مراحل طراحی وب اپلیکیشن مانند بسیاری دیگر از پدیده هایی که به نوعی به اینترنت مبتنی و متصل هستند، یکی از روش های افزایش میزان درآمد در دنیای مجازی است. هر پلتفرمی کارکرد خود را در اینترنت دارد. اگر شما هم از کسانی هستید که کسب و کاری در اینترنت راه اندازی نموده و یا به تازگی برای چنین فرآیندی اقدام نموده اید، بهتر است قبل از هر چیزی با انواع ابزارهای مختلف موجود برای این منظور آشنا باشید.

با توجه به رقابت بسیار گسترده ای که در میان رقبا در اینترنت وجود دارد، از این رو لازم است تا برای موفقیت کسب و کار خود از به روزترین روش ها و ابزارها نیز استفاده کنید. وب اپلیکیشن ها نیز می توانند یکی از ابزارهای عالی برای این منظور باشند. در این مقاله سعی داریم تا با معرفی مراحل ساخت وب اپلیکیشن ها، دید بهتری نسبت به این ابزار برای شما فراهم آوریم.

 

هدف از طراحی وب اپلیکیشن چیست؟

قبل از اینکه شما را با مراحل طراحی وب اپلیکیشن همراه نماییم،  ابتدا لازم است تا مقدمه ای درباره این ابزار و شرایط استفاده از آن را بیان کنیم. برای کسانی که هنوز با وب اپلیکیشن آشنا نیستند، بایستی معرفی از این ابزار داشته باشیم. وب اپلیکیشن پلتفرمی بینابین وب سایت و اپلیکیشن است. این ابزار در واقع نوعی اپلیکیشن محسوب می شود که از طریق سایت و اینترنت قابل استفاده بوده و می تواند تمام امکانات کسب و کار شما را از طریق سایت برای کاربران راه اندازی نماید.

اپلیکیشن هایی که بر پایه موبایل توسعه می یابند، تنها برای کسانی قابل استفاده هستند که آن ها را در موبایل خود نصب داشته باشند. اما وب اپلیکیشن این امکان را برای هر کسب و کاری فراهم می آورد تا از این طریق تمام موارد موجود، اپلیکیشن خود را از طریق سایت اینترنتی و گوگل نیز در دسترس عموم و مشتریان قرار دهند.

مزایای ساخت و طراحی وب اپلیکیشن برای کسب و کارها

واقعیت این است که مزایای وب اپلیکیشن را باید بر اساس شرایط کسب و کار و نوع آن تعریف نمود. ممکن است مزیت های مورد بررسی در این بخش برای هر کسب و کاری صادق نباشد اما به صورت عمومی می توان موارد زیر را به عنوان مزیت های طراحی وب اپلیکیشن ها تعریف کرد:

 • کاهش هزینه تبلیغات
 • امکان ارتباط با مشتریان و کاربران بیشتر
 • برگ برنده ای برای سبقت از رقبا
 • برند سازی و افزایش اعتبار کسب و کار
 • افزایش فروش
 • ارتباط نزدیک تر و سازنده تر با مشتری
 • دسترسی آسان تر و ساده تر کاربر به شما
 • کاملا منطبق بر نیازهای کاربران موبایلی
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن باربری با بهترین قیمت و جدیدترین روش های طراحی سال 1402

مراحل طراحی وب اپلیکیشن

مراحل طراحی وب اپلیکیشن

برای اینکه دید بهتری نسبت به این ابزار عالی در اینترنت داشته باشید و نسبت به آن اطلاعات لازم را کسب کنید، در این بخش شما را با مراحل کامل ساخت وب اپلیکیشن آشنا می کنیم. البته شایان ذکر است که مرحله بندی ساخت و توسعه وب اپلیکیشن ممکن است بسته به شرایط، نوع پروژه، نوع کسب و کار، شرایط مورد نیاز و مواردی از این دست متفاوت از آنچه در ادامه بررسی می کنیم باشد. اما در نهایت به صورت عمومی، مراحل زیر را برای ساخت این ابزار باید طی کرد.

قدم اول: ایده پردازی

در قدم اول مراحل طراحی وب اپلیکیشن شما باید ایده اولیه خود را در ذهن پیاده سازی کنید. به این معنی که هدف از ساخت این ابزار را بدانید. مزیت های آن و معایب نبودن آن را برای خود در نظر بگیرید. میزان تاثیر آن در بهبود کسب و کار و آورده های احتمالی مالی آن را نیز برآورد کنید. این مرحله می تواند اهمیت زیادی برای کاربران داشته و تمایز دهنده یک ابزار عالی با یک ابزار بلااستفاده برای کاربر باشد. زیرا در برخی مواقع ساخت یک وب اپلیکیشن ساده و بدون امکانات مناسب، هیچ سودی به دنبال ندارد.

قدم دوم: تحقیقات بازار و رقبا

در قدم دوم که شما حتما باید در کنار یک متخصص ساخت وب اپلیکیشن آن را انجام دهید،  بایستی شرایط بازار و رقبای خود را در اینترنت برآورد کنید. برای این کار در درجه اول نیاز به ابزارهای تخصصی خواهید داشت. از این گذشته با بررسی شرایط بازار و رقبای خود می توانید دیدگاه ذهنی خود را در مرحله قبل اصلاح کرده و ایده بهتری برای آن پیاده سازی نمایید.

قدم سوم: تمام عملگرهای لازم برای وب اپلیکیشن خود را تعریف کنید

این مرحله از مراحل طراحی وب اپلیکیشن اهمیت بسیار زیادی دارد. در این قدم شما هم به نوعی محصول نهایی را برای خود و متخصص ساخت این ابزار تدوین می نمایید و هم شرایط کاری خود را در یک چارچوب مشخص قرار می دهید. در این مرحله بایستی به صورت دقیق و البته کامل مشخص کنید که مشتریان و کاربران شما با ورود به وب اپلیکیشن شما:

 • چه امکاناتی را در دسترس خواهند داشت.
 • چه مزیت هایی می توانند برای خود کسب کنند.
 • چه ابزارهایی را برای خرید و یا دریافت خدمات در اختیار دارند.
 • چه عملکردهایی را می توانند در وب اپلیکیشن شما دنبال کنند.
این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن آموزشی

بررسی این مرحله همچنین تاثیر بسیار زیادی بر روی روند طراحی وب اپلیکیشن نیز دارد. از این رو باید به صورت دقیق به این قدم نگاه نمایید.

قدم چهارم: طراحی اولیه وب اپلیکیشن

در قدم چهارم شرایط برای طراحی اولیه این ابزار فراهم آمده است و طراح می تواند با بررسی کامل نیازهای شما در مراحل قبل، در این مرحله شروع به کار طراحی وب اپلیکیشن نماید. البته برای این مرحله نیز نیاز به پیش نیازهایی از جمله نقشه وب اپلیکیشن، دکمه ها و ابزارهای تعریف شده در آن، لوگو و برند تجاری و مواردی از این دست خواهید داشت.

مراحل طراحی وب اپلیکیشن

قدم پنجم: بررسی وب اپلیکیشن طراحی شده از دید کاربر و اصطلاحات لازم برای آن

در این قدم شما باید خود را به جای کاربر قلمداد کرده و از دید وی شرایط کامل وب اپلیکیشن ساخته شده را بررسی کنید. لازم است تا در این مرحله همه جزئیات محصول طراحی شده را مورد ارزیابی قرار دهید تا بعدا با باگ ها و ارورها و از این مهمتر با کمبودهای آتی روبرو نشوید.

هدف اصلی در این مرحله، بهینه کردن کامل وب اپلیکیشن برای کاربر است و شما باید نمودار کامل گردش کار (workflow) وب اپلیکیشن خود را در انتهای این مرحله ترسیم نمایید.

قدم ششم: پیاده سازی اولیه وب اپلیکیشن به صورت واقعی

در این قدم نوبت به آن رسیده که شما تمام زحمات خود را تا به اینجای کار در اینترنت مشاهده کنید. طراحی نقشه اولیه وب اپلیکیشن یا وایرفریمینگ (Wireframing) یا پروتایپینگ (Prototyping) اصطلاحی است که متخصصین این رده به این مرحله اطلاق می نمایند.

 

از کجا برای طراحی اپلیکیشن و وب اپ شروع کنید؟
شما می توانید فرم مشاوره قیمت ما رو پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
سفارش خدمت

قدم هفتم: بک اند، فرونت اند، معماری پایگاه داده و میزبانی یا هاستینگ

در آخرین مرحله از مراحل طراحی وب اپلیکیشن نوبت به چیدمان کامل آن، معماری پایگاه داده و داده های خود محصول و در نهایت میزبانی یا هاستینگ آن می رسد. تمام این مراحل را کاربر و طراح باید با مشورت با یکدیگر و به صورت کاملا منطبق بر نیاز کسب و کار مربوطه ارزیابی و پیاده سازی نمایند.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن گردشگری برای موبایل در تهران با جدیدترین متد های برنامه نویسی

آیا با وجود وبسایت باز هم نیاز به داشتن وب اپلیکیشن داریم؟

عملکرد وب سایت و وب اپلیکیشن کاملا با هم متفاوت بوده و هدف از طراحی و ساخت آن ها نیز متفاوت است. از این رو وجود وب سایت هیچ دلیلی بر عدم استفاده از وب اپلیکیشن نیست.

برای یافتن ایده اپلیکیشن، مقاله ایده طراحی اپلیکیشن های نوآور و جدید قطعا برای شما مفید خواهد بود:)

نتیجه گیری و جمع بندی

در این مقاله به بررسی مراحل طراحی وب اپلیکیشن پرداختیم و نکات مهمی را نیز در این باره مرور کردیم. مشورت با متخصص و افراد با تجربه، همیشه راه حل‌های بهتری را پیش روی کاربر قرار می‌دهد. اما به خاطر داشته باشید که دست روی دست گذاشتن و تماشای فعالیت رقبا چیزی جز عقب افتادن و از دست رفتن بازار برای کسب و کارهای اینترنتی به دنبال ندارد. وب اپلیکیشن نیز مانند بسیاری دیگر از ابزارهای لازم برای کسب و کارهای اینترنتی می‌تواند زمینه ساز اتفاقات عالی برای آن ها بوده و شرایط را در مقایسه با رقبا به نفع شما رقم بزند. از این رو در صورتی که کسب و کار شما برای چنین ابزاری پتانسیل لازم را دارد، هرگز نباید آن را پشت گوش انداخته و به فردا بسپارید.

سوالات متداول
 • آیا هر کسب و کاری نیاز به استفاده از وب اپلیکیشن ها دارد؟

نه! لزوما هر کسب و کاری نیاز به وب اپلیکیشن ندارد؛ اما وجود آن می تواند مزیتی بزرگ برای کسب و کارهای اینترنتی باشد. با توجه به عدم نصب همه برنامه های موبایلی توسط کاربران به دلیل کمبود فضا در گوشی، چنین ابزاری می تواند عملکرد ویژه ای برای کسب و کارهای اینترنتی به دنبال داشته باشد.

 • هزینه طراحی وب اپلیکیشن چقدر است؟

هزینه طراحی وب اپلیکیشن به موارد بسیار متعددی بستگی داشته و با توجه به نوع پروژه و نیازمندی های آن تعیین و برآورد می شود. از این رو هر پروژه خاص می تواند هزینه خاصی را نیز داشته باشد.

 • برای طراحی وب اپلیکیشن چه قدر زمان نیاز خواهید داشت؟

زمان لازم برای طراحی وب اپلیکیشن نیز به شرایط موجود برای پروژه بستگی دارد. به صورت معمول دو هفته تا دو ماه زمان برای ساخت و طراحی وب اپلیکیشن لازم است که بعد از بررسی های اولیه باید درباره آن اظهار نظر کرد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *