رنگ در طراحی اپلیکیشن

انتخاب رنگ در طراحی اپلیکیشن

  • 20 دی 1399
  • بروزرسانی: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 2027 بازدید


آیا تا به حال به تأثیر رنگ ها در رابط کاربری تلفن همراه فکر کرده اید؟ دانستن نحوه استفاده بجا و مناسب از رنگ در طراحی اپلیکیشن، نه تنها برای مقاصد زیبایی شناختی، بلکه برای بهبود تجربه کاربر با ساده سازی پیمایش در سراسر اپلیکیشن تلفن همراه ضروری است. با استفاده از یک پالت رنگ خاص، مشتریان می توانند در نگاه اول از هدف اپلیکیشن شما ایده بگیرند.

استفاده از روانشناسی رنگ برای بدست­آوردن موفقیت بیشتر در میان رقبای شما مؤثر است. رنگ ها نقش زیادی در نحوه درک مغز از اطلاعات و عملکرد ارائه شده دارند. روشی که هر یک از آن ها بر روی کاربران تأثیر می گذارد، باید در هنگام طراحی اپلیکیشن موبایل مشتری مورد توجه قرار گیرد. با توجه به این موارد، در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت انتخاب رنگ در طراحی اپلیکیشن بحث کرده و به نکاتی که باید در انتخاب رنگ در نظر گرفته شود، بپردازیم.

چرا روانشناسی رنگ در طراحی اپلیکیشن موبایل ضروری است؟

به عبارت ساده روانشناسی رنگ، مطالعه رنگ ها و چگونگی تأثیر آن ها بر رفتار انسان است. رنگ های اصلی آن قرمز، زرد، سبز و آبی است. هر یک از آن ها تأثیرات متفاوتی بر احساسات و درک انسان دارند.

رنگ، یک قسمت اساسی از رابط کاربرپسند است. یک مثال عالی نماد اپلیکیشن است. این اولین چیزی است که کاربران می بینند و از آن تأثیر می پذیرند، بنابراین شما می خواهید که همه چیز در مورد آن درست باشد و به صورتی باشد که مخاطبان اپ شما را به صورت واقعی بررسی کنند. رنگ های مختلف باعث ایجاد رفتار خاصی در انسان می شوند. استفاده از آن ها به روش صحیح می تواند منجر به تعداد بیشتری از بارگیری ها و جذب بیشتر مشتریان شود.

برای انتخاب رنگ در طراحی اپلیکیشن باید به چه مواردی دقت کنیم؟

۱) روانشناسی ادراک رنگ

درک رنگ و سایه رنگ با خصوصیات فردی ادراک شخص مرتبط است و یک دلیل برای آن وجود دارد. وقتی افراد آن ها را در زندگی روزمره خود، در وب سایت ها یا در اپلیکیشن ها مشاهده می کنند، پالت های مختلف باعث ایجاد ارتباط خاصی می شوند.

این مطلب رو حتما ببینید:
نحوه طراحی یک اپلیکیشن املاک موفق و کاربردی

به طور مثال رنگ سبز اغلب برای برقراری ارتباط با طراوت یا صمیمیت مورد استفاده قرار می گیرد. آب تیره رنگی از قابلیت اطمینان و ایمنی است، صورتی نشان­دهنده زنانگی است، بنفش مخفف ثروت و شکوفایی است، سفید نیز برای صلح و آرامش. با مطالعه روانشناسی رنگ و تأثیرات رنگ بر روی یک فرد، یک طراح می تواند بهترین گزینه را برای کاربران هدف یک اپلیکیشن انتخاب کند.

از کجا برای طراحی اپلیکیشن و وب اپ شروع کنید؟
شما می توانید فرم مشاوره قیمت ما رو پر کنید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.
سفارش خدمت

۲) مخاطبان هدف در انتخاب رنگ در طراحی اپلیکیشن در نظر بگیرید

هر شخصی رنگ ها را در سطح ناخودآگاه متفاوتی درک می کند. در کشورهای غربی، رنگ قرمز مرتبط با اشتیاق است، اما در چین مخفف ثروت و شکوفایی است. چینی ها از قرمز به عنوان یک رنگ برای طراحی اپلیکیشن تلفن همراه به طور گسترده استفاده می کنند. بنابراین یک طراح باید هنگام انتخاب پالت برای طراحی اپ، ترجیح‌های  فرهنگی، محل قرارگیری و موقعیت مکانی کاربران را در نظر بگیرد.

یک طراح همیشه باید سعی کند یاد بگیرد که مخاطبان اپ چه کسانی هستند، دامنه سنی و نسبت جنسیتی آن ها چیست ؟ لازم است کاربران اپ و ترجیحات فرهنگی آن ها را بشناسید تا مشخص شود که چگونه آن ها می توانند به مجموعه‌ای از رنگ ها واکنش نشان دهند.

۳) محدودیت های پالت

تعداد رنگ و سایر عناصر طراحی بهتر است در صورت استفاده به میزان محدود باشد. یک طراح هنگام ایجاد طراحی اپ باید به طرحی متشکل از چندین رنگ اصلی و ثانویه پایبند باشد. آن ها می توانند یک لحن یا چندین لحن میانه باشند.

در برخی شرایط استفاده از بیش از سه رنگ قابل قبول است. حتی گاهی اوقات نیاز به آن وجود دارد، به عنوان مثال هنگامی که به برجستگی و برتر بودن طراحی اپ در میان اپ های سایر رقبا نیاز است. به هر حال یک طراح باید مراقب چنین آزمایشاتی باشد و درک کند که اگرچه برخی از افراد می توانند پالت رنگ را خوب و کاربرپسند بدانند، اما دیگران می توانند آن را کاملاً رد کنند.

۳) استفاده از تن ها و سایه ها

این مطلب رو حتما ببینید:
بهترین ترندهای طراحی UI و UX در سال های اخیر

یکی از روش های مؤثر در انتخاب پالت، استفاده از یک رنگ اصلی و چند رنگ اضافی است که بر اساس رنگ اصلی ایجاد شده است. اگر یک طراح نیاز به استفاده از رنگ های اضافی داشنه باشد – متفاوت از آن هایی که در پالت آورده شده است – آن ها می توانند سایه ها و رنگ های میانی را بکار ببرند. این کار با افزودن سیاه یا سفید به رنگ اصلی انجام می شود. به این ترتیب دستیابی به انتقال آرام تری از طراحی عناصر رابط کاربری امکان­پذیر است که مورد توجه کاربر قرار خواهد گرفت.

۴) جسور و اصیل باشید

گاهی اوقات طراحان خلاف قوانین عمل می کنند و به موفقیت می رسند و این موضوع باعث می شود که محصول به دلیل اصالت و طراحی خاص اپلیکیشن در میان محصولات دیگر برجسته شود. برخی از محبوب ترین برندها در آغاز از مجموعه های کم رزروشده از رنگ ها استفاده می کردند، اما در نهایت به پالت های محدودتر رسیدند. برای مثال اینستاگرام در طراحی خود رنگ آبی زیادی داشت، اما در نهایت با یک طراحی مجدد کامل، قسمت های رنگی مزاحم و غیرضروری از عناصر رابط را پشت سر گذاشت. به این ترتیب آن ها توجه کاربران خود را به محتوای اصلی اپلیکیشن – تصاویر و فیلم­ها – متمرکز کردند.

رنگ در طراحی اپلیکیشن

۵) پالت رنگ از مواد منبع طراحی

ابزاری به نام Color که توسط Adobe ایجاد شده است، به کاربر این امکان را می دهد تا تصویری را برای تجزیه و تحلیل خودکار بارگذاری کند و بر اساس آن طرح رنگی ایجاد کند. اگر تصمیم­گیری در مورد یک پالت برای یک طراح دشوار باشد، آن ها می توانند از مواد اصلی که از مشتری دریافت می کنند، استفاده کنند. این می تواند یک لوگو، ماکت وب­سایت، عکس یا برخی از محتوای بصری دیگر باشد.

یک لوگو و مواد برند تجاری می توانند انتخاب طرح آینده رنگ در طراحی اپلیکیشن را بسیار آسان کنند، اما این به معنای آن نیست که به عنوان مثال یک آرم سبز روشن در پس زمینه اپلیکیشن سبز روشن وجود دارد. یک طراح باید عوامل زیادی را در نظر بگیرد. برای تسهیل طراحی می توان از رنگ های مناسب همبسته و اضافی استفاده کرد.

این مطلب رو حتما ببینید:
طراحی اپلیکیشن Native | اپلیکیشن Native چیست و چه مزایایی دارد؟

گاهی اوقات غیرممکن است که یک محدوده رنگ بر اساس مواد منبع تعریف شود. در این حالت، یک طراح باید به فکر و تخیل خود روی بیاورد. با در نظرداشتن مخاطب هدف، آن ها باید چند گزینه از یک پالت را توسعه دهند، ایده های خود را با مشتری در میان بگذارنند و طرح رنگ در طراحی اپلیکیشن را نهایی کنند.

انتخاب رنگ ها در طراحی هر چیزی، از دکمه لباس گرفته تا رنگ خودروی سواری، بسیار حائز اهمیت است، زیرا درک و احساس هر شخص از رنگ های مختلف می تواند متفاوت باشد. در این مقاله در مورد انتخاب رنگ برای طراحی اپلیکیشن بحث کردیم و در مورد اهمیت توجه به آن و همچنین نکاتی که در هنگام انتخاب آن باید مدنظر قرار بگیرد، صحبت کردیم. یک طراح برای انتخاب رنگ برای طراحی اپلیکیشن باید به مواردی مثل، احساس و درک مخاطب هدف از رنگ، نوع، جتسیت و سن مخاطبان هدف و استفاده از رنگ های اصلی و ثانویه در کنار هم توجه داشته باشد.

سؤالات تحقیق

چرا روانشناسی رنگ در طراحی اپلیکیشن موبایل مهم است؟

هر یک از رنگ ها تأثیرات متفاوتی بر احساسات و درک انسان دارند. رنگ های مختلف باعث ایجاد رفتار خاصی در انسان می شوند. استفاده از آن ها به روش صحیح می تواند منجر به تعداد بیشتری از بارگیری ها و جذب بیشتر مشتریان شود.

چرا روانشناسی ادراک رنگ مهم است؟

با مطالعه روانشناسی رنگ و تأثیرات رنگ بر روی یک فرد، یک طراح می تواند بهترین گزینه را برای کاربران هدف یک اپلیکیشن انتخاب کند.

استفاده از یک رنگ اصلی و چند رنگ اضافی که بر اساس رنگ اصلی ایجاد شده است، به کدام مورد از مواردی که باید در انتخاب رنگ در طراحی اپلیکیشن مورد توجه قرار بگیرد، مربوط می شود؟

استفاده از تن ها و صداها

۵/۵ - (۳ امتیاز)


مقالات مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *