طراحی اپلیکیشن رستوران چندین سال است که رونق گرفته و کسب و کارهای زیادی به جهت سهولت بیشتر در کار خود از آن بهره ‎مند می شوند. طراحی اپلیکیشن رستوران یکی از جذاب ترین و پرکاربردترین اپلیکیشن ها بوده که امروزه مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می گیرد.

اپلیکیشن رستوران به دارندگان رستوران ها اجازه می دهد تا از طریق داشبورد ادمین، سفارشات غذا را مدیریت کنند و افرادی که غذای بیرون بر سفارش می دهند را ردیابی کنند. با کمک این برنامه مشتریان می توانند غذای مورد نظر خود را سفارش داده و پس از تایید غذا، آدرس خود را وارد کرده و با گذشت چند دقیقه سفارش خود را تحویل گیرند.

ویژگی سفارش آنلاین غذا به طور خاص برای صاحبان رستوران های مستقل طراحی شده است. با ویژگی سفارش آنلاین غذا، دارندگان رستوران ها می توانند رستوران شگفت انگیزی ایجاد کنند و تجارت خود را رونق ببخشند.

اپلیکیشن رستوران چیست؟

بیش از ۱۵۰۰۰ رستوران از طریق طراحی اپ رستوران برای نمایش منو و پیگیری سفارشات خود استفاده می کنند و با ارائه پیشنهادات به مشتریان اجازه می دهند تا غذای مورد نظر خود را سفارش داده یا رزرو کنند.

درون این اپلیکیشن ها می توان گزینه هایی همچون سیستم تحویل درب منزل را برای مناطقی که تحت پوشش هستند قرار داد، تا مشتریان بتوانند به سادگی سفارشات خود را بدون دردسر انجام داده و پرداخت های ایمن را با کارت های اعتباری انجام دهند.

با کمک این اپلیکیشن صاحبان رستوران ها می توانند منوی غذای خود را به همراه جزئیات ارائه دهند تا مشتریان نمای کلی و لیست منو را جهت سفارش دریافت کنند. با کمک این اپلیکیشن افراد می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن سفارشات خود را انجام دهند.

صاحبان رستوران ها با کمک این اپلیکیشن می توانند مشتریانی که نزدیک خود هستند را جذب کرده و پیشنهادات را به موقع ارسال کنند، علاوه بر این صاحبان رستوران ها می توانند کوپن هایی را ارائه دهند که شامل تخفیفات بوده تا از این طریق به کسب وفاداری پرداخته و به کاربران اجازه دهند تا از تخفیفات ویژه رستوران بهره مند شوند.

طراحی اپلیکیشن رستوران

مراحل طراحی و شکل ظاهری اپلیکیشن رستوران

جهت طراحی اپلیکیشن رستوران باید موارد مهمی را در نظر داشت و از طرح بندی های شگفت انگیز برای ساخت برنامه استفاده کرد و برنامه غذایی رستوران را داخل اپلیکیشن قرار داد تا کاربران را علاقه مند به استفاده از اپلیکیشن کرد، در نهایت نیز برای معرفی بیشتر اپلیکیشن خود باید برنامه ها را در فروشگاه های Google Play و iTunes معرفی کرد تا مشتریان بیشتری از خدمات شما مطلع شوند.

به طور کلی ۵ فرایند در طراحی اپلیکیشن رستوران مهم است که شامل موارد زیر است:

 1. نقطه شروع: کاربران از نظر ظاهری اپلیکیشن ها را قضاوت می کنند، بنابراین طراحی اپ رستوران باید از نظر بصری جذاب باشد؛ زیرا این اپلیکیشن تجارت شما را به تصویر می کشد. با طراحی آرم رستوران شروع کنید زیرا آرم، هویت تجاری شما را تعیین می کند و سپس برنامه رستوران خود را مرتبا بهبود ببخشید. مطمئن شوید که تم و انتخاب رنگ اپلیکیشن شما با تصویر برندتان کاملا مطابقت داشته باشد. تصاویر، سبک، فونت و هر عنصر باید با تصویر برند تجاری رستوران شما هماهنگ باشد.
 2. اطلاعات را بیان کنید: وقتی مشتری مکان های غذاخوری را در گوگل جستجو می کند هر اطلاعاتی را در فضای مورد نظر دریافت می کند، همچون زنجیره ای از رستوران ها به علاوه آدرس آن ها، غذاهای سرو شده، دستورالعمل ها، وضعیت باز یا بسته بودن مراکز فروش و… . جدا از این چیزهای زیادی وجود دارد که مشتری می خواهد در مورد فضای غذاخوری بداند، بنابراین کمی در مورد رستوران خود به مشتریان اطلاعات دهید، مانند اینکه خاصیت رستوران شما چیست و حتما به ذکر ویژگی های خود بپردازید، مانند یک غذای خاص، یک جشنواره غذا یا غیره.
 3. ایجاد یک برنامه منوی دیجیتال: برنامه منوی غذایی دیجیتال شما باید یک دایره المعارف غذایی جذاب باشد. منوی شما درباره رستوران شما صحبت می کند و زمانی که در منوی خود غذاهای معمولی داشته باشید برای مشتری جذاب نخواهد بود، پس منوی دیجیتال رستوران خود را به یک منوی باورنکردنی تبدیل کنید. برای این کار از برخی رنگ های شگفت انگیز که قدرت فریب دادن دارند و فونت های جذاب که تصاویر غذاهای لذیذ را نشان می دهند استفاده کنید تا افراد جذب شده و روی دکمه “اکنون سفارش دهید” کلیک کنند.
 4. سفارش غذای سیار: قابلیت سفارش آنلاین غذا را در برنامه خود فعال کنید. رستوران شما باید بر روی سرویس دهی به مشتریانی تمرکز کند، زیرا برخی از افراد ممکن است نتوانند به صورت حضوری به رستوران شما مراجعه کنند، اما دوست داشته باشند که از طریق اپلیکیشن موبایل خود، خدمات سفارش غذای عالی شما را تجربه کنند، بنابراین این امر مهم را در برنامه کاری خود قرار دهید.
 5. برنامه های وفاداری، تخفیف و کوپن ها: در این بخش ضمن اهداف رستوران باید راهی برای حفظ مشتریان وفادار خود طراحی کنید. با طراحی اپ رستوران و کمی خلاقیت می توانید در انجام این کار موفق شوید. شما می توانید برای مشتریان عادی خود یک برنامه پاداش ایجاد کنید تا از مزایای تخفیف ها و کدهای تبلیغاتی بهره مند شوند. باید از یکنواختی دور شوید و چیزی فوق العاده و شگفت انگیز را برای دوست داران غذا در سراسر کشور ایجاد کنید تا به موفقیت در این صنعت دست یابید.
این مطلب رو حتما ببینید:
ساخت وب اپلیکیشن و نحوه طراحی آن به همراه مراحل

چگونگی طراحی یک اپلیکیشن عالی برای رستوران

۵ میلیارد نفر در این دنیا از تلفن هوشمند استفاده می کنند که تقریبا ۶۵ درصد از کل افراد کره زمین است. برای صاحبان رستوران ها که به دنبال طراحی اپ رستوران هستند یک اپلیکیشن رستوران می تواند به بازاریابی مشتریان منجر شود، علاوه بر این یک اپلیکیشن رستوران می تواند به حفظ مشتری کمک کند و مشتریان موجود می توانند از اپلیکیشن شما برای خدمات مختلف استفاده کنند.

یک اپ رستوران به شما کمک می کند تا بازاریابی و تعامل راحتی داشته باشید. با در نظر داشتن موارد زیر می توانید یک طراحی اپلیکیشن رستوران عالی داشته باشید:

 • برند خود را تقویت کنید: ایجاد یک اپ برای رستوران به شما امکان می دهد که برند خود را تقویت کنید. با ترکیب ارزش ها، زیبایی شناسی و موضوعی که برند شما را نشان می دهد به شناخت برند خود به افراد پرداخته و به یاد ماندنی بودن برند خود را افزایش دهید. این امر می تواند طراحی محتوا، آرم، رنگ برند و موارد دیگر را در بر داشته باشد.
 • تجربه مشتری شخصی را ارائه دهید: با اجباری شدن ثبت نام در برنامه خود می توانید اطلاعات اساسی خاصی را از مشتریان دریافت کنید. این امر به شما امکان می دهد که بعدا با پیشنهادات تبلیغاتی با افراد ارتباط برقرار کنید و تجربه شخصی شده ای را به مشتریان ارائه دهید.
 • استانداردهای خدمات خود را بهبود ببخشید: با طراحی اپ رستوران می توانید نیازها و سفارشات تعداد بیشتری از مشتریان را به روشی کارآمد و سازمان یافته انجام دهید. این امر به طور خودکار استانداردهای کلی خدمات رستوران شما را بهبود می بخشد و نظرات خوبی به شما می دهد.
 • برگشت بازدیدکنندگان را افزایش دهید: همان طور که شروع به ارائه یک تجربه کاربری عالی می کنید طبیعی است که مخاطبان بسیاری داشته باشید. با ویژگی هایی مانند اعلان های فوری و … می توانید به صورت بلادرنگ با کاربران برنامه خود ارتباط برقرار کنید و به آن ها دلیلی برای بازگشت به رستوران خود بدهید.
 • تبلیغات مبتنی بر مکان را ساده کنید: تبلیغات مبتنی بر موقعیت مکانی اطمینان می دهد که شما با مخاطبانی که احتمال تبدیل آن ها به مشتری بیشتر است ارتباط برقرار می کنید. با این کار می توانید پیام های تبلیغاتی مربوطه را برای افرادی که در همان منطقه رستوران واقع شده اند ارسال کنید و حتی رهگذران معمولی را نیز تشویق کنید که وارد صحنه شوند.
 • افزایش فروش: طراحی اپلیکیشن رستوران شما امکان راهی جدید برای کسب درآمد را به شما می دهد. با افزودن گزینه تحویل غذا، می توانید اطمینان حاصل کنید که می توانید حتی به مشتریانی که غذا خوردن در خانه را ترجیح می دهند خدمات ارائه دهید. این بدان معناست که شما بیش از آنکه بتوانید در رستوران خود بنشینید در خدمت مشتریان هستید.
 • وفاداری به برند را افزایش دهید: هنگامی که مشتریان اپلیکیشن رستوران شما را بر روی تلفن های خود نصب می کنند احتمال سفارش از رستوران یا رزرو میز شما بسیار بیشتر می شود. این کار باعث افزایش وفاداری مشتری نیز خواهد شد که مشتریان را ترغیب می کند تا بیشتر به رستوران شما سر بزنند.
این مطلب رو حتما ببینید:
مراحل طراحی اپلیکیشن چگونه است؟

مزایایی طراحی اپلکیشن رستوران برای کسب و کار

مزایای بسیاری را می توان برای طراحی اپلیکیشن رستوران برای صاحبان کسب و کار عنوان کرد. مطالعات نشان داده که بیش از ۸۰ درصد از مشتریان با تلفن های هوشمند خود به دنبال یک رستوران هستند، بنابراین ایجاد یک اپلیکیشن رستوران برای یافتن مشتریان جدید بسیار مهم است.

با کمک طراحی اپلیکیشن رستوران امروزه تعداد زیادی رستوران وجود دارند که دارای قیمتی مناسب هستند و تجربه بسیار مناسبی را برای کاربران نهایی فراهم می کنند. از سالی که این فناوری نقشی حیاتی را در جهان ایجاد کرد بازار رستوران ها نیز در طول چند سال اخیر بسیار رونق گرفت.

به طور کلی مزایای طراحی اپ رستوران شامل موارد زیر است:

 • ایجاد منوی جذاب در صفحه سفارش غذا
 • سفارش درون برنامه ای با چندین درگاه پرداخت
 • ویژگی کارت وفاداری برای ایجاد انگیزه در مشتریان همیشگی
 • ویژگی کوپن برای ارائه تخفیف در ساعت های خوش
 • رزرو جداول دلخواه
 • ارائه خدمات از طریق GPS به مشتریان
 • دارا بودن تقویم رویدادها برای نمایش شب های ویژه با تقویم گوگل
 • تبلیغ پیشنهادات و رویدادها از طریق برنامه
 • بهره گیری از گالری عکس جذاب از غذاهای رستوران
 • پیگیری موجودی و سفارشات از طریق داشبورد مدیریت

طراحی اپلیکیشن رستوران

مزایایی طراحی اپلکیشن رستورانی

از جمله مزایای مهم طراحی اپلیکیشن رستوران شامل موارد زیر است:

 • رزرو اسلات آنلاین: برخی از اپلیکیشن ها کاربران را به نزدیک ترین رستوران ها متصل می کنند و جزئیات لازم را برای رزرو جدول در اختیار آن ها قرار می دهند. رستوران های مختلف فعال از طریق ثبت نام آنلاین، کاربران نهایی را قادر می سازند تا اسلات های خود را رزرو کنند که در این صورت ازدحام ترافیک در مقابل رستوران ها کاهش می یابد و مشتریان را با اطلاعات مربوطه مانند تخفیف، پیشنهادات ویژه و معاملات جذاب رو به رو می کند.
 • کارت منوی دیجیتال: وب سایت های مختلفی وجود دارند که به افراد امکان می دهند سفارش خود را با استفاده از کارت منوی دیجیتال ثبت کنند. این کار باعث می شود کاربران نهایی سفارش خود را بدون دردسر و تنها با چند کلیک ثبت کنند که این امر یک تجربه بسیار راحت را برای کاربران نهایی فراهم می کند، علاوه بر این مشتریان می توانند با توجه به بودجه و ترجیحات خود از نظر مواد غذایی رستوران مورد نظر را انتخاب کنند.
 • سفارش تحویل غذا به صورت آنلاین: زنجیره های فست فود نیز در کنار رستوران ها نقش واسطه را در رزرو سفارشات دارند، زیرا باعث می شوند کاربران نهایی سفارش خود را از طریق سیستم عامل های آنلاین و اپلیکیشن ها رزرو کنند که این کار سفارش غذا را برای مشتریان آسان تر کرده و باعث صرفه جویی در وقت می شود. با کمک اپلیکیشن رستوران پیگیری تحویل سفارش راحت تر شده و پس از سفارش آنلاین مشتری و تعیین محل تحویل، با استفاده از فناوری GPS، دارندگان رستوران ها می توانند سفارش را به محل تحویل گیرنده ارسال کنند.
 • تبلیغات مبتنی بر مکان: این ویژگی در طراحی اپلیکیشن رستوران نسبتا جدید بوده و می تواند به شما در افزایش فروش رستوران تان کمک کند. برای انجام این کار این دستگاه کوچک قادر است یک پیام را برای مشتری های نزدیک به رستوران شما ارسال کند که با این کار می توانید افراد را وسوسه کنید تا نتوانند پیشنهاد شما را رد کنند و به مشتریان شما تبدیل شوند.
 • حضور آنلاین به ویژه در رسانه های اجتماعی: فعالیت آنلاین در رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر و اینستاگرام برای ادامه روند رو به تغییر شما حیاتی است و می تواند در مدت زمان کوتاهی مشتریان جدید را جذب کرده و ارزش برندتان را افزایش دهد، زیرا بسیاری از مردم فقط در سیستم عامل های آنلاین با رستوران های جدید آشنا می شوند. بنابراین حضور آنلاین هر رستوران در شبکه های مجازی ضروری است و به آن ها این امکان را می دهد که مستقیما با مشتریان تعامل داشته و به بازخورد آن ها پاسخ دهند.
 • برنامه های وفاداری: برنامه های وفاداری مانند یک تیر و دو نشان است و علاوه بر حفظ مشتریان فعلی به جذب مشتریان جدید نیز کمک می کند. در هر ۵ یا ۱۰ بازدید می توانید طرح هایی مانند تخفیف ارائه دهید که به حفظ مشتریان موجود کمک می کند. از طرف دیگر معرفی تخفیف در پنج سفارش اول، مشتریان جدید را به خود جلب می کند. برنامه های وفاداری در اپلیکیشن ها بسیار موثرتر از برنامه های سنتی هستند؛ زیرا شخصا برای هر فرد فرستاده می شود.
 • بازدهی بهتر در محصولات ویژه ای که ارائه می دهید: شما می توانید به طور موثر با کمک اعلان های جدید در طراحی اپ رستوران خود به مشتریان تان در مورد غذاهای جدیدی که مخصوص روزهای خاصی از هفته به لیست تان اضافه کردید اطلاع دهید و فروش خوبی داشته باشید.
 • تبلیغات آنلاین از طریق برنامه های “check in“: رستوران ها با استفاده از این ویژگی به مشتریان امکاناتی می دهند که می توانند از طریق اپلیکیشن ها به دوستان خود اطلاع دهند که در کجا هستند. با معرفی کردن نام رستوران بسیاری از مشتریان جذب خواهند شد و این امر به عنوان یک توصیه در زمان واقعی عمل خواهد کرد.
 • برای هر سوال پاسخی داشته باشید: پاسخگویی به تعداد زیادی از سوالات مشتریان امری معمول برای شما و کارمندان تان است. طراحی اپ رستوران می تواند به شما کمک کند تا به تمام سوالات مشتریان خود پاسخ دهید. بیشتر سوالاتی که مشتریان می پرسند تکراری است و می توانید با کمک بخش “سوالات متداول” به آن ها پاسخ دهید.
 • بررسی و رتبه بندی آنلاین: این روزها کاربران نهایی مجازند نظرات خود را در مورد خدمات رستوران ها در وب سایت های مختلف ارائه دهند. اغلب اوقات مشتریان جدید ترجیح می دهند رتبه بندی یا بازبینی یک رستوران خاص را در چنین وب سایت هایی مشاهده کنند تا تصمیم بگیرند که آیا می خواهند از آنجا بازدید کنند یا خیر.
این مطلب رو حتما ببینید:
نیچ مارکتینگ چیست و چگونه تبدیل به برند برجسته مخاطبین خاص شویم؟

 

سوالات متداول

 1. چرا باید برای رستوران خود از طراحی اپلیکیشن رستوران استفاده کنیم؟

در حال حاضر افراد بسیاری از موبایل و اپلیکیشن های مختلف استفاده می کنند. بنابراین به جهت معرفی برند خود باید از مزایای طراحی اپ رستوران بهره مند شد تا بتوان مشتریان بالقوه جدیدی را پیدا کرد.

 1. برای کارکرد بهتر اپلیکیشن رستوران خود چه کنیم؟

برا این کار باید از مواردی همچون طراحی بصری اپلیکیشن، بیان اطلاعات و ویژگی های رستوران، ایجاد یک برنامه منوی دیجیتال، سفارش غذای سیار و برنامه های وفاداری همچون تخفیفات و کوپن ها بهره مند شد.

 1. با کمک طراحی اپ رستوران خود به چه چیزی می رسیم؟

با بهره گیری از طراحی اپلیکیشن رستوران می توان به مواردی همچون: تقویت برند، ارائه تجربه مشتری بهتر، بهبود بخشی استادندارهای خدمات، افزایش بازگشت بازدیدکنندگان، ایجاد تبلیغات ساده مبتنی بر مکان، افزایش فروش و افزایش وفاداری به برند دست پیدا کرد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *