترل نسخه متمرکز.

گیت (git) چیست؟

گیت متداول‎ترین سیستم کنترل نسخه توزیع شده (DVCS) است. هر کاربر مخزن محلی خود را دارد و سپس تغییرات در یک مخزن مرکزی ایجاد می ‎شود. همچنین این عامل تغییرات را ثبت می ‎کند و از این رو احتمال رونویسی کد توسط دیگران را کاهش می ‎دهد. با توجه به این ویژگی، گیت هنگام کار در یک تیم و پیگیری تغییرات ایجاد شده در پرونده ها، بسیار مفید است.

در حقیقت این سیستم به گونه ای طراحی شده است که کار با ویژگی ‎های مختلف یک پروژه را با مشارکت توسعه دهندگان مختلف تیم، برای کاربران آسان می ‎کند. با این حال در بعضی مواقع کاربران از مجموعه ویژگی ‎های کامل Git آگاهی ندارند و از این رو قادر به استفاده موثر از آن نیستند.

در وب سایت اصلی گیت می توانید با کاربرد های بیشتر آن اشنا شوید: وب سایت گیت

راستی حالا که صحبت از سایت شد٬ می توانید برای آشنایی با طراحی سایت حرفه ای٬ از لینک: طراحی سایت به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی استفاده کنید.

این مطلب رو حتما ببینید:
بازاریابی اپلیکیشن و جدیدترین تکنیک های سال 2023 با بهترین روش های موجود

چالش های کار با گیت

هنگام کار در یک تیم، ما با چالش ‎های مختلفی روبرو می ‎شویم و متداول ‎ترین آن ها عبارت اند از:

آنچه در تولید به کار گرفته می ‎ شود با آنچه در شاخه اصلی موجود است، تفاوت دارد. به این دلیل است که همه توسعه دهندگان روی شاخه اصلی کار می ‎کنند و زمانی که از این کد استفاده شود، تیم تولید پیشرفت شایانی می ‎کند.

حال فرض کنید در تولید مشکلی پیش آمده و نیاز به رفع مشکل دارد. برای این منظور، یکی از توسعه دهندگان در سطح پشتیبانی، کد شاخه اصلی را بررسی نموده و تغییرات را اعمال می ‎کند؛ بنابراین، تهیه نسخه سریع برای توسعه دهنده، بسیار دشوار است. ابتدا باید تغییرات سایر توسعه دهندگان را پس از آخرین استقرار، برگردانده و سپس رفع مشکل خود را انجام دهد.

برای مرورگر دشوار است که در هنگام مراجعه بیش از یک ویژگی به تغییر ویژگی دیگر بپردازد. اشکال در یک ویژگی می ‎تواند کل استقرار را به حالت تعلیق درآورد. مدیریت بهبودها و رفع اشکال در یک ویژگی دشوار است، درعین حال ممکن است سایر اعضای تیم را در کار خود تحت تأثیر قرار دهد، لذا استفاده از گیت می ‎تواند این امر را بهبود بخشد.

اهمیت گیت چیست؟

به نظر می ‎رسد استفاده از نرم افزارهای موثر در حوزه توسعه استارت آپ، بسیار چالش برانگیز باشد، اما پرداختن به آن ها با گیت بسیار آسان است. باور کنید اگر از Git به صورت استاندارد استفاده کنید، هرگز با مشکلاتی که در بالا ذکر شد روبرو نخواهید شد. همه این چالش ‎ها را می ‎توان با استفاده از ویژگی Git’s Branch برطرف کرد.

به عنوان مثال، هنگامی که یک نرم افزار در سرورهای مختلف با نسخه‎ های مختلف مستقر می ‎شود، بهترین روش در هنگام کار با آن،  ایجاد شاخه‎ ها، تأیید کد کار توسط بازپرس و سپس ادغام شاخه در شاخه اصلی است.

از این طریق این واقعیت تأیید می ‎شود که فرد همیشه باید یک کد در تولید داشته باشد. پس از تأیید شعبه و ادغام شاخه، می ‎توانید بلافاصله تغییرات را در تولید ایجاد کنید.

هر نرم افزاری دارای یک سرور توسعه برای آزمایش است و هنگامی که کار در آزمایش تأیید شد، در شاخه اصلی ادغام می ‎شود. این بدان معنی است که ما همچنین باید یک شاخه داشته باشیم که نمونه کد را درحال توسعه نشان دهد؛ بنابراین، بهترین روش این است که همیشه یک شاخه توسعه یافته از شاخه اصلی ایجاد شود.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی لندینگ پیج! معرفی انواع لندینگ پیج و اصول طراحی آن ها

تمام شاخه ‎ها باید به جای شاخه اصلی از شاخه توسعه یافته ایجاد شوند. هنگامی که آزمایش کننده و بازبینی کار انجام شده در یک شاخه را تأیید کردند، باید دوباره در شاخه توسعه ادغام شود.

اکنون برای بررسی تغییرات یک شاخه، داور باید کد را تأیید کند و سپس شاخه ویژگی را به صورت محلی، روی سیستم خود آزمایش نماید. اگر همه چیز خوب کار کند، او می ‎تواند تغییرات موجود در سیستم عامل توسعه یافته را ادغام کرده و سپس آن را در یک سرور توسعه نیز مستقر کند.

پس از این، تیم آزمایش می ‎تواند آن را به صورت دستی و از طریق فرایندهای اتوماسیون آزمایش کند. پس از اینکه تیم آزمایش پرچم موفقیت را بالا داد، شاخه مربوطه را می ‎توان ادغام و در تولید مستقر کرد.

فرایند کار گیت چیست؟

دستورات اساسی در حین فرایند کار با گیت عبارت اند از:

برای شبیه سازی یک پروژه – Git clone <remote-repository-url>  به عنوان مثال: git clone http: //abc.git

اگر پروژه‎ ای روی سیستم خود دارید و اگر می ‎خواهید آن را به یک مخزن از راه دور اضافه کنید، سرویس از راه دور یا سرور از راه دور را ایجاد کنید. سپس به فهرست پروژه در رایانه خود بروید و دستورات زیر را اجرا نمایید – Git init – Git remote set-URL origin <remote-repository-url>  به عنوان مثال: git remote set-URL origin http: //abc.git

برای تسویه حساب در یک شعبه، Git پرداخت <شعبه- نام> به عنوان مثال توسعه git پرداخت

برای ایجاد و پرداخت به یک شاخه جدید (قبل از این لطفاً مطمئن شوید که git pull و git reset –hard origin / master را اجرا کنید تا تمام تغییرات شاخه master / development که به صورت محلی ایجاد کرده ‎اید را پاک کنید.

در شاخه master / development، تغییرات فقط باید از طریق ادغام در این شاخه ‎ها اعمال شود) – Git checkout –b <new-bourch-name> به عنوان مثال git checkout –b PRJ-123

برای افزودن تغییرات به منطقه مرحله بندی شده از کار، لازم است این کار را انجام دهید: اضافه کردن گیت files-to-add-to-staged-area> به عنوان مثال git افزودن README.md

برای انجام تغییرات در مخزن از راه دور Git commit -m “<commit-message>”  به عنوان مثال git commit –m فایل readme اضافه شده

تغییرات را به یک شاخه بکشید (از مخزن از راه دور به روز کنید) – Git pull

تغییرات را از شاخه والد مجدداً پایه گذاری کنید (قبل از این لطفاً به شاخه اصلی بروید و آن را از طریق git pull را به روز کنید و سپس دوباره به شاخه ویژگی خود برسید) – Git rebase <parent-bourch-name> به عنوان مثال توسعه git rebase، Git rebase –

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن با React Native و آشنایی با مزیت ها و ویژگی های آن

گیت چیست

نکات قابل توجه در فرایند کار با گیت

به طور کلی در رابطه با این سال که گیت چیست، ما باید فقط یک تعهد در درخواست pull خود داشته باشیم، در صورتی که چندین تعهد از طرف شما وجود داشته باشد، قبل از فشار دادن تغییرات در مخزن، از راه دور می ‎توانید تمام تعهدات را با استفاده از squash در زمان git rebase ادغام کنید، لطفاً مراحل زیر را دنبال کنید:

درحالی که تمام تعهدات را در یک تعهد Git rebase –i <پدر- شعبه- نام> به عنوان مثال توسعه git rebase -i توسعه می ‎دهید، این یک پرونده را در ترمینال باز می ‎کند. i را فشار دهید تا وارد حالت درج شوید. همه # تعهدات به کد را تغییر دهید به جز مورد اول. Esc و wq را فشار دهید تا ذخیره شود.

این یک پرونده را باز می ‎کند که می ‎توانید پس از ادغام تمام تعهدات، آن را در نظر بگیرید. اگر می ‎خواهید از طریق ورود به حالت ویرایش، ویرایش را انجام دهید، فقط wq را فشار دهید. پس ازاین، می ‎توانید تغییرات خود را به مخزن از راه دور فشار دهید.

تغییرات را به مخزن از راه دور فشار دهید، فشار دادن Git

اگر شاخه‎ای را فشار می ‎دهید که در مخزن از راه دور وجود ندارد، باید دستور زیر را اجرا کنید Git push –set-upstream origin / <branch-name> به عنوان مثال git push –set-upstream origin / PRJ-123

سؤالات متداول
  • کار با گیت چگونه است؟

کار با آن آسان است، فقط کافی است از قبل آموزش های لازم را ببینید تا به درستی بتوانید آن را استفاده کنید.

  • سیستم گیت برای چه افرادی مناسب است؟

بیشتر مناسب افراد به صورت تیمی است که پرونده ها را به درستی ارزیابی می ‎کند.

  • مهمترین کاربرد گیت چیست؟

در جواب این سوال که گیت چیست؟ باید بگوییم که گیت در مدیریت مشکلات مربوط به کار در یک تیم بسیار مفید است. این یکی از بهترین سیستم ‎های کنترل نسخه است که می ‎تواند برای مدیریت پرونده های شما استفاده شود. تنها چیزی که شما نیاز دارید درک صحیحی از آن است که به درستی از آن استفاده کنید و موجب پیشرفت کار خود شوید.

۴.۵/۵ - (۸ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *