مقایسه React با جی کوئری (jQuery)

مقایسه React با جی کوئری (jQuery) به طور کامل

 • 22 شهریور 1400
 • بروزرسانی: ۲۶ مهر ۱۴۰۰
 • يك نظر
 • 10 دقیقه
 • 2175 بازدید


بسیاری از افراد ممکن است چارچوب یا فریم ورک های توسعه وب را با یکدیگر اشتباه بگیرند. با این حال هر چارچوب می تواند محیطی کامل و تجربه ای متفاوت برای افراد ایجاد کند. در این میان قصد داریم به مقایسه React با جی کوئری (jQuery) بپردازیم؛ چرا که این دو امروزه به وفور مورد استفاده قرار می گیرند و گاهی افراد در انتخاب میان این دو، مردد می شوند.

 

مقایسه React با جی کوئری (jQuery)

React و jQuery  هر دو کتابخانه های جاوا اسکریپت مشهوری هستند و با اینکه هر دو نتایج مشابهی را می توانند تولید کنند، با این حال فرآیند طراحی با هر یک از آن ها با دیگری متفاوت است. در این محتوا به مقایسه ی React با جی کوئری (jQuery) خواهیم پرداخت؛ چرا که هر دو چارچوب های گفته شده در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که jQuery  یک کتابخانه کمکی است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا با استفاده از JavaScript  بدون زحمت برنامه وب بسازند، React  کتابخانه ای است که امکان تعبیه HTML در JavaScript  را فراهم می کند. تفاوت هر دو را با نکات و جدول بررسی خواهیم کرد و مقایسه ی React با جی کوئری (jQuery) با جزئیات کامل در اختیار شما قرار خواهیم داد.

از کجا برای طراحی اپلیکیشن و وب اپ شروع کنید؟
شما می توانید فرم مشاوره قیمت ما رو پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
سفارش خدمت

همواره سوالات بسیاری در مورد هر دو کتابخانه وجود دارد، چه نوع پروژه ای را می توان با هر یک از آن ها ساخت؟ آیا می توان آن ها را برای هر پروژه ای استفاده کرد؟ یا یکی به ترتیبی بهتر و مناسب تر از دیگری است؟ این ها سوالاتی است که قصد داریم در محتوای مقایسه ی React با جی کوئری (jQuery) به آن ها بپردازیم.

پاسخ مستقیم و تک جمله ای برای سوالات بالا وجود ندارد، امّا یک نگاه دقیق به مقایسه React با جی کوئری (jQuery) ممکن است ما را به یک جواب نزدیک کند.

مقایسه React با جی کوئری (jQuery)

جی کوئری (jQuery) چیست؟

جی کوئری (jQuery) در اصل یکی از کتابخانه های «سبک» جاوا اسکریپت است. در سال ۲۰۰۶ که جی کوئری وارد بازار شد، جاوا اسکریپت هنوز به اندازه امروز مورد استفاده قرار نگرفته بود و حتی استفاده از آن آسان نبود. امّا جی کوئری، انقلابی بزرگ ایجاد کرد! در اصل چندین خط کد به صورت بسته بندی درون این کتابخانه قرار گرفته بود و کدنویسان می توانستند تنها با یک خط، تمامی آن دستورات را فراخوانی کنند. عبارت مشهور و انحصاری «کمتر بنویس، بیشتر کار کن» مختص جی کوئری استفاده شد.

همچنین به ساده سازی فراخوانی های پیچیده جاوا اسکریپت از جمله AJAX  و DOM نیز کمک می کند. بنابراین، تغییر از ایجاد وب سایت های سنتی به توسعه برنامه های وب واقعا پویا بدون دردسر به کمک این کتابخانه صورت گرفت. جی کوئری تا به امروز محبوب ترین و گسترده ترین کتابخانه جاوا اسکریپت است. بسیاری از شرکت های بزرگ مانند Microsoft، Google و  IBM از جی کوئری در وب استفاده می کنند.

این مطلب رو حتما ببینید:
گیت چیست ؟ تمام نکات درمورد git در سال ۲۰۲۴

 

 

ویژگی های جی کوئری (jQuery)

 • جی کوئری از تغییرات و دستکاری HTML/DOM پشتیبانی می کند.
 • می تواند روش های رویدادی HTML را بسته بندی و ساده سازی کند.
 • امکان اعمال تغییرات در CSS را فراهم می کند.
 • استفاده از جلو های ویژه و انیمیشن ها با جی کوئری راحت تر است.
 • فراخوانی های AJAX در جی کوئری ساده شده است.
 • این کتابخانه پر از برنامه های مختلف است، از جمله پلاگین برای تقریبا هر نوع وظیفه وجود دارد.
 • جی کوئری تقریبا در همه مرورگرهای اصلی دقیقا به یک شکل اجرا می شود.

ری اکت (React) چیست؟

برای آنکه بتوانیم به درستی به مقایسه ی React با جی کوئری (jQuery) بپردازیم به طبع باید هر دو موضوع را تعریف کرده و ویژگی های هر یک را بدانیم. React یک کتابخانه جاوا اسکریپت متن باز است. یک کتابخانه کارآمد و بسیار انعطاف پذیر که در سال ۲۰۱۱ توسط فیس بوک ایجاد شد که اساسا به منظور ساخت عناصر تعاملی UI مورد استفاده قرار گرفت. قبل از ایجاد شدن کتابخانه React  برنامه نویسنان و توسعه دهندگان وب باید برای ساخت عناصر UI از جاوا اسکریپت خام استفاده می کردند. یا از جی کوئری استفاده می کردند که در این حالت زمان طولانی تر می برد و دقت کمتری داشت؛ با React  همه چیز تغییر کرد.

React  کد کتابخانه ای را فراهم می کرد که امکان استفاده مجدد آن ممکن بود. این مسئله باعث کاهش کل زمان توسعه و همچنین دامنه خطاها می شود. پس شاید حدس زده باشید در مقایسه ی React با جی کوئری (jQuery) هنگامی که بحث طراحی UI به میان می آید، کتابخانه React گزینه مناسب تری است؛ از لحاظ اینکه زمان کمتری می برد و دقت بالاتری را فراهم می کند. توسعه دهندگان می توانند برنامه های تک صفحه ای در مقیاس بزرگ و با ظاهری پویا، پیچیده اما کاربری آسان را به کمک این کتابخانه ایجاد کنند.

همچنین React  دارای دو ویژگی است که آن را از سایر کتابخانه ها متمایز می کند: JSX و Virtual DOM.

شرکت هایی مانند TripAdvisor، Airbnb و فیس بوک و اینستاگرام از React  استفاده می کنند.

احتمالا دلیل آنکه به دنبال مقایسه ی React با جی کوئری (jQuery) هستید، آن است که می خواهید بدانید کدام یک برای وب سایت شما مناسب تر است. می توانید طراحی وب سایت خود و ساختار آن را با نمونه هایی که برای هر یک از کتابخانه در بالا مطرح کرده ایم مقایسه کنید. با این حال قبل از آنکه به یک مقایسه ی React با جی کوئری (jQuery) بپردازیم، اجازه دهید ویژگی های React  را بیان کنیم.

برای اطلاعات بیشتر از مقاله  react js چیست؟ بازدید فرمایید.

این مطلب رو حتما ببینید:
مشاوره طراحی سایت به صورت تخصصی با جدید ترین روش ها

ویژگی‌های ری اکت (React)

 • با استفاده از React توسعه دهندگان می توانند به جزئیات این کتابخانه دسترسی پیدا کنند، در نتیجه قسمت های رابط کاربری را به صورت خاص و ویژه و متمایز از دیگر سایت ها می توانند ایجاد کنند.
 • با استفاده از JSX می توانید مستقیما DOM را دستکاری کنید.
 • همچنین یک DOM مجازی برای بهبود عملکرد وب سایت فراهم می کند.
 • یک پروژه متن باز است.
 • در کتابخانه React یک توسعه دهنده می تواند به هر عملکرد UI که بخواهد دست پیدا کند.
 • انجمن بزرگی از React پشتیبانی می کند که باعث شده افزودنی های جدیدی به کتابخانه آن اضافه گردد و رشد چشمگیرش را نمی توان نادیده گرفت.

React

jQuery
ری اکت از Virtual DOM برای بالاتر بردن سرعت، عملکرد و تجربه کاربری استفاده می کند. جی کوئری به طور مستقیم با DOM ارتباط برقرار می کند که در نتیجه به میزان کمی سرعت و عملکردش نسبت به React  کمتر است. DOM سنتی نیز به روز رسانی های آرام تری انجام می دهد.
سازه گرایی و پیاده سازی مجازی DOM در React  آن را برای ساخت برنامه های با اندازه بزرگ مناسب می کند. جی کوئری برای برنامه های با اندازه بزرگ مناسب نیست. این امر منجر به تولید کدی به هم ریخته می شود و DOM سنتی نیز از کدهای پیچیده پشتیبانی نمی کند.
به عنوان یک کتابخانه مخصوص UI در ساخت برنامه های وب با عملکردهای پیجیده و نمایش های مختلف تخصص دارد. در مقایسه ی React با جی کوئری (jQuery) سهولت استفاده نسبتا یکسان، اما اهداف آن ها متفاوت است. جی کوئری برای انواع خاصی از پروژه ها مانند یک وب سایت ساده با منوهای متحرک، ایجاد وقایع با یک دکمه و موارد این چنینی، کار را به راحتی انجام می دهد.
React  با بسته های NPM همراه و بارگذاری می شود که به طور قابل توجهی نسخه آن ها بالاتر از جی کوئری است. از این رو توسعه دهندگان React  هنگام کار با کتابخانه های دیگر، کارشان راحت تر است. جی کوئری ۷ سال بیشتر از React  وجود داشته است. امّا تعداد بسته های NPM برای جی کوئری به میزان قابل توجهی کم است. این ممکن است به این دلیل باشد که NPM در سال ۲۰۱۹ منتشر شده، زمانی که تعداد زیادی از توسعه دهندگان قبلا از jQuery به پلتفرم دیگری تغییر وضعیت داده بودند.
اندازه کتابخانه React  چیزی در حدود ۹۵ کیلو بایت است که دلیل اعتراض مکرر توسعه دهندگان React  بوده است. بر روی دستگاه های موبایل بارگیری آن ۲۰ درصد از نظر سرعت کندتر است.

اندازه کتابخانه بیشترین تاثیر را در تجربه نهایی کاربر دارد، زیرا کسی دوست ندارد بنشیند و منتظر بارگیری صفحه شود. کتابخانه jQuery فقط ۷۵ کیلوبایت است که تقریبا ۱۸ درصد کمتر از React  است.

مقایسه React با جی کوئری (jQuery)

جی کوئری یا React  کدام یک بهتر است؟

اکنون که ویژگی ها و نقاط قوت jQuery و React  را مرور کردیم، می توانیم مقایسه ی React با جی کوئری (jQuery) را بهتر انجام دهیم. آیا jQuery بهتر از React  است یا بر عکس؟ این سوال را می توان بر اساس دو تصور پاسخ داد.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی سایت با react چه مزایا و معایبی دارد و از کجا شروع کنیم؟

اگر یک توسعه دهنده وب هستید، این مشکل راه حل مشخصی ندارد زیرا هر پلتفرم در زمینه های مربوط به خود بهتر عمل می کند. در حالی که jQuery با استفاده از انیمیشن ها و جلوه ها یک انتخاب خوب برای ساخت وب ساده است، React  به شما در انجام عملکردهای پیچیده تری کمک می کند و اصولا در توسعه UI، دستکاری DOM و موارد مشابه، تمرکز بیشتری دارد.

با این حال، از نظر جنبه های شغلی و فرصت های شغلی، React  قطعا برنده بازی است و در عین حال، آینده خوبی را پیش رو دارد. اگر چه هنوز از جی کوئری به طور گسترده استفاده می شود، امّا React  با پشتیبانی فیس بوک در حال رشد تصاعدی است و به نظر می رسد که برای مدت زمان قابل توجهی در سال های آینده وجود داشته باشد.

در مقایسه ی React با جی کوئری (jQuery) نمی توانیم به طور مشخص بگوییم jQuery  منسوخ شده است پس حتما از React  استفاده کنید. جی کوئری همچنان در اکثر سایت ها به خصوص وب سایت های قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه نیازمند افرادی است که از آن پشتیبانی کنند و هنوز توسعه دهندگانی هستند که از آن حمایت کرده و مورد استفاده خود قرار می دهند. همچنین، شاید قصد شما از طراحی وب سایت تنها یک صفحه ساده و شیک باشد تا برای مثال ارائه نمونه کارهایتان را راحت تر انجام دهید. با این وجود، آینده و انجمن پشتیبان React  را نمی توان نادیده گرفت. در نتیجه، با در نظر گرفتن این موضوع، شاید انتخاب نهایی شما React  باشد.

طراحی اپلیکیشن با React Native نیز امروزه در حال ترند شدن هست! این مقاله رو از دست ندید.

 

سوالات متداول
 • برای ایجاد یک صفحه ساده که حجم بارگذاری آن کم باشد از کدام کتابخانه استفاده کنیم؟

جی کوئری تنها حجمی معادل ۷۵ کیلوبایت دارد در نتیجه سرعت بارگذاری آن از React  بیشتر خواهد بود. همچنین کتابخانه جی کوئری به شما کمک خواهد کرد تا صفحه ای ساده با کاربری آسان ایجاد کنید.

 • جی کوئری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد یا React؟

با آنکه جی کوئری قدمت طولانی تری دارد، امروز اکثر برنامه نویسان به سمت React گرایش دارند و آینده ای موفق پیش رو دارد.

 • طراحی وب با جی کوئری آسان تر است یا React؟

این مسئله به نوع وب سایت شما وابسته خواهد بود. هر کدام از کتابخانه ها عناصر مخصوص به خود را دارند. با این حال هر دو از منطق جاوا اسکریپت استفاده می کنند. در نتیجه با داشتن دانش جاوا اسکریپت، می توان از این دو کتابخانه استفاده نمود.

۵/۵ - (۳ امتیاز)


برچسب ها: دانستنی های وب

مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما

 1. محمد صادق گلی حسین آباد گفت:

  مقاله خوبی بود ممنون از زحمات شما