انتخاب نام اپلیکیشن

راهنمای انتخاب نام برای اپلیکیشن

  • 22 دی 1399
  • بروزرسانی: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 2660 بازدید


اپ یک برنامه نرم ­افزاری کاربردی است که برای انتخاب نام مناسب برای اپ باید مطالعه‌ ای دقیق داشته باشید. در این نوشتار سعی داریم شما را برای انتخاب نام اپلیکیشن مناسب راهنمایی بنماییم. اپ، ویژگی­های خاصی را فراهم می کند که برای کاربر در دسترس باشد. در حال حاضر اپ های زیادی در Google play و Apple App Store برای انتخاب کاربران در دسترس است. تعداد  آن ها نیز به طور پیوسته در حال رشد است و گزینه های زیادی را به کاربران ارائه می دهد.

از آنجا که بیشتر کاربران اپ هایی را که می خواهند بارگیری کنند با استفاده از یک جستجوی ساده انتخاب می کنند، برای سازندگان آن، انتخاب نام مناسب برای اپ خود بسیار مهم و حیاتی است. این نام باید منعکس کننده کاری باشد که برنامه انجام می دهد و تا حد ممکن آن را به کاربر منتقل کند. آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه می توان از یک اپ نام برد؟ در این مقاله چند دستورالعمل ساده برای کمک به شما در انتخاب بهترین نام مناسب برای اپ بعد از طراحی اپلیکیشن ارائه شده است.

 

راه­کارهای کاربردی برای انتخاب نام اپلیکیشن

۱) استفاده از ایده های فکری

اگر می خواهید یک نام مناسب برای اپ خود انتخاب کنید، پشت میز خود بنشینید، یک ورق کاغذ بردارید و به برنامه اپ خود فکر کنید. سپس در حین فکر کردن این سؤالات را در ذهن خود مرور کنید:

  • هدف اصلی از آن چیست؟
  • مخاطبان آن چه کسانی هستند؟
  • چگونه به کاربران خود کمک می کند؟

هر کلمه ای را که به ذهن شما خطور می کند، هنگام تفکر درباره اپی که قرار است ایجاد کنید، یادداشت کنید. تا زمانی که تفکر اساسی شما در این مورد به پایان می رسد، باید لیستی از کلمات داشته باشید تا بتوانید با کمک  آن ها نام کامل را بدست آورید.

۲)

بسیاری از اپ های موفق، توانسته اند یک نام یک کلمه ای خوب را برای خود پیدا کنند و این موضوع به کاربران  آن ها کمک کرده است تا به آسانی نامشان را در خاطر داشته باشند. به هر حال انتقال مفهوم و منظور خودتان بوسیله یک کلمه که برای اپ خود انتخاب کرده اید دشوار است و اغلب ممکن است کلمه ای که می خواهید استفاده کنید، قبلاً انتخاب شده باشد. اگر کلمه مناسب را پیدا نکردید و ایده استفاده از کلمات اختصاری را دوست ندارید، روش های دیگری برای یافتن یک نام ساده و خوب برای برنامه شما وجود خواهد داشت.

کلمات ترکیبی مانند اسم + اسم، صفت + حرف اضافه، ضمیر + اسم، فعل عبارتی و غیره ممکن است به شما کمک کنند تا در انتخاب مناسب برای اپ، کلمات بیشتری را به صورت یکجا و جامع ترکیب کنید. برای اینکه آن اپ به یادماندنی شود، باید نام آن را به صورت یک کلمه در آورید، حتی اگر در اصل از چند کلمه تشکیل شده باشد. از حروف بزرگ یا حروف کوچک استفاده کنید و آن ها را ساده بنویسید تا در تلاش برای توصیف یا توضیح بهتر اپ خود، مخاطبان را با کلمات زیاد دچار مشکل نکنید.

۳) منحصر به فرد بودن در انتخاب نام اپلیکیشن

این مطلب رو حتما ببینید:
angular چیست؟ بررسی کامل فریم ورک محبوب انگولار در سال ۲۰۲۴

بدیهی است که نام شما باید منحصر به فرد باشد. شما نمی توانید در انتخاب نام اپلیکیشن ایده شخص دیگری را کپی­ برداری کنید، زیرا اصالت نام مهم است. با تفکر در مورد یک نام خلاقانه، ایجاد سبکی برای آن به یک روش جذاب و ایجاد آن با یک نام جدید و جذاب، نام اپ خود را برجسته سازید.

۴) داشتن معنی و مفهوم نام اپ

نام ها دارای معانی هستند. اگر کلمه ای متناسب با اپ خود پیدا نکردید، سعی کنید یک قدم به عقب برگردید و به ایده‌های انتزاعی‌تر فکر کنید که می توانند با آن مرتبط باشند. برای مثال، یک نماد ممکن است اپ شما را بهتر از یک کلمه توضیح دهد.

نمادها به کاربران کمک می کند تا اپ شما را با درک عمیق ­تری از آنچه برای آن ایجاد شده، مرتبط بدانند. فیس­بوک مثال خوبی برای این موضوع است. وقتی مردم به آن فکر می کنند، به تصویر خودشان و پست هایی که با استفاده از آن ارسال می کنند و دوستانشان می توانند مانند یک کتاب باز آن را بخوانند، فکر می کنند. در حالی که این نام جنبه اجتماعی­ بودن برنامه را توضیح نمی دهد، اما آنچه را که این اپ انجام می دهد به روش انتزاعی تر به کاربر منتقل می کند. نام اپ شما ممکن است مشابه باشد، به یک برند تجاری تبدیل شود یا حتی بر اساس مفاهیم ایجاد شده در آن، به یک فلسفه بزرگتر تبدیل شود.

۵) استفاده از کلمات کلیدی برای ایجاد تمرکز در انتخاب نام اپلیکیشن

این مطلب رو حتما ببینید:
ساخت وب اپلیکیشن و نحوه طراحی آن به همراه مراحل

این راه­کار بسیار برای انتخاب نام اپلیکیشن مهم است. شما در حال ایجاد اپی هستید که هدف آن رفع نیاز خاصی در مخاطبان محدود است. لیستی از کلمات کلیدی را بیابید که ممکن است افراد هنگام جستجو در app store با برنامه اپ شما مرتبط بدانند و آن کلمات کلیدی را هدف قرار دهید. اگر اپ شما حداقل شامل یک کلمه کلیدی باشد، در نتایج جستجو بالاتر نشان داده می شود و در نتیجه بیشتر در معرض دید کاربران قرار می گیرد.

۶) انجام تحقیقات بازاری مربوط به اپ خود

تعدادی از افراد را انتخاب کنید تا نحوه کار MVP شما را آزمایش کنند. به آن ها اجازه دهید برای مدت زمان مشخصی با آن ارتباط برقرار کنند و تمام ویژگی های ارائه شده را امتحان کنید. سپس  آن ها را وادار کنید تا تجربه خود را با استفاده از کلمات، تصاویر یا هر صورت دیگر توصیف کنند. بازخوردی که از شرکت­کنندگان دریافت می کنید به شما کمک می کند تا گزینه های خوبی را برای انتخاب نام مناسب برای اپ خود در نظر بگیرید و به مسیر درست خود برسید.

۷) جمع کردن گروهی از مشاوران معتمد در انتخاب نام اپلیکیشن

اگر با کلمات نمی توانید خلاقیت خاصی را ایجاد کنید، می توانید از چند نفری که به  آن ها اعتماد دارید (مثل دوستان، خانواده، شرکای تجاری و …) بخواهید تا به شما در ایده پردازی کمک کنند. برگزاری یک جلسه همکاری با دیگران که خیلی به پروژه نزدیک نیستند، می تواند به شما کمک کند ایده های جدیدی را از دیدگاه های جدید بدست آورید.

۸) ایجاد یک لوگوی جذاب

در کنار انتخاب یک نام مناسب برای اپ، نباید اهمیت یک لوگو جذاب را دست کم بگیرید. این لوگو باید خود بازگوکننده معنی و مقهموم اپ شما باشد. وقتی به یک لوگو فکر می کنید، به صورت اساسی گزینه های مختلف را در ذهن خود مرور کنید. به این فکر کنید که کاربران شما چه تفسیری می توانند از اپ شما داشته باشند، هنگامی که با تصاویری که می تواند کارساز باشد یا احساساتی که ممکن است هنگام تعامل با اپ در  آن ها ایجاد شود، مواجه می شوند.

این مطلب رو حتما ببینید:
افزایش در آمد با طراحی و انتشار اپلیکیشن برای کسب و کار

تطبیق نام شما با یک نماد مناسب، تصویری قدرتمند و طولانی مدت را برای اپ شما ایجاد می کند. یک لوگو مرتبط یک ابزار عالی برای بازاریابی محصوب می شود، بنابراین زمانی را برای ایده پردازی و طراحی مناسب برای آن اختصاص دهید.

انتخاب نام اپلیکیشن

سؤالات تحقیق:

اپ چیست؟

برنامه کاربردی که معمولاً بر روی موبایل و تبلت نصب شده و ویژگی های خاصی را در اختیار و در دسترس مخاطب قرار می دهد.

چرا لحاظ کردن معنی و مفهوم در نام اپ مهم است؟

به مشتریان کمک می کند که درک عمیق تری از اپ شما و کاربردی که در اختیار  آن ها قرار می دهد، داشته باشند.

برجسته ­سازی نام اپ به چه معناست؟

اینکه در انتخاب نام به خلاقانه بودن و اصالت آن توجه داشته باشید و سعی کنید که آن نام جدید و تازه باشد.

در این مقاله به این موضوع اشاره کردیم که انتخاب یک نام مناسب برای اپ از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین منظور راه کارهای مختلفی را پیشنهاد کردیم تا به کمک آن بتوان یک نام جذاب و هدفمند را برای برنامه اپ انتخاب کرد. استفاده از تفکر عمیق و ایده های فکری مناسب، بکاربردن کلمه ای که در خاطر مخاطبان بماند، اصالت و جدید بودن نام، داشتن معنی و مفهوم واضح، کمک گرفتن از کلمات کلیدی، استفاده از روش آزمون و خطا و دریافت پیشنهادات و نظرات دیگران و بالاخره درنظرگرفتن یک لوگو مناسب می تواند به شما کمک کند تا یک نام جذاب را برای اپ خود ایجاد کنید که به خوبی مورد توجه قرار گرفته و در خاطر مخاطبان و مشتریان شما باقی بماند.

۵/۵ - (۴ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *